Προτάσεις - Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Ανοίγω αυτό νήμα καθώς νιώθω ότι λείπει κάτι αντίστοιχο από την φωτογραφική κατηγορία.

Σκοπός είναι να προτείνουμε και να αναδείξουμε ωραία μέρη του τόπου μας για φωτογράφιση. Παρακαλώ τις προτάσεις σας που θα μπορούσαν να συνοδεύονται και με φωτογραφίες, στίγματα σε χάρτη και σημεία υψηλού ενδιαφέροντος.
 

Doc1355

Senior Member
23 June 2014
571
Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

Πολυ καλό και χρήσιμο νήμα πιστεύω!


From Outer Space - Tapatalk
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

Thanx!

Υπάρχουν πολλά αγαπημένα μου μέρη για φωτογράφιση. Αγαπώ πολύ τα κάστρα σαν θέμα φωτογράφισης από μικρό παιδί. Στην Ελλάδα υπάρχουν πάρα πολλά σε πραγματικά υπέροχα σημεία. Ένα από τα αγαπημένα μου είναι στην Κω. Στην Κω υπάρχουν αρκετά κάστρα με πιο γνωστά αυτό της πόλης και αυτό την Αντιμάχειας. Υπάρχουν ακόμα ένα στο παλιό Πυλί που είναι και αυτό από τα πολύ αγαπημένα μου.

Αυτό λοιπόν της Αντιμάχειας είναι μοναδικό. Βρίσκεται σε ένα υψίπεδο και από αυτό φαίνεται όλη η Καρδάμενα από την μία πλευρά ως την άλλη. Η θέα κόβει την ανάσα αφού σε κάποιες πλευρές του κάστρου είναι τόσο ανοιχτή η θέα που ολόκληροι ορεινή όγκοι χωράνε στο ματι. Δυστυχώς δεν έχει απομείνει εσωτερικά τίποτα όρθιο εκτός από τα τείχη και κάποιες εσωτερικές διαμορφώσεις. Η πρόσβαση είναι από επαρχιακό δρόμο ψηλά κοντά σε μία Στρατιωτική μονάδα. Όμως υπάρχει και ένα πλακόστροτο δρομάκι που οδηγεί με πολύ περπάτημα στο κάστρα και θέα που αποζημιώνει συνεχώς. Το έχω περπατήσει.

Καλύτερη εποχή επίσκεψης είναι την άνοιξη που όλα είναι ακόμα πράσινα και ο καιρός δροσερός. Απαραίτητα μαζί πρέπει να έχετε κολατσιό και μπόλικο νερό καθώς είναι μέρος για πολύ φωτογραφική μελέτη!!!

Κως
Κάστρο Αντιμάχειας
Χάρτης
Πληροφορίες


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

DSC02360 by Panagiotis Adamopoulos, on Flickr

DSC02358 by Panagiotis Adamopoulos, on Flickr

DSC02359 by Panagiotis Adamopoulos, on Flickr

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Οι παραπάνω φωτογραφίες είναι πρόχειρα αντίγραφα από Slides. Δυστυχώς.

Δεν γλίτωσε από την φωτιά και αυτό το μέρος....






 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

Πιθανόν να είμαι εκτος θέματος αλλά ..

ενδιαφέρον μέρος για φωτογράφιση αεροπλάνων είναι η Σκιάθος. Ανεβαίνεις στον Αγ.Νικόλαο και έχεις πιάτο κάτω το λιμάνι .. τα αεροπλάνα που προσγειώνονται περνούν χαμηλότερα και τα βγάζεις απο πάνω .. και με πολύ όμορφο background την θάλασσα και τα απέναντι καταπράσινα υψώματα. Επίσης πολύ κοντινή άνοψη αν πας στην άκρη του λιμανιού οπότε τα αεροπλάνα περνούν από πάνω σε χαμηλό ύψος (μόνο δεν ξέρω αν οι mirroless προλαβαίνουν το καδράρισμα ;) )
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

Πιθανόν να είμαι εκτος θέματος αλλά ..

ενδιαφέρον μέρος για φωτογράφιση αεροπλάνων είναι η Σκιάθος. Ανεβαίνεις στον Αγ.Νικόλαο και έχεις πιάτο κάτω το λιμάνι .. τα αεροπλάνα που προσγειώνονται περνούν χαμηλότερα και τα βγάζεις απο πάνω .. και με πολύ όμορφο background την θάλασσα και τα απέναντι καταπράσινα υψώματα. Επίσης πολύ κοντινή άνοψη αν πας στην άκρη του λιμανιού οπότε τα αεροπλάνα περνούν από πάνω σε χαμηλό ύψος (μόνο δεν ξέρω αν οι mirroless προλαβαίνουν το καδράρισμα ;) )

Ήμουν πέρσι στην Σκιάθο και ένα απόγευμα το πέρασα στην καφετέρια δίπλα στον διάδρομο. Τράβηξα μπόλικα βίντεο.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

Ιερά Μονή Σαγματά

Ύπατο Βοιωτίας

Χάρτης


Πληροφορίες

Το λένε και το μπαλκόνι της Βοιωτίας.

Τι να πει κανείς γι αυτό το μέρος! Δεν είναι πολύ μακριά από την Αθήνα και μπορείτε να πάτε εκεί σχετικά εύκολα. Έχει μία χωμάτινη διαδρομή που σε κάποια σημεία φοβίζει καθώς το πετραδάκι στον δρόμο δεν είναι ότι πιο σταθερό με τον γκρεμό και την ατελείωτη θέα να δημιουργεί λίγο άγχος κατά την ανάβαση. Η θέα αποζημιώνει στο μέγιστο και κόβει την ανάσα. Από την ανάβαση ψηλά μπορείτε να δείτε όλο τον κάμπο και στο βάθος μπορείτε να δείτε την λίμνη Παραλίμνη στα δεξιά και την λίμνη Υλίκη αριστερά με το Μουρίκη στη Μέση.

Καλύτερη εποχή για επίσκεψη είναι από Τέλη Σεπτέμβρη μέχρι το Μάιο. Προτιμήστε μία νεφελώδη ημέρα και αποφύγετε να ανεβείτε με πολύ βροχή. Επίσης να είστε καλά ντυμένοι καθώς η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη εκεί ψηλά ειδικά τους μήνες Μάιο που κυκλοφορούμε με την φραπεδιά και το κοντομάνικο.

Για φαγητό προτιμήστε την Θήβα.

Δυστυχώς όλες οι φωτογραφίες που έχω από την μονή η οποία βρίσκεται στο υψίπεδο του βουνού, είναι όλες σε Slides. Την τελευταία φορά που πήγα στην μονή σταμάτησα στην πύλη της μονής γιατί το μπουφανάκι που είχα πάρει ήταν ψιλό. Σας παραθέτω και λίγες φωτογραφίες από την διαδρομή και την θέα την ανάβασης.

Ypato (Exposure Fusion HDR) by Panagiotis Adamopoulos, on Flickr

Ypato View fron Sagmata Monastery Road (HDR) by Panagiotis Adamopoulos, on Flickr
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

Ωραία ιδέα.
Θα βάλω και εγω το χεράκι μου.

Έχω αρκετά μέρη.

Επειδή χρόνο και για photos και αναλυτικά δεν θα έχω πολύ σύντομα, γράφω κάποια από τα μέρη, αν θέλει κανείς που έχει πάει/τα ξέρει καλά ας βάλει αυτός photos και tips.

Ήπειρος:
Πάπινγκο *Μεγάλο* ( street photography )
Τύμφη ( πύργοι Αστράκας, κορυφή Γκαμήλα, οι 3 δρακολίμνες )
Θεογέφυρο
Γεφύρια ( πλησίον* [ απόσταση <20χλμ αλλά παίρνει ώρα λόγω στροφών κακών δρόμων και ομίχλης πολύ πυκνής αν πας πρίν το ξημέρωμα ] Πάπινγκου, Αρίστης και των γύρω χωριών )
Κόκορη
Καλογερικό ( πλησίον χωριού "Κήποι" )
Βοϊδομάτη
Καμπέρ Αγά

Λίμνη Πλαστήρα
Μεθώνη
Γύθειο ( ναυάγιο "Δημήτριος", φάρος )
Ελευσίνα ( ναυάγιο "Mediterranean Sky" )
Άνδρος ( ναυάγιο "Semiramis", φάρος Τουρλίτης, Έξω Κάστρο και θέα πρός την πλατεία Άγνωστου Ναύτη )
Σαντορίνη ( τι να πω! )
Καλαμπάκα ( Μετέωρα )
Πρέσπες ( landscape + wildlife )
Φαράγγι Πάντα Βρέχει ( Καρπενήσι )
Πάτρα ( Ρίο-Αντίριο )
Αγία Κυριακή Εύβοιας ( καταρράκτες )
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

στα μέρη μου στο Πήλιο αξίζει για πολλούς λόγους να κάνει βόλτα κανείς.
Υπάρχουν πολλά "μπαλκόνια" στις διαδρομές για να τραβήξει κανείς τα τοπία, πλαγιές καταπράσινου βουνού+θάλασσα.
Ενδεικτικα:

- από Βόλο ανεβαίνοντας προς την κορυφή, τα Χάνια, υπάρχουν πολλά σημεία σε στροφές πέταλο με χώρο για το αυτοκίνητο.
Και νυχτερινή φωτογραφία (ειδικά με φεγγάρι) και η πόλη από ψηλά την ημέρα. Ανάλλογα την εποχή του χρόνου και τα χρώματα. Το καταχείμωνο, και χιονισμένα τοπία (χιόνι + θάλασσα στο ίδιο πλάνο)
Τα γνωστά χωριά, Πορταριά και Μακρυνίτσα, είναι μνημία της Unesco.

- Διαδρομή "περίπλους" του Παγασητικού, στο εσωτερικό του κόλπου, μέχρι ακόμη και το ακρωτήρι, το Τρίκερι. Υπάρχουν αμέτρητα όμορφα σημεία, αλλού ο δρόμος περνάει δίπλα στη θάλασσα, αλλού ψηλότερα στο βουνό με θέα.
Στο Τρίκερι, αν φτάσει κανείς, μπορεί να ανέβει στην άκρη του χωριού που βρίσκεται ψηλά και έχει σχεδόν 360 μοίρες θέα (το χωριό από την εποχή των πειρατών...) και ανάλογα τον καιρό, φαίνεται μέχρι Εύβοια και Χαλκιδική.

-από το Βόλο βγαίνοντας για τον "περίπλου", υπάρχει διαδρομή από το χωριουδάκι Άνω Λεχώνια που καταλήγει στο χωριό Μηλιές. Φοβερή διαδρομή.
Ενδείκνυται να σταματήσει κάποιος στα περισσότερα από τα χωριά της διαδρομής (Αγ. Βλάσσιος, Πινακάτες, Αγ. Γεώργιος, Βυζίτσα κλπ.) και να τα περπατήσει στα γκαλντερίμια τους.
Θα βρει "γνήσιο" Πήλιο, βρύσες, αυλές με λουλούδια, πλατάνια που σκεπάζουν τους δρόμους κλπ, ερειπωμένα σπίτια αλλά και άψογα συντηρημένα/αναπαλαιωμένα δίπατα "αρχοντικά" και ´πανέμορφες πλατείες και εκκλησίες.
Στις Μηλιές χαμηλά στο χωριό υπάρχει Σταθμός πανέμορφος για το ιστορικό τρενάκι του Πηλίου.
Το καλοκαίρι για 1-2 μήνες πλέον υπάρχουν δρομολόγια στην παλιά αυτή γραμμή του τρένου στις πλαγιές του χωριού, καταπλητκικές γέφυρες και περάσματα.
Τον υπόλοιπο χρόνο μπορεί κανείς να ακολουθήσει τη διαδρομή της γραμμής με τα πόδια (κάποιες ώρες και στις δύο περιπτώσεις)
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

Πολύ ωραίες προτάσεις από όλους!

Νομίζω ότι χρειάζεται αυτό ποτ κάνουμε. Πρέπει να μοιραζόμαστε τα ωραία μέρη. Ίσως κάποια στιγμή να οργανώναμε και εξορμίσεις ανά περιφέρεια (επειδή ο καθένας μας ζει και σε διαφορετικό μέρος) και να πηγαίνουμε για φωτογραφήσεις παρέα!
Βέβαια η οικονομική στενότητα δεν επιτρέπει και πολλά αλλά αν είμαστε λίγοι άνθρωποι μαζί θα μπορούσαμε να μοιραστούμε έξοδα μετακίνησης ή διαμονής (σε περίπτωση που πάμε κάπου έστω και για ΣΚ).

Η Άγία Κυριακή Ευβοίας έχει ήδη μπει στα υπόψην.:2thumb22sup:
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

billpeppas ξεχασες το πανεμορφο μονοτοξο γεφυρι του Μισιου, που ειναι πολυ κοντα στου κοκορη,
και επισεις τις λιμνες φλεγγα στο μαυροβουνι , πανω απο την λιμνη Αωου, που ειναι ευκολο/προβασιμες κ με φοβερο τοπιο σε ολη την διαδρομη απο το καταφυγιο
 

papg

Established Member
11 May 2007
143
ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

Όπου και να είσαι Ελλάδα με αυτόν τον καταγάλανο ουρανό τα πάντα είναι για φωτογραφία.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

Όπου και να είσαι Ελλάδα με αυτόν τον καταγάλανο ουρανό τα πάντα είναι για φωτογραφία.

Υπερβολή.

Τι να πεί και η Ισλανδία δηλαδή.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

Πολύ ενδιαφέρον νήμα, απλά νομίζω ότι καλό θα ήταν να συνοδεύεται από μια-δυο φωτογραφίες (έστω τρίτων) και μερικές πληροφορίες. Ξέρω ότι ο χρόνος λείπει από όλους μας, αλλά η απλή παράθεση δεν νομίζω ότι βοηθάει - πλην σπάνιων "μυστικών" τοποθεσιών. Μην το πάρετε τοις μετρητοίς, προσωπική άποψη εκφράζω - όχι θέσφατα!
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

Πολύ ενδιαφέρον νήμα, απλά νομίζω ότι καλό θα ήταν να συνοδεύεται από μια-δυο φωτογραφίες (έστω τρίτων) και μερικές πληροφορίες. Ξέρω ότι ο χρόνος λείπει από όλους μας, αλλά η απλή παράθεση δεν νομίζω ότι βοηθάει - πλην σπάνιων "μυστικών" τοποθεσιών. Μην το πάρετε τοις μετρητοίς, προσωπική άποψη εκφράζω - όχι θέσφατα!

+1

Με αυτήν την λογική το άνοιξα. Πολλές φορές βλέποντας ωραίες φωτογραφίες που δημοσιεύονται στο φόρουμ, είχα την απορία που έχουν τραβηχτεί, από που υπάρχει πρόσβαση, ή διαμονή κλπ.

Στην ουσία μία βοήθεια μεταξύ μας σε επίπεδο πληροφορίας. Ένα μέρος την φορά και λίγα λόγια είναι μία χαρά.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,942
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

Ακριβώς έτσι μόνο μπορεί να αποδώσει ένα τέτοιο νήμα, όλη η Ελλάδα έχει όμορφα μέρη ας τα αναδείξουμε με τον μοναδικό τρόπο που ο καθενας μας έχει , διαλέγω δύο αλμπουμ απο δύο νησιά που επισκέφτηκα πριν λίγο καιρό , δεν μπορω να χωρέσω σε 1-2 φωτό τις ομορφιές τους ...

Αστυπάλαια το 2012 : https://goo.gl/photos/a5PpUUYwAot2mfmB8

Αμοργός το 2011: https://goo.gl/photos/2yn4BzT8wyYxB77b6
 
Last edited:

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

Ακριβώς έτσι μόνο μπορεί να αποδώσει ένα τέτοιο νήμα, όλη η Ελλάδα έχει όμορφα μέρη ας τα αναδείξουμε με τον μοναδικό τρόπο που ο καθενας μας έχει , διαλέγω δύο αλμπουμ απο δύο νησιά που επισκέφτηκα πριν λίγο καιρό , δεν μπορω να χωρέσω σε 1-2 φωτό τις ομορφιές τους ...

Αστυπάλαια το 2012 : https://goo.gl/photos/a5PpUUYwAot2mfmB8

Αμοργός το 2011: https://goo.gl/photos/2yn4BzT8wyYxB77b6

Πολύ ωραία άλμπουμ και τα δύο!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Υπέροχα μέρη για φωτογράφιση στην Ελλάδα

With photos

Ωραία ιδέα.
Θα βάλω και εγω το χεράκι μου.

Έχω αρκετά μέρη.

Επειδή χρόνο και για photos και αναλυτικά δεν θα έχω πολύ σύντομα, γράφω κάποια από τα μέρη, αν θέλει κανείς που έχει πάει/τα ξέρει καλά ας βάλει αυτός photos και tips.

Ήπειρος:
Πάπινγκο *Μεγάλο* ( street photography )
11148798_10206318000967387_515621816799709227_o.jpg


Τύμφη ( πύργοι Αστράκας, κορυφή Γκαμήλα, οι 3 δρακολίμνες )
10620034_10206601988466897_7335145406361064401_o.jpg


Θεογέφυρο
11223341_10206876812097316_6629846011518225935_o.jpg


Γεφύρια ( πλησίον* [ απόσταση <20χλμ αλλά παίρνει ώρα λόγω στροφών κακών δρόμων και ομίχλης πολύ πυκνής αν πας πρίν το ξημέρωμα ] Πάπινγκου, Αρίστης και των γύρω χωριών )
Κόκορη
11207303_10206885148465720_8204572012430286880_n.jpg

Καλογερικό ( πλησίον χωριού "Κήποι" )
Βοϊδομάτη
Καμπέρ Αγά

Πύλη Τρικάλων
12227775_10207789592956267_9067376728634501661_n.jpg

Λίμνη Πλαστήρα
Μεθώνη
Γύθειο ( ναυάγιο "Δημήτριος", φάρος )
10533861_10204361900346094_4974829085900543515_o.jpg


Ελευσίνα ( ναυάγιο "Mediterranean Sky" )
1501167_10202841094686903_1204981733_o.jpg


Άνδρος ( ναυάγιο "Semiramis", φάρος Τουρλίτης, Έξω Κάστρο και θέα πρός την πλατεία Άγνωστου Ναύτη )
13626379_10209659157734218_7706859481792599323_n.jpg

13559020_10209628462646860_6690933264284293963_o.jpg


Σαντορίνη ( τι να πω! )
11951703_10207334262053279_8959999939672218414_o.jpg


Καλαμπάκα ( Μετέωρα )
12486046_10208243101293692_6348295812295473997_o.jpg

Πρέσπες ( landscape + wildlife )
Φαράγγι Πάντα Βρέχει ( Καρπενήσι )
Πάτρα ( Ρίο-Αντίριο )
1556473_10203298849370484_1190945544_o.jpg

Αγία Κυριακή Εύβοιας ( καταρράκτες )
13428369_10209425491892718_489317739798631296_n.jpg