Καλωδιακή (LAN) σύνδεση TVHeadend (server) PC με Kodi media player (client)

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
Έχω ένα κουτί στο οποίο τρέχω TVHeadend Server με δέκτες για λήψη τηλεόρασης, έχει θύρα LAN που δε χρησιμοποιώ,
και δίπλα, σκέφτομαι να βάλω ένα android με KODI media player (αργότερα ίσως linux με Kodi) που θα έχει επίσης θύρα LAN που δε χρησιμοποιώ

Ερώτηση: Μπορώ να συνδέσω με ένα καλώδιο δικτύου LAN τα δύο μηχανήματα
και να έχουν ένα μεταξύ τους δίκτυο ανεξάρτητο από τα wifi,
ώστε να μπορώ να μεταφέρω αρχεία γρήγορα από το ένα στο άλλο,
ΚΑΙ ο TVheadend PVR client στό Kodi να "τραβάει" τηλεοπτικό σήμα από τον server ενσύρματα, χωρίς να "σπαταλάει" από το διαθέσιμο bandwith του οικιακού wifi?
(πάνω στο οποίο wifi είναι ένα σωρό πράγματα συνδεμένα και ήδη ψιλοσέρνεται...)

Χρειάζομαι crossover ethernet καλώδιο?
Αν γίνεται αυτή η υλοποίηση, τι ακριβώς πρέπει να κάνω? Oι IP πώς σετάρονται?
Έχει κανείς ιδέα? Μιλάμε για Linux <> Android και μάλλον αργότερα Linux <> Linux
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Δηλαδη και οι δυο συσκευες ειναι πανω σε δικτυο (ασυρματο απο οτι καταλαβα) και εσυ θελεις να φτιαξεις ενα μινι-ενσυρματο μονο με αυτες τις δυο.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν μπορεις σε android να θεσεις διαφορετικη ip στο ενσυρματο απο το ασυρματο δικτυο. Σε windows (και ειμαι σιγουρος και σε linux) μπορεις να κανεις δεξι κλικ πανω στον wired και στον wireless adapter και να βαλεις διαφορετικα ip. Φανταζομαι οτι για να γινει αυτο που λες θα πρεπει να εχεις τα ασυρματα στο κανονικο ip range, π.χ. 192.168.1.Χ και τα 2 ενσυρματα στο μινι-δικτυο (συνδεδεμενα με crossover οπως ειπες) πανω στο π.χ. 192.168.2.Χ
Αλλο προβλημα που παιζει να υπαρξει (τον εχω βγαλει τωρα και δεν θυμαμαι καλα το μενου του) ειναι με τον tvheadend server (το software). Ειναι ρυθμισμενο να μοιραζει σε συγκεκριμενο ip range; Δηλαδη (μεσα απο το software) εχει πουθενα ρυθμιση ip του σερβερ (π.χ. 192.168.1.10) ή ειναι χυμα;
 

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
Ωπ! avpap νομίζω έχεις δίκιο με τον tvheadend server, τζίφος...

Πάντως ναι, είναι και τα δύο σε ασύρματο wifi, στο οποίο όμως γίνεται χαμός με δυό μεγάλα παιδιά στο σπίτι να βλέπουν ταυτοχρόνως βίντεο, download κτλ, με τη γυναίκα να έχει άλλο PC, εγώ άλλο, κινητά του σπιτιού online, tvbox που στριμάρει με realdebrid 1080 5.1 (γιές, από το ασύρματο παρακαλώ! )
Απ ότι καταλαβαίνεις, ΔΕ σηκώνει tvheadend χαχαχα :)
...κι έτσι λέω να κάνω ένα μίνι δίκτυο μεταξύ των δύο κουτιών...

αναβάλεται λοιπόν για όταν τρέχουν λίνουξ και τα δύο