Αγορά προβολέα συμβουλες!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Καλημέρα,

εχω κάνει παρόμοια ερώτηση στο παρελθον αλλά το αποφάσησα και θα προχωρήσω σε αγορά προτζέκτορα. Ο χώρος που έχω είναι πλάτος 2.5μ και 3,30 βάθος. Πρεπει να αφαιρέσω την απόσταση που έχει η τηλεόραση από τον τοίχο και την θέση θέασης άρα πιστεύω ότι μου μένει περίπου 2,60-2,80. Το μέγεθος της οθόνης που έχω αποφασίσει είναι 84 ίντσες γιατί πχ το πανί απο τον αγγλο με το μηχανισμό του έχει πλάτος 213 και είναι οριακά από το να είναι τελείως ασχημο μεσα στον χωρό την 84αρα θα την κρύψω . Σαν προτζέκτορα τι προτείνεται δε θέλω να ξεφύγω στα χρήματα αλλά είμαι ανάμεσα στον benq w1110 ή και σε κάποιον epson. (σαν πανί του άγγλου παραμένει καλή επιλογή)

Θα ήθελα αν ξέρετε κάποιο κατάστημα που έχει στημένουν προτζέκτορες να ρίξω μια ματιά και από κοντά.

Η χρήση θα είναι ταινίες , σειρές , ίσως κανένα playstation.

Ευχαριστώ
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
:a0210:Για την 84" και για τον W1110. Αν θες να βγει λίγο πιο οικονομικά χωρίς μεγάλες διάφορες στην ποιότητα εικόνας σκέψου και τον W1070+ σαν λύση.

Απλά επειδή οι ίντσες είναι λίγες και η απόσταση κοντινή προσπάθησε να βρεις πανί με 0.8gain.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Νομιζω ο άγγλος δίνει γκρι ματ πανί με gain 0.8 . Οι ίντσες αν γίνουν παραπανω με απόσταση θέασης 2.5 μ δεν θα είναι κουραστικές + οτι ο χώρος δεν βοηθάει για να κρυψω πανί μεγαλυτερης διαστασης. Δεν θέλω να φαίνεται το πανί εκτός αν υπάρχει κάποιος άλλος τροπος που γνωρίζεται για να ειναι καμουφλαρισμένο το πανι
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Δεν ειπα οτι οι 84" ειναι κακη επιλογη, ισα ισα ειναι ιδανικές. Την οθόνη του Άγγλου δεν την ξέρω αλλα αφου ειναι κατω απο 1 gain δεν θα εχεις προβλημα.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Δεν ειπα οτι οι 84" ειναι κακη επιλογη, ισα ισα ειναι ιδανικές. Την οθόνη του Άγγλου δεν την ξέρω αλλα αφου ειναι κατω απο 1 gain δεν θα εχεις προβλημα.

Ο αγγλος είναι ένας προμηθευτής οικονομικών ηλεκτρικών οθονων που τα παιδια από το φόρουμ τα έχουν δοκιμάσιε και είναι αξιόπιστα.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,693
Clermont-Ferrand, France
Πάντως εγώ τελευταία φορά που μίλησα μαζί του είπε ότι δεν στέλνει ποια εκτός Αγγλίας λόγω όγκου. Κάτι για άρνηση του μεταφορέα.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Πάντως εγώ τελευταία φορά που μίλησα μαζί του είπε ότι δεν στέλνει ποια εκτός Αγγλίας λόγω όγκου. Κάτι για άρνηση του μεταφορέα.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk


Τότε σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστώ βοήθεια και στην επιλογή της οθόνης του προτζέκτορα μιας και ειχα ακούσει καλά λόγια για αυτόν.....πφφφφ
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Κανεις ρε παιδιά ?? Εστω αν ξέρετε αν υπάρχει στεμενος ο benq w 1110 σε κάποιο μαγαζί και τι οθόνη θα μπορουσα να κοιτάξω?
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
84 ιντσες οθόνη πρεπει να εχει πολυ χαμηλο gain αλλιως νομιζω οτι θα πρεπει να βαλεις φιλτρο. Θα ειναι πολυ το φως απο τον μπενκ.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Αλλη λύση δεν ξέρω αν έχω μια και η πιο μεγάλη απόσταση που μπορω να έχω είναι 2.80 μ απόσταση πανί προτζεκτορα
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,693
Clermont-Ferrand, France
Να ενημερώσω ότι μπήκα κατά τύχη για άλλο λόγο σήμερα στον Άγγλο και βλέποντας την οθόνη που ήθελα τόσο καιρό σε stock, είπα να δοκιμάσω. Μου δέχτηκε αποστολή για Γαλλία και μου έχει έρθει μήνυμα ότι την στείλανε. Μόλις παραλάβω θα ενημερώσω. Πάντως εάν κάποιος θέλει, ας προσπαθήσει γιατί μάλλον δεν ισχύει ότι δεν στέλνει εκτός Αγγλίας, όπως μου είχε πει το καλοκαίρι.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Δυστυχώς πιο μεγάλη εικόνα είναι δύσκολο λόγω χώρου θα είναι πολύ μεγάλη η 92
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Να ενημερώσω ότι μπήκα κατά τύχη για άλλο λόγο σήμερα στον Άγγλο και βλέποντας την οθόνη που ήθελα τόσο καιρό σε stock, είπα να δοκιμάσω. Μου δέχτηκε αποστολή για Γαλλία και μου έχει έρθει μήνυμα ότι την στείλανε. Μόλις παραλάβω θα ενημερώσω. Πάντως εάν κάποιος θέλει, ας προσπαθήσει γιατί μάλλον δεν ισχύει ότι δεν στέλνει εκτός Αγγλίας, όπως μου είχε πει το καλοκαίρι.

Καλά νέα !!!!!
 

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Να ενημερώσω ότι μπήκα κατά τύχη για άλλο λόγο σήμερα στον Άγγλο και βλέποντας την οθόνη που ήθελα τόσο καιρό σε stock, είπα να δοκιμάσω. Μου δέχτηκε αποστολή για Γαλλία και μου έχει έρθει μήνυμα ότι την στείλανε. Μόλις παραλάβω θα ενημερώσω. Πάντως εάν κάποιος θέλει, ας προσπαθήσει γιατί μάλλον δεν ισχύει ότι δεν στέλνει εκτός Αγγλίας, όπως μου είχε πει το καλοκαίρι.

Παρήγγειλα κ εγώ χτες για Αθήνα κανονικά.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Παιδιά μια ερώτηση ακόμα , αν βάλω τον w1110 σε οθόνη 84 ιντσων με γκρι πανι gain 0.8 και την λαμπα σε smart eco θα έχω ακόμα πρόβλημα με την φωτενότητα του βιντεοπροβολέα ???
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Ωραια θα παω να τον δω και απο κοντά και θα σας πω περισσότερα το συντομοτερο!