Αγορά ενισχυτή Yamaha a-s701

taxiarhos4

New member
15 August 2016
7
Γεια χαρά σε όλους. Θέλω να αγοράσω καινούριο στερεοφωνικό ενισχυτή που μετά από πολύ ψάξιμο, κατέληξα στον Yamaha A-S701. Το budget είναι στα 700 euro.
Είναι για μουσική 90% (Pop/Rock/90's/Ελληνικά) από cd player και υπολογιστή και ένα 10% θα τον συνδέσω μέσο optical έξοδο που έχει με την tv για στερεοφωνικό ήχο.
Ο χόρος είναι εννιαίος γύρο στα 50 τετραγωνικά (σαλόνι/κουζίνα).
Θα τον βάλω τώρα με τα παλιά μου Pionner ηχεία και θα τα αλλάξω αργότερα με ηχεία δαπέδου από 150 ως 200 watt.

Θέλω την γνώμη σας για τον ενισχυτή ως προς την ποιότητά του και τη δύναμή του και αν οδηγεί με άνεση ηχεία σε τόσα watt.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Γεια σου Taxiahos4 , καλώς όρισες στο forum!

Δεν αρκούν μόνο τα Watt για να καταλάβεις αν μπορεί να τα οδηγήσει o ΥΑΜΑΗΑ. Γράψε εδώ, όταν αποφασίσεις με το καλό πια ηχεία θα πάρεις (ή έστω μεταξύ ποιων μοντέλων αμφιταλαντεύεσαι) και θα σου απαντήσει κάποιος συντομότατα.


Κατά τα άλλα η ποιότητα του Yamaha είναι πολύ καλή, οι Yamaha είναι σκυλιά.
 

taxiarhos4

New member
15 August 2016
7
Γεια σου φίλε teddy743. Σε πολλά reviews που έχω διαβάσει όλοι θετικά λένε, γι αυτό και καταλήγω μάλλον σ' αυτόν.

Δεν έβαλα γιατί θα ψάξω την άνοιξη με το καλό, προηγείται ο ενισχυτής.

Πείτε μου αν τα οδηγεί άνετα αυτά εδώ: B&W 683 S2 - B&W SM8 S2 - Focal Aria 926 (Θα τα ψάξω σε προσφορά ή μεταχειρισμένα).

αλλιώς μάλλον μέχρι 1000 euro περίπου για ηχεία.

Τον ενισχυτή τον έχει δει/ακούσει κάποιος? Αν βάλω και sub πώς θα ρυθμίζεται? Η έξοδος phono έχει κάποια ιδιαίτερη ενίσχυση γιατί θα βάλω και το mk2.

edit: Επαρχία και δεν έχω δυνατότητα ακρόασης.
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Τον Yamaha A-S700 έχω δει και τον έχω ακούσει, πόσο διαφορά μπορεί να έχει από τον A-S701;

Δεν τον έχω ακούσει με Β&W όμως. Πάντως τα ηχεία που είχαν εκεί είχαν λιγότερη ευαισθησία από τα B&W που κοιτάς. Τον έχει στο υπόγειο του Νακα στη Θεσσαλονίκη.

Η Αλήθεια είναι οτι συνήθως κάποιος αγοράζει πρώτα τα ηχεία και μετά ψάχνει για τον ενισχυτή που θα τα οδηγήσει. Ο ενισχυτής που διάλεξες μια χαρά θα οδηγεί τα ηχεία που λες από κει και πέρα καλο είναι να τον ακούσεις αν μπορείς για να δεις και το πάντρεμα τον δυο που είναι σημαντικό αλλά αφού δεν μπορείς θα πρέπει να πάρεις γουρούνι στο σακί.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,867
Αθήνα
A-S 701 : 2X100WRMS/8Ω

926 : 40-250W/8Ω, min imp 2,9Ω, 91,5db

683 : 25-200W/8Ω, min imp 3Ω, 89db

50 τμ χώρος, αν ακούτε πολύ δυνατά, ίσως ο 701 είναι κάπως μικρός για τα συγκεκριμένα ηχεία ή τα ηχεία μεγάλα για τον συγκεκριμένο ενισχυτή αφού θα προηγηθεί η αγορά του αυτής των ηχείων.

Το sub μάλλον είναι περιττό με αυτά τα ηχεία.
 

taxiarhos4

New member
15 August 2016
7
Γι αυτό και ρωτάω τις γνώμες σας μήπως κάποιος τον ξέρει. Είπα να πάρω τον ενισχυτή πρώτα γιατί όπως έγραψα ποιο πάνω έχω δύο παλιά ηχεία, technics και όχι pionner που έγραψα κατά λάθος, και να την βγάλω με αυτά προς το παρόν.
Τέλος πιστεύω κάποια ηχεία θα ταιριάξουν πάνω του, δε γίνεται.
Ως τότε που θα κοιτάξω για ηχεία μπορεί να βρω τρόπο να ακούσω και να ψάξω καλύτερα σύμφωνα και με τις γνώμες σας.

Για τον ενισχυτή ήθελα περισσότερο να μάθω κριτικές και αν μπορεί να οδηγήσει τέτοια ηχεία. ... για να μην πάρω γουρούνι στο σακί lol.

Ο A-S700 με τον A-S701 η διαφορά τους μάλλον είναι ότι έχει ο 2ος και έξοδο optical / coaxial & 100 watt rms ενώ o 1ος 90 watt rms.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,409
Θεσσαλονίκη
Για το θέμα της οδήγησης εξαρτάται από τα ηχεία που θα πάρεις.
Όσο αφορά την ποιότητα του ήχου αν και το ιδανικό θα ήταν να τον ακούσεις
για τα λεφτά του είναι πολύ καλός.
Δεν στερείται όγκου και σώματος , μπορεί άνετα να κατεβεί πολύ χαμηλά αν τα ηχεία το
επιτρέπουν και ο κύριος χαρακτήρας του είναι γρήγορος με μια μικρή έμφαση προς το λαμπρό
όχι όμως όπως ο αντίστοιχος Denon.
Τον έχω ακούσει αρκετά με 6'αρια και 6,5´αρια ηχεία και νομίζω ότι το φόρτε του είναι στις ροκιές
μέταλ ποπ κλπ.
Για κλασσική μου φάνηκε λίγο σκληρός , σε σύγκριση όμως με τους πιο ακριβούς 1000 και 2000.
Αν το budget μου ήταν κοντά στο δικό σου θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά, στα συν η πολύ
καλή ποιότητα κατασκευής.
Επίσης τα watt της yamaha είναι καλά ''τίμια'' βατ ,τα βγάζει πράγματι και δεν κλιπάρει ούτε μετά τα 3/4 της έντασης
όμως σκληραίνει λίγο όταν τον τσιτάρουμε.
Τα soavo 2 τα έφτανε στα όρια τους χωρίς καν να ιδρώσει.
 
Last edited:

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Σε συνέχεια αυτών που αναφέρθηκαν για τους yamaha, λόγω του καθαρού τους χαρακτήρα,
οι κάτοχοι προτείνεται να τα συνδυάζουν με λίγο πιο "μαλακά" ηχεία
Αυτά που αναφέρετε, μάλλον είναι και αυτά "καθαρά" ή "διαυγή", με αποτέλεσμα το ματσάρισμα να
προκύψει ολίγον τί επιθετικό ή σκληρό...
Προσπαθώ με τους όρους που χρησιμοποιώ να το κάνω όσο πιο απλό και κατανοητό γίνεται
Γενικά ακούστε όσα περισσότερα ηχεία και ενισχυτές μπορείτε για να έχετε μια άποψη για το τί
άκουσμα σας αρεσει
Οσον αφορά στο phono που έχει, δεν θα δυσκολέψει το μκ2, το οποίο και αυτό επιδέχεται ή πιο
σωστά καλοδέχεται μια γλυκόηχη κεφαλή...τύπου grado, shure mx97e κοκ
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Αγορά ενισχυτή Yamaha a-s701

Σε συνέχεια αυτών που αναφέρθηκαν για τους yamaha, λόγω του καθαρού τους χαρακτήρα,
οι κάτοχοι προτείνεται να τα συνδυάζουν με λίγο πιο "μαλακά" ηχεία
Αυτά που αναφέρετε, μάλλον είναι και αυτά "καθαρά" ή "διαυγή", με αποτέλεσμα το ματσάρισμα να
προκύψει ολίγον τί επιθετικό ή σκληρό...
Προσπαθώ με τους όρους που χρησιμοποιώ να το κάνω όσο πιο απλό και κατανοητό γίνεται
Γενικά ακούστε όσα περισσότερα ηχεία και ενισχυτές μπορείτε για να έχετε μια άποψη για το τί
άκουσμα σας αρεσει
Οσον αφορά στο phono που έχει, δεν θα δυσκολέψει το μκ2, το οποίο και αυτό επιδέχεται ή πιο
σωστά καλοδέχεται μια γλυκόηχη κεφαλή...τύπου grado, shure mx97e κοκ

Σωστή άποψη
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,702
Athens
και κριμα που δεν εισαγεται στην χωρα μας ο 801, που ειναι την ουσια ιδιος με τον 701, αλλα και με usb dac,δυνατοτητα αναπαραγωγης αρχειων dsd και καλυτερο dac. H τιμη ειναι μολις 10% περιπου μεγαλυτερη.

http://usa.yamaha.com/products/audio-visual/hifi-components/amps/a-s801/
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,409
Θεσσαλονίκη
Καλώς ή κακώς η αλήθεια είναι ότι οι ενισχυτές της Yamaha συνδυάζονται ιδανικά
με τα ομόσταυλα ηχεία τόσο της φθηνής όσο και της ακριβής σειράς , συνεπώς προτείνω
οπωσδήποτε και κάποια ακρόαση με ηχείο της Yamaha του σχετικού budget.
 

taxiarhos4

New member
15 August 2016
7
Γεια σας και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Όπως οι περισσότεροι μου λέτε καλύτερα να τον ακούσω πρώτα, τελικά αυτό αποφάσισα να κάνω με την πρώτη ευκαιρία που θα έχω.
Επίσης, να ακούσω και ορισμένα ηχεία που θα του ταιριάζουν.
Θα ξαναποστάρω εδώ μετά από ακρόαση για να σας πω την εμπειρία που θα έχω.
Απ' ότι φαίνεται θα πάει λίγο πιο πίσω η αγορά αλλά έτσι είναι η πιο σωστή κίνηση...
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Μπορεί να φαίνεται αγκαρία ή γολγοθάς αλλά έχει και αυτή η διαδικασία τη γοητεία της
Όσα περισσότερα ακούσετε, τόσο καλύτερα...θα βγείτε εμπειρότερος ακουστικά και θα είναι
πιο εφικτό με το συγκεκριμένο budget να προσεγγίσετε την καλύτερη για εσάς λύση

το ιδανικό βέβαια θα ήταν να το ακούγατε και στο χώρο σας, αλλά φαντάζει αδύνατο σε
αυτά τα επίπεδα τιμών να το πετύχετε...συνήθως στα μεταχειρισμένα γίνεται αυτό ή είναι
πιο εφικτό και αφού πρώτα υπάρχει ενα σύστημα ως βάση σύγκρισης και αναφοράς

Ακούστε όσα περισσότερα μπορείτε και μεταφέρετε και εδώ τις εντυπώσεις σας
Καλές ακροάσεις λοιπόν
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,409
Θεσσαλονίκη
Εγώ άκουγα μια εβδομάδα για να αποφασίσω για ενισχυτή και μου πήρε σχεδόν ένα
μήνα για να καταλήξω για ηχείο , μου έστειλαν μέχρι και από Αθήνα demo με το
λεωφορείο!