Να πάρω αναμεταδότη για καλύτερο WiFi;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Χαίρετε, αντιμετώπισα πρόβλημα με τα δύο τελευταία router που μου έδωσε ΟΤΕ και θέλω να δω ποιες είναι οι λύσεις που υπάρχουν. Το τελευταίο modem που μου έδωσαν είναι το speedport entry 2i, για το οποίο είχα ακούσει και διαβάσει (κυρίως) πολλά θετικά σχόλια. Μου φαίνεται ικανοποιητικό σε γενικές γραμμές, αλλά δεν με καλύπτει το wifi του. Το άλλο ήταν το ΖΤΕ που έδινε μέχρι πέρυσι ο ΟΤΕ και έχω και το SAGEM Fast 2404, που μετά από χρήση 7-8 σταμάτησα να το λειτουργώ επειδή μου παραχωρήθηκε καινούργιο router και τώρα τελευταία που το δοκίμασα δεν είχε καλό σήμα (ίσως να τα έφαγε τα ψωμιά του...).

Αυτό που σκέφτομαι αρχικά, είναι να πάρω κάποιον αναμεταδότη (repeater τα λένε στην πιάτσα, αν δεν κάνω λάθος). Επειδή οι ασύρματες συσκευές που χρησιμοποιώ είναι σε άλλο δωμάτιο από router και μεσολαβεί μεσοτοιχία. Υπολογίστε ότι είναι κανονικό σπίτι, δηλάδή περίπου 75 τμ. Στάμπαρα αυτόν (http://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...OMNI-DIRECTIONAL-ANTENNA-8DBI-TL-ANT2408C.htm) και βλέπω θετικά σχόλια κι η τιμή του είναι πολύ καλή. Ξέρει κανείς αν είναι καλός ή υπάρχει κάποιος άλλος που θα μου προτείνατε;

Έχω σκεφτεί να αγοράσω κάποιο άλλο router και να χρησιμοποιήσω κάποιο εκτός αυτών που δίνει ο ΟΤΕ, που λογικά δεν είναι και τα καλύτερα. Απλά, σκέφτομαι επειδή έχω τρεις συσκευές, οι οποίες δεν είναι και για πέταμα σύμφωνα με τα σχόλια που έχω διαβάσει, είναι κρίμα να πάνε χαμένες και η λύση που έχω στο μυαλό μου είναι να πάρω έναν repeater.

Επίσης (ίσως να σας ακουστεί σας βλακεία), δεν είναι κακό για την υγεία να έχεις και το σήμα του router και του repeater.

Ακούω τις προτάσεις σας και σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Απάντηση: Να πάρω αναμεταδότη για καλύτερο wifi;

Αυτο στην φωτο δεν έιναι repeater, αλλα απλά μία κεραία.
Απλά την βάζεις στον router αν υποστηρίζει υποδοχή κεραίας και βελτιώνεις το wifi.
Μην περιμένεις όμως με μια κεραια να δεις διαφορά.
Το ιδιο σήμα θα έχεις.
Αυτο που θέλεις είναι ενα extender, repeater πες το οπως θέλεις.
https://www.skroutz.gr/s/4343921/TP-LINK-TL-WA854RE.html
Το τοποθετεις μεταξύ του router και των συσκευων που θέλεις να έχουν wifi.
 

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Re: Απάντηση: Να πάρω αναμεταδότη για καλύτερο wifi;

Αυτο στην φωτο δεν έιναι repeater, αλλα απλά μία κεραία.
Απλά την βάζεις στον router αν υποστηρίζει υποδοχή κεραίας και βελτιώνεις το wifi.
Μην περιμένεις όμως με μια κεραια να δεις διαφορά.
Το ιδιο σήμα θα έχεις.
Αυτο που θέλεις είναι ενα extender, repeater πες το οπως θέλεις.
https://www.skroutz.gr/s/4343921/TP-LINK-TL-WA854RE.html
Το τοποθετεις μεταξύ του router και των συσκευων που θέλεις να έχουν wifi.

Μου προτειναν να χρησιμοποιήσω ένα από τα υπολοιπα router για -ας το πουμε- repeater, εσυ θα μου το προτεινες;
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Να πάρω αναμεταδότη για καλύτερο wifi;

Απο οσα εχω διαβασει, αν μπορεις να συνδεσεις τα 3 ρουτερ που εχεις με καλωδιο και τα μοιρασεις στο σπιτι θα ειναι καλυτερα απο 3 σκετα repeater που μπαινουν στις μπριζες, ειδικα αν ειναι τιποτε φτηνιαρικα. Αν ειναι wi fi τα ρουτερ σου παλι θα κανουν την ιδια δουλεια με τα εξτρα repeater που σκεφτεσαι να αγορασεις με λιγο πιο περιορισμενο ευρος (παντα οι ασυρματες συνδεσεις ειναι χειροτερες απο τις ενσυρματες). Κι εγω εχω ενα tp-link των 27 ευρω και για το χωρο μου κανει καλη δουλεια, αλλα δεν εχω τρελλες απαιτησεις πχ. μεγαλη αποσταση ληψης, χοντρα ντουβαρια κτλ
 

apostolis89

Established Member
5 July 2012
198
Re: Να πάρω αναμεταδότη για καλύτερο wifi;

Απο οσα εχω διαβασει, αν μπορεις να συνδεσεις τα 3 ρουτερ που εχεις με καλωδιο και τα μοιρασεις στο σπιτι θα ειναι καλυτερα απο 3 σκετα repeater που μπαινουν στις μπριζες, ειδικα αν ειναι τιποτε φτηνιαρικα. Αν ειναι wi fi τα ρουτερ σου παλι θα κανουν την ιδια δουλεια με τα εξτρα repeater που σκεφτεσαι να αγορασεις με λιγο πιο περιορισμενο ευρος (παντα οι ασυρματες συνδεσεις ειναι χειροτερες απο τις ενσυρματες). Κι εγω εχω ενα tp-link των 27 ευρω και για το χωρο μου κανει καλη δουλεια, αλλα δεν εχω τρελλες απαιτησεις πχ. μεγαλη αποσταση ληψης, χοντρα ντουβαρια κτλ

Τα τρία ρούτερ που έχω ειναι:

ZTE H108NS
Speedport Entry 2i
Sagem 2404

Οπότε, να χρησιμοποιήσω δύο ή τρία από αυτά;
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Να πάρω αναμεταδότη για καλύτερο wifi;

Χονδρικα το μοντεμ ειναι αυτο που φερνει το ιντερνετ στο σπιτι και το ρουτερ αυτο που το μοιραζει στις συσκευες. Το μοιραζει ειτε με καλωδιο εθερνετ ειτε ασυρματα (αν εχει αυτη τη δυνατοτητα το ρουτερ). Απο οσο ειδα και τα 3 ρουτερ που εχεις ειναι ασυρματα (wi fi). Τα repeater που σκεφτεσαι να παρεις, στην ουσια ειναι και αυτα ενα ειδος ρουτερ, οποτε απο τη στιγμη που εχεις ηδη 3 δεν βλεπω λογο να παρεις κι αλλλα.

Ετσι οπως το βλεπω, θα συνδεσεις το καλυτερο/ισχυροτερο ρουτερ απο τα τρια με καλωδιο στο μοντεμ (για να στελνει δυνατο σημα και πιο μακρια, αλλα μπορεις να κανεις και αλλους συνδυασμους) και θα διανειμεις τα αλλα δυο σε σχετικα κοντινες αποστασεις μεταξυ τους στους χωρους που θελεις να καλυψεις ασυρματα (θα το δεις με δοκιμες ποσο μακρια μπορεις να πας) και θα τα συνδεεις με το πρωτο (το καλωδιωμενο) ασυρματα.

Ολα θα ειναι συνδεδεμενα στο ιδιο δικτυο και θα διανειμουν το σημα ασυρματα το καθε ενα αναλογα με τις δυνατοτητες του. Φροντισε, να μην ειναι πολυ μακρια το ενα απο το αλλο γιατι το σημα αδυνατιζει οταν μεταφερεται απο ενα ρουτερ σε αλλο...
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Απάντηση: Να πάρω αναμεταδότη για καλύτερο wifi;

Το πρόβλημα είναι ότι για να συνδεσεις τα υπαρχοντα router που εχεις, θα πρεπει να συνδεθουν με καλωδιο.
Αν δηλαδή ο χωρος που θες να εχει wifi απέχει 10 μετρα από το modem σου, τοτε θα πρεπει να συνδεσεις το router σου με 10 μετρα καλωδιο, να βαλεις καναλια κλπ.
Γι αυτό σου προτεινα την λυση με τον extender