Dune HD Solo Lite

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
H Dune παρουσιασε το νεο αρκετά πιο οικονομικό media player της.
Εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με το μεγάλο αδερφάκι του Solo 4K , με εξαίρεση την υποδοχη για σκληρό δισκο, το z wave για home automation,draft n αντι για AC και τον ψηφιακο δέκτη στα πιο σημαντικά.
Θα ειναι αρκετά οικονομικότερο ομως ,κοντά στα 179

http://dune-hd.com/eng/products/full_hd_media_players/49


20160906171345_0_49.png


20160906171419_0_49.png


Key Features


  • The newest media processor: The latest Sigma Designs SMP8758 chip from the famous vendor of high-end media processors, with the new Dual Core ARM CPU (4x more power than before); the first and the only chip from Sigma Designs with real 4K support
  • 4K video playback: Decode 4K video content in all popular formats (including H.265 10-bit)
  • 4K video output: Output 4K content with pixel-to-pixel precision to 4K TV
  • SD/HD to 4K conversion: Automatically increase resolution of SD/HD content to 4K
  • VXP: Professional-grade video processing engine for the best possible picture quality of any content
  • HEVC: Play video encoded using the latest H.265 codec (2x picture quality increase over H.264)
  • 10-bit color encoding: Play video encoded using the newest 10-bit H.265 standard
  • Blu-ray menu: Enjoy full Blu-ray menu navigation (option*) or use simple BD Lite menu at your discretion
  • True 24p output: Ensure perfectly smooth playback of Hollywood movies due to full support for 24p (23.976) framerate
  • Advanced media player: Play video in MKV and other modern video file formats, including top quality 4K and HD with very high bitrates (100 Mbit/s+)
  • 3D video: Play all popular 3D video formats, including MVC, SBS, Top/Bottom
  • HD audio: Output studio-quality high definition audio tracks (Dolby TrueHD, DTS HD MA) to your A/V receiver
  • Dolby Atmos 3D audio: Enjoy the newest 3D audio format from Dolby using Dolby Atmos pass-through capability
  • Hi-End music: Play very high-quality (up to 192 KHz / 24-bit) music files in various formats (FLAC, Monkey’s Audio APE, WAV/PCM, Super Audio CD, etc)
  • Network player: Connect to local network and play content directly from PC or NAS via UPnP, SMB, or NFS
  • HDD player: Play content from an USB HDD (including the newest 6TB+ HDD models)
  • Built-in storage: 4GB flash memory for applications and system needs
  • USB ports: Conveniently connect USB HDDs, USB flash drives, USB card readers, USB hubs and other USB devices
  • Full range of A/V connectors: HDMI, S/PDIF coaxial audio output, analog stereo audio output, composite video output
  • 1Gbit Ethernet port: Ensure the best performance when connecting to your local network via cable
  • Built-in Wi-Fi 802.11n: Connect to your local network via air
  • IR extender: Easily organize hidden installation of the media player when needed via included external IR eye
  • Control4: Integrate seamlessly into Smart Home installations based on Control4 technology via ready-to-use Control4 driver
 

meet9

New member
2 May 2010
52
Πολυ καλη κινηση απο Dune!Αν ειναι αυτη η τιμη παει για αγορα!Αλλα κατω απο 250 δεν το βλεπω!Εδω κατι android κινεζιες εχουν μεχρι και 200 !!
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,797
Ακριβό και αυτό γι αυτά που κάνει και που δεν κάνει.
Αν είχε το πολύ 120 ίσως και να χτύπαγε καλά. Αλλά χωρίς HDMI 2.0 τουλάχιστον που πάει και λέγεται και 4K;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Ακριβό και αυτό γι αυτά που κάνει και που δεν κάνει.
Αν είχε το πολύ 120 ίσως και να χτύπαγε καλά. Αλλά χωρίς HDMI 2.0 τουλάχιστον που πάει και λέγεται και 4K;


Αυτα που κανει (Blu ray menu , Hd audio/Atmos , Auto frame rate , VXP processor,10-bit H.265 ) δεν τα κανουν ουτε μηχανακια διπλάσιας τιμής (popcorn 410).
Αφορά συγκεκριμένη κατηγορία που δεν καλύπτεται απο ενα πχ android media player.

Βασικα στα 179 (μακάρι , θα πάρω και ενα) ειναι ληστεία ...
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,797
Αυτα που κανει (Blu ray menu , Hd audio/Atmos , Auto frame rate , VXP processor,10-bit H.265 ) δεν τα κανουν ουτε μηχανακια διπλάσιας τιμής (popcorn 410).
Αφορά συγκεκριμένη κατηγορία που δεν καλύπτεται απο ενα πχ android media player.

Βασικα στα 179 (μακάρι , θα πάρω και ενα) ειναι ληστεία ...

Λίγοι ενδιαφέρονται για blu-ray (από τον κύκλο μου, γνωστοί κλπ κανένας βασικά), οι περισσότεροι είναι happy με 720p, λιγότεροι με 1080p και υπάρχουν και αρκετοί που κατεβάζουν τα παλιά καλά 250-350MB. Δεν τους νοιάζει η ποιότητα, η ουσία τι βλέπουν κυρίως.

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βάζουν HDMI 2 όταν έχουν μηχανάκια κινέζικα τον 60$.
Αυτόν τον VXP processor πότε θα τον δούμε σε δράση; Δεν βλέπω κανένα test. Επίσης έχω άλλη μια απορία: βγάζει καλύτερη εικόνα ο VXP από PC με madvr;


By the way, ποτέ μου δεν κατάλαβα την λογική του κατεβάζω Blu-ray (40giga και άνω φαντάζομαι) και ψάχνω και player να παίζει άψογα τα μενού κλπ αφού το κόστος κατεβάσματος, αποθήκευσης (πόσα blu-ray παίρνει ένας 4TB δίσκος + backup + ΔΕΗ) και επιμερισμού κόστους σε player στο τέλος θα έρθει μία ή άλλη να το αγοράσεις έτοιμο, με το κουτάκι του και χωρίς εξειδικευμένους player.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Αμα σε ενδιαφερουν τα 3D σε καλη ποιοτητα οχι side by side και over under που ειναι χαλια τοτε θελεις iso 35-45GB

Εγω παραδειγμα τα βαζω στο DVDFab κραταω τον ηχο που θελω και προσθετω Ελληνικους υποτιτλους και ετσι αφου εχω "πεταξει" τα σκουπιδια εχω ενα iso με 3D frame packing που ρεχει την κυρια ταινια και οχι διαφορα ασχετα.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Λίγοι ενδιαφέρονται για blu-ray (από τον κύκλο μου, γνωστοί κλπ κανένας βασικά), οι περισσότεροι είναι happy με 720p, λιγότεροι με 1080p και υπάρχουν και αρκετοί που κατεβάζουν τα παλιά καλά 250-350MB. Δεν τους νοιάζει η ποιότητα, η ουσία τι βλέπουν κυρίως.

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βάζουν HDMI 2 όταν έχουν μηχανάκια κινέζικα τον 60$.
Αυτόν τον VXP processor πότε θα τον δούμε σε δράση; Δεν βλέπω κανένα test. Επίσης έχω άλλη μια απορία: βγάζει καλύτερη εικόνα ο VXP από PC με madvr;


By the way, ποτέ μου δεν κατάλαβα την λογική του κατεβάζω Blu-ray (40giga και άνω φαντάζομαι) και ψάχνω και player να παίζει άψογα τα μενού κλπ αφού το κόστος κατεβάσματος, αποθήκευσης (πόσα blu-ray παίρνει ένας 4TB δίσκος + backup + ΔΕΗ) και επιμερισμού κόστους σε player στο τέλος θα έρθει μία ή άλλη να το αγοράσεις έτοιμο, με το κουτάκι του και χωρίς εξειδικευμένους player.

Ωπα.

Απο τη συγκριση με τα android media players ξαφνικά με πας στο pc+madvr ?Ακόμα και ετσι, η εικονα ειναι σιγουρα συγκρίσιμη, και σιγουρα ανωτερη απο την πλειοψηφία των standalone blu ray players.

Το οτι εσυ και πχ οι γνωστοί σου δεν ενδιαφέρονται για 40gb blu ray δεν είναι μεμπτό , αλλα σιγουρα δεν ισχύει πχ για εμένα και τους δικους μου γνωστούς που ενιδαφερόμαστε πρωτίστως για την ποιότητα.
Και δυνατά pc εχουμε , και media players , και προβολείς της προκοπής και τα τρέχουμε ολα απο 1 η και 2 ακομα servers.
Κανείς δεν θα βάλει ΠΟΤΕ android media player για κάτι τετοιο.
Εκει τα Dune και τα HC-PC είναι μονόδρομος , και τα 179 ειναι απολύτως ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ τιμη για αυτα που κανει το Dune Lite.
Οτι δεν ταιριάζει με τα χνώτα τα δικά σου (και πιθανότατα και του 95% οσων βλέπουν ταινίες σπιτι τους) , δεν λέει απολύτως τιποτα για την αξία του.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,797
Καλά με τα android media players δεν υπάρχει καν σύγκριση. Μιλάμε για τρελές μούφες τα περισσότερα και κυρίως κατασκευαστικά. Μόνο για το HDMI 2 μίλησα ότι έχουν.

Ούτε διαφωνώ με την ποιότητα blu-ray (έχω δει και εγώ remux αλλά η πλειοψηφία είναι 1080p των ~10gb).
Απλά είπα πως αν θες να έχεις ποιότητα blu-ray πάρε το δισκάκι. Μία η άλλη θα σου έρθει (ειδικά αν συντηρείς και servers 24/7 ανοικτούς), να το κατεβάσεις, να το ripάρεις, να το αποθηκεύσεις σε δίσκο, να το κρατήσεις και 2ο backup, να πάρεις 350 player κλπ. Εγώ αυτό θα έκανα. Τα video όμως τα σβήνω, δεν κρατάω συλλογή αλλά θέλω καλή ποιότητα όμως για μια κωμωδία πχ ή ένα δράμα δεν θα σκάσω.

Θα ήθελα πραγματικά να δω αν αξίζει η αγορά. Το NUC μου σηκώνει περίπου medium quality ρυθμίσεις. Θα είχα καλύτερη εικόνα με αυτό το Dune;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Καλά με τα android media players δεν υπάρχει καν σύγκριση. Μιλάμε για τρελές μούφες τα περισσότερα και κυρίως κατασκευαστικά. Μόνο για το HDMI 2 μίλησα ότι έχουν.

Ούτε διαφωνώ με την ποιότητα blu-ray (έχω δει και εγώ remux αλλά η πλειοψηφία είναι 1080p των ~10gb).
Απλά είπα πως αν θες να έχεις ποιότητα blu-ray πάρε το δισκάκι. Μία η άλλη θα σου έρθει (ειδικά αν συντηρείς και servers 24/7 ανοικτούς), να το κατεβάσεις, να το ripάρεις, να το αποθηκεύσεις σε δίσκο, να το κρατήσεις και 2ο backup, να πάρεις 350 player κλπ. Εγώ αυτό θα έκανα. Τα video όμως τα σβήνω, δεν κρατάω συλλογή αλλά θέλω καλή ποιότητα όμως για μια κωμωδία πχ ή ένα δράμα δεν θα σκάσω.

Θα ήθελα πραγματικά να δω αν αξίζει η αγορά. Το NUC μου σηκώνει περίπου medium quality ρυθμίσεις. Θα είχα καλύτερη εικόνα με αυτό το Dune;


Θεωρώ οτι εστω και οριακα θα ειχες καλύτερη εικονα με αυτό.
Ολοι προτιμαμε servers (αναφερομαι σε εμενα και στους αντιστοιχους παλαβούς) γιατιδινει τρελές ευκολίες και επιθυμούμε και backup με αμεση αναπαραγωγή χωρις να ανοιγοκλεινουμε συσκευασίες και δισκάκια.
Η χρηστικοτητα ανεβαινει στο άπειρο , και λογω του browsing στο dune , αλλα και εξαιτιας της αμεσης προσβασης σε εναν σερβερ.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Με αυτο το ''real 4K support'' γελαω

Με την ευκαιρια, κατι που δεν ειχα προσεξει και για το μεγαλο αδερφακι του, για το οποιο συζηταγαμε προ καιρου:

HDR δεν βλεπω να λεει πουθενα

Αρα ακόμα και οταν βγουν 4K rips, παλι δεν θα τα παιζει σωστα (no HDR)

Μιλαμε για πολυ ''real 4K support''

Ενα ακόμα μηχανημα της Dune το οποιο δεν προσφερει ουσιαστικα τπτ παραπανω από τα παναρχαια Smart
 

meet9

New member
2 May 2010
52
Γιατι κολλάμε στα χαρακτηριστικά?Ισως θα ηταν καλυτερα να περιμενουμε εντυπωσεις απο καποιον που θα το τεσταρει και μετα να κρινουμε!Δηλαδη αμα ειχε HDMI 2 τι θα γινοταν?Εστειλε κανενας σημα σε HDMI 1,4 και του παρουσιασε καποιο προβλημα?Τοσοι εξειδικευμενοι τεχνικοι ασχολουνται σε αυτα τα μηχανακια ειναι δυνατον να μην το σκεφτηκαν?Πηρα android player με χαρακτηριστικα στο θεο,στην πραξη ομως ηταν κατωτερο και απο το Popcorn a100!!
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,797
Αν δεν κολλάμε στα χαρακτηριστικά που θα εστιάσουμε; Ελλειψη HDMI 2 σήμαινε όχι υποστήριξη 4K@60fps.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Με αυτο το ''real 4K support'' γελαω

Με την ευκαιρια, κατι που δεν ειχα προσεξει και για το μεγαλο αδερφακι του, για το οποιο συζηταγαμε προ καιρου:

HDR δεν βλεπω να λεει πουθενα

Αρα ακόμα και οταν βγουν 4K rips, παλι δεν θα τα παιζει σωστα (no HDR)

Μιλαμε για πολυ ''real 4K support''

Ενα ακόμα μηχανημα της Dune το οποιο δεν προσφερει ουσιαστικα τπτ παραπανω από τα παναρχαια Smart

Τα είχες ξαναγράψει και στο νήμα του 4K Solo.
Μη κολλάς στην ονομασία, ειναι θέμα marketing και δεν υπάρχει τιποτα στον κόσμο που να παίζει ripped uhd.iso/remux.
Στα υπόλοιπα , κάνει τ παντα καλύτερα απο οτιδήποτε αλλο κυκλοφορεί , και σε τιμή αλλα και σε απόδοση. Αναφέρομαι και στα δυο μοντέλα.
Για τα 3D subs ξέρω οτι σε χάλασε ιδιαίτερα , αλλα who cares about 3D anymore ? (Εκτός απο εσένα και τον Τάκη :p )

Ειναι εντελώς plug n play και παίζει άμεσα οτι δημοφιλές κυκλοφορεί με εξαιρετική εικόνα ,bitstream και auto frame rate switching.
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,402
Απάντηση: Re: Dune HD Solo Lite

Τα είχες ξαναγράψει και στο νήμα του 4K Solo.
Μη κολλάς στην ονομασία, ειναι θέμα marketing και δεν υπάρχει τιποτα στον κόσμο που να παίζει ripped uhd.iso/remux.
Στα υπόλοιπα , κάνει τ παντα καλύτερα απο οτιδήποτε αλλο κυκλοφορεί , και σε τιμή αλλα και σε απόδοση. Αναφέρομαι και στα δυο μοντέλα.
Για τα 3D subs ξέρω οτι σε χάλασε ιδιαίτερα , αλλα who cares about 3D anymore ? (Εκτός απο εσένα και τον Τάκη :p )

Ειναι εντελώς plug n play και παίζει άμεσα οτι δημοφιλές κυκλοφορεί με εξαιρετική εικόνα ,bitstream και auto frame rate switching.
ακόμα και στο kodi βάλανε 3D τώρα, όχι στην επίσημη έκδοση αλλά υπάρχει build που υποστηρίζει 3D και μια χαρά βλέπω ενδιαφέρον από πολλούς.

Θα συμφωνήσω και εγώ, 2016 και βγαίνει με χαρακτηριστικά 2010 και η τιμή του είναι πολύ ακριβή.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Dune HD Solo Lite

ακόμα και στο kodi βάλανε 3D τώρα, όχι στην επίσημη έκδοση αλλά υπάρχει build που υποστηρίζει 3D και μια χαρά βλέπω ενδιαφέρον από πολλούς.

Θα συμφωνήσω και εγώ, 2016 και βγαίνει με χαρακτηριστικά 2010 και η τιμή του είναι πολύ ακριβή.

Εναλλακτικά τι προτείνεις δηλαδή κάτω απο 180-200 ?
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,797
Με λίγα παραπάνω...αυτό...
Intel NUC-Pentium N3700 - 2GB - 32GB eMMC+2.5¨ HDD Support - Win10 [BOXNUC5PGYH0AJ]
 

meet9

New member
2 May 2010
52
Να ρωτησω κατι για το Kodi που ανεφερε ο papdoux!Γιατι το pc που το εχω συνδεμενο με την τηλεοραση και βλεπω ταινιες με το Kodi ( i7 ,16g ram , gtx 970 ) δεν τις δειχνει τοσο κρυσταλινες,και παιζουν ελαφρως και με σπασιματα!Οπως και με οπιονδηποτε player και να παιξω μια ταινια!Απο δικτυο παντα σε synology!Αντιθετως στο med600x3d τις δειχνει πεντακαθαρα!Για 1080p μιλαμε παντα!Μηπως οι media player ειναι μονοδρομος ως προς την ποιοτητα σε σχεση με τα mini pc?