Βάση αυτ/του για 5,5 ίντσες κινητό

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Ψαχνω μια αξιοπρεπη βαση αυτ/του για κινητο 5,5 ιντζων , οπως καταλαβαινετε εχω πεταξει ειδη δυο , διοτι λογω βαρους ολο επεφτε και εσπαγε το πολυκαρμπονικο τζαμακι !Αγορα απο εξω την αποριπτω λογο του οτι τα free shiping κανουν κανα μηνα . για δωστε τα φωτα σας!
 

stroubi

New member
31 October 2012
2
Re: Βαση αυτ/του για 5,5 ιντζες κινητο

Καλημερα....
Εγω εχω βολευτει την kenu. Πιανει στον αεραγωγο και ειναι ιδανικη για note3. Μπορει επισης να κανει περιστροφη...
Για το λογο που αναφερεις δεν με βολεψαν αυτες που αναφερεις και εσυ...η kenu ειναι ακριβη αλλα στιβαρη...2 μιση χρονια τωρα μια χαρα...

http://www.public.gr/product/akseso...ecko-air-vent-car-holder-mayro/prod6290067pp/

http://www.public.gr/product/akseso...-plus-portable-car-mount-mayro/prod7650107pp/

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Βαση αυτ/του για 5,5 ιντζες κινητο

Στο παρελθον ειχα και εγω προβλημα με βασεις κινητου με βεντουζα. Αλλη ξεκολλουσε ευκολα μετα απο εβδομαδες/μηνες χρησης. Σε αλλη χαλουσε ο μηχανισμος συσφιξης/συγκρατησης κινητου και εσπαγε στα γραναζια. Σε αλλη τα διαφορα σπαστα μερη της, χαλαρωναν με τον καιρο και το κινητο αλλαζε θεσεις. (μιλω παντα για βασης τιμης 20-25 ευρω)

Ωσπου αρχες καλοκαιριου πηρα την παρακατω.
Ενιαιο σωμα οπου δεν υπαρχουν βιδες συφιξης που χαλαρωνουν.
Μινιμαλιστικο ντιζαιν οπου δεν την κανει να μοιαζει με...τρανφορμερ.
Φοβερος μηχανισμος συσφιξης της βεντουζας με περιστροφικο δακτυλιο, δεν ξεκολλαει με τι-πο-τα. Και με μια κινηση απελευθερωσης ξεκολλαει πανευκολα. Το βαλε-βγαλε ειναι παιχνιδι.
Ο μηχανισμος συγκρατησης δεν ειναι με γραναζια. Τα "αυτακια" που κρατουν το κινητο τεινουν να ειναι παντα κλειστα και τα ανοιγεις, τοποθετεις το κινητο, τα αφηνεις και αυτα μαγκωνουν το κινητο. Κανενα αλλο κινουμενο μερος επανω στο σωμα για τυχον χαλαρωση κλπ. Την προτεινω ανεπιφυλακτα. Μου αρεσει παρα πολυ και το design της.
Βεβαια υπαρχει μονο ενα κινουμενο μερος εκει που πατα η συσκευη ωστε να της δωσει την επιθυμητη κλιση πανω κατω δεξια αριστερα. Αλλα αυτο ειναι απαραιτητο και ειναι παρα πολυ σφιχτος χωρις σημαδια χαλαρωσης εως τωρα που την χρησιμοποιω.

http://www.skroutz.gr/s/7609842/Belkin-Front-Shield-Car-Universal-Mount-F8M978BT.html
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Βαση αυτ/του για 5,5 ιντζες κινητο

Στο ταμπλό το έχεις δοκιμάσει; βεντουζάρει ακόμα κι αν είναι σαγρέ;

Tασο αν ρωτας εμενα, οχι δεν την εχω δοκιμασει. Ομως στην συσκευασια περιλαμβανεται μια στρογγυλη βαση σε διαμετρο ακριβως οσο ειναι και η βεντουζα. Οποτε η βεντουζα παει και βεντουζαρει επανω της. Αυτη η λεπτη βαση απο την κατω πλευρα της εχει μια κολλητικη ταινια. Την κολλας καπου ως βαση οπου θες και υστερα πας και βεντουζαρεις επανω της. Δεν την χρησιμοποιησα ποτέ γιατι δεν μου χρειαστηκε.
Παρακατω μπορεις να δεις πως μοιαζει αυτη η βαση για ταμπλω κλπ που περιλαμβανεται στη συσκευασια για να κολλαει η βεντουζα επανω της.

page.jpg
Δες στο 1:30 του βιντεο.
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Βαση αυτ/του για 5,5 ιντζες κινητο

είμαι πολύ ευχαριστημένος από μια samsung που βγάζει κατά καιρούς το eshop στα 15 περίπου ευρώ.

H καλύτερη ολων.
Την ειχα παρει 25 οταν βγηκε και ακομα δεν εχω μετανιώσει.Απο 4" μεχρι 6+ (Nexus 6)
Και εκει που αγκαλιάζει το κινητό υπάρχει μαλακό υλικό ενω βεντουζάρει αψογα.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: Βαση αυτ/του για 5,5 ιντζες κινητο

Αυτό με το ταμπλό με ενδιαφέρει κ μενα. Προβληματιζομαι τόσο εξαιτίας της σαγρε επιφανειας, όσο και λόγω των κεριών, αλοιφων κτλ που εχουν μπει πανω του ανα τον καιρο.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Βαση αυτ/του για 5,5 ιντζες κινητο

Σαγρε επιφανεια σε ταμπλω, σημαινει μικροαυλακωσεις οπου θα περνα αερας. Καμια βεντουζα δεν μπορει να κολλησει, αφου δεν θα υπαρχει καποια υποπιεση αερα για να βεντουζαρει.
Οποτε για ταμπω καταστασεις η μονη λυση ειναι να επιλεξετε καποια βαση που να περιεχει και μια βαση για ταμπλω που στερεοποιειται με καποια κολλητικη ταινια και εν συνεχεια η βαση κινητου παει και βεντουζαρει επανω σε αυτη.
Στο δικο μου παλιο αυτοκινητο οπου το ταμπλω εναι κατι σαν αφρωδες μαλακο υλικο, δεν μπορω να βαλω εχτρα βαση με αυτοκολλητη ταινια, γιατι φοβαμαι πως αν ποτέ χρειαστει να την αφαιρεσω, ισως κανει ζημια στο υλικο του ταμπλω.
Οσοι εχουν σκληρο πλαστικο στο ταμπλω δεν εχουν θεμα. Αρκει βεβαια να αφαιρεθει πρωτα οποιοδηποτε γυαλιστικο στο σημειο εκεινο για να κολλησει καλα η κολλητικη ταινια εφαπαξ.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: Βαση αυτ/του για 5,5 ιντζες κινητο

Αναφερεσαι σε suction cups. Εχω δει σε καταστηματα holders τυπου βεντουζας με micro-gel (ή καπως ετσι), χωρις κόλλα, το οποιο το διαφημιζαν γι αυτο το λόγο-πως και καλα στερεωνεται σε καθε επιφανεια. Δε θυμαμαι τιμή, αλλα ηταν αρκετα ακριβό και δεν ηθελα να ρισκάρω να ειναι αποτυχία και να κλαιω τα χρηματα (δε μου γεμιζε και το ματι κιολας).
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Re: Απάντηση: Βαση αυτ/του για 5,5 ιντζες κινητο

είμαι πολύ ευχαριστημένος από μια samsung που βγάζει κατά καιρούς το eshop στα 15 περίπου ευρώ.

+1
κατεληξα και εγω σε αυτην μετα απο την προτροπη φιλου. Την φοβομουν λιγο το καλοκαιρι, αλλα δεν καταλαβε τιποτα. Κατι αλλες του ταληρου που ειχα της πεταξα.

http://www.e-shop.gr/samsung-ee-v200-universal-car-holder-for-smartphones-4-55-screen-p-TEL.015358
 
17 June 2006
23,487
Αθήνα
Απάντηση: Βαση αυτ/του για 5,5 ιντζες κινητο

Νόμιζα οτι βεντουζαρει κατευθείαν πανω στο ταμπλό. Καλα αυτοκολλητες ταινίες πανω στο ταμπλό ουτε για αστείο....εκτός αν μιλάμε για πολύ σκουπίδι αμάξι.
Η samsung παιρνει όμως μέχρι 7 ποντους. Εγώ με την θήκη είμαι στους 8 (1+ one)
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,106
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Βαση αυτ/του για 5,5 ιντζες κινητο

Είχα 2 Samsung,μία για κάθε αυτοκίνητο.
Λέω είχα γιατί η μία πετάχθηκε μετά από 2 χρόνια χρήσης γιατί χάλασε το σύστημα που έσφιγγε στην συσκευή.
Εννοείται επίσης ότι το καλοκαίρι κάτω από τον καυτό ήλιο,ξεκόλλησαν 2-3 φορές.
Έχοντας δοκιμάσει πολλές και διάφορες βάσεις και παρά τα προβλήματα που περιέγραψα,είναι οι καλύτερες.