Φωτογραφίες στην SDcard πρόβλημα διαγραφής

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Έχω Android 5 και ενώ οι φωτογραφίες που βγάζει η κάμερα αποθηκεύεται στην sdcard, όταν πάω να διαγράψω κάποια μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα.

87386819dccd0960cbb315a8faab3023.jpg


Πώς μπορώ να διαγράφω φωτογραφίες απο το πρόγραμμα photos του Android;
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Όπως λέει και το μήνυμα που βγάζει, η εφαρμογή δεν έχει δικαιώματα για να σβήσει αρχεία στην κάρτα sd. Από το android 4 και μετά δεν έχουν όλες οι εφαρμογές δικαιώματα να γράφουν ή να σβήνουν αρχεία στην κάρτα sd. Για παράδειγμα στο δικό μου κινητό με android 5.1.1 μπορώ να σβήσω αρχεία με τον ενσωματωμένο file manager, αλλά δεν μπορώ να σβήσω με τον FX File Manager που με βολεύει καλύτερα να χρησιμοποιώ. Για μετακίνηση ή διαγραφή αρχείων στην κάρτα sd πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιώ τον ενσωματωμένο file manager. Αυτός είναι ο λόγος που γκρινιάζουν πολλοί στα σχόλια των προγραμμάτων file manager ότι είναι άχρηστοι. Ενώ στην ουσία είναι περιορισμός της συσκευής τους που δεν έχουν τα προγράμματα το δικαίωμα να υπερβούν.
Στην περίπτωση σου, το πρόγραμμα της φωτογραφικής μηχανής έχει φαίνεται το δικαίωμα να γράφει φωτογραφίες στην κάρτα sd, αν υπάρχει κάποιος ενσωματωμένος file manager μάλλον και αυτός θα έχει το δικαίωμα μετακίνησης ή διαγραφής του αρχείου, ενώ το πρόγραμμα photo που λες μάλλον δεν έχει δικαιώματα εγγραφής (και σβησίματος) στην κάρτα sd. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις όποιο από τα ενσωματωμένα προγράμματα έχει το δικαίωμα διαγραφής. Ή εξωτερικό πρόγραμμα που έχει τα δικαιώματα, αν υπάρχει κάποιο. Για παράδειγμα στον FX File Manager που προανέφερα λέει ότι έχει μία beta λειτουργία για να έχει δικαιώματα εγγραφής στην κάρτα sd, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει, και πάω πάντα στον ενσωματωμένο file manager για αυτή την δουλειά. Οπότε δοκίμασε με το πρόγραμμα της κάμερας, file manager, gallery, όποιο σε βολεύει και έχει και το δικαίωμα να γράφει και να σβήνει στην κάρτα sd.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Όπως λέει και το μήνυμα που βγάζει, η εφαρμογή δεν έχει δικαιώματα για να σβήσει αρχεία στην κάρτα sd. Από το android 4 και μετά δεν έχουν όλες οι εφαρμογές δικαιώματα να γράφουν ή να σβήνουν αρχεία στην κάρτα sd.
Για να ακριβολογούμε, από την Kit Kat 4.4 και μετά υπάρχει αυτό. Ισχύει και για το android 5, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται σε android 6 και 7.