Προσθήκη ποτ σε Aikido Cascode Mixer

pmc-cx

New member
11 November 2011
35
Την καλημέρα μου στο forum θα ήθελα την γνώμη σας για μια κατασκευή οπου έχω ξεκινήσει και είναι ένας μικτής 3 καναλιών με λάμπες.
Θέλω να ρωτήσω αν στο σχέδιο μπορεί να μπει ποτενσιόμετρο master.Αν όχι τι άλλη λύση μπορώ να βρω με το υπάρχων σχέδιο.
Ευχαριστώ.

aik.png
 
Last edited by a moderator:

pmc-cx

New member
11 November 2011
35
Re: Απορια σε σχηματικο.

Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο και να έμπαινε στο output, η επιλογή είναι λάθος..
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Απάντηση: Απορια σε σχηματικο.

Κατά τη γνώμη μου θα χρειαστεί ένα τριπλό ή τετραπλο ποτενσιόμετρο στην είσοδο.

π.χ

http://www.digikey.com/product-sear...t=0&page=1&quantity=0&ptm=0&fid=0&pageSize=25

Η σύνδεση είναι καλό να γίνει στη είσοδο του μείκτη όπως στο σχηματικό όπου τα R8, R9, R10 είναι τα συζευγμένα στοιχεία του τριπλού - τετραπλού ποτενσιόμετρου.

Μόνο μειονέκτημα ο ελαφρώς μεγαλύτερος θόρυβος όταν τα ποτενσιόμετρα είναι σε θέση μειωμένης έντασης, καθώς και η μειωμένη αντίσταση εισόδου όταν τα ποτενσιόμετρα είναι όλα στο μέγιστο.
 

Attachments

  • Νέα ΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓŽΒΊΓΕ’ΓŽΒ½ΓŽΒ±.png
    Νέα ΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓŽΒΊΓΕ’ΓŽΒ½ΓŽΒ±.png
    2.2 KB · Views: 145
Last edited:

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Re: Απορια σε σχηματικο.

Έχω από το πανεπιστήμιο να ασχοληθώ με αυτά... Απ' όσο θυμάμαι όμως:

Αν το βάλεις στο output θα ανέβει η αντίσταση εξόδου. Πρέπει να αντικατασταθούν οι 3 αντιστάσεις των 100kΩ στην είσοδο με 3 μικρότερες συν ένα ποτενσιόμετρο master. Κάποιος να κάνει τους υπολογισμούς; Η παράλληλη αντίσταση των σταθερών αντιστάσεων είανι 30Ω. Υπάρχει pot κάτω από 2,5kΩ;

Με πρόλαβε ο dinos. Αυτό το είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά βρίσκονται 3-καναλα ποτενσιόμετρα στην αγορά; Με μια ματιά που έριξα δεν βρήκα κάτι, υπάρχουν βέβαια 4κάναλα κι 6κάναλα, αλλά είναι τσιμπιμένα σε τιμή.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Re: Απορια σε σχηματικο.

Α, καλά τότε, γιατί αυτά που βρήκα εγώ ήταν στα 10-20 φορές επάνω...
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Απάντηση: Απορια σε σχηματικο.

Δεν το συνιστώ διότι τότε η έξοδος θα ήταν διαφορετική από το σήμα της ανάδρασης (ήδη το ποσό ανάδρασης μεταβάλλεται ελαφρώς με την θέση των ποτενσιόμετρων εισόδου, στο κύκλωμα που παρατέθηκε), επίσης το ποτενσιόμετρο στην έξοδο (π.χ στη θέση των 1Μohm και θα αύξανε με απρόβλεπτο τρόπο την αντίσταση εξόδου.
Η μόνη ασφαλής λύση είναι η χρήση ποτενσιόμετρων στην είσοδο, φροντίζοντας για ελάχιστο επηρεασμό της αντίστασης εισόδου. Π.χ μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει ποτενσιόμετρα των 50Kohm τόσο ανά κανάλι όσο και για το master (τριπλό). Θα αυξηθεί ο θόρυβος αλλά με δεδομένη τη χρήση των λυχνιών δεν θα είναι τα καθοριστικά στοιχεία θορύβου.
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Απάντηση: Απορια σε σχηματικο.

Εστω οτι η 1Μ μενει ως εχει αλλα το επομενο σταδιο (προ, τελικο κοκ) εχει ποτενσιομετρο στην εισοδο του.
Τοτε τι γινεται?

Οπως το βλεπω εγω, η 1Μ μπορει ναι γινει και 100κ η 50κ ποτενσιομετρο με αναλογη αυξηση του 1μF. Ελαχιστα θα επηρεασει τις επιδοσεις.
Μια δοκιμη θα σας πεισει.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Απάντηση: Απορια σε σχηματικο.

Αν το επόμενο στάδιο έχει ποτενσιόμετρο στην είσοδο κανένα πρόβλημα γιατί ο μείκτης το βλέπει σα φορτίο (παράλληλα, αν και δεν εφαρμόζεται συχνά μια τέτοια προσέγγιση), ενώ το κύκλωμα του ενισχυτή που ακολουθεί υποτίθεται πως είναι μελετημένο για να αντισταθμίσει την RC σταθερά της εισόδου, αλλιώς καλύτερα να το παρακάμψουμε. Αν αντίθετα παρεμβάλουμε εμείς ένα ποτενσιόμετρο στην έξοδο του μείκτη χωρίς να ξέρουμε με τι θα συνδεθεί, τότε παρεμβάλουμε υποχρεωτικά μια αντίσταση σε σειρά (π.χ το ποτενσιόμετρο των 100Κοhm όταν θα είναι στη μέση θα παρεμβάλει μια αντίσταση 50Κοhm σε σειρά με την αντίσταση εισόδου του τελικού (όχι ότι καλύτερο για την γραμμική παραμόρφωση και το θορυβο). Στους επαγγελματικούς τελικούς υπάρχει συνήθως ένα στάδιο απομόνωσης με σταθερή αντίσταση και μετά ακολουθεί ένα ποτενσιόμετρο κέρδους – μείωσης για τα επόμενα στάδια.
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Απάντηση: Απορια σε σχηματικο.

Εστω... ιδανικα ετσι ειναι.
Οποτε για να δωθει βελτιστη λυση, καλο θα ηταν να μας πει ο ενδιαφερομενος, τι θα οδηγησει ο εν λογω προενισχυτης (ειναι ο AIKIDO btw).
 

pmc-cx

New member
11 November 2011
35
Re: Απορια σε σχηματικο.

πρώτα να ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον και τις λύσης που προτείνεται.... ο προ θα οδήγηση έναν τελικό adcom 555ii
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Απάντηση: Απορια σε σχηματικο.

Απο το σερβις μανιουαλ του ADCOM βλεπω οτι εχει 1Μω πρως τη γη, μετα 1μF και τερματιζει σε 100Κ.

Ιδανικα βαζεις στην εξοδο του προ, ποτενσιομετρο και μπαφερ.
ΥΠΕΡ= οδηγεις οτι θελεις (σε λογικα πλαισια).
ΚΑΤΑ= Κοστος, χωρος, πολυπλοκοτητα, θορυβος.

Λιγοτερο ιδανικα, η 1ΜΩ γινεται ποτενσιομετρο 22κ με 50κ (θα ελεγα 10κ αλλα θα με πουν εξτρεμιστη! :) ) και ο 1μF θα γινει 10μF τουλαχιστον.
ΥΠΕΡ= απλο, φτηνο, μαζεμενο.
ΚΑΤΑ= θα υπαρχει πτωση στα (πολυ) πριμα αναλογα με την θεση του δρομεα, την τιμη του ποτενσιομεντρου και την χωρητικοτητα/αντισταση του ιντερκονεκτ.

Αν δεν εχεις 100 μετρα interconnect της συμφορας, θα παιξει.

Εκανα και μια γρηγορη εξομοιωση στο ολο κυκλωμα για επαληθευση με ιντερκονεκτ 4Ω/100pF και ποτ 22κ.
-0.02db @20Khz με τον δρομεα σο 50%.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Απάντηση: Απορια σε σχηματικο.

Με 100Κοhm αντίσταση εισόδου δε νομίζω πως υπάρχουν περιθώρια για εν σειρά αντίσταση στη περιοχή των 50 Κοhm έως 100Κοhm.
Μικρότερα ποτενσιόμετρα (π.χ 5Κοhm - 10 Κοhm) ίσως να είχαν θέση σε κάποιο πειραματισμό,
αλλά από την άλλη χωρίς να γνωρίζω τη χωρητικότητα της εισόδου του Adcom δεν μπορώ να προβλέψω το αποτέλεσμα.
Επίσης δεν θα θυσίαζα με τίποτα την αντίσταση εξόδου του μείκτη, δεδομένης και της χρήσης ανάδρασης.
 

pmc-cx

New member
11 November 2011
35
Re: Απορια σε σχηματικο.

και εγώ σκεφτόμουν την λύση με το buffer ,πρόβλημα χώρου δεν υπάρχει το τροφοδοτικό είναι εξωτερικό χωράνε 2 λυχνίες ακόμη.Αν πιστεύετε ότι η καλύτερη λύση είναι αυτη να το προχωρήσω.
 

pmc-cx

New member
11 November 2011
35
Καλημέρα έχετε να προτείνεται κάποιο απλο σχηματικό για buffer με την 6922 η να πάω κατευθείαν στο X10D.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Προτείνω να μπει στην έξοδο ένας buffer στερεάς κατάστασης και όχι με λυχνίες , εκτός κι αν γουστάρετε τους χρωματισμούς και τους θορύβους των λυχνιών. Ειδικά με τις 6922 ο ήχος θα είναι εγγυημένα σαν "σούπα" σε συνδυασμό με τον Adcom. Είναι καθαρά προσωπική μου άποψη φυσικά.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Ο μείκτης είναι ουσιαστικά buffer (με βάση του υπολογισμούς μου έχει μοναδιαίο κέρδος, οπότε άλλη μια βαθμίδα δεν νομίζω πως έχει να προσφέρει κάτι. Το ευκολότερο και φτηνότερο θα ήταν αν πειραματιστείτε με την αντίσταση των 100Κohm στην ανάδραση (είναι σημειωμένη με κύκλο, μπορείτε να την αντικαταστήσετε την με ένα ποτενσιόμετρο των 100 Κohm).

Image1.jpg

Με τον τρόπο αυτό μειώνεται το συνολικό κέρδος και λειτουργεί ως master volume. Είναι ο απλούστερος τρόπος δεν αυξάνει το θόρυβο και κοστίζει λιγότερο ακόμα και από ένα ακριβό πυκνωτή εξόδου. Δυστυχώς επεμβαίνει στην ανάδραση (όπως άλλωστε σε μικρό βαθμό και το ποτενσιόμετρα εισόδου) και μεταβάλει ελαφρά την απόκριση συχνότητας. Αν δεν υπάρχουν ταλαντώσεις και είστε ευχαριστημένος από την απόδοση τότε όλα είναι ένταξη.

Επίσης πειραματιστείτε και με ποτενσιόμετρο εξόδου όπως προτείνει ο gfle, αλλά δεν γνωρίζω την χωρητικότητα της εισόδου του ενισχυτή (εννοώ την Miller της βαθμίδας εισόδου που παραλληλίζει την αντίσταση εισόδου και είναι η κύρια αιτία επηρεασμού της απόκρισης).

Αλλιώς νομίζω πως η αρχική λύση με το τριπλό ποτενσιόμετρο είναι η λιγότερο παρεμβατική στην λειτουργία του μείκτη και στην μεταβολή τόσο της ανάδρασης, όσο και της αντίστασης εξόδου.