Επειγόντως βοήθεια για adapter ή can bus

jey.d.

New member
13 September 2016
7
Καλησπερα, προσφατα αγορασα ενα φθηνο multimedia player για το Alfa Romeo Brera μου για να αντικαταστησω το οριτζιναλ sat nav. Αναμενωμενα χρειζομαι adapter η can bus λογικα απο τη στιγμη που στο τιμονι υπαρχουν κουμπια. Εαν υπαρχει καποιος που γνωριζει τι adapter η οτιδηποτε εξαρτημα χρειαζομαι πραγματικα θα με εσωζε. Επισηναπτω και φωτογραφιες απο το μηχανημα ωστε να δειτε για το ακριβως μιλαω. Ευχαριστω εκ των προταιρων και καλο βραδυ
d471228b7909b677612b98787591de35.jpg
40741e684406a17fb1c0b424e574a789.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Επειγωντος Βοηθεια για adapter ή can bus

Μια σκέψη που κάνω τώρα είναι να δεις τι αντάπτορας χρειάζεται με την πηγή που πήρες, γιατί συνήθως οι αντάπτορες για τα χειριστήρια στο τιμόνι υποστηρίζουν μάρκες, όπως pioneer, sony, jvc, alpine, κτλ.
πχ δες εδώ : http://www.gelisound.gr/SearchShop2.aspx?Id=65896
Θα πρέπει να δεις αν η πηγή σου υποστηρίζει αντάπτορες με βάση κάποια γνωστή μάρκα, πχ kenwood, αν γράφει βέβαια κάτι.
Τι μάρκα πηγή αγόρασες ;
 

jey.d.

New member
13 September 2016
7
Re: Απάντηση: Επειγωντος Βοηθεια για adapter ή can bus

Μια σκέψη που κάνω τώρα είναι να δεις τι αντάπτορας χρειάζεται με την πηγή που πήρες, γιατί συνήθως οι αντάπτορες για τα χειριστήρια στο τιμόνι υποστηρίζουν μάρκες, όπως pioneer, sony, jvc, alpine, κτλ.
πχ δες εδώ : http://www.gelisound.gr/SearchShop2.aspx?Id=65896
Θα πρέπει να δεις αν η πηγή σου υποστηρίζει αντάπτορες με βάση κάποια γνωστή μάρκα, πχ kenwood, αν γράφει βέβαια κάτι.
Τι μάρκα πηγή αγόρασες ;

Φιλε Μιχαλη κατ'αρχας ευχαριστω για το χρονο σου. Δευτερον, η πηγη ειναι ενα κινεζικο low budget "Kmoon" το οποιο κοστισε περι τα 90 απο το amazon. Προσπαθησα να τους παρω τηλεφωνο και μεσω email αλλα η υποστηριξη τους ειναι κυριολεκτικα ανυπαρκτη. Το θεμα ειναι οπως βλέπεις στις φωτο η συνδεση ειναι περιεργη καθως δεν δεχεται ανταπτορα απο τους κλασσικους πχ του VW group, ενα το γνησιο της Αλφα ειναι σχετικα πανομοιοτυπο. Ειμαι και εγω αρχαριος στο θεμα οποτε διπλο το κακο :/


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Με αυτά που μου περιγράφεις, ενδέχεται πάντως να μην μπορείς να βάλεις αντάπτορα για τα χειριστήρια τιμονιού...
Έχεις πάει να ρωτήσεις σε κάποιο μαγαζί εδώ στην Ελλάδα που να έχει βάλει πηγές σε Alfa Romeo ;
 

jey.d.

New member
13 September 2016
7
Re: Απάντηση: Επειγόντως βοήθεια για adapter ή can bus

Με αυτά που μου περιγράφεις, ενδέχεται πάντως να μην μπορείς να βάλεις αντάπτορα για τα χειριστήρια τιμονιού...
Έχεις πάει να ρωτήσεις σε κάποιο μαγαζί εδώ στην Ελλάδα που να έχει βάλει πηγές σε Alfa Romeo ;

Δεν διαμενω πλεον Ελλαδα αλλα εξωτερικο και αυτο γι αυτο ακριβως το λογο ηθελα να αποφυγω καποιο μαγαζι ειδικευμενο στα ηχοσυστηματα διοτι εδω ειναι πανακριβες σχετικες εγκαταστασεις. Ενας τυπος στο alfaowners forum μου προτεινε να αγορασω το connect 2 kit για το αλφα. Και μου γεννηθηκαν δυο ερωτηματα. Εαν αξιζει να δωσω 100 για το συγκεκριμενο καλωδιο με αυτη τη πηγη ή μηπως να αγορασω μια και καλη μια αξιόπιστη πηγη "μαρκα" ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Οι αντάπτορες γενικά κοστίζουν αρκετά χρήματα και για αυτό συνήθως υποστηρίζουν πολλές μάρκες, έτσι ώστε αν αλλάξεις πηγή να μην αλλάξεις αντάπτορα.
Συνήθως οι "κινέζικες" εταιρείες βασίζονται σε κάποια επώνυμη μάρκα οπότε και μπορείς να βάλεις αντάπτορα, αυτό θα πρέπει να μάθεις για την δική σου.
 

jey.d.

New member
13 September 2016
7
Ευχαριστω και παλι. Θα το κοιταξω και θα δω τι θα κανω.


Sent from my iPhone using Tapatalk