Εργοστασιακό Ηχοσύστημα BOSE Alfa Romeo Mito vs Aftermarket

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Καλησπέρα, είμαι έτοιμος για παραγγελία του Alfa Romeo Mito σειρά 3, το facelift του 2016. Το πρόβλημα είναι ότι για να βάλω το αξεσουάρ «Ηχοσύστημα Hi-Fi BOSE με 8 ηχεία, ενισχυτή και ενεργό subwoofer» πρέπει να βάλω και το Navigation. Τελική τιμή με φόρους είναι 683 το ηχοσύστημα και 565 το navigation. Το Navigation το θεωρώ άχρηστο καθώς κάνω μια χαρά τη δουλειά μου με τα Google Maps και μία βάση αεραγωγού. Ουσιαστικά θα στοιχίσει δηλαδή 1248 το ηχοσύστημα BOSE.

Από μια μικρή γύρα που έκανα στα μαγαζιά car audio κατέληξα στα εξής δύο συμπεράσματα:
-Το aftermarket ηχοσύστημα δεν συγκρίνεται σε απόδοση με το εργοστασιακό, είναι σαφώς καλύτερο.
-Το aftermarket αισθητικά θα είναι σαφώς χειρότερο και θέλει και ξήλωμα αυτοκινήτου. θα έχεις δηλαδή τουλάχιστον ένα subwoofer να πετάει στο πορτ-μπαγκάζ

Κατά πόσο τα δύο παραπάνω συμπεράσματα είναι απόλυτα;
Έχει κάποιος εμπειρία από το εργοστασιακό ηχοσύστημα BOSE της Alfa Romeo; Στα μαγαζιά car audio μου το έθαψαν αλλά έχουν και κίνητρο να θάβουν τα εργοσταστιακά, αλλιώς δεν θα είχαν δουλειά.

Υ.Γ: Στο βασικό εξοπλισμό του αυτοκινήτου υπάρχει και «Προεγκατάσταση ηχοσυστήματος» ότι αυτό σημαίνει. Τα ηχεία του βασικού εξοπλισμού που άκουσα είναι πολύ μέτρια.
 
Last edited:

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Το υπογουφερ στον χώρο αποσκευών δεν ειναι απαραίτητο. Το βάζουν για να αποδίδει συνολικά καλυτερα τις χαμηλές, αλλά αν το σύστημα ηχείων ειναι καλό κ τα οδηγεί ενισχυτής, τότε δεν ειναι κ απαραίτητο.

Αισθητικά σίγουρα θα χάσεις, θα ειναι πχ σαν αυτό :

IMG_0297.JPG


Πχ : http://www.ixokinisi.gr/index.php?o...0:alfa-romeo-mito-pioneer-sph-da120&Itemid=17

Ηχητικό αποτέλεσμα σε αυτά τα χρήματα θεωρώ οτι θα πάρεις με άλλη πηγή εκτός εργοστασιακής, είτε απλή είτε Bose, αλλά παίζει ρόλο το εμφανισιακά κ αν θα βάλεις κ που ενισχυτή κ υπογουφερ. Καλοί ευκατάστατες βάζουν τον ενισχυτή κρυμμένο κάπου, ή σε δικό του κουτί να μην πολυφαινεται. Υπογουφερ υπάρχουν κ ειδικά ενεργά που μπαίνουν κάτω απο το κάθισμα, στην καμπίνα του αμαξιού αν σε ενδιαφέρει κ αν εχει χώρο βέβαια.
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Re: Απάντηση: Εργοστασιακό Ηχοσύστημα BOSE Alfa Romeo Mito vs Aftermarket

Ηχητικό αποτέλεσμα σε αυτά τα χρήματα θεωρώ οτι θα πάρεις με άλλη πηγή εκτός εργοστασιακής, είτε απλή είτε Bose

Οπότε θεωρείς πως αν βάλω το εργοστασιακό BOSE δεν θα έχω ικανοποιητικό ήχο; Το ξέρω ότι με 1.248 aftermarket ηχοσύστημα θα έχω καλύτερο ήχο, το θέμα είναι με το εργοστασιακό θα είναι καλός;
 
Δεν έχουν στην αντιπροσωπεία δυνατότητα να ακούσεις το BOSE; Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου πριν αρχίσω να σκέφτομαι οτιδήτποτε.

Btw, λίγο εκτός θέματος αλλά, τα ηχοσυστήματα που έχω πετυχει σε αυτοκίνητα είναι λαχείο. Πχ όταν αγόρασα το τελευταίο μου (Nissan Altima, δεν υπάρχει στην Ευρώπη αλλά σκέψου αντίστοιχο του Mazda 6 σε χρήματα/μέγεθος/κατηγορία) υπολόγιζα εξ'αρχής κόστος αναβάθμισης του ήχου, και τελικά όταν το πήρα στα χέρια μου χάζεψα με την ποιότητα του εργοστασιακού (και σκέψου ότι είχε απλά το Default, και όχι το fancy BOSE που είχε η πιο ακριβή έκδοση). Οπότε αποφάσισα να διαθέσω τα λεφτά σε κάτι πιο χρήσιμο.

Συνεπώς, πρώτα άκου το standard, μετά άκου το BOSE και μετά ξεκίνα τις έρευνες για τα ακόμα καλύτερα.
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Συνεπώς, πρώτα άκου το standard, μετά άκου το BOSE και μετά ξεκίνα τις έρευνες για τα ακόμα καλύτερα.

Το standard το έχω ακούσει και ήταν πολύ μέτριο. To BOSE δεν υπάρχει δυνατότητα να το ακούσω, δεν φέρνουν αυτοκίνητα με έξτρα αξεσουάρ, φέρνουν μόνο με τον standard εξοπλισμό.

Παρεμπιπτόντως σκέφτομαι μήπως βγάλω τον εργοστασιακό συναγερμό και βάλω το Navi, οπότε θα είναι μικρή η διαφορά στην τιμή και θα έχω και το BOSE. Αν βάλω συναγερμό aftermarket δώρο από τον έμπορο, πιστεύεις ότι χάνω κάτι σε σχέση με τον εργοστασιακό συναγερμό;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Σε πολλά τέτοια εξτρά τα εργοστασιακά κερδίζουν μόνο στο θέμα εμφάνισης κυρίως, όχι στο θέμα απόδοσης/ποιότητας.
Το bose βέβαια δεν είναι τυχαίο και θα το πρότεινα, αν δεν ήταν τόσο ακριβό.
Φυσικά το εξτρά αυτό δεν δίνει επιπλέον σε θέμα μεταπώλησης, ενώ ότι aftermarket βάλεις, μπορείς να το κρατήσεις όταν και αν δώσεις το αμάξι σου.
Από εκεί κ πέρα, πιστεύω ότι θα παίζει καλά, αλλά στα χρήματα αυτά βάζεις κάτι ακόμα καλύτερο.
Σε ότι αφορά συναγερμό, προσωπικά μόνο aftermarket, αν υπάρχει μια μικρή ελπίδα να μην τον ξεκλειδώσει ένας κλέφτης άμεσα.
 

jim_markou

Senior Member
8 October 2009
394
δε ξερω αν το παρειγειλες ηδη φιλε αλλα σε lancia Y με ηχοσυστημα bose ο ηχος ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ δυσκολα πιστευω δε θα ικανοποιησει καποιον!αν δεν ηταν κ το navi θα στο προτεινα με κλειστα ματια...αν εχεις ορεξη παντως κ θες οποσδηποτε να το ακουσεις βρες απο το car.gr μια αγγελια απο mito QV που το ειχαν στανταρ κανονισε να το δεις κ ακου κ πως παιζει
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
δε ξερω αν το παρειγειλες ηδη φιλε αλλα σε lancia Y με ηχοσυστημα bose ο ηχος ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ δυσκολα πιστευω δε θα ικανοποιησει καποιον!αν δεν ηταν κ το navi θα στο προτεινα με κλειστα ματια...αν εχεις ορεξη παντως κ θες οποσδηποτε να το ακουσεις βρες απο το car.gr μια αγγελια απο mito QV που το ειχαν στανταρ κανονισε να το δεις κ ακου κ πως παιζει

Τελικά το παρήγγειλα φίλε μετά από τις παλινωδίες της Alfa Romeo. Έβγαλα, έβαλα εξοπλισμό και τελικά έκανα νέα παραγγελία με το Navi και μετά από λίγες μέρες που είπαν ότι υπάρχει και άλλο πρόβλημα. Ένα πακέτο συνδυαζότανε υποχρεωτικά με κάποιο εξοπλισμό, κάτι που δεν το έγραφε ο κατάλογος και πάλι ανέβαινα κλίμακα φόρου. Εκεί σκεφτόμουν να ακυρώσω την παραγγελία αλλά τελικά πάλι έβγαλα, έβαλα εξοπλισμό και γλύτωσα να αλλάξω κλίμακα φόρου. θεωρητικά η παραγγελία έχει γίνει δεκτή και προχωράει. Ας ελπίσουμε να δικαιωθώ.