Επιλογή subwoofer

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Ας περιγράψω τα πράγματα με την σειρά και μετά ας πάμε και στο ζητούμενο.
Το λοιπόν σε ένα σαλόνι 3,5 - 6 μέτρα κατοικεί το ταπεινό μου home cinema που αποτελείται απο ένα ενισχυτή sony STR-DB 840 και ένα σύστημα 5.1 ηχείων sony pascal sa-ve 705, ξέρω ότι είναι αρχαίο το σύστημα τουλάχιστον 15ετίας αλλά στα δικά μου αυτιά (τώρα θες γιατί τα συνήθισα θες η ηλικία) ακούγονται πολύ καλά με μόνη εξαίρεση το subwoofer που θα το ήθελα πιο γεμάτο και πιο ογκώδες. Φυσικά λόγω ότι η θέαση ταινιών γίνεται στο στενό κομμάτι του σαλονιού δηλαδή στα 3,5 μέτρα που λόγω επίπλου tv και καναπέ η απόσταση θέασης είναι στα 2,7 μέτρα καθαρά και λόγω ότι η μία πλευρά του σαλονιού που βρίσκεται κοντά στον καναπέ είναι όλη τζαμαρία το μπάσο απο το sub ούτε καν ακουγόταν όταν βρίσκονταν μπροστά και δίπλα στην τηλεόραση, μέχρι που το περπάτησα στον χώρο και βρήκα ότι στην πλευρά της tv και 3 μέτρα μακριά εννοείτε στην αντίθετη πλευρά της τζαμαρίας το πράγμα άλλαζε ριζικά προς το καλύτερο δίνοντας επιτέλους όγκο στον ήχο, έτσι λοιπόν έχει στρατοπεδεύσει εκεί για πολλλλλλλά χρόνια.
Πάμε και στο ζητούμενο....... Λέω να αλλάξω το subwoofer με προτίμηση sunfire sds-10 ή yamaha ns-sw 700. Τι λέτε ????????? θα δέσει το γλυκό ή θα σιχτιρίσω την ώρα και την στιγμή που μπήκα στο τρυπάκι ?????? Δεν λέω ότι το ήδη υπάρχον sub είναι τόσο απαράδεκτο αλλά μερικές φορές άντε μια στις 5 ταινίες δράσης κάποια στιγμή σε παρατεταμένο εφέ θα ακουστεί ένα πρρρρρρρρρρρρρ :chinscratch::chinscratch::chinscratch: που πραγματικα με ξενερώνει κάτι σαν να τερματίζει η διαδρομή του κώνου άσχετα που με φακό το είδα ότι δεν πάλλεται και τόσο που να δικαιολογεί αυτόν τον ήχο και εννοείτε ότι η ένταση στο μισό του sub, στο +2db η ρύθμιση του sub στον ενισχυτή και άντε στο 2-2,5 βαριά η ένταση του ενισχυτή. Με μουσική αυτό δεν το έχω παρατηρήσει πάντως να συμβαίνει. Ιδέες-παρατηρήσεις -γνώμες-προτάσεις δεκτές και εννοείτε στην αλλαγή sub με τα παραπάνω που ανέφερα ή ότι άλλο βρε αδέρφια :worshippy::worshippy:
 
Last edited:

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Στην λίστα των sub να προσθέσω ακόμα και το Crystal Audio THX-10SUBT που είναι πιο οικονομικό.........
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
To sds-10 μοιάζει πιο vfm.
Aν φτάνεις βέβαια την τιμή του sw-700 καλό θα είναι να ρίξεις ματιές και στο SVS PB-1000.

FR-PB-1000.jpg
 
Last edited:

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Το κακό είναι ότι το SVS PB-1000 δεν υπάρχει ελλάδα και δεν θέλω να μπλέξω με εξωτερικό, επομένως μονόδρομος η αγορά από ελλάδα......
και εννοείτε αν μπορέσω να κάνω την δουλειά μου και με κάτι πιο οικονομικό δεν θα πω όχι, άλλωστε οι στάθμες που θα παίζει θα είναι χαμηλές όσο το δυνατόν μιας και είμαι σε πολυκατοικία και με σύζυγο :smash::smash: Το θέμα είναι να πάρω καλύτερο ήχο και πιο πολύ όγκο χωρίς προβλήματα απο αυτόν που ήδη έχω απο πλευράς sub..........
 
Last edited:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Για το svs ρώτα στην audioevolution. Αν δεν έχει κομμάτια τώρα, ίσως μπορεί να σου φέρει.

Καταλαβαίνω το πρόβλημα με τις εντάσεις, οι περισσότεροι αντιμετωπίζουμε το ίδιο.
Μέτρα τις αναγκες σου και τη τσέπη σου. Η εποχή δεν σηκώνει αχρείαστα έξοδα.

Καλή επιτυχία στην επιλογή σου!
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
more peers ευχαριστώ για την υπόδειξη του audioevolution δεν το είχα υπόψιν.
Περί του Crystal Audio THX-10SUBT έχουμε άποψη βρε παιδιά ????????? για να έχουμε στην τελική έναν μπούσουλα πριν την τελική απόφαση........
και εννοείτε όποια άλλη πρόταση δεκτή προς σκέψη ....
 
Last edited: