Αλλαγή ''περίεργων'' ηχείων;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΕΥΜΑΙΟΣ

Established Member
4 March 2011
118
Καλό φθινόπωρο εύχομαι σε όλους σας !
Και για να μην καθυστερούμε: Σε ένα αυτοκίνητο mazda 6 του 2006, δεν με ικανοποιεί γενικά ο ήχος του, ο οποίος μπορεί να είναι κάπως ''μπασάτος'' και να έχει ικανοποιητική ένταση, αλλά μου φαίνεται γενικά ''ξερός'', δηλαδή δεν δίνει, πιστεύω, ευχαριστες χροιές.
Όπως καταλαβαίνετε, η πρώτη μου κίνηση ήταν να απευθυνθώ σε σχετικό εγκαταστάτη, ο οποίος μου πρότεινε την τοποθέτηση τουίτερ(στο τριγωνάκι του καθρέφτη), επειδή τα ηχεία είναι χαμηλα στις πόρτες. Παρά τα τουιτεράκια της magnat όμως, η βελτίωση δεν είναι κατα τη γνώμη μου αρκετή, διότι μου φαίνεται ότι αυτά ''τσιρίζουν'' στ' αυτιά μου.
Άλλος εγκαταστάτης, ο οποίος μου απέκλεισε την αλλαγή της ενσωματωμένης πηγής (λόγω ειδικής-πλήν πανάκριβης υποδοχής στο ταμπλό), μου είπε ότι μόνο τα ηχεία θα μπορούσαν να αλλάξουν, με αμφίβολα όμως αποτελέσματα. Συγκεκριμένα, μου ανέφερε ότι το value fm θα είναι πολύ μικρό και πιθανον να μην αξίζει τον κόπο.
Σημειωτέον ότι τα ηχεία έχουν μια ''περίεργηΒ´ διάσταση, δηλ. είναι 5χ7 σχήματος οβάλ. Στο διαδίκτυο πάντως, διάβασα ότι κάποιοι στο εξωτερικό που άλλαξαν τα συγκεκριμένα ηχεία με επώνυμα είδαν ουσιαστική βελτίωση.
Λέτε να το επιχειρήσω ή θα είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή!
 
Last edited by a moderator:

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Στη διασταση παντως 6Χ8 ειδα μεγαλη βελτιωση απο no name ηχεια σε pioneer
και μικροτερη αλλα ποιοτικοτερη βελτιωση στη συνεχεια απο pioneer σε MBquart.

Ειναι σιγουρο οτι θα δεις βελτιωση με καλυτερα ηχεια, αλλα αυτη θα ειναι αναλογη με τα ηχεια
που φορας τωρα και αναλογη με τα λεφτα που θα διαθεσεις, αν και στη διασταση 5Χ7
δεν νομιζω να υπαρχουν παρα πολλες επιλογες.

Εγω παντως αν θα ξαναεβαζα απο την αρχη τετοια οβαλ ηχεια θα εβαζα τα καλυτερα
καθ οτι πραγματι δεν ειναι και ιδιαιτερα αποδοτικα σε αυτη τη διασταση
αλλα δεν ειναι και πολυ ακριβα. (πχ focal)
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Μπορεί να είναι περίεργη διάσταση αλλά άνθρωποι που έχουν ασχοληθεί με το εν λόγω αμάξι, θα ξέρουν να σου προτείνουν λύσεις.
Στο μυαλό μου έρχεται είτε τοποθέτηση άλλης διάστασης οβαλ με αντάπτορα τοποθέτησης, είτε στρογγυλό 16άρι αν χωρά πάλι με αντάπτορα, αν βέβαια δεν υπάρχει κάτι σε 5*7 οβάλ.
Φυσικά όλα είναι απόροια του ανθρώπου που θα ασχοληθεί με το αμάξι σου.
Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις σε περισσότερους εγκαταστάτες προτού αποφασίσεις να αλλάξεις κάτι.
Κ θα μπορούσες να ρωτούσες στην mazda για το πόσο έχει μια πρόσοψη αν άλλαζες την εργοστασιακή πηγή.
 

ΕΥΜΑΙΟΣ

Established Member
4 March 2011
118
Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις! Μπορεί να στραφώ σε διαιρούμενα 165 με αντάπτορες.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Έχε υπόψιν παντως οτι πιθανότατα να χρειαστείς και ενισχυτή.