Samsung UE49KS8000 Αξίζει?

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Μετά από 7 σχεδόν χρόνια παρέα με την 47άρα Philips μου, ήρθε η ώρα της αλλαγής...

Θέλω τηλεόραση για σαλόνι με 4Κ και HDR (3d δεν με ενδιαφέρει καθόλου και μακριά από καμπυλωτές τηλεοράσεις :) )..

Τη χρησιμοποιώ κυρίως για gaming (PS4 - θα πάρω το Pro και γι αυτό αλλάζω TV) και Ταινίες (Υψηλής ανάλυσης)

Απόσταση θέασης 1,5 - 2μ αλλά επειδή ο καναπές είναι αρκετά μεγάλος - χρειάζεται να έχω και καλές γωνίες θέασης.

Η Samsung UE49KS8000 θα με καλύψει; έχω διαβάσει καλές κριτικές και τη βρίσκω Ελλάδα στα 1500 ευρώ.
(όμορφη φαίνεται εμφανισιακά)

Βουρ στον πατσά; ή προτείνετε κάτι άλλο; :2thumb22sup:
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
ή δεν παίρνω τίποτα φέτος και πάμε για OLED του χρόνου;
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Nika oled βουρ!Εγώ έχω την 930v (1080p) και μαζευω λεφτά για 4κ oled!Η oled σε σύγκριση με Led είναι η μερα με την νυχτα..Ήδη αν δεις skrutz οι τιμές πέφτουν ραγδαία μέχρι του χρόνου θα έχουν γίνει ακόμα ποιο προσιτες!
 

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
Ειπαμε καλες ειναι οι oled αλλα εχουν διαφορα θεματακια ακομα... Ειδικα οταν μιλαμε για ultra hd και hdr ειναι κατα πολυ πισω και σαφως πεταμενα λεφτα να παρεις τωρα oled, εχουν δρομο ακομα για να πεσουν σε τιμη και να φτασουν την εικονα των σημερινων high end led.
Η σειρα ks ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα σε led τηλεοραση αυτη τη στιγμη, σε ποιοτητα εικονας( ειδικα οταν μιλαμε για hdr)ειναι ανωτερη και απο τις oled γιατι εχει πολυ μεγαλυτερο ευρος χρωματων και φωτεινοτητα.

οποτε αν οι επιλογες ειναι φετος η του χρονου ειτε περιμενεις να δεις τι θα βγει του χρονου και τσιμπας την ks τοτε που θα χει πεσει και λιγο η τιμη της η την παιρνεις τωρα. Δεν προκειται να εχουν πεςει τοσο πολυ οι oled του χρονου, ποσο μαλλον αντιστοιχης ποιοτητας oled (και ΑΝ θα βγει κατι αντιςτοιχο σε ποιοτητα εικονας τον επομενο χρονο) με τη σειρα ks.
 
Last edited:

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Απο οσο εχω δει, δεν νομιζω να κανω λαθος, η Samsung δινει με τις σειρες ks800 και πανω το samsung galaxy s7 edge δωρο και με τις σειρες ks 700 και κατω το samsung a5. πολυ καλη κινηση απο την Σαμυ μιας και ειδε τις πωλησεις της να εχουν πεσει λιγο φετος με τα υπερκορεσμενα χρωματα και υπερβολικες αντιθεσεις. Χωρια που 1 στις 7 τηλεορασεις εχουν προβλημα με τα bezels. Σε αλλα εχουν διακενο μεταξυ οθονης και bezel οπως και χτυπημενα ηδη μεσα στο κουτι τους. Δεν τα λεω εγω αλλα σε πολλα φορουμ αν το ψαξετε θα βρειτε αρκετα μειονεκτηματα. Δεν αντιπαθω την Σαμυ. Απλα αναφερω οσα εχω διαβασει σε διαφορα φορουμ.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Ειπαμε καλες ειναι οι oled αλλα εχουν διαφορα θεματακια ακομα... Ειδικα οταν μιλαμε για ultra hd και hdr ειναι κατα πολυ πισω και σαφως πεταμενα λεφτα να παρεις τωρα oled, εχουν δρομο ακομα για να πεσουν σε τιμη και να φτασουν την εικονα των σημερινων high end led.

Ακόμα? Τι ακόμα? 3 χρόνια είναι στην αγορά..

Οι "ώριμες" LED - LCD έχουν ακόμα banding, dse, clouding, θέματα ομοιομορφίας, θέμα με την γωνία θέασης ή το μαύρο-γκρί που παράγουν, θεματάκια με την κίνηση και άλλα διάφορα..

Καμία σειρά LED τηλεόρασης δεν είναι πολύ ανώτερη απο οποιαδήποτε OLED, αν δε συγκρίνουμε και αντίστοιχες σειρές, οι OLED υπερτερούν, απλά με αρκετά ακριβότερο τίμημα - προς το παρόν.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ή δεν παίρνω τίποτα φέτος και πάμε για OLED του χρόνου;

Αυτή νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή για φέτος :idea:
 

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
Μιλησα συγκεκριμενα για τη σειρα ks της samsung που αυτη τη στιγμη ειναι οι μονες τηλεορασεις που υποστηριζουν πληρως το hdr και οτι αλλα specs διαφημιζουν.
Η κινηση τους και ο upscaler και το inputlagειναι επισης κορυφαια. Ξαναλεω μιλαω συγκεκριμενα για τη σειρα ks... σαφως θα υπαρχει clouding(συγκριτικα με oled παντα) θεμα με γωνιες θεασης( pva panel γαρ κτλ) αλλα σαν ποιοτητα εικονας ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη, και κυριως καλυπτει αυτα που ζηταει ο ts.
 
Last edited:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Απάντηση: Samsung UE49KS8000 Αξίζει?

Απο οσο εχω δει, δεν νομιζω να κανω λαθος, η Samsung δινει με τις σειρες ks800 και πανω το samsung galaxy s7 edge δωρο και με τις σειρες ks 700 και κατω το samsung a5. πολυ καλη κινηση απο την Σαμυ μιας και ειδε τις πωλησεις της να εχουν πεσει λιγο φετος με τα υπερκορεσμενα χρωματα και υπερβολικες αντιθεσεις. Χωρια που 1 στις 7 τηλεορασεις εχουν προβλημα με τα bezels. Σε αλλα εχουν διακενο μεταξυ οθονης και bezel οπως και χτυπημενα ηδη μεσα στο κουτι τους. Δεν τα λεω εγω αλλα σε πολλα φορουμ αν το ψαξετε θα βρειτε αρκετα μειονεκτηματα. Δεν αντιπαθω την Σαμυ. Απλα αναφερω οσα εχω διαβασει σε διαφορα φορουμ.

παντως η υπερβολικη αντιθεση ειναι απαραιτητη για να μπει η σταμπα HDR αν δεν κάνω λάθος. Πρέπει να μπορεί να δώσει πολύ δυνατή φωτεινότητα.
Τώρα για τα χρώματα δε ξέρω... φαντάζομαι στις ρυθμίσεις υπάρχουν διάφορες παραλαγές για το πόσο έντονο θέλεις να είναι το χρώμα.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Ως κάτοχος της 65αρας KS8000 και έχοντας δοκιμάσει και την 60αρα KS7000, δεν έχω μείνει ικανοποιημένος από την κατασκευαστική αρτιότητα. Η τεχνολογία edge led νομίζω είναι αρκετά προβληματική. Όντως η KS8000 έχει πολύ καλό λόγο αντίθεσης και πολύ καλά χρώματα, αλλά έχει και bleeding στις πάνω και κάτω άκρες - λιγότερο έντονο από την KS7000 που άλλαξα αλλά έχει. Ούτε μπορείς να αλλάζεις 10 φορές τηλεόραση μέχρι να σου κάτσει το τέλειο panel. Και δυστυχώς φέτος η Samsung δεν έβγαλε επίπεδη τηλεόραση με direct led. Μόνο curved και αυτή σε τρελά χρήματα.

Επίσης θα προτιμούσα Android για τις smart δυνατότητες αλλά οι αντίστοιχες Sony ήταν αρκετά ακριβότερες.
 

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
Re: Απάντηση: Samsung UE49KS8000 Αξίζει?

παντως η υπερβολικη αντιθεση ειναι απαραιτητη για να μπει η σταμπα HDR αν δεν κάνω λάθος. Πρέπει να μπορεί να δώσει πολύ δυνατή φωτεινότητα.
Τώρα για τα χρώματα δε ξέρω... φαντάζομαι στις ρυθμίσεις υπάρχουν διάφορες παραλαγές για το πόσο έντονο θέλεις να είναι το χρώμα.

Δεν υπαρχουν αυτα που λεει, σε τηλεοραση πριν 5 χρονια ισως να υπηρχαν υπερκορεσμενα χρωματα. τωρα καθε σοβαρο μοντελο(ισως και μικροτερης κατηγοριας) εχει ρυθμιση 10 επιπεδων για καθε χρωμα.
για να υποστηριζει HDR οπως πρεπει μια led πρεπει να εχει φωτεινοτητα τουλαχιστον 1000nits, καλυψη τουλαχιστον 90% DCI P3 μεταξυ αλλων. Για την ιστορια: οι μονες που τα καλυπτουν αυτα ειναι οι e6 και b6 φετινες oled της lg

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το θεμα clouding ειναι λαχειο δυστυχως και υπαρκτο στις led, που να ειχες καμια με ips πανελ να δεις clouding KAI bleeding. Αυτο που εχεις ειναι πιθανοτατα clouding οχι Bleed, για να σιγουρευτεις βαλε μια καταμαυρη εικονα, δλδ να δειχνει εντελως μαυρο στη οθονη, (βαλε στο yourtube "black screen test" και αστο να παιζει και κλεισε ολα τα φωτα) θα δεις τοτε οτι δεν υπαρχει bleeding γιατι το black uniformity της ειναι σχεδον τελειο.

Γι αυτο και εγω επελεξα sony για το android και την ανωτερη ποιοτητα κατασκευης και design (υποκειμενικο βεβαια το design)
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Samsung UE49KS8000 Αξίζει?

Δεν υπαρχουν αυτα που λεει, σε τηλεοραση πριν 5 χρονια ισως να υπηρχαν υπερκορεσμενα χρωματα. τωρα καθε σοβαρο μοντελο(ισως και μικροτερης κατηγοριας) εχει ρυθμιση 10 επιπεδων για καθε χρωμα.
για να υποστηριζει HDR οπως πρεπει μια led πρεπει να εχει φωτεινοτητα τουλαχιστον 1000nits, καλυψη τουλαχιστον 90% DCI P3 μεταξυ αλλων. Για την ιστορια: οι μονες που τα καλυπτουν αυτα ειναι οι e6 και b6 φετινες oled της lg



Για τηλεοράσεις που πετυχαίνουν το πραγματικό μαύρο, το στάνταρ είναι 540nits :HTEHETH63:

Περιμένετε 2 χρόνια να βγάλουν και οι άλλοι OLED και να δούμε που θα το πάει η Samsung με τις QLED και θα δείτε πως θα ξεφουσκώσει η μόδα με τα nits :lehrer: Η ουσία πίσω απο το HDR είναι να δώσει ρεαλισμό στα χρώματα και όχι εκτυφλωτική λάμψη.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Re: Απάντηση: Samsung UE49KS8000 Αξίζει?

Το θεμα clouding ειναι λαχειο δυστυχως και υπαρκτο στις led, που να ειχες καμια με ips πανελ να δεις clouding KAI bleeding. Αυτο που εχεις ειναι πιθανοτατα clouding οχι Bleed, για να σιγουρευτεις βαλε μια καταμαυρη εικονα, δλδ να δειχνει εντελως μαυρο στη οθονη, (βαλε στο yourtube "black screen test" και αστο να παιζει και κλεισε ολα τα φωτα) θα δεις τοτε οτι δεν υπαρχει bleeding γιατι το black uniformity της ειναι σχεδον τελειο.

Μα όταν όλη η εικόνα είναι μαύρη, τα edge led είναι σβηστά οπότε και δε βλέπεις τη διαρροή φωτός που έχουν στην άκρη.
 

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
Μα εκει βλεπεις την ομοιομορφια (αν δεν κανω λαθος) πχ βαζοντας καταμαυρη εικονα στη σονυ εχω σχεδον απολυτο μαυρο, φυσικα φαινεται οτι φωτιζεται η οθονη ελαχιστα, ενω στην lg με ολομαυρο φοντο φωτιζει παρα πολυ η οθονη ενα υπεροχο...γκρι
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Με προβληματίσατε... ειδικά σε σχέση με τα προβληματικά πάνελς

Δηλαδή και αυτή η Samsung θα έχει υπερκορεσμένα χρώματα; (είναι αλήθεια ότι αυτό με απωθούσε από Σαμυ και LG)

Αν πάω σε Sony - Philips ; έχουμε καμιά καλή επιλογή
 

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
Ειναι εξαιρετικο μοντελο η ks8000...ισως η καλυτερη που μπορεις να παρεις σ αυτα τα λεφτα αυτη τη στιγμη. Αν ντε και καλα θες τηλεοραση φετος τσιμπα την. Σε lg ξεχνας hdr εκτος αν πας στην oled b6. Sony εχει λιγα αλλα εξαιτερικα μοντελα αλλα πας περισσοτερα λεφτα (55XD9305), philips μακρια, δεν εχει καμια σχεση με την παλια καλη philips που ολοι ξεραμε πριν 20 χρονια.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Ειναι εξαιρετικο μοντελο η ks8000...ισως η καλυτερη που μπορεις να παρεις σ αυτα τα λεφτα αυτη τη στιγμη. Αν ντε και καλα θες τηλεοραση φετος τσιμπα την. Σε lg ξεχνας hdr εκτος αν πας στην oled b6. Sony εχει λιγα αλλα εξαιτερικα μοντελα αλλα πας περισσοτερα λεφτα (55XD9305), philips μακρια, δεν εχει καμια σχεση με την παλια καλη philips που ολοι ξεραμε πριν 20 χρονια.

Μην είσαι τοσο αυστηρος με την philips, απλα τα ακριβα μοντελα της δεν ερχονται στην ελλαδα η θα βρεις λιγα σκορπια σε καποια μαγαζια skroutz που ελαχιστοι τα ξερουν.
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Απάντηση: Re: Samsung UE49KS8000 Αξίζει?

Μην είσαι τοσο αυστηρος με την philips, απλα τα ακριβα μοντελα της δεν ερχονται στην ελλαδα η θα βρεις λιγα σκορπια σε καποια μαγαζια skroutz που ελαχιστοι τα ξερουν.

Επειδή θα αγοράσω μέσω skroutz μάλλον δεν παιζει να κοιτάζω μαγαζιά που δεν υπάρχουν εκεί (λόγω διαμονής στην επαρχία) :)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ειναι εξαιρετικο μοντελο η ks8000...ισως η καλυτερη που μπορεις να παρεις σ αυτα τα λεφτα αυτη τη στιγμη. Αν ντε και καλα θες τηλεοραση φετος τσιμπα την. Σε lg ξεχνας hdr εκτος αν πας στην oled b6. Sony εχει λιγα αλλα εξαιτερικα μοντελα αλλα πας περισσοτερα λεφτα (55XD9305), philips μακρια, δεν εχει καμια σχεση με την παλια καλη philips που ολοι ξεραμε πριν 20 χρονια.

Μέχρι 50 ίντζες βαριά (λόγω χώρου), και σίγουρα δεν θέλω να ξεπεράσω το 2 χίλιαρο..
 

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
Μην είσαι τοσο αυστηρος με την philips, απλα τα ακριβα μοντελα της δεν ερχονται στην ελλαδα η θα βρεις λιγα σκορπια σε καποια μαγαζια skroutz που ελαχιστοι τα ξερουν.

Δεν εχω προσωπικη επαφη με ακριβα μοντελα philips οποτε δεν μπορω να ξερω, ξερω ομως οτι τα φθηνα, που κυριως το e-shop φερνει, ειναι καποια σειρα φασον στην καλυτερη περιπτωση της vestel?
Δεν ξερεις πως ζαχαρωνω αυτες με amblient light... βεβαια πηρα φετος τηλεοραση οποτε δεν προκειται ν αλλαξω τα επομενα χρονια.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν ειναι να παρεις φετος τσιμπα την ks8000, μην τρελαινεσαι με τα clouding, ολες εχουν ειτε λιγο ειτε πολυ ακομα και τα ακριβα μοντελα, ειναι η τεχνολογια τετοια, και εμενα εχει η σονυ που χω που ειναι εξισου ακριβο μοντελο αλλα οχι τραγικα πραματα, για καποιον λογο οταν την κρεμασα στον τοιχο μειωθηκε αρκετα.
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Ξέρει κανένας τις διαφορές τις KS8000 με την KS8002? (στο skroutz η δευτερη είναι φθηνότερη)