DAC/Amp ακουστικών για Sansa Clip +

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Αφού δοκίμασα δυο fiio το Α1 και το Α3 και δεν μου έφτασε η ένταση τόσο πολύ ,θα ηθελα να μου προτείνετε ένα φορητο dac/ Amp για το εν λόγω player που να μπορω να τον χρησιμοποιώ και με κινητό.
Μέχρι 300 ευρώ το ταβανι μου.
Επίσης θα ηθελα να μου προτεικαι ενα καλό ζευγος ακουστικών με εντάσεις και ποιότητα που να κανει για γυμναστήριο/διάδρομο και τα συναφή...ιδρώτας-κραδασμοι....
Ευχαριστώ εκ προοιμιου...
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: DAC/Amp ακουστικών για Sansa Clip +

Να συμπληρώσω εξειδικεύοντας την ερώτηση, αν μου επιτρέπετε; Αν μπορείτε να απαντήσετε και για in ear, σε προσιτή τιμή και αξιοπρεπή ποιότητα. Ευχαριστώ!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Re: DAC/Amp ακουστικών για Sansa Clip +

Να συμπληρώσω εξειδικεύοντας την ερώτηση, αν μου επιτρέπετε; Αν μπορείτε να απαντήσετε και για in ear, σε προσιτή τιμή και αξιοπρεπή ποιότητα. Ευχαριστώ!

Αγαθοκλή, μπορείς να γίνεις λίγο πιό συγκεκριμένος για την τιμή; Ποιο είναι το ανώτατο όριο σου;
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: DAC/Amp ακουστικών για Sansa Clip +

40 Ευρώ. Τα θέλω μόνο για το περπάτημα στο ωραίο πάρκο της πόλης μου, το οποίο είναι μικρογραφία ευρωπαϊκών και μπορεί κανείς να πάει για αθλητισμό, χωρίς να κινδυνεύει από αυτοκίνητα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αγαθοκλή γεια σου , θέλεις απομόνωση ή όχι?
Αν όχι τα VE Monk + (ear buds) στα 8 usd με μεταφορικά είναι ότι καλύτερο vfm μπορείς να πάρεις με απίστευτα καλό ήχο.
Αν ναι τότε τα sony που προτάθηκαν αλλά χαλάνε εύκολα , τα akg Y20 στα 23 καλύτερα ποιοτικά με ήχο παρόμοιας κλάσης και αν θέλεις να
ξεφύγεις λίγο παραπάνω τα soundmagic E10 τα οποία για τα δικά μου αυτιά έχουν πολύ καλύτερο ήχο , ειδικά σε σκηνή
και ανώτερη ποιότητα κατασκευής με μεταλλικό σώμα και καλώδιο που δεν μικροφωνίζει.
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Καλησπέρα, αγαπητοί φίλοι! Ευχαριστώ θερμά για την άμεση ανταπόκριση. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα απομόνωση, όμως δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Από πού θα μπορούσα να αγοράσω, αν αποφασίσω;

Υ.Γ. Ελπίζω να μη θεωρηθώ αγενής που μπήκα στο νήμα του αγαπητού συμφορουμίτη Κολόμβου.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Αφού δοκίμασα δυο fiio το Α1 και το Α3 και δεν μου έφτασε η ένταση τόσο πολύ ,θα ηθελα να μου προτείνετε ένα φορητο dac/ Amp για το εν λόγω player που να μπορω να τον χρησιμοποιώ και με κινητό.
Μέχρι 300 ευρώ το ταβανι μου.
Επίσης θα ηθελα να μου προτεικαι ενα καλό ζευγος ακουστικών με εντάσεις και ποιότητα που να κανει για γυμναστήριο/διάδρομο και τα συναφή...ιδρώτας-κραδασμοι....
Ευχαριστώ εκ προοιμιου...


εσυ ειπαμε-εισαι χειροτερος απο εμενα στην ενταση..
κανε μια δοκιμη.ετσι απο περιεργεια.παρε τον Α3 μαζι,πηγαινε σε ενα καταστημα με στημενα ακουστικα και δοκιμασε καποια με οπωσδηποτε με μεγαλη ευαισθησια.
αυτο σαν πρωτη κινηση μηπως και γλιτωσεις τον καινουργιο ενισχυτη που ζητας.
απο κει και περα και εαν παλι δεν καλυπτεσαι,θα πας σε κατι πιο δυνατο απο τον Α3.
απο fiio που ειναι και οικονομικα,πας στο E12.
http://www.fiio.gr/index.php?route=product/product&path=90&product_id=54
πας σε-σχεδον-3πλασια δυναμη απο το Α3.
σε τοσα πολλα mW,δυσκολο να βρεις κατι κατω απο 300 και ειδικα φορητο.
επομενη και ακριβη λυση,ειναι το iFi Audio Micro iCAN το οποιο δινει 400mW,αλλα σιγουρα θα παρεις αλλη ποιοτητα και προφανως δεν θα σου λειψει και η ενταση,αφου μιλαμε για ενισχυτη ταξη Α.

προσωπικα δεν βλεπω κατι αλλο
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα sony νομίζω μόνο από ebay αφού είναι καταργημένα , τα akg έχουν καλή τιμή στα εγχώρια καταστήματα,
τα soundmagic από amazon πχ Γερμανίας στα 37 + μεταφορικά , τα δε monk+ μόνο από alliexpress από
το κατάστημα της venture electronics.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

@colombos , θα σου πρότεινα και εγώ τον Ε12 , αν δεν θέλεις να είναι και dac και για ακουστικά
σπορ η σειρά MX686 της sennheiser είναι δοκιμασμένη και καλή.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!Αγαθοκλη δεν ησουν καθολου μα καθολου αγενης,αφου ο πελατης εχει παντα δικιο!!!:ernaehrung004:
Αυτο το λεω γιατι το πρωι πουλησα το Α3 στον Αγαθοκλη,οποτε δεν τιθεται θεμα δοκιμης πλεον...
Ναι με την ενταση εχω ενα θεμα Δημητρη και ακομη δεν εκανα επισκεψη σε ΩΡΛ....
Για να παρω λοιπον ποιοτητα και ενταση αν θελω και DAC,να μην ψαχνω στα λεφτα που θελω λοιπον???
Κατι καλυτερο ποιοτικα απο τα sennheiser που ομως...να καθονται στα αυτια??
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Ναι με την ενταση εχω ενα θεμα Δημητρη και ακομη δεν εκανα επισκεψη σε ΩΡΛ....αυτο μην το γελας καθολου.κοιταξε το και μαλιστα αμεσα...!!
Για να παρω λοιπον ποιοτητα και ενταση αν θελω και DAC,να μην ψαχνω στα λεφτα που θελω λοιπον???
Κατι καλυτερο ποιοτικα απο τα sennheiser που ομως...να καθονται στα αυτια??

απο φορητα(κλειστου τυπου ομως)προτεινω τα AKG Y50 που τα εχω και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.
ωραιος και ισσοροπημενος ηχος,καλο σφιξιμο στο κεφαλι,ελαφρια,πολυ καλη φορητοτητα,πολυ ευαισθητα(120dB).
μετα υπαρχει παλι το AKG 450 που ειναι πιο μαζεμενο,αλλα επισης κλειστου τυπου και ακομα πιο ευαισθητο απο το Υ50(126dB).
μεχρι εδω ξερω.


τα υπολοιπα στον Πετρο. θα στην βρει την λυση σιγουρα.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια... Αυτά τα δύο ζευγάρια να akg τα έχεις δοκίμασει σε έντονες συνθήκες προπόνησης ??
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: DAC/Amp ακουστικών για Sansa Clip +

Τα sony νομίζω μόνο από ebay αφού είναι καταργημένα , τα akg έχουν καλή τιμή στα εγχώρια καταστήματα,
τα soundmagic από amazon πχ Γερμανίας στα 37 + μεταφορικά , τα δε monk+ μόνο από alliexpress από
το κατάστημα της venture electronics.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

@colombos , θα σου πρότεινα και εγώ τον Ε12 , αν δεν θέλεις να είναι και dac και για ακουστικά
σπορ η σειρά MX686 της sennheiser είναι δοκιμασμένη και καλή.

Ευχαριστώ πολύ για την τόσο αναλυτική απάντηση!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!Αγαθοκλη δεν ησουν καθολου μα καθολου αγενης,αφου ο πελατης εχει παντα δικιο!!!:ernaehrung004:
Αυτο το λεω γιατι το πρωι πουλησα το Α3 στον Αγαθοκλη,οποτε δεν τιθεται θεμα δοκιμης πλεον...
Ναι με την ενταση εχω ενα θεμα Δημητρη και ακομη δεν εκανα επισκεψη σε ΩΡΛ....
Για να παρω λοιπον ποιοτητα και ενταση αν θελω και DAC,να μην ψαχνω στα λεφτα που θελω λοιπον???
Κατι καλυτερο ποιοτικα απο τα sennheiser που ομως...να καθονται στα αυτια??

Ευχαριστώ! Βρίσκομαι εν αναμονή! Στις αγγελίες πωλείται ένα fiio που λειτουργεί και ως dac. Εγώ ήθελα κάτι λίγο πιο δυνατό και αναλυτικό από το sandisc sansa μου και γι' αυτό προτίμησα το a3 σου, διαισθητικά και με βάση παρουσιάσεις, χωρίς δοκιμή. Ξέρω όμως ότι έχω ευαίσθητο αυτί. Ακούω και τον ψίθυρο των μαθητών από το τελευταίο θρανίο...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια... Αυτά τα δύο ζευγάρια να akg τα έχεις δοκίμασει σε έντονες συνθήκες προπόνησης ??

εν κινηση και ελαφρυ τρεξιματακι,ειναι οκ.για πιο εντονη προπονηση,δεν εχω αποψη
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Κύριοι να ενημερώσω ότι διαγράφηκαν δύο ποστ καθώς δεν επιτρέπεται η παράθεση συνδέσμων που παραπέμπουν σε αγγελίες.
Εννοείται μπορείτε να κάνετε όση κουβέντα και να μοιραστείτε όσα links για αγγελίες θέλετε απλά προτιμήστε τα p.m
Καλή συνέχεια :a0210:
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: DAC/Amp ακουστικών για Sansa Clip +

Κύριοι να ενημερώσω ότι διαγράφηκαν δύο ποστ καθώς δεν επιτρέπεται η παράθεση συνδέσμων που παραπέμπουν σε αγγελίες.
Εννοείται μπορείτε να κάνετε όση κουβέντα και να μοιραστείτε όσα links για αγγελίες θέλετε απλά προτιμήστε τα p.m
Καλή συνέχεια :a0210:[/QUOTE

Συγγνώμη! Mea culpa!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
εν κινηση και ελαφρυ τρεξιματακι,ειναι οκ.για πιο εντονη προπονηση,δεν εχω αποψη

@colombo , αυτά τα ακουστικά που σου πρότεινε ο Δημήτρης είναι πολύ καλά αλλά νομίζω
για προπόνηση δεν κάνουν , δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν στο κεφάλι σου και θα σε ιδρώνουν.
Για τρέξιμο κλπ θέλεις κάτι αυτού του τύπου http://en-de.sennheiser.com/sport-headphones-running-sennheiser
και αν σε ενοχλεί και το καλώδιο χρειάζεσαι bluetooth ακουστικά.
Δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο έτσι και αλλιώς όταν τρέχεις δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ήχο άρα μην δώσεις πολλά λεφτά.
Τα sennheiser κάποιο πιο παλιό μοντέλο που είχα ήταν αξιοπρεπές από ήχο και έμενε και στο κεφάλι μου.
Δες και σε καμία άλλη εταιρία αν την συμπαθείς πιο πολύ.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Για τρέξιμο μια άλλη καλή λύση είναι τα comply foam tips και να φορέσεις τα ακουστικά με το καλώδιο γύρω από το αυτί αντί με το καλώδιο προς τα κάτω.
To έκανα το καλοκαίρι σε τρέξιμο και βάρη και δεν κουνιόντουσαν με τίποτα. Βέβαια δεν έχασα εκατοστό λίπους οπότε μάλλον δεν κοπανιόμουν αρκετά :stickyman:

Υ.Γ Είχα και γω ακουστικά της sport σειράς της sennheiser παλιά. Είχα σκάσει μια 60αρα και σε 3 μήνες όλα τα πλαστικά τους μέρη είχαν σπάσει. Απογοήτευση
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Να τα παραγγείλω αυτά τα foam tips,αυτο που με φοβίζει είναι οτι στο site τους δεν υπάρχουν τα sports..και τα αλλα κανουν την ιδια δουλειά?
Με ενδιαφέρει να κανουν απομόνωση και στον ιδρώτα,μην...μουλιαζει το ακουστικό και ο ήχος...
Αν ειναι κομπλέ η φαση της υγρασίας με αυτά να χαρώ και να διαθεσω και χρήματα για ενα compatible των tips in ear..