[Επίσημο] Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,487
Land of Dystopia
Xiaomi-Redmi-Note-32.jpg


Τεχνικά χαρακτηριστικά

NETWORK Technology:[/B] GSM / HSPA / LTE
Dimensions: 150 x 76 x 8.7 mm (5.91 x 2.99 x 0.34 in)
Weight 164 g (5.78 oz)
SIM: Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by)
DISPLAY Type:
IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors
Size 5.5 inches (~72.4% screen-to-body ratio)
Resolution 1080 x 1920 pixels (~403 ppi pixel density)
Multitouch Yes
PLATFORM OS:
- MIUI 7.0
Android OS, v5.0.2 (Lollipop)
CHIPSET:
Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650
CPU Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 & Dual-core 1.8 GHz Cortex-A72
GPU Adreno 510
MEMORY:
Card slot No
Internal 16 GB, 2 GB RAM
32 GB, 3 GB RAM
CAMERA:
Primary 16 MP, f/2.0, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash
Features Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR, panorama
Video 1080p@30fps
Secondary 5 MP, f/2.0, 1080p
FEATURES:
Sensors Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM
Browser HTML5
Java No
- Fast battery charging
- Active noise cancellation with dedicated mic
- XviD/MP4/H.265 player
- MP3/WAV/eAAC+/Flac player
- Photo/video editor
- Document viewer
BATTERY: Non-removable Li-Po 4000 mAh battery
COLORS: Silver, Gray, Gold

Είναι φέτος η χρονιά του XIAOMI Redmi Note 3 PRO
Το XIAOMI Redmi Note 3 PRO αποτελεί το νέο value-for-money smartphone της χρονιάς ( 200 ευρώ σε ελληνικά μαγαζιά ) και στα 180 περίπου από αξιόπιστο κινεζομάγαζο
Με 6- πύρηνο Snapdragon 650 επεξεργαστή και 3 GB Ram δεν κολλάει πουθενά.

Πρόκειται για μια στιβαρή μεταλλική κατασκευή υψηλής ποιότητας, που θα μας αφήσει απόλυτα ικανοποιημένους.
Στο πίσω μέρος ενσωματώθηκε ο υπερσύγχρονος σαρωτής δαχτυλικού αποτυπώματος για μέγιστη ασφάλεια, καθώς και η βασική κάμερα της συσκευής στα 16MP για ασυναγώνιστες λήψεις φωτογραφιών.
 
Απάντηση: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

180$ είναι λιγότερο από 180
Επίσης αυτό που έχουν τα ελληνικά μαγαζιά είναι αυτό με τα 2gb ram οπότε η διαφορά είναι σαφώς μεγαλύτερη.

Το πήρα για τη σύζυγο και εδώ και 3 μήνες είναι πολύ ευχαριστημένη, για να μη πω εντυπωσιασμένη.

Το επόμενο τηλέφωνο μου θα είναι κατά 99% xiaomi, αρκεί να βρω τρόπο να περάσω pure android με...υποστήριξη γιατί το miui iosίζει και με χαλάει.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Το εχω απο τον Ιούνη το 3/32. Φυσικά απο Κίνα γιατί απο εδώ μπαίνει αρκετό καπέλο.
Με την αγγλοκινεζικη ρομ ειναι απλα εντυπωσιακό.

Μπαταρία(ως και 5 μέρες αυτονομία με 4 ώρες οθόνη, αλλιώς 1,5 μερα με 8 ώρες οθόνη ), λειτουργικό, τελείως αλαγκαριστο, καλή κάμερα την μερα, πολύ καλή οθόνη ακόμα και σε εξωτερικές συνθήκες, άψογα wifi , σήμα, ακούς σε ακούν άψογα. Πολύ καλή ποιότητα καταςκευης. Γενικά ένα απίστευτο κινητό στην κατηγορία τιμής του. Νομίζω η το vfm του 2016. Δεν λέμε για τώρα που το βρίσκεις 180$! Εχει την εμπειρία χρήσης ενός κινητού +300 ευρώ απο ελλαδα!

Το μόνο αρνητικό ειναι η κάμερα σε χαμηλό φωτισμό οχι ότι ειναι χάλια αλλα ειναι μέτρια. Επίσης μερικές φορές δεν εστιάζει γρήγορα και σωστά παντα.
 
Last edited:

nicket456

New member
19 August 2010
22
Re: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

"...
Με την αγγλοκινεζικη ρομ ειναι απλα εντυπωσιακό.
..."


Με την international ROM ή global ROM .......ή τελος παντων αυτην που υποστυριζει την 800-αρα μπαντα στο 4G...υπαρχει θέμα?

Ψαχνω να το βρω αλλα δεν εχω καταλαβει ποιο (κινεζικο) καταστημα τελικα εχει κινητα με αυτην την ROM. Ο ενας το ονομαζει ετσι ο αλλος αλλιως....καποια ειναι στην Ευρωπη και τα εχεις στα χερια σου σε δυο μερες αλλα οχι....γινεται ενας ψιλοχαμος.

Καποιοι μιλανε για θεμα με τα updates και την καμερα....αλλα δεν εχω καταλαβει ποια ROM τα εχει αυτα τα θεματα.

Παντως σας συσκευη ειναι κατι παραπανω απο VFM....βαζει κατω κινητα ακριβοτερα....και δειχνει και future proof!
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

H rom δεν εχει να κανει απαραιτητα με την 800αρα μπαντα. Επισημα το κινητο δεν την υποστηρίζει αλλα τελευταια διαβαζω οτι καποιοι την έχουν περάσει πλεoν.

Με dev global rom ή με stable global rom εχει ελληνικα . Με internatinal άστο εχει θεματα.

Eγω το είχα πάρει με dev English + cn χωρις κανενα προβλημα αλλα χωρις ελληνικα. Eπισης με εβδομαδιαια updates!
 
Last edited:

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Απάντηση: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Ειναι δυνατον με αλλαγη rom να προσθέσεις μπάντα;
Αυτο δεν είναι θέμα hardware;
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Re: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Αν ήταν διαθέσιμο στην Ευρώπη ελάχιστοι θα επέλεγαν άλλο κινητό.
Έχουμε 3 στην οικογένεια...
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,487
Land of Dystopia
Re: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Το κινεζομάγαζο στο φέρνει σε 5 μέρες μιας και η αποθήκη του είναι κάπου στο Αιγάλεω, βέβαια υπάρχει ένα μικρό καπέλο αλλά who cares όταν μπορείς να το έχεις σε 5 μέρες και όχι σε 25;
Νομίζω ότι προτιμώντας την Official DEV Global Rom OTA update Greek Language, ξεμπερδεύεις από κλειδώματα με boot loaders
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Το Note prime 3 δεν ειχε κλείσει ουτε πεντε μηνες και βγάλανε το pro ( χωρις να εχει καποια σημαντική διαφορα) και τωρα στα ιδια χρήματα εχει βγει το Note 4 pro...
Σε ενα χρόνο τρια μοντέλα της ιδιας σειρας με την ιδια τιμη
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Re: Απάντηση: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Το Note prime 3 δεν ειχε κλείσει ουτε πεντε μηνες και βγάλανε το pro ( χωρις να εχει καποια σημαντική διαφορα) και τωρα στα ιδια χρήματα εχει βγει το Note 4 pro...
Σε ενα χρόνο τρια μοντέλα της ιδιας σειρας με την ιδια τιμη

εννοείται οτι έχει σημαντική διαφορά και αυτή είναι ο επεξεργαστής, καμία σχέση ο mediatek με τον snapdragon, και ο λόγος είναι να πωληθεί και στην Ινδία αφού δεν μπορεί να πουλάει με επεξεργαστή mediatek, οσο για το note 4 pro δεν υπάρχει ακόμη αυτό το μοντέλο
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Ναι είδα στο vickmall να το αναφέρει αλλά από ότι φαίνεται είναι στα προσεχώς αφου προς το παρόν μόνο το note 4 έχει ανακοινωθεί.
Πάντως δεν βλέπω να αργεί και η pro έκδοση.

Στάλθηκε από το H60-L04 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Re: Απάντηση: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Ναι είδα στο vickmall να το αναφέρει αλλά από ότι φαίνεται είναι στα προσεχώς αφου προς το παρόν μόνο το note 4 έχει ανακοινωθεί.
Πάντως δεν βλέπω να αργεί και η pro έκδοση.

Στάλθηκε από το H60-L04 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

δεν έχει ακουστεί κάτι για note 4 pro, για mi note 2 και mi5s ακούγεται προς το τέλος του μήνα
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Το νοτε 3 προ μια χαρά αναβάθμιση ήταν σε σχέση με το απλό.

Η σιαομι πράγματι βγάζει πολλα και κολλητά μοντέλα που ψιλοαλληκαλυπτονται αλλα το καλό ειναι ότι οποιο και να παρεις απλα ...οργώνει!
 

Miltosk

New member
19 March 2016
20
Re: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Έχω το note 3 pro εδώ και 2+ μήνες και είμαι παρά πολύ ευχαριστημένος. Το πήρα από Vickmall με DEV rom χωρίς ελληνικά και του έβαλα απλώς ένα ελληνικό πληκτρολόγιο. Δεν μου κόλλησε ποτέ ότι και αν του φορτώσω, εύχρηστο, όμορφο και φθηνό κάτω από 200 Με πλαστική θήκη, ζελατίνα οθόνης και ακουστικά. Είναι το πρώτο μου android κινητό και δεν θα ξαναγυρίσω σε Iphone άμα δεν αλλάξει τιμολογιακή πολιτική.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Για το Note 4 τι άποψη έχετε?

Παλιοχαρακτηρας. Καθε εβδομαδα γυρναει και με αλλη! :p

To εχει ενας συναδελφος και τα σπαει.. Βασικα με μια κουβεντα, βαλε του μια ετικετα samsung και πουλα το 400ευρω πανω. Ωστοσο τα 16GB ειναι λιγα (καλα βαζεις και μια καρτα βεβαια..).
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία