Olympus OMD EM1 Mark II Φωτογραφία

Anetheron

AVClub Enthusiast
9 August 2013
1,208
Αθήνα
H πρώτη εικόνα του "μαχητικού", για να δούμε τι μας επιφυλάσσει η αυριανή μέρα στη Photokina...
 

Attachments

  • E-M1II.jpg
    E-M1II.jpg
    238.9 KB · Views: 789

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,158
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Olympus E-M1 Mark II

Το layout των πάνω και εμπρός κουμπιων μοιάζει πολύ με της ΕΜ 1 που ηταν αρκετα εργονομικό, περιεργη θέση έχει (το αριστερό οπως βλεπω την φωτο) lag - hidge για το λουράκι, μαλλον ειναι πιο εργονομικό αλλα πολυ κοντα σε δυο κουμπια και δεν ξερω αν μπερδεύεται, το γκριπ μου δειχνει πιο επιθετικό και το υλικό κατασκευή θυμίζει περισσότερο την pro σειρά Ε-Χ.
 
Last edited:

Anetheron

AVClub Enthusiast
9 August 2013
1,208
Αθήνα
Re: Olympus E-M1 Mark II

Έχουν μεγαλώσει το πορτάκι λόγω διπλών καρτών μνήμης και λογικά δίπλα είναι το headphone jack.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,158
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Olympus E-M1 Mark II

Ειμαι περίεργος να δω πως θα βαζω hand strap (το μαμισιο) χωρις να ενοχλει τα δίπλα πληκτρα , μικροδιαφορες σε γωνια θεση στα κουμπια υπαρχουν αλλά ειναι πολύ μικρες και υποθέτω θα την κανουν ακόμη πιο εργονομική , αυτο που βλεπω με δευτερη ματια ειναι το hub να εχει χαμηλώσει και να ειναι κοντα στο EVF και στο θερμο πεδιλο , με λιγα λογια εφυγε το ενοχλητικό παρτάκι για το accessory port και μαζι του και η δυνατοτητα για σπαστό EVF που ηταν πολύ χρησιμο για macro.

Το μικρο παρτάκι για κανενα ακουστικό ή μικροφωνο , δεν δειχνει ναναι το παρτάκι για τις (2) πλέον μνημες που ηταν πιο πισω στην ΕΜ1 , η θεση του ομως οριακά ενοχλει το γκριπ αν μενει ανοιχτο , ίσως και όχι .. Θα δούμε
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,158
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Olympus E-M1 Mark II

Όλοι στο ρετρό style βλέπω να το γυρίζουνε.

ιδια ειναι βρε με την ΕΜ1 mk1 σχεδιαστικά κατα 90% και δεν θα το λέγα ρετρο το όλο concept με το γκριπ (και πολϋ καλά κανει σε αυτό), είναι ένα μίγμα που κρατά όμως στοιχεία των παλιών ΟΜ όπως π.χ. το δεξί διπλο πληκτρο οπως την κοιτάζουμε με το ΟΝOfF που μοιάζει με το κουμπι εκτίναξης και μαζέματος του φιλμ. Το καλό ειναι όμως ότι δεν θυσιάζει για το στυλ την λειτουργικότητα της μηχανής που είναι απαραίτητη σε ενα hiend μοντέλο. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος που δεν αλλαξε το πετυχημένο για εμένα concept της ΕΜ1 και το βελτιώνει λιγο εκεί που έπρεπε π.χ. Νομίζω μεταξυ των 2 μπροστινών κουμπιων υπαρχει πιο έντονη διαφοροποίηση, να δουμε και πισω όψη και το νεο γκριπ και τα ξαναλέμε ... Αναμένονται και νεο αξεσουαρ και δυο φλας , ενα μεγαλο επαγγελματικό και ενα tween macro flash.
 

Anetheron

AVClub Enthusiast
9 August 2013
1,208
Αθήνα
Re: Olympus E-M1 Mark II

"121 cross-type phase detectors; 5-areas AF type; CAF 18fps, SAF 60fps; Pro Capture is 14 image before shot and 25 after, all full resolution; 20 mp sensor, 1 stop noise improvement over E-M1; IBIS 6.5 stops; TruePic VIII has 8 cores: 4 CPU and 4 image processing"
 

Attachments

  • spanE-M1II.jpg
    spanE-M1II.jpg
    106.2 KB · Views: 615

Anetheron

AVClub Enthusiast
9 August 2013
1,208
Αθήνα
Re: Olympus E-M1 Mark II

Τα specs από το δελτίο τύπου συγκεντρωμένα κι εδώ, λείπει το χεράτο hires mode (που θα έρθει αργότερα με firmware?). Μπράβο στην Olympus, είναι γερή αναβάθμιση, μένει να δούμε πόσο θα χρεώσουν το θηριάκι.
http://www.43rumors.com/olympus-e-m1ii-press-text/
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,514
Re: Olympus E-M1 Mark II

Μου τρέχουν τα σάλια!!! Τι μηχαναρα!!!! Μαζεύω από τώρα χρήματα!!!! Πραγματικά δεν τις λείπει τίποτα!!! Αν λειτουργούν όσα έχει σωστα, θα αφήσει εποχή.... τελευταία παρουσίασε η olympus άλλα έκανε την διαφορά... Μπράβο
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Απάντηση: Olympus E-M1 Mark II

Στολιδι γενικα :SFGSFGSF:! παμε για αγγελια την αξιόλογη E-M5 Mk II !!!
 
Last edited:
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Olympus E-M1 Mark II

Τελικά μάλλον θα χρησιμοποιήσουν stacked sensor ( α λα RX100IV ).. δεν βγαίνουν αυτες οι επιδόσεις αλλιώς .. και το ερώτημα είναι ή προέλευση του αισθητήρα (έχει παρουσίασει σχετικά paper/πατέντες η Ολυμπους αλλα νομίζω πάνε χέρι-χέρι με την Sony)
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,645
Μέση γη
Απάντηση: Olympus E-M1 Mark II

Τούμπανο είναι η άτιμη και δεν βλέπω να έρθει κάτω από 1500 το σώμα...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,324
Αθήνα
Re: Olympus E-M1 Mark II

Αν αληθεύει το IBIS 6,5 stop θα χοροπηδάμε για πλάκα την ημέρα... :flipout:

...Λεφτά που θα βρούμε... :bigcry: