Θα αγοράσετε το iPhone 7 ή 7 Plus;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Θα αγοράσετε το iPhone 7 ή 7 Plus;

  • 1. Ναι... θα πάρω το 7

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    34

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά



attachment.php



_ iPhone 7 / 7 Plus _


iPhone 7 & 7 Plus.jpg


 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Δεν ήμουν ποτέ χρήστης των iphone, αλλα το φετινο 7 plus θα μπορουσε ανετα να με κανει.
Με χαλαει λιγο η αναλυση οθονης, αλλα τουλαχιστον δεν ειναι 720 σαν το μικρο.
Για το μικρο βεβαια ουτε συζητηση.
Ψηφιζω 7plus
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Δεν ήμουν ποτέ χρήστης των iphone, αλλα το φετινο 7 plus θα μπορουσε ανετα να με κανει.
Με χαλαει λιγο η αναλυση οθονης, αλλα τουλαχιστον δεν ειναι 720 σαν το μικρο.
Για το μικρο βεβαια ουτε συζητηση.
Ψηφιζω 7plus

Ετσι. Είναι η πρώτη φορά, που συμβαδίζει με την εποχή του (το plus και μόνο). Θα το αγόραζα άνετα, αν είχε android και κόστιζε έως 300-350 ...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Συμβαδίζει με την εποχή του; :p Απλα να σου θυμίσω πως δεν υπάρχει ακόμα android τηλέφωνο που να έχει ακόμα πιάσει τις επιδόσεις του περσινού 6s...
Και ας μην πιάσουμε τα περί λειτουργικού...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Συμβαδίζει με την εποχή του; :p Απλα να σου θυμίσω πως δεν υπάρχει ακόμα android τηλέφωνο που να έχει ακόμα πιάσει τις επιδόσεις του περσινού 6s...
Και ας μην πιάσουμε τα περί λειτουργικού...

δεν είναι μόνο τα cpu/gpu metrics... μιλάω από μέγεθος & ανάλυση οθόνης, μέχρι χωρητικότητα (αφού δεν υποστηρίζει επέκταση) και αυτονομία μπαταρίας... και επίσης τα δυνατά exynos και ο 820 είναι πολύ κοντά (αν όχι μπροστά) ανάλογα το benchmark, και στα metrics.

Οσο για το λειτουργικό, τι να πούμε? Το μεγαλύτερο πρόβλημα των mobile συσκευών της apple είναι το iOS... αυτό ευθύνεται που όσες φορές και αν προσπάθησα, δεν κράτησα iOS συσκευή για προσωπική χρήση.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
δεν είναι μόνο τα cpu/gpu metrics... μιλάω από μέγεθος & ανάλυση οθόνης, μέχρι χωρητικότητα (αφού δεν υποστηρίζει επέκταση) και αυτονομία μπαταρίας... και επίσης τα δυνατά exynos και ο 820 είναι πολύ κοντά (αν όχι μπροστά) ανάλογα το benchmark, και στα metrics.


Οσο για το λειτουργικό, τι να πούμε? Το μεγαλύτερο πρόβλημα των mobile συσκευών της apple είναι το iOS... αυτό ευθύνεται που όσες φορές και αν προσπάθησα, δεν κράτησα iOS συσκευή για προσωπική χρήση.



Κοιτα, αν δεν έγραφες υπερβολικά, δεν θα σχολίαζα τίποτα. Το IOS είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των Iphone και ο βασικός λόγος της τεραστιας επιτυχίας τους.
Όσο για τα υπόλοιπα, θα μπορούσα να συμφωνήσω σε κάποια από αυτά (πχ. μέγεθος της παντοφλας), απλα ακυρώνουν κάθε προσπάθεια σοβαρής συζήτησης οι υπερβολικές ατάκες....
 
18 June 2006
7,544
Σαν κάτοχος του 6plus (της παντόφλας...) θα πήγαινα-μόνο-στο 7 plus(της παντόφλας)....αλλά τίποτα από αυτά που προσφέρει δεν με κάνει να ζηλέψω....είναι κάποια "συγκλονιστική αλλαγή" η αφαίρεση του βύσματος των ακουστικών???...όχι βέβαια....άλλωστε εγώ ακούω ασύρματα-πάνω από 1 χρόνο--με τα Jaybird Bluebuds...το touch 3D είναι κάποιο χαρακτηριστικό ανεπανάληπτο???...όχι βέβαια...
Για να μη παρεξηγηθώ το 7plus είναι υπέροχο μηχάνημα με θαυμάσιες κάμερες...αλλά δεν "έχω χάσει τον ύπνο μου" έχοντας το 6 plus-με επίσης πολλή καλή κάμερα- (όπως πχ είχε συμβεί με το 4άρι-πριν 5 χρόνια-όντας κάτοχος του 3GS)...αν το μοσχοπουλούσα ,τότε "ναι θα το σκεφτόμουν"..
Άρα επιλέγω την κουρτίνα νο4....
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Θα αγοράσετε το iPhone 7 ή 7 Plus;

Συμβαδίζει με την εποχή του; :p Απλα να σου θυμίσω πως δεν υπάρχει ακόμα android τηλέφωνο που να έχει ακόμα πιάσει τις επιδόσεις του περσινού 6s...Και ας μην πιάσουμε τα περί λειτουργικού...

Για την οθόνη (IPS και μάλιστα χαμηλότερης ανάλυσης από τον ανταγωνισμό) και την μπαταρία δεν βλέπω να αναφέρεις κάτι.

Όσο για το IOS σύμφωνα με έρευνες έχει περισσότερα bugs και crashes απο το Android:

Τέλος οι προκαταλήψεις: το Android είναι πιο σταθερό από το iOS...https://www.thenerd.gr/nerd/ios-vs-android-2016-b

Ακόμη και για τον επεξεργαστή δεν ισχύει αυτό που λες , πχ. το Samsung S7 έχει Multi Core score 5217 έναντι 5363 του iphone 7 άρα δεν υπάρχει και σημαντική διαφορά.
 
Εντάξει, για 3η συνεχόμενη φορά η Apple απογοητεύει, ενσωματώνοντας τα ουσιαστικά προτερήματα μόνο στην παντελώς άχρηστη παντόφλα. Η αλήθεια είναι ότι με το που είδα την παρουσίαση, μου γυάλισαν οι δυο κάμερες, και έτρεξα στο Apple store απλά για να πιάσω στα χέρια μου το 6s+, να του δώσω ακόμα μια ευκαιρία και να πείσω τον εαυτό μου ότι μπορώ να το χρησιμοποιώ καθημερινά. Ε, δεν τα κατάφερα (για 3η συνεχόμενη χρονιά.)

Οπότε παραμένουμε στο 6s και βλέπουμε.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Θα αγοράσετε το iPhone 7 ή 7 Plus;

Για την οθόνη (IPS και μάλιστα χαμηλότερης ανάλυσης από τον ανταγωνισμό) και την μπαταρία δεν βλέπω να αναφέρεις κάτι.

Όσο για το IOS σύμφωνα με έρευνες έχει περισσότερα bugs και crashes απο το Android:

Τέλος οι προκαταλήψεις: το Android είναι πιο σταθερό από το iOS...https://www.thenerd.gr/nerd/ios-vs-android-2016-b

Ακόμη και για τον επεξεργαστή δεν ισχύει αυτό που λες , πχ. το Samsung S7 έχει Multi Core score 5217 έναντι 5363 του iphone 7 άρα δεν υπάρχει και σημαντική διαφορά.

Φυσικά όπως τα λες είναι . Και η γη είναι επίπεδη.

ΥΓ. Είναι τόσο μακριά απο την πραγματικότητα όσα γράφεις που δεν έχει νόημα να χάνω τον χρόνο μου. Άλλωστε τα έχουμε ματαίως ξανασυζητήσει και επιπλέον ήμαστε τελείως off topic.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Κοιτα, αν δεν έγραφες υπερβολικά, δεν θα σχολίαζα τίποτα. Το IOS είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των Iphone και ο βασικός λόγος της τεραστιας επιτυχίας τους.
Όσο για τα υπόλοιπα, θα μπορούσα να συμφωνήσω σε κάποια από αυτά (πχ. μέγεθος της παντοφλας), απλα ακυρώνουν κάθε προσπάθεια σοβαρής συζήτησης οι υπερβολικές ατάκες....

ο κύριος λόγος της τεράστιας επιτυχίας τους, είναι η πλασματική αίσθηση του κόσμου ότι κάτι κατάφερε, κρατώντας στα χέρια του ένα αιφόνι... Πουλμούρ. Και ας είναι καρτοκινητά τα περισσότερα, και συνήθως και με άδεια την κάρτα. Οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι χαρακτηριστικά έχει το αιφόνι τους από κάτω. Ολα τα υπόλοιπα (τα σοβαρά) ακολουθούν.

για μένα που αναγκαστικά διαχειρίζομαι περιστασιακά για άλλους κάποια iOS devices (αλλά ταυτόχρονα καταλαβαίνω λίγα πράγματα από κινητά, hardware, υπολογιστές κλπ τεχνολογικά θέματα), οι άπειρες δεσμεύσεις του λειτουργικού, με κάνουν να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Αν πραγματικά πιστεύεις τα παραπάνω, σου συνιστώ να το ασχοληθείς λίγο περισσότερο με το IOS χωρίς προκαταλήψεις. Τότε θα καταλάβεις ποσό λάθος είναι αυτά που γράφεις και γιατί πραγματικά αγαπούν οι χρήστες το IOS παρά τους οποίους περιορισμούς του.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Παντως Τακη συμφωνω και με τους 2. Το 5S το χαρηκα οσο το ειχα (μεχρι να μου το σουφρωσει η συζυγος). Καλα χαρακτηριστικά, ευκολο, fool-proof, αλλα να θελεις να μεταφερεις 1-2 τραγουδια απο και προς το τηλεφωνο και χρειαζεται ολοκληρη διαδικασια.. Να θελεις να βαλεις ενα "εκπαιδευτικό" προγραμμα και να πρεπει να εχεις phd σε υπολογιστες..
Γι αυτο δεν υπαρχει καλυτερο ή χειροτερο λειτουργικο. Υπαρχει αυτο που ταιριαζει στις αναγκες του κανενα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Θα αγοράσετε το iPhone 7 ή 7 Plus;

ο κύριος λόγος της τεράστιας επιτυχίας τους, είναι η πλασματική αίσθηση του κόσμου ότι κάτι κατάφερε, κρατώντας στα χέρια του ένα αιφόνι...

Πραγματικά , ο πιτσαδόρος και το παιδί που αλλάζει λάδια στο συνεργείο με το iphone αποκτούν άλλο prestige ρε παιδί μου.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Θα αγοράσετε το iPhone 7 ή 7 Plus;

ο κύριος λόγος της τεράστιας επιτυχίας τους, είναι η πλασματική αίσθηση του κόσμου ότι κάτι κατάφερε, κρατώντας στα χέρια του ένα αιφόνι... Πουλμούρ. Και ας είναι καρτοκινητά τα περισσότερα, και συνήθως και με άδεια την κάρτα. Οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι χαρακτηριστικά έχει το αιφόνι τους από κάτω. Ολα τα υπόλοιπα (τα σοβαρά) ακολουθούν.

για μένα που αναγκαστικά διαχειρίζομαι περιστασιακά για άλλους κάποια iOS devices (αλλά ταυτόχρονα καταλαβαίνω λίγα πράγματα από κινητά, hardware, υπολογιστές κλπ τεχνολογικά θέματα), οι άπειρες δεσμεύσεις του λειτουργικού, με κάνουν να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω.
κάποιοι το αγόρασαν με 50 δολάρια δίνοντας το παλιό τους iphone :worshippy:

https://www.youtube.com/watch?v=HxXbrnJ6l4A
πραγματικά δεν μπορώ να το πιστέψω
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Οχι γιατί με καλύπτει απόλυτα το Asus Zenfone 2 και γιατί κοστίζει όσο η αμοιβή του γιατρού για γεννά (που θα μου χρειαστεί σύντομα).

Υπάρχουν καλύτερα και ομορφότερα πράγματα από τα iPhone και τη σειρά S της Sammy.