Διανομή σήματος με RF modulator

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι νέος χρήστης και θα ήθελα την βοήθειά σας παρακαλώ. Η οικία μου είναι διώροφη και υπάρχει κεντρική κεραία για επίγεια όπως και για FM . Ο κάθε όροφος επίσης έχει και το δικό του δορυφορικό πιάτο. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να στείλω σήμα απο έναν IPTV δέκτη του ισογείου σε όλες τις tv συμπεριλαμβανομένου και του 1 ορόφου με rf modulator. Αν θα δείτε και στο σχέδιο που επισυνάπτω υπάρχουν 2 ενισχυτές και έχω μπερδευτεί πως μπορεί να γίνει αυτό. Ο δέκτης βρίσκεται στο σαλόνι του ισογείου . Η έξοδος AV πάει στο rack όλου του εξοπλισμού σε αποθήκη (Router-συναγερμους κτλ) με audio/video balun μέσω sftp cat/6. O κεντρικός ενισχυτής που έχω και τροφοδοτεί τις tv του ισογείου πέρνει σήμα απο ένα καλώδιο που έρχεται απο τον ενισχυτή ιστού.

Υπάρχει τρόπος που θα μπορούσα να διανέμω το σήμα απο DVR & IPTV σε όλες τις tv χωρίς να τραβάω άλλα καλώδια?

Ευχαριστώ
 

Attachments

  • PSERVER_iR-ADV C5250_JMN03326_42_2624_001.pdf
    56.1 KB · Views: 55

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Έτσι πρέπει να φτιάξεις την εγκατάστασή σου και θα είσαι ΟΚ:

central_antenna_distribution_with_sat_and_modula.jpg
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και το σχεδιο που έκανες. Αν κατάλαβα καλά ανεβάζω σήμα προς τον ενισχυτή απο το καλώδιο καθόδου σωστά ? Εγώ θα το ανεβάσω απο το καλώδιο επίγειας κεραίας και όχι απο το δορυφορικό. Σε αυτήν την περίπτωση τί να χρησιμοποιήσω - Combiner ή Spliter ??


Ευχαριστώ και πάλι
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Ή θα κατεβάζεις επίγεια από το καλώδιο ή θα ανεβάζεις την έξοδο του RF Modulator, ανεξάρτητα αν κατεβαίνει ή όχι δορυφορικό σήμα. Δεν γίνονται και τα δύο. Δηλαδή εκεί που θα έχεις RF Modulator ξεχνάς τη λήψη επίγειων.
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Re: Απάντηση: Διανομή σήματος με RF modulator

Tώρα κατάλαβα... Το δορυφορικό πιάτο μου δεν είναι στο ίδιο σημείο που θα βρίσκεται ο κεντρικός ενισχυτής. Νόμιζα οτι μπορώ να ανεβάζω ταυτόχρονα σήμα στον ενισχυτή μέσω του καλωδίου που παίρνω επίγεια απο αυτόν. Άρα θα πρέπει να τραβήξω νέο καλώδιο απο το rack που έχω στο ισόγειο προς την ταράτσα για να ανεβάσω σήμα απο τα RF Mod. , και στην συνέχεια να το διοχετεύσω στην VHF είσοδο του ενισχυτή.
Αυτό που με απασχολεί είναι αν θα έχω καλή ποιότητα , γιατί τώρα που τα rf δίνουν μόνο στο ισόγειο απο τον ενισχυτή ο οποίος βρίσκεται και αυτός στο ισόγειο (θα τον μεταφέρω στην ταράτσα σύμφωνα με το σχεδιο σου) , η ποιότητα δεν είναι και πολύ καλή - έχει χιόνια η εικόνα.
Τα RF Mod (κανάλια S8-S11-S14) που έχω πάνε σε ένα spitter 1:3 και η έξοδός του πάει στην VHF του ενισχυτή και είναι αυτά : http://www.cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=42255&skr=skr15946&cat_id=0309180317950243

O κεντρικός ενισχυτής είναι αυτός : http://www.cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=43164&skr=skr15946&cat_id=0309180317950243
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Παραπάνω σου έδειξα σχηματικά πως ακριβώς πρέπει να κάνεις την εγκατάστασή σου για να μην έχεις πρόβλημα... Οτιδήποτε άλλο σε διαφορετικές θέσεις, είναι ημίμετρα!!! Αν θέλεις μπορείς να βάλεις την κεντρική εγκατάστασή σου στα Rack. Που όμως καταλήγουν τα καλώδια των πριζών;
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Re: Απάντηση: Διανομή σήματος με RF modulator

Παραπάνω σου έδειξα σχηματικά πως ακριβώς πρέπει να κάνεις την εγκατάστασή σου για να μην έχεις πρόβλημα... Οτιδήποτε άλλο σε διαφορετικές θέσεις, είναι ημίμετρα!!! Αν θέλεις μπορείς να βάλεις την κεντρική εγκατάστασή σου στα Rack. Που όμως καταλήγουν τα καλώδια των πριζών;

Ετσι ακριβώς θα μετατρέψω την εγκατάσταση όπως μου έδειξες , αλλα αυτό που λεω είναι οτι θα πρέπει να τραβήξω ένα νέο καλώδιο απο την ταράτσα προς το ισόγειο για να στείλω το σήμα ξανά επάνω προς τις ΤV του 1ο ορόφου.
Eπίσης το πιάτο είναι σε άλλο σημείο εκτός ταράτσας και έχει ένα διπλό monoblock lnb με ένα καλωδιο καθόδου και πιάνω 2 δορυφόρους με αυτό. Δεν σκοπέυω να βάλω 4 lnb , καθότι δεν χρειάζομαι δορυφορική λήψη στα δωμάτια παρα μόνο στο σαλόνι.Ίσως να τραβήξω καλωδια όμως για μελλοντική χρήση. Υπάρχει και ακόμη ένα πιάτο εγκατεστημένο με δικό του καλώδιο και ξεχωριστή πρίζα και τροφοδοτεί δορυφορικό σήμα το σαλόνι του 1ο ορόφου. (δεν μας απασχολεί)

Πιό αναλυτικά :
---Η κεραία επίγειων είναι στην ταράτσα όπως και ο ενισχυτής ιστού με το τροφοδοτικό του. Κατεβαίνει λοιπόν η έξοδος στο ισόγειο και μπαινει στην είσοδο UHF του κεντρικού ενισχυτή .
---Στον κεντρικό ενισχυτή θα κουμπωθούν η κεραία FM (FM in) και τα modulators (VHF in) τα οποία βρίσκονται όλα σε ένα επιτοίχειο rack μαζί με ένα κάρο αλλους εξοπλισμούς (Router-APs -Patch panels -Συναγερμοί- NAS- DVR -switches κτλπ). Επίσης σε αυτό το rack καταλήγει όλη η καλωδίωση του ισογείου απο τηλεοράσεις - FTP-UTP κτλ
---Η έξοδος του ενισχυτή θα πάει σε ένα splitter 1:6 για 4 TV ισόγειο, αφού βάλω ένα combiner για το SAT στην γραμμή του σαλονιού , και τέλος, ένα καλώδιο θα φύγει για τον 1ο όροφο όπου υπάρχει σε εξωτερικό στεγανό κουτί ένα splitter 1:3 , όπου καταλήγει η καλωδίωση για τις TV του 1ο ορόφου.( Το καλώδιο που σου έλεγα οτι πρέπει να τραβήξω.)

Τα 2 rf modulators παίρνουν εικόνα απο 2 καταγραφικά και βρίσκονται όλα στο Rack. Το τρίτο rf modulator βρίσκεται και αυτό στο rack και παίρνει εικόνα απο έναν IPTV MAG 254 απο το σαλόνι του ισογείου. Η μεταφορά της εικόνας και του ήχου γίνεται μέσω Audio/Video Balun Cat/5 απο το σαλόνι στο Rack .

Συνοψίζοντας , θα κρατήσω την εγκατάσταση όπως έχει, με την διαφορά οτι θα τροφοδοτήσω τις TV του 1ου απο τον κεντρικό ενισχυτή πλεόν , και όχι απο τον ιστού οπου παίρνουν τώρα. Άρα πρέπει να ρίξω καλώδιο... Έχω μονο ένα και είναι αυτό που κατεβάζει σήμα στο ισόγειο απο την κεραία. Μόνος ενδοιασμός μου είναι αν θα έχει καλή ποιότητα λογω της απόστασης καλωδίου απο κάτω - πάνω (20μέτρα)


Και τέλος ερωτώ : Η οικία βρίσκεται σε ανοικτό μέρος στην Σκύδρα Πέλλας. Η κεραία είναι αυτή
medium_20151202141950_konig_ant_uhf51l_kn.jpeg
και κοιτάει Χορτιάτη Θες/νικης νομίζω. Είναι αναγκαίο να υπάρχει και ενισχυτής ιστού και κεντρικός για σύνολο 7 τηλεοράσεις??? Μηπως είναι υπερβολικό ?
Αν κάνω κάπου λαθος διόρθωσέ με

Σε ευχαριστώ
 
Last edited:

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Σωστά. Ενισχυτή κεντρικής θέλεις για να οδηγήσει τις 7 πρίζες. Ενισχυτή ιστού δεν ξέρω αν χρειάζεσαι, ίσως όχι.
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Re: Απάντηση: Διανομή σήματος με RF modulator

Σωστά. Ενισχυτή κεντρικής θέλεις για να οδηγήσει τις 7 πρίζες. Ενισχυτή ιστού δεν ξέρω αν χρειάζεσαι, ίσως όχι.

Καλησπέρα φίλε μου. Τελικά το υλοποίησα όπως ακριβώς στο τελευταίο σχέδιο και είμαι ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα. Όλες οι TV παίζουν άψογα με σήμα 100% και ποιότητα 98% όπως επίσης πεντακάθαρη είναι η εικόνα και ο ήχος απο τα 3 rf modulator. Ενισχυτής ιστού δεν χρειάστηκε και τον αφαίρεσα , αφού μπούκωνε το σήμα. Μοναδικό πρόβλημα έχω σε μια πρίζα οπου στο καλώδιο της θυμάμαι όταν ανακαινίστηκε το σπιτι , το κάναμε ένωση πατέντα με 2 splitter(μ@λ@κία) γιατί δεν έφτανε και μου κόβει κάποια κανάλια (Aplha HD - E HD κτλ ) . Η ένωση είναι μέσα σε τοίχο απο γυψοσανίδα οπότε πρέπει να βάλω καινούργιο εξωτερικά , αλλά μικρό το κακό.



Κεντρικό ενισχυτή έβαλα αυτόν : http://www.cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=48310&skr=skr15946&cat_id=0309180317950243

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σου!
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Μπορείς να κάνεις την ένωση του καλωδίου χρησιμοποιώντας φις τύπου F σε κάθε μεριά του καλωδίου και να τα ενώσεις με μούφα F. Θα έχεις μηδαμινές απώλειες.
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Re: Απάντηση: Διανομή σήματος με RF modulator

Μπορείς να κάνεις την ένωση του καλωδίου χρησιμοποιώντας φις τύπου F σε κάθε μεριά του καλωδίου και να τα ενώσεις με μούφα F. Θα έχεις μηδαμινές απώλειες.


Δυστυχώς δεν είναι δυνατό να γίνει αυτό, καθώς η σύνδεση είναι μέσα σε τοίχο απο γυψοσανίδα και δεν θέλω να την σπάσω. Μου είναι ποιό εύκολο να ρίξω ένα νέο καλώδιο απο το splitter που βρίσκεται εξωτερικά σε ένα στεγανό μπουάτ καθώς είναι μικρή η απόσταση με ελάχιστο μερεμέτι.

Σε ευχαριστώ πάντως!
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Re: Απάντηση: Διανομή σήματος με RF modulator

Μπορείς να κάνεις την ένωση του καλωδίου χρησιμοποιώντας φις τύπου F σε κάθε μεριά του καλωδίου και να τα ενώσεις με μούφα F. Θα έχεις μηδαμινές απώλειες.

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι και πάλι έχοντας μια απορία. Έχω πιάτο 80cm με ένα LNB τύπου monoblock (είναι διπλό και κατεβάζει ένα καλώδιο) με το οποίο έχω λήψη σε 2 δορυφόρους (Astra-Hotbird) σε έναν δέκτη στο σαλόνι. Τί πρέπει να κάνω για να έχω ανεξάρτητη λήψη σε ακόμη έναν δέκτη σε αλλο δωμάτιο απο τους 2 αυτούς δορυφόρους??

Ευχαριστώ!
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Στην περίπτωση που θες να στείλεις σε άλλο δωμάτιο από το συγκεκριμένο LNB που έχεις δεν γίνεται. Πρέπει να αλλάξεις LNB και να βάλεις ένα Lnb Twin Monoblock για να έχεις δυο εξόδους μια προς κάθε χώρο. Η άλλη λύση είναι καταργείς το monoblock και βάζεις δυο κανονικά LNB Που το ένα θα είναι twin για να φεύγει δεύτερο καλώδιο προς την κρεβατοκάμαρα από τον δορυφόρο που θες.
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Κοιτάζοντας τις τιμές για ένα twin monoblock , βλέπω οτι είναι λίγο τσιμπημένα (λογικό) . Σκέφτηκα το εξής: Αν βάλω ένα απλό τwin lnb και πιάσω μόνο ένα δορυφόρο (πx Ηοtbird) φαντάζομαι δεν θα έχω πρόβλημα να το δώ σε 2 δέκτες ταυτόχρονα... Σωστά?
Δεν μας πειράζει να καταργήσουμε τον Astra , ούτως ή αλλως δεν έχει και τίποτα πέρα απο τα γερμανικά κανάλια.Βασικά με ενδιαφέρουν μόνο τα Ρωσόφωνα κανάλια που νομίζω τα περισσότερα είναι στον Hotbird αν δεν κάνω λάθος. Η εγκατάσταση είναι ενός γνωστού που θέλει να βλέπει και απο 2η τηλεόραση και θα πρέπει να τραβήξω 2ο καλώδιο απο το Lnb προς το δωμάτιο εκείνο.