βοηθεια για access point..

pathos1973

New member
22 June 2016
17
Αθηνα
Καλησπερα σε ολους παιδια..Λιγο την βοηθεια σας. Χθες ηρθε ο τεχνικος κ εγκατεστησε τον δεκτη για τον ote tv. To θεμα που εχω ειναι οτι το σημειο που ειναι ο δεκτης με την τηλεοραση, δεν εχει πριζα οτε κ ετσι δεν μπορω να συνδεσω το μοντεμ στο δεκτη.
Το μοντεμ απεχει περιπου 7 μετρα απο το δεκτη, αλλα δεν θελω να τραβηξω καλωδιο ethernet γυρω γυρω απο τον τοιχο. Ετσι θα πρεπει να βαλω καποιο access point. Eπειδη δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτο το θεμα, θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποιο που να ειναι αποκλειστικα κ μονο για αυτη τη δουλεια, αλλα να ειναι οικονομικο κ ευκολο στην τοποθετηση (σεταρισμα)?
Δεν ξερω αν παιζει ρολο, αλλα ο δεκτης με το μοντεμ εχουν απευθειας οπτικη επαφη..
Σας ευχαριστω πολυ..
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό, είναι ότι τα ασύρματα access points εκτελούν πολλές λειτουργίες και χρησιμοποιούνται για διάφορους σκοπούς. Για το ερώτημα που τέθηκε, η απάντηση είναι ότι στη μεριά του δέκτη χρειάζεται ένα ασύρματο access point που να μπορεί να δουλέψει σαν client και να δώσει δίκτυο μέσω καλωδίου ethernet στον δέκτη. Και εφόσον μιλάμε για τόσο κοντινή απόσταση, δεν χρειάζεται άλλη συσκευή που να επεκτείνει το δίκτυο. Ένα access point που να μπορεί να συνδεθεί ασύρματα στο wi-fi του σταθμού πρόσβασης (modem-router) στο internet και να δίνει έξοδο ethernet, είναι αρκετό.

Τα power lines φυσικά και μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν για την περίπτωση αυτή, αρκεί να προτιμηθεί κάποιο ζεύγος συσκευών αξιόπιστης εταιρίας.

Υπάρχει στο τεύχος Σεπτεμβρίου της Ψηφιακής Τηλεόρασης αναλυτική παρουσίαση που αφορά το συγκεκριμένο θέμα.

Επίσης, έχουμε αναφερθεί εδώ, σε κάποια ασύρματα access points που είναι κατάλληλα για την περίπτωση.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
+1 για powerline. Νομίζω ότι είναι πιο εύκολη λύση και αφού μιλάμε για το ίδιο δωμάτιο τότε ή ταχύτητα ζεύξης του ζευγαριού θα είναι πολύ καλή και επαρκής για τη χρήση που προορίζεται

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483
Ο σωστός όρος είναι bridge. Το access point κάνει το αντίθετο, δηλ. δημιουργεί ένα ασύρματο δίκτυο από ενσύρματη σύνδεση.
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Υπάρχουν πάρα πολλές συσκευές, οι οποίες μπορούν να εκτελέσουν διάφορες λειτουργίες και όχι μόνο μία. Οι ίδιες λειτουργίες σe διάφορα access points περιγράφονται διαφορετικά. Σε άλλες, στο web interface κάθε συσκευής ο χρήστης θα τις βρει σαν client AP, σε άλλες σαν ethernet adapter, σε άλλες σαν bridge κλπ. Access points ονομάζονται όμως, σε αρκετές μάλιστα η ονομασία wireless access point αναγράφεται πάνω στο "σώμα" τους.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Η τεχνικά ορθή ορολογία είναι client bridge. Από κει και πέρα η κάθε εταιρεία χρησιμοποιεί και διαφορετικά ονόματα ενώ συνηθίζεται να πωλούνται συσκευές που μπορούν να έχουν πολλαπλούς τρόπους λειτουργίας.
Όσο για τα powerline, το αν είναι επώνυμη ή ανώνυμη η εταιρεία λίγη σημασία έχει από την εμπειρία μου. Ποιο σημαντική είναι η κατάσταση της καλωδίωσης ρεύματος στο σπίτι. Έχω δοκιμάσει AV1200 kit που σε ένα δωμάτιο ενός σπιτιού έπιανε 450 Mbps και σε άλλο σπίτι με παλαιότερη καλωδίωση δεν έπιανε ούτε 80 Mbps. Οπότε τι σύγκριση να κάνεις μετά.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Όπως είναι η σύνδεση μέσω καλωδίου UTP είτε είναι κατηγοριά 5 είτε κατηγορία 6 δεν είναι τίποτα. Γενικά τα ασύρματα και τα powerline πιο πολλά προβλήματα δημιουργούν παρά λύνουν. Αυτή είναι η γνώμη μου.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Συμφωνώ απολύτως με τον cmoustakas. Ακόμα και τέλεια να δουλεύει ένα wifi ή ένα powerline, μπορεί ξαφνικά την ώρα που το θες να πάψει να δουλεύει. Πχ γιατί σύνδεσε ένα wifi και ο γείτονας και παρεμβάλει ή εγκαταστάθηκε ένα νέο κλιματιστικό και βάζει θόρυβο στο δίκτυο ρεύματος κτλ κτλ.
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Εννοείται ότι η ιδανική διανομή δικτύου γίνεται μέσω UTP, δεν είπε κανείς ότι διαφωνεί σε αυτό. Όταν όμως δεν υπάρχει τέτοια υποδομή σε ένα σπίτι (που τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει) και ο χρήστης δεν θέλει να κάνει "σουρωτήρι" τους τοίχους, τα access points και τα power lines αποτελούν την εναλλακτική λύση. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ χρόνια ασύρματα access points, στα δωμάτια που θέλω να δώσω πρόσβαση στο internet σε συσκευές που δεν έχουν wi-fi και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
 

angelucky

New member
3 April 2009
63
Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως μπορω να συνδέσω ένα access point ως client για να συνδέσω τον νέο υβριδικό αποκωδικοποιητη στο ιντερνετ;

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Θα πρέπει να μπεις στο web interface της συσκευής και να επιλέξεις το mode λειτουργίας της. Στη συνέχεια θα συνδεθείς στο Wi-Fi του modem-router με το οποίο συνδέεσαι στο internet. Όταν τελειώσεις με αυτές τις ρυθμίσεις, θα το συνδέσεις στη θύρα ethernet του αποκωδικοποιητή και θα είσαι έτοιμος.
 

angelucky

New member
3 April 2009
63
Για να λειτουργήσει με τον αποκωδικοποιητη χωρίς πρόβλημα τι ρύθμιση πρέπει να βάλω στο access point? Να λειτουργει ως client ως access point που ειναι το πρωτο που βγάζει η ως repeater?εχω το tp link 890d


Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Για να συνδεθεις σε wifi και να το μεταφερεις σε ενσυρματη μορφη πρεπει να εισαι σε Client mode.
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το γνωρίζω και δεν ξέρω αν έχει δυνατότητα να δουλέψει με τον τρόπο που χρειάζεσαι. Αν θέλεις, βάλε ένα screenshot για να βοηθήσουμε.
 

angelucky

New member
3 April 2009
63
dd42a43d246ef81f1926ff79001c3833.jpg
82a7492f130f31c6795eadf81937b5a1.jpg


Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το γνωρίζω και δεν ξέρω αν έχει δυνατότητα να δουλέψει με τον τρόπο που χρειάζεσαι. Αν θέλεις, βάλε ένα screenshot για να βοηθήσουμε.
Το μοντέλο είναι το wa 801nd είδα ότι έχει Mode για client. Καμία οδηγία αρκετά αναλυτική για να το σεταρω με τον αποκωδικοποιητη θα βοηθούσε.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Τα περισσοτερα TP Link εχουν παρομοιο interface. Δες τα παρακατω screenshots.

Screen Shot 2016-10-04 at 20.25.12.jpg

Επιλεγεις operational mode: Client, μετα κανεις κλικ στο survey και θα σου βγαλει μια λιστα με τα διαθεσιμα ασυρματα. Πατας Connect στο δικο σου και στη συνεχεια πατας στο Save. Μετα πατας στο Wireless Security:

Screen Shot 2016-10-04 at 20.25.38.jpg

Βαζεις τον κωδικο του ασυρματου σου (εκει που εχω τα ΧΧΧΧΧΧΧΧ), αφου πρωτα επιλεγεις τη μεθοδο κρυπτογραφησης που εχεις στο ασυρματο σου.

Πατας Save, κανεις μια επανεκκινηση και θεωρητικά χωρις καμια αλλη ρυθμιση σε access point, router ή αποκωδικοποιητη, απλά συνδεοντας το AP με τον δεκτη σου (ο οποιος θα πρεπει να εχει τις ρυθμισεις για DHCP στο Auto), θα μπορεις να παιρνεις δικτυο.
 

angelucky

New member
3 April 2009
63
Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις με βοηθησαν και τα καταφερα να συνδεθω.