Απο σποτακια αλογονου σε led

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη κατηγορια....

Εχω ενα χωρο που εχει 14 σποτακια των 50w αλογονου. Ειναι dimmable.

Θελω να τα αντικαταστησω με led χρωμα μαλλον λευκο θερμο (?), επισης dimmable και να ειναι αξιοπιστα.

Εχετε κατι κατα νου?

Ευχαριστω
 

ford focus

Senior Member
2 February 2009
651
Καλλιθέα
Δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη κατηγορια....

Εχω ενα χωρο που εχει 14 σποτακια των 50w αλογονου. Ειναι dimmable.

Θελω να τα αντικαταστησω με led χρωμα μαλλον λευκο θερμο (?), επισης dimmable και να ειναι αξιοπιστα.

Εχετε κατι κατα νου?

Ευχαριστω

Οι περισσότερες πιθανότητες αφού ελέγχονται με dimmer είναι οι λαμπτήρες ιωδίνης να είναι GU-10 230V χωρίς μετασχηματιστή.
Υπάρχει και η περίπτωση βέβαια να είναι 12V με μετασχηματιστή,με το κατάλληλο dimmer,πιο σπάνια περίπτωση.
Πες μας πόσα Volt είναι οι λαμπτήρες για να προτείνουμε κάποιες συγκεκριμένες.
 

barxman

Established Member
25 February 2010
163
Piraeus
πρόσφατα εκανα ανακαίνιση στο μαγαζι , αν εισαι αττική πήγαινε στον ledocosmo στην Πειραιως απεναντι απο το factory outlet εχουν πολύ καλες τιμες και γνωρίζουν , ta led όντως θελουν δικο τους ντιμερ η συγκεκριμένο τύπο led το θυμαμε γιατι με ειχαν ρωτηση εκει
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δεν έχω εμβαθύνει για το λογο. Πάντως θέλουν και αν σκοπευεις να το δουλέψεις για να είσαι σίγουρος πρεπει να ψαξεις στα data sheets της κάθε εταιρίας λαμπτήρα για συμβατότητα με συγκεκριμενα μάλιστα μοντέλα αλλιως δε θα μπορείς να εκμεταλλευτεις το πλήρες εύρος dimming. Ή στη χειρότερη θα μείνεις μόνο με το on off. Λαμπτήρες σπίτι έβαλα της osram 3000k με cri 90 ειδική παραγγελια 10+ ευρα το τεμαχιο (ενδεικτικά οι συνήθεις έχουν cri 80 ενω οι αλογόνου 100 όσο έχει δλδ και ο ήλιος).
Δεν το έχω μετανιώσει και ας καίνε και 7w η κάθε μια αντί για 5 που καίει η απλή με cri 80.
Άλλος περιορισμός ππυ πρεπει να εχεις υπόψη σου είναι οτι τα led στραβωνουν οποτε μην πάρεις με μεγαλύτερη ισχύ εκτός αν φωτίζει τον τοίχο ή κάδρα κλπ χωρίς να πέφτει απευθείας το μάτι στο λαμπτήρα.
Τέλος, και το 3000κ ψιλομουφα είναι. Το ίδιο αλογόνου είναι πιο ευχάριστα ζεστό.
Απο 2700κ απο την αλλη, οτι έχω δει κοκκινιζει παράξενα.

Ps: cri=color rendering index. Δηλαδή ζωντανά χρωματα που ξεχωριζουν εντονα μεταξυ τους. Χωρίς να αλλοιώνονται τα χαρακτηριστικά τους δηλαδή. Και το 80 είναι αποδεκτό. Το 70 είναι για τον π...ο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Νομίζω πρέπει να πήρα αυτά και δες εδώ τι εννοώ με το dimming (όσον αφορά τις σοβαρές εταιρίες)
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Προσφατα αλλαξα 5 σποτς GU10 απο πυρακτωσεως σε ντιμαριζομενες LED και
επισης αλλαξα το dimmer σε ειδικο για LED.
H πλακα ειναι οτι εκ των υστερων διαπιστωσα οτι το παλιο dimmer συνεργαζοταν επισης αψογα με τα LED.
Λαμπες προτιμησα της LUMEN και τηλεχειριζομενο dimmer LED 220V απο μια τοπικη εταιρια.
 

ford focus

Senior Member
2 February 2009
651
Καλλιθέα
Απάντηση: Re: Απο σποτακια αλογονου σε led

Όντως το πιο πιθανό είναι να χρειάζεται αλλαγή και το dimmer,τα δικά μου τα παλιά dimmer της Busch,που τώρα τα έχει πάρει η ABB,παραδόξως συνεργάζονται καλά με λάμπες led,όπου έχω αλλάξει,αλλά στα περισσότερα dimmer ακούω ότι υπάρχει πρόβλημα.
Όλα αυτά τα σπότ πως τα χειρίζεσαι μέχρι τώρα;
Με ένα διακόπτη-dimmer η περισσότερα;
Οι λαμπτήρες που έχω βάλει εγώ είναι GU-10 230V Dimmable της Philips 4W-3000K-250lm.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Ευχαριστω για τις απαντησεις

Επειδη ειναι να τα βαλω σε παιδικο δωματιο (στο ταβανι), μηπως δεν ειναι καλη ιδεα ?


Ford focus, με 3 διακοπτες / dimmer ο χειρισμος του ειναι τωρα
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εχω 32 σποτάκια εκ των οποίων τα 18 επάνω σε 9 ντιμερ,2 επάνω στο καθένα.
Δεν ξέρω αν βοηθήσω αλλα οποίο καίγεται το αλλάζω με κάποια Philips απο το πράκτικερ και μεχρι τωρα ολα έχουν δουλέψει μια χαρα με τα αρχικά ντιμερ.
Οποτε δεν βλάπτει μια δοκιμή πριν αλλάξουμε και τα ντιμερ.
 

ford focus

Senior Member
2 February 2009
651
Καλλιθέα
Απάντηση: Re: Απο σποτακια αλογονου σε led

Ευχαριστω για τις απαντησεις

Επειδη ειναι να τα βαλω σε παιδικο δωματιο (στο ταβανι), μηπως δεν ειναι καλη ιδεα ?


Ford focus, με 3 διακοπτες / dimmer ο χειρισμος του ειναι τωρα

Πολλά είναι τα 15 σποτ,αν είναι να μπουν όλα σε ένα παιδικό δωμάτιο,βέβαια εξαρτάται και από το πόσα τετραγωνικά είναι. Εγώ όπου έχω σπότ,είναι για βοηθητικό φωτισμό η για ανάδειξη σε συγκεκριμένα σημεία και όχι για κύριο φωτισμό. Τώρα εσύ θα κρίνεις αν θα είναι πολλά η όχι ανάλογα τις ανάγκες σας και τα τετραγωνικά του δωματίου και το ύψος της οροφής που θα μπούνε.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γενικά θα εχεις θέμα αν μιλάμε για μωρο. Ειδικα αν είναι κάτω απο σποτ η κούνια του.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για τώρα βάλε ενα φωτιστικό δαπέδου με κάποιο καπέλο στη λάμπα. Δες επίσης αν μπορείς να αλλάξει τις βάσεις των σποτ με περιστρεφόμενες για να κοιτάζουν τοίχο.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Τα σποτ led 220V που έχουν πέσει στα χέρια μου ήταν μεγαλύτερου μεγέθους από τα αλογόνου και δεν χωράνε στα συνηθισμένες χωνευτές βάσεις.