Συνδεσμολογία

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Αν μου επιτρέπετε να μπω κι εγώ στη συζήτηση, έχω ένα MAZDA 6, μοντέλο του 2005, το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο. Ο πωλητής είχε τοποθετήσει τουίτερ, τα οποία όμως δεν είναι συνδεδεμένα. Γνωρίζει κανείς αν μπορούν να συνδεθούν με κάποιον τρόπο με το εργοστασιακό ηχοσύστημα; Επίσης μου έδωσε ένα subwoofer bose κι έναν ενισχυτή. Το πρώτο βιδώνει πάνω στη ρεζέρβα, το δεύτερο βιδώνει κανονικά κάτω από το κάθισμα. Λείπουν τα καλώδια και εδώ στα Τρίκαλα τουλάχιστον δεν βρήκα κάποιον που να μπορεί να κάνει τις συνδέσεις. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό; Για το sub υπάρχει η βασική εργοστασιακή καλωδίαση, όμως μου λείπει το καλώδιο μου συνδέει το sub με το φις στο οποίο καταλήγει το καλώδιο του αυτοκινήτου. Μπορώ να βρω τέτοιο καλώδιο κάπου; Θα είχε νόημα;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Καταρχήν, ο ενισχυτής είναι για τα ηχεία σου, για το υπογούφερ ή για όλα ;
Τι εξόδους δλδ έχει ;
Επίσης, η πηγή υποθέτω ότι είναι η εργοστασιακή, οπότε μάλλον δύσκολο να έχει έξοδο προενίσχυσης για σύνδεση με ενισχυτή, άρα χρειάζεσαι αντάπτορες high to low για να συνδεθεί ο ενισχυτής, από την έξοδο των ηχείων στον ενισχυτή δλδ.
Δεν είναι κ η καλύτερη συνδεσμολογία σε ότι αφορά ποιότητα ήχου.
Βέβαια, από το καθόλου...
Τώρα, αν έχεις σκοπό να αλλάξεις πηγή, τότε όλα θα καλυτερέψουν.
Αν όχι, τότε θες σίγουρα τέτοιους αντάπτορες, πχ : http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=2393312
Εφόσον πάει το σήμα στον ενισχυτή με κάποιον τρόπο, πχ τον παραπάνω που περιγράφω, τότε θα φύγει καλώδια προς το υπογούφερ και προς τα ηχεία, εφόσον ο ενισχυτής είναι για να τροφοδοτήσει όλα τα ηχεία.
Αν είναι μόνο για το υπογούφερ τότε πρέπει, να τον ρυθμίσεις με σωστό τρόπο για να παίζει τις εν λόγω συχνότητες.
Βασικά, αν δεν γνωρίζεις τελικά τέτοιες ρυθμίσεις και συνδεσμολογίες, θα πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποιον σχετικό.
Παρόλα αυτά, μάθε τι ενισχυτής είναι, τι τροφοδοτεί, δες αν θες να αλλάξεις πηγή κ ανάλογα σε κατευθύνουμε όσο γίνεται. :ernaehrung004:
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Ευχαριστώ για την τόσο αναλυτική απάντηση! Δεν ήξερα ότι είναι τόσο σύνθετο το θέμα. Το αυτοενισχυόμενο subwoofer είναι σαν αυτό που φαίνεται στην εξής διεύθυνση:

http://www.ebay.com/itm/MAZDA-6-FACTORY-BOSE-SUBWOOFER-GJ5A-66-960-SPARE-WHEEL-MOUNT-/201664655211

Δυστυχώς το δικό μου δεν έχει το εξωτερικό καλώδιο που φαίνεται στην φωτογραφία, οπότε δεν μπορώ να το συνδέσω στο φις του αυτοκινήτου που υπάρχει στο πορτ μπαγκάζ, για να δω αν δουλεύει. Γενικά μου φαίνεται πολύ σύνθετο το πράγμα και στα Τρίκαλα δεν υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να κάνει μια τόσο σύνθετη σύνδεση και να βρει και τα καλώδια.

Ο ενισχυτής που μου δόθηκε είναι όμοιος με τον εξής:

http://www.ebay.com/itm/03-04-05-06...LEA-LKQ-/361737302690?fits=Make:Mazda|Model:6

Διάβασα κάπου ότι συνδέει τα μπροστινά ηχεία.

Η πηγή δεν είναι bose παρά το βασικό εργοστασιακό ραδιόφωνο cd- mp3 player. Δεν σκοπεύω να αλλάξω πηγή. Σε ένα συνεργείο εγκατάστασης ηχοσυστημάτων στα Τρίκαλα μου είπαν ότι μπορώ να βάλω στο πορτ μπαγκάζ ένα αυτοενισχυόμενο sub της Herz, το οποίο στοιχίζει περί τα 250, όμως μου φαίνεται ογκώδες, μολονότι εύηχο. Εγώ δεν θέλω μεγάλες εντάσεις παρά ποιοτικό ήχο για έντεχνο και κλασική μουσική.
Ήθελα να ρωτήσω επίσης, αν θα άλλαζε η ποιότητα ήχου μόνο με την αλλαγή των ηχείων.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μου φαίνεται τόσο σύνθετο το όλο εγχείρημα, που μάλλον δεν θα κάνω τίποτε με τα αξεσουάρ που έχω.
 
Last edited:

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Μελέτησα τα προϊόντα που εχεις κ θα πρότεινα την εξής λύση: να μιλήσεις κατευθείαν με μια αντιπροσωπεία Mazda!
Καθώς τα προϊόντα σου ειναι τα αυθεντικά της εταιρείας, ο μόνος τρόπος να βρεις καλώδιο τέτοιο ειναι απο εκεί.
Πιθανότατα να μην σε βοηθήσει η 1η αντιπροσωπεία/κατάστημα που θα μιλήσεις, μπορεί η 2η, αλλά πιστεύω μόνο έτσι.