The Son [AMC]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 0 0.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 2 66.7%
  • Καλή

    Votes: 1 33.3%
  • Μέτρια

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    3

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
The-Son.jpg

Imdb



Το AMC κυκλοφόρησε τα πρώτα teasers από το «The Son», την τηλεοπτική μεταφορά της best-selling νουβέλας του Philipp Meyer.
«Το The Son είναι μια ιστορία που καταγράφει την επιρροή της βίας στην Αμερικανική Δύση, μέσα από τις ζωές των McCulloughs,
μια φιλόδοξη οικογένεια τόσο ανθεκτική και επικίνδυνη, όσο και η γη που διεκδικούν.
Η αγάπη, η τιμή, τα παιδιά, όλα θυσιάζονται στο όνομα της φιλοδοξίας καθώς η οικογένεια εξελίσσεται σε μια από τις πιο πλούσιες δυνάμεις του Τέξας,
μια δυναστεία αξεπέραστου πλούτου και προνομίων.
Όμως, όπως και σε όλες τις αυτοκρατορίες, οι McCulloughs θα πρέπει να αντιμετωπίσουν τις συνέπειες των επιλογών τους.»


Το σενάριο της μεταφοράς έχει γράψει ο συγγραφέας του βιβλίου Philipp Meyer, σε συνεργασία με τους Lee Shipman («Hemlock Grove»), Brian McGreevy («Hemlock Grove»)
και τον Kevin Murphy («Mystery Science Theater 3000») που θα εκτελέσει και χρέη showrunner.

Στον πρωταγωνιστικό ρόλο του Eli McCullough, βρίσκεται ο Pierce Brosnan που την τελευταία στιγμή αντικατέστησε τον Sam Neil («Jurassic Park», «Peaky Blinders»).
Πρωταγωνιστούν επίσης οι Sydney Lucas, Henry Garrett, Zahn McClarnon, Carlos Bardem, Jess Weixle, Sally McCullough, David Wilson Barnes και Paolo Nunez.




Σύμφωνα με το Deadline, o Eli (Brosnan) είναι ο πατριάρχης της οικογένειας των McCullough. Όταν ήταν παιδί, έπεσε θύμα απαγωγής και μεγάλωσε μέσα στην φυλή των Ινδιάνων Comanche
και πλέον σαν μεγάλος εφαρμόζει την βάρβαρη οπτική των Comanche στις επαγγελματικές συμφωνίες του.
Ο Eli γεννήθηκε την ημέρα που το Texas ανακηρύχθηκε ως ανεξάρτητη Δημοκρατία και έτσι απέσπασε το προσωνύμιο «Ο Πρώτος Γιός του Texas».

Η σειρά χαρακτηρίζεται από το AMC σαν «ένα πολυγενεαλογικό έπος» που εκτείνεται μέσα σε δυο χρονικές περιόδους: την ιστορία του νεαρού Eli και την ζωή του με τους Comanche το 1849 και την ιστορία του 60χρονου Eli,
που προσπαθεί να διατηρήσει την αυτοκρατορία βοειδών της οικογένειας του, την εποχή των επιδρομών των Μεξικανών Ανταρτών [Bandits] στο Νότιο Τέξας.




Η αλήθεια είναι ότι στα αρχικά της στάδια η νέα σειρά του AMC διέθετε υψηλότερο προφίλ, καθώς ο Sam Neil φάνταζε πιο ιδανικός απο τον «πολύ πιο Βρετανό» Pierce Brosnan,
η παρουσία του οποίου στον πρωταγωνιστικό ρόλο θα καθορίσει κατά πολύ και την πορεία της σειράς.

Η πρώτη σαιζόν του «The Son» θα αποτελείται απο δέκα επεισόδια και αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στις αρχές του 2017.



 
Last edited by a moderator:

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,750
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Re: The Son (2017, AMC)

Μετα το Deadwood αρχισα να ξαναβλεπω western ταινιες και σειρες. Μετα το Hell on Wheels δεν υπαρχει καποια αλλη σειρα σε western. Λιγο το Westworld, λιγο The Son, θα καλυψουν το κενο... Φαινεται ενδιαφερουσα σειρα αλλά περισσοτερο με κοινωνικοδραματικο περιεχομενο.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Son (2017, AMC)


Αναμένουμε ακόμη την ημερομηνία για την πρεμιέρα..

Ίσως προς τον Απρίλιο..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πρώτο Trailer Απο Το «The Son»

Το AMC κυκλοφόρησε τo πρώτο trailer «The Son», την τηλεοπτική μεταφορά της best-selling νουβέλας του Philipp Meyer.

«Το The Son είναι μια ιστορία που καταγράφει την επιρροή της βίας στην Αμερικανική Δύση, μέσα απο τις ζωές των McCulloughs, μια φιλόδοξη οικογένεια τόσο ανθεκτική και επικίνδυνη, όσο και η γή που διεκδικούν.
Η αγάπη, η τιμή, τα παιδιά, όλα θυσιάζονται στο όνομα της φιλοδοξίας καθώς η οικογένεια εξελίσσεται σε μια απο τις πιο πλούσιες δυνάμεις του Τέξας, μια δυναστεία αξεπέραστου πλούτου και προνομίων.
Ομως, όπως και σε όλες τις αυτοκρατορίες, οι McCulloughs θα πρέπει να αντιμετωπίσουν τις συνέπειες των επιλογών τους.»


http://www.cinemode.gr/tileoptikes-seires/proto-trailer-apo-the-son.html
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Son (2017, AMC)

Λοιπόν είδα το 1ο και μου άρεσε αρκετά!

Κατ' αρχάς η ιστορία είναι αρκετά ενδιαφέρουσα..
και παίζει σε 2 χρονολογικές περιόδους όπως λέει το άρθρο.

Η φωτογραφία και η κινηματογράφηση είναι υπέροχες!

Ο Brosnan μου άρεσε επίσης πολύ, νομίζω του πάει γάντι αυτόςο ρόλος στην ηλικία του..
Νομίζω ότι είναι καλύτερη επιλογή να βγάλει έναν σκληρό ρόλο, από τον Sam Neil..

Η σειρά φαίνεται ότι άρεσε περισσότερο στο κοινό από τις άλλες κριτικές..

Θα δούμε και παρακάτω..
αλλά για μένα ως τώρα θα την έλεγα πολύ καλή..
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Son (2017, AMC)

2 και 3 πολύ καλά επίσης..

Φτιάχνει καλή πλοκή.. έχει δυνατές σκηνές..
Καταστάσεις που δύσκολα μπορείς να πάρεις πάντα τις καλύτερες αποφάσεις που θέλεις..

Θα ψηφίσω πολύ καλή!

10 επεισόδια η σεζόν.

Με ψάρωσε η σκηνή στο 3ο.. :cool:
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Son (2017, AMC)

Δεν είναι κακό το 7.4 .. για μένα 7+ είναι καλή+

381 25.4% 10
229 15.3% 9
385 25.7% 8
216 14.4% 7

Το 25,7 έχει βάλει 8 .. και πάει και πιο πάνω.. πολύ καλή+

Σχετικά βέβαια όλα αυτά, αναλόγως τα γούστα!

Είδα 4 και 5 και πάει καλά η ιστορία θα έλεγα!
Βασικά κόλλησα με την σειρά.. είχα καιρό να δω κάτι σχετικό..

* Έχει 1-2 σκληρές σκηνές κάπου..
* Ο Brosnan όντως παίζει ωραία..
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Son (2017, AMC)


Δυνατά και τα 6 και 7..

Αναρωτέμαι εάν η "φίλη" που πήγε να δει είναι η πιτσιρίκα που γνώρισε μικρός..
(δεν συγκρατώ και ονόματα με την 1η.. :p)
Είναι καλή η αναλογία που έχουν στα flashback.. δεν κουράζει..

Είμαι με τον Brosnan βέβαια.. οι γιοί του δεν μου γέμισαν το μάτι.. :cool:

Θα ήθελα να είχε έναν καλό και δυνατό φίλο, στα δύσκολα!
 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Son (2017, AMC)

Δυνατό και το 8ο..

Νομίζω θα έχουμε δραματικό φινάλε..
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: The Son (2017, AMC)

To ξεκινησα και εγω κυριως λογω ελλειψης αλλων σειρων και επειδη μου ειχε κανει ενα δυο κλικ....


Ε κολλησα ασχημα....3 επεισοδια κολλητα βλεπω καθε μερα....πολυ ωραια σειρα ο Μπροσναν καταπληκτικος.

Δεν ειναι σαν το Hell on wheels της πρωτης σαιζον αλλα εχει μια ηρεμια η σειρα που σε αγκιστρωνει ευκολα για να σε παει παρακατω....
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Son (2017, AMC)

Ναι! του έκατσε πολύ καλά του Brosnan o ρόλος τελικά!!

O Sam Neil δεν θα είχε αυτή την γοητεία που έχει ο Brosnan..

Εχει μένει να δω το φινάλε! :cool:
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Son (2017, AMC)

Είδα και το φινάλε..
Δραματικό όπως αναμενόταν.. και γενικά ότι περίπου περιμέναμε..

Η αλήθεια.. το τραβήξαν λίγο για να γίνει ότι έπρεπε να γίνει.. :p

Αλήθεια ξέρουν τι σημαίνει "κάλυψη" όταν δίνουν μάχη ?? :laugh:

Πάμε τώρα για την επόμενη σεζόν! ;)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: The Son (2017, AMC)

Αυτο που δεν περιμενα ειναι να μου αρεσει η παραλληλη ιστορια της νεοτητας του Ιλαι με τους Κομαντσι.....πολυ ωραια ατμοσφαιρα και εξαιρετικος ηθοποιος ο θετος του πατερας.