WiFi dongle overloading usb???

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ο τιτλος περιγραφει το θεμα που εχω και εχω σκαλωσει τελειως ως προς την επιλυση του. Εχω ενα midi tower στο σπιτι για ελαφριες υποθεσεις δουλειας, media κτλ. Αποτελειται απο τη GA-970A-DS9P (rev 2), Fx-6300, Radeon HD 5670, τον evo840, 8GB (2x4) DDR3 1600Mhz ram απο την corsair και W10 pro γνησια. Για δικτυο χρησιμοποιω το TL-WDN3200 dual band usb dongle της TP-Link. Σε υψηλες σχετικα ταχυτητες μεταφορας δεδομένων (80+ mbps), ειτε ειναι με τον εξω κοσμο, ειτε εντος του δικτύου μου, αποσυνδεεται η συσκευη. Μαλλον καλυτερα, ειναι σαν να κανει overload η θυρα και να κλεινει εκεινη (με τον αντιστοιχο ηχο αποσυνδεσης) σαν αυτοπροστασια. Δεν αποσυνδεεται απο το ιντερνετ οπως καποιοι εχουν γραψει στο ιντερνετ, αλλα κλεινει την usb, η οποια μενει ανενεργη ό,τι και αν συνδεθει στη συνεχεια. Διορθωνεται μονο μετα απο επανεκκινηση. Το dongle δουλευει καλα σε αλλους υπολογιστες σε αντιστοιχες ταχυτητες χωρις θεμα.
Ιδεες;
 
Last edited:

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Re: Wifi dongle overloading usb???

Αυτό μου μυρίζει υπερχείλιση του buffer. Δες για νέους driver της μητρικής και δοκίμασε μια εσωτερική κάρτα δικτύου.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: Wifi dongle overloading usb???

To σκεφτομουν για εσωτερική, αν και δε θα ηταν η προτιμότερη λύση, μιας και το συγκεκριμένο dongle εχει εξαιρετική αποδοση και με ειχε βολεψει παρα πολυ. Συν τοις αλλοις εχω σκασει να βρω τι φταιει. Τωρα που το βλεπω το ειχα σε usb 3 και δε θυμαμαι αν ειχα ενημερωμενους οδηγους για αυτο. Θα δοκιμασω και σε 2.0, αλλα οπως και να εχει ειναι πολυ περιεργο..
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Wifi dongle overloading usb???

Είχα ακριβώς το ίδιο στικάκι. Κάποια στιγμή άρχισε να κάνει αυτά που περιγράφεις. Όταν αποσυνδεόταν, έπιανα το στικάκι και έκαιγε. Αν το άφηνα να κρυώσει ξαναδούλευε. Τελικά αυτό όλο και χειροτέρευε, μέχρι που πέθανε τελείως. Πιστεύω είναι κάποιο πρόβλημα στη διαχείριση ρεύματος στο στικάκι, που όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει μέχρι που ψοφάει τελείως.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: Wifi dongle overloading usb???

Φοβαμαι πως μαλλον ειναι σωστες οι υποψιες μου. Σε usb 2.0 δε το εχει κανει. Πριν ηταν πχ αδυνατο να μεταφερω ταινια 5-6GB στον NAS μου χωρις αποσυνδεση. Προφανως η ενταση του ρευματος στις 2.0 θυρες να μη προκαλει προβλημα. Ισως να εκφυλίζεται η συσκευη με τον χρόνο οπως λες, θα δειξει..