Nexbox A95X Review (4K,HDR,s905x, 2gb/16gb)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Αλλο ενα media player είναι κοντά μας για ... ιερά εξέταση.
Αυτη τη φορά εχουμε το Nexbox A95X (2nd edition) το οποιο ειναι το πρώτο που δοκιμάζουμε με το Android 6.0 και υποστήριξη HDR .
Στην low cost κατηγορία ειναι απο τα πιο φρέσκα που κυκλοφορούν.

(edit: Την παρουσίαση του στα αγγλικά θα την βρείτε εδω )


1.jpg2.jpg
3.jpg4.jpg


Συσκευή

To media player ερχεται σε μια σχετικά μικρή χάρτινη συσκευασία, και μεσα της θα βρούμε το ιδιο το μηχανακι, το χειριστήριο, το καλώδιο τροφοδοσίας και ενα HDMI για τη συνδεση με τη τηλεόραση σας.


Το ιδιο το μηχανακι ειναι απλα λιλιπούτειο !
Χωράει στην παλάμη σας και περισσεύει κιολας. Ειναι σχετικά ομορφο και κατασκευασμένο απο πλαστικό. Η υλοποίηση ειναι χωρίς ανεμιστήρα.
Αυτο βεβαια περιορίζει λιγο τις διαθέσιμες θυρες αλλα ολα τα βασικά είναι εδω.
2 x Usb 2.0 ,Coaxial , MicroSD slot, HDMI , LAN ειναι οτι ακριβώς θα χρειαστεί η πλειοψηφία των αγοραστών.
Στα ενδότερα, εχουμε σχετικές εξελίξεις μιας και φοράει τον νεο επεξεργαστη S905x με υποστήριξη 4K, HDR (!!!) και VP9.
To μοντέλο της δοκιμής ηταν εξοπλισμένο με 2gb ram / 16 gb rom ενώ παράλληλα ειναι διαθέσιμη και οικονομικότερη εκδοση με 1 gb ram / 8 gb rom.
Το WiFi module ειναι 802.11 b/g/n ενω το ενσύρματο δικτυο ειναι Μbit.
Το χειριστήριο ειναι αρκετά καλό , και περιλαμβάνεται και αριθμητικό πληκτρολόγιο.



5.jpg6.jpg7.jpg11.jpg

Μενου / Ρυθμίσεις

Βάζοντας το Nexbox σε λειτουργία, σε λιγότερο απο μισό λεπτό βρισκόμαστε στο κεντρικό μενού. Ευτυχώς ειναι στημένο σαν media player και οχι σαν απλο βασικό android.
Τα εικονίδια είναι αρκετά μεγάλα σε μέγεθος (ως θετικό αυτο) ενω υπάρχει και δυνατότητα παραμετροποίησης απο τον χρήστη.
Στην πρώτη σελιδα θα βρείτε τα πιο δημοφιλή , οπως youtube,Kodi, Netflix, Browser ,File Manager, ενω σε αλλη καρτέλα θα βρείτε online υπηρεσίες οπως Hulu,Plex κ.α.


Στο μενού των ρυθμίσεων (που πάλι ειναι στημένο ως media player) , θα βρούμε για πρώτη φορά και επιλογή HDR στο υπομενού της οθόνης. Δυστυχώς η Panasonic τηλεόραση της δοκιμης , αν και 4Κ, δεν υποστηρίζει τη συγκεκριμένη δυνατότητα και δεν μπορούσαμε να δούμε διαφορές.


14.jpg15.jpg

Δοκιμές


Στο κομμάτι των δοκιμών το Nexbox δεν ηταν μια απο τα ιδια.
Στον τομέα του audio , δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα σε οτι ειχε να κάνει με αναπαραγωγή mp3 και flac αρχείων.
Στον τομέα του βίντεο είχαμε μερικές ιδιαιτερότητες.
Ολα τα αρχεία 4Κ που είχα στην κατοχή μου έπαιξαν νεράκι με εξαίρεση ενα το οποίο ηταν 4Κ VP9 στα 60fps)
Φυσικά δεν υπήρχε και το παραμικρό προβλημα σε αναπαραγωγή 1080p υλικού.
Ακομα και τα πιο απαιτητικά remux έτρεξαν νεράκι και με σωστή κινηση στα 24p.
Tα θεματάκια που αντιμετωπίσαμε ηταν στον τομεα του bitstreaming.
Αν και στο Kodi υπήρχαν οι σχετικές HD Audio επιλογές , δεν καταφέραμε μέσω αυτού (Kodi) να περάσουμε DD/DTS ηχο. Με επιλογη 2.0 pcm λάβαμε κανονικά ήχο πάντως.
Δοκιμάζοντας την Full έκδοση του δημοφιλούς Mx Player pro , ειχαμε ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα ! Καθόλου ήχο σε 2.0 pcm και DD/DTS/TrueHD (οχι ATMOS, ουτε DTS-HS Master Audio).
Αυτά είναι προφανώς θεματα λογισμικου ή και licencing.Για την πλειοψηφία ομως που θα το συνδέσει απευθείας στην τηλεόραση , δεν θα υπάρξει προφανώς κανένα απολύτως πρόβλημα.

12.jpg16.jpg


Android


Για ακόμη μια φορά το οικοσύστημα της Google είναι εδώ στην πιο πρόσφατη του έκδοση (ξερω , η 7 βγήκε πριν λίγες ημέρες) και σε συνδυασμό με τα 2gb ram και τα 16gb rom (~11.5gb ελεύθερα) προσφέρουν άμεση απόκριση και απεριόριστη πρόσβαση σε ολη τη γκάμα εφαρμογών και παιχνιδιών του play store.
Στον τομέα του gaming δεν ειδαμε καποια κακή συμπεριφορά αν και δεν δοκιμάσαμε first person 3d απο το είδος.


Επίλογος


Συνολικά το Α95Χ ειναι μια απολύτως φρέσκια πρόταση η οποία ειναι πολύ καλά εξοπλισμένη (2gbram/16gb rom,4K,HDR, Android 6.0) και θα παιξει το 99.9% των αρχείων σας χωρίς κόπο και κυρίως χωρίς να σας ματώσει το πορτοφόλι.
Οσοι πιστοι προσέλθετε ( Λογικά το Geekbuying θα μας προσφέρει και κουπόνι με εκτωση για ακομα χαμηλότερη τιμή). Αν η παρουσίαση μας σας βοήθησε στην επιλογή σας, παρακαλώ αγοράστε μέσω του affiliate link που μολις παραθέσαμε.
 
Last edited:

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Χμμμ ημουν στο τσακ να κανω με τα 30 ευρω παραγγελια το 905X που παρουσιαζεις εδω αλλα ειχα παρει το απλο 905 και ειχα προβλημα με χαμηλη ταχυτητα download ειχα μονο 1.6 ενω εχω VDSL 50 και το φοβηθηκα μηπως γενικα τα 905 εχουν προβλημα στο wifi
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Δεν ειναι για να τερματίζεις την dsl σου.
Μπορει να ειναι και θεμα ARM , οχι μονο wifi module (ειχε AC ? ) .
Mε 1.6mb/sec κανεις καλο video streaming πάντως.
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
απο HDMI ζοριζεται πολυ, δε ξερω αν το φτιαξουν με νεο firmware update (οχι OTA)...απο την Optical δε ξερω
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Δηλαδη απο την ψηγιακη εξοδο ηχου δεν περναει 5.1 ασχετα με το hdmi;

Περνάει ανάλογα το πρόγραμμα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δηλαδη απο την ψηγιακη εξοδο ηχου δεν περναει 5.1 ασχετα με το hdmi;

Δεν υπάρχει λόγος να μην εχει την ιδια συμπεριφορα.
Λογικά ειναι θεμα software
 
Last edited:

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Σχετικο-ασχετο περι DD/DTS απο HDMI.

Εχω την ιδια συμπεριφορα απο ενα "αρχαιο" Minix Neo X6. Φοραει Android 4.4 και παιζω με MX Player, XBMC for Minix και Kodi.

Με τον MX Player εχω κανονικα DD και DTS μεσω της HDMI, με τα αλλα δυο δεν εχω καταφερει να παρω bitstream οτι και αν εχω δοκιμασει!

Απο ότι εχω διαβασει, υπαρχει γενικοτερη δυσλειτουργια του XBMC/Kodi με (καποια απο) τα Android boxes στο συγκεκριμενο θεμα, η οποια δεν εχει λυθει μεχρι τωρα.
 

miltman

New member
8 November 2015
7
ευχαριστω πολυ..ερωτηση ενδιαφερομαι να το συνδεσω με projectora με hdmi για εικονα και ηχο να παρω απο to av σε ενισχυτή
την εικονα την θελω hd και ηχο απλο το προτεινεις?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Αν για απλό ηχο εννοείς δικάναλο, μπορείς και μεσω Kodi.
Για τα λεφτά του ειναι πολύ καλό.

Μόλις μου έδωσαν και κουπόνι απο την Geekbuying LHHAIUTX για 2$ .
 

miltman

New member
8 November 2015
7
ναι απλα αλλα απο την εξοδο av με ενδιαφερει και εικονα απο hdmi γινετε?
η τιμη του στο banggoog einai 28.87...
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Nexbox A95X Review (4K,HDR,s905x, 2gb/16gb)

ναι απλα αλλα απο την εξοδο av με ενδιαφερει και εικονα απο hdmi γινετε?
η τιμη του στο banggoog einai 28.87...

Ηταν τελος η προσφορα.

EDIT: Παλι 28 ειναι ειχε παει 66
 

Rm.Geko

Senior Member
28 August 2009
406
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Nexbox A95X Review (4K,HDR,s905x, 2gb/16gb)

Σε 720p και low bitrate 1080 WEB-DL επαιξε μια χαρά.
Βεβαια ηταν και δίπλα το access point.
Φανταζομαι μεσω ethernet δεν θα εχει προβλημα ετσι;Δεν αναφερομαι στο οικιακο streamαρισμα αλλα μεσω κοdi sopcast κτλ...

Και κατι ακομα σχετικα με το θεμα του DD DTS που αναφερεις στο kodi αν συνδεθει σε πολυκαναλο ενισχυτη δεν θα δινει καθολου ηχο η απλα θα πεζουν μονο τα δυο μπροστα;
 
Last edited:

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Re: Απάντηση: Re: Nexbox A95X Review (4K,HDR,s905x, 2gb/16gb)

Φανταζομαι μεσω ethernet δεν θα εχει προβλημα ετσι;Δεν αναφερομαι στο οικιακο streamαρισμα οσο μεσω κοdi sopcast κτλ...

Οχι μεσω ethernet ειναι μια χαρα για πιο βαρια αρχεια...αν ειναι κοντα το ρουτερ θα παιζει μια χαρα και το KODI, απλα εφοσον δεν εχει εξωτερικη κεραια αν απομακρυνθεις πολυ απο το ρουτερ δεν θα πιανει καλα

Και κατι ακομα σχετικα με το θεμα του DD DTS που αναφερεις στο kodi αν συνδεθει σε πολυκαναλο ενισχυτη δεν θα δινει καθολου ηχο η απλα θα πεζουν μονο τα δυο μπροστα;

θα δινει μονο 2.1...τουλαχιστον με το αρχικο firmware που εγω το δοκιμασα...για περισσοτερες πληροφοριες δες εδω
 

p_zakas

New member
27 June 2006
95
Απάντηση: Re: Nexbox A95X Review (4K,HDR,s905x, 2gb/16gb)

Παιδιά εγώ που το δοκίμασα, είχα από Kodi / HDMI κανονικά DD/DTS, δεν μπόρεσα να πάρω DTS-HD η MA
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Nexbox A95X Review (4K,HDR,s905x, 2gb/16gb)

Παιδιά εγώ που το δοκίμασα, είχα από Kodi / HDMI κανονικά DD/DTS, δεν μπόρεσα να πάρω DTS-HD η MA

Την ενσωματωμένη έκδοση του KODI και μεσω hdmi ?
Εκανες καποιο update ?
 

villasg

Established Member
18 January 2011
293
Το εχουμε δει σε καποια καλη τιμη ?
Το πιο φτηνο που βρησκω ειναι στα 41 παιζει τιποτα πιο καλο ?
 
Last edited:

nikosdoc

New member
14 November 2007
72
skg
Απάντηση: Re: Nexbox A95X Review (4K,HDR,s905x, 2gb/16gb)

Σήμερα το παρήγγειλα, από εδώ. Με το κουπόνι "A95X" μου βγήκε 31,5 . Σε κανένα μήνα θα έχω και εντυπώσεις...

Εντιτ: Το λινκ που έβαλα είναι από το μηχανακι με 2gb/16gb