Αλλαγη αμορτισερ σε audi a3 8L1 του 2002

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
922
ΒΥΡΩΝΑΣ
οπως αναφρερω και ποιο πανω θα χρειαστει να αλλαξω αμορτισερ στο αμαξι,ευτυχως οχι αμεσα.
εκλεινα προς bilstein μερια( γυρω στα 150 ευρω), αλλα εχω μπερδευετει με αυτα που διαβαζω για τα αμορτισερ.το θεμα ειναι να βαλω κατι χωρις να χαλασω την γεωμετρια του αυτοκινητου.
τα μαμισια κοστιζουν 500 ευρω.
αν εχετε να μου προτεινετε κατι η και καποιο εξειδικευμενο μαγαζι θα ημουν υποχρεος.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Τα bilstein συνήθως χαρακτηρίζονται ως λίγο πιο σκληρά από τα υπόλοιπα.
Θέμα αλλαγής της γεωμετρίας του αυτοκινήτου αποκλείεται να υπάρξει, μόνο εάν το χαμηλώσεις.
Το μόνο που αλλάζει είναι η σκληρότητα κ μόνο εάν την θες.
Από εκεί κ πέρα, επιλογές πολλές, bilstein, monroe, kayaba, sachs, κ.α.
Τα αμορτισέρ αντιπροσωπείας είναι κ αυτά κάποιας 3ης εταιρείας, δεν είναι της Audi, οπότε περιττό το έξοδο το επιπλέον, απλά πληρώνεις το "όνομα" χωρίς κάτι όμως ουσιαστικό.
Εγώ εδώ κ χρόνια πάω στον Φωκά στην Δυρραχείου κ γενικά τον προτείνω ως πολύ καλό συνεργείο για αμορτισέρ, ελατήρια κ λάστιχα κ σε φίλους, όπου όλοι φεύγουν πολύ ευχαριστημένοι.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Είχα αλλάξει τα μαμίσια σε ROVER 416Si με Bilstein κίτρινα, ήταν πιο μαλακά από τα μαμίσια και μου αρέσανε πολύ.
Αν θυμάμαι καλά τα μαμίσια πρέπει να ήταν ΚΟΝΙ. Η ΚΟΝΙ είχε μοντέλα και ρυθμιζόμενης σκληρότητας, αλλά και επιδιορθούμενα. Ήταν κάπως ακριβότερα από τα Bilstein αλλά έχουν περάσει και καμμιά 10αριά χρόνια.
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
922
ΒΥΡΩΝΑΣ
Re: Απάντηση: Αλλαγη αμορτισερ σε audi a3 8L1 του 2002

Τα bilstein συνήθως χαρακτηρίζονται ως λίγο πιο σκληρά από τα υπόλοιπα.
Θέμα αλλαγής της γεωμετρίας του αυτοκινήτου αποκλείεται να υπάρξει, μόνο εάν το χαμηλώσεις.
Το μόνο που αλλάζει είναι η σκληρότητα κ μόνο εάν την θες.
Από εκεί κ πέρα, επιλογές πολλές, bilstein, monroe, kayaba, sachs, κ.α.
Τα αμορτισέρ αντιπροσωπείας είναι κ αυτά κάποιας 3ης εταιρείας, δεν είναι της Audi, οπότε περιττό το έξοδο το επιπλέον, απλά πληρώνεις το "όνομα" χωρίς κάτι όμως ουσιαστικό.
Εγώ εδώ κ χρόνια πάω στον Φωκά στην Δυρραχείου κ γενικά τον προτείνω ως πολύ καλό συνεργείο για αμορτισέρ, ελατήρια κ λάστιχα κ σε φίλους, όπου όλοι φεύγουν πολύ ευχαριστημένοι.[/Q

απο την μαμα του φοραει αμορτισερ της boge.
τον φωκα τον εχω στα υποψη μου, ευχαριστω πολυ.
 
17 June 2006
9,768

Είχα ΚΟΝΙ κίτρινα ρυθμιζόμενα στο προηγούμενο αυτοκίνητό μου (MG ZR). Ήταν απλά απίστευτα σε κράτημα, είχαν μεταμορφώσει το αυτοκίνητο. Όμως καταλάβαινα στη μέση μου το κάθε πετραδάκι του δρόμου ακόμη και στην πιο μαλακή ρύθμιση που ήταν και αυτή πολύ σκληρή. Να σημειώσω πως τα έβαλα στα 40.000 κμ και στα 180.000 κμ περίπου που ήταν η τελευταία φορά που το αυτοκίνητο πέρασε ΚΤΕΟ η αμορτισερομέτρηση ήταν σχεδόν σαν καινούργια.
Πια δεν θα ξαναέβαζα με τίποτα κάτι τόσο σκληρό...
Πάντως σίγουρα θα έβαζα μετά από ψάξιμο κάποιο performance ένα σκαλί πιο πάνω από ΟΕΜ γιατί συνήθως αντέχουν πολλά περισσότερα χιλιόμετρα απροβλημάτιστα.
Αν δεν είχα θέμα στα χρήματα θα έβαζα κάτι με μεταβλητές - ρυθμιζόμενες δυνάμεις απόσβεσης όπου τα αμορτισέρ αυτο-ρυθμίζονται ανάλογα με το πως οδηγείς...
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Όπως σου είπε ο Μιχάλης η γεωμετρία δεν αλλάζει με τα αμορτισέρ.
Για να σου προτείνουμε όμως πρέπει να ξέρουμε τι ζητάς και πως οδηγείς.
Θες κάτι παραπλήσιο με το μαμά?
Θες ρυθμιζόμενο ως προς το ύψος μόνο ή κι ως προς την απόσβεση?
Οι επιλογές είναι πάρα πολλές αρκεί να ξέρεις τι ακριβώς ζητάς.
πχ κάποτε έβαλα στο ΜΙΝΙ Koni fsd. Μεταβλητή απόσβεση ανάλογα τον τρόπο οδήγησης. Θα πρότεινα και αυτά αν θες λίγο καλύτερο κράτημα σε στροφές.
Βέβαια όλα εξαρτώνται και απο το budget σου.
 
17 June 2006
9,768
ΚΟΝΙ fsd θα είναι τα επόμενα αμορτισέρ στο τωρινό μου αυτοκίνητο (όταν θέλουν άλλαγμα τα μαμά). Νομίζω ότι τουλάχιστον στην θεωρία είναι ο καλύτερος συνδυασμός των δύο κόσμων με μεγάλη απλότητα. Πρακτικά ένα προοδευτικό αμορτισέρ.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Έχουν βάλει φίλοι ΚΟΝΙ fsd και τελικά δεν τα βολεύτηκαν κ πολύ.
Είναι προοδευτικά πολύ κ έχουν περίεργη αίσθηση στον δρόμο.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Ισχύει αυτό που λες Μιχάλη.
Εξαρτάται όμως σε τι αυτοκίνητο θα μπουν.
Όταν τα έβαλα στο ΜΙΝΙ, πριν είχα τα μαμά τα οποία ήταν επιεικώς για πέταμα. Μιλάμε πιο τραγικά δεν γίνεται κι αυτό απο την πρώτη μέρα που πήρα το αυτοκίνητο. Ε με τα fsd νόμιζα οτι άλλαξα αμάξι.
Και να φανταστείς οτι για ένα φεγγάρι ταυτόχρονα με τα fsd φορούσα και run flat.
Τα οποία run flat, δεν πρόκειται να ξαναβάλω σε αυτοκίνητο μου ακομα κι αν αυτό σημαίνει οτι θα μείνω χωρίς νερό σε έρημο.
Ακόμα και μαμά αναρτήσεις μεταμορφώνονται αν ξεφορτωθεί κανείς τα run flat.
Δεν ρωτήσαμε τον φίλο μας που άνοιξε το θέμα μήπως φοράει run flat να τα πετάξει εκεί που δεν φτάνει ήλιος lol
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
922
ΒΥΡΩΝΑΣ
Re: Απάντηση: Αλλαγη αμορτισερ σε audi a3 8L1 του 2002

Όπως σου είπε ο Μιχάλης η γεωμετρία δεν αλλάζει με τα αμορτισέρ.
Για να σου προτείνουμε όμως πρέπει να ξέρουμε τι ζητάς και πως οδηγείς.
Θες κάτι παραπλήσιο με το μαμά?
Θες ρυθμιζόμενο ως προς το ύψος μόνο ή κι ως προς την απόσβεση?
Οι επιλογές είναι πάρα πολλές αρκεί να ξέρεις τι ακριβώς ζητάς.
πχ κάποτε έβαλα στο ΜΙΝΙ Koni fsd. Μεταβλητή απόσβεση ανάλογα τον τρόπο οδήγησης. Θα πρότεινα και αυτά αν θες λίγο καλύτερο κράτημα σε στροφές.
Βέβαια όλα εξαρτώνται και απο το budget σου.

βασικα ελεγα να βαλω κατι καλυτερα απο τα μαμα που ειναι boge(π.χ.bilstein B4).
πηρα τηλεφωνο και ρωτησα σε εξειδικευμενο μαγαζι και μου ειπαν οτι τα μαμα ειναι καλυτερα απο τα bilstein B4.
οδηγικα δεν μπορω να πω οτι οδηγω ριψοκινδυνα, αλλα θα ηθελα κατι που να κραταει καλυτερα.
απο την αλλη σκεφτομαι οτι το να ριξω 500 με 600 ευρω σε ενα αμαξι που το εχω κοντα 15 χρονια ειναι σαν πεταμενα, απο την αλλη ειναι και θεμα ασφαλειας, ιδιως οταν ειναι το μοναδικο αμαξι που χρησιμοποιειται και σε ταξιδια με παιδια.
αν στην εξισωση τωρα βαλουμε οτι ειμαι και ανεργος(με το επιδομα ανεργιας σκεφτομαι για την αλλαγη των αμορτισερ) ο γριφος δυσκολευει και μαλλον καποιος θα μου ελεγε, κατσε στ´ αυγα σου.
σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.



 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,490
Αθήνα
Όταν τα έβαλα στο ΜΙΝΙ, πριν είχα τα μαμά τα οποία ήταν επιεικώς για πέταμα. Μιλάμε πιο τραγικά δεν γίνεται κι αυτό απο την πρώτη μέρα που πήρα το αυτοκίνητο. Ε με τα fsd νόμιζα οτι άλλαξα αμάξι.

Δημήτρη, εντύπωση μου κάνει αυτό που λές, είχα το ΜΙΝΙ για σχεδόν 4 χρόνια κι αν υπήρχε κάτι που μ´ άρεσε σ´ αυτό το αυτοκίνητο ήταν η οδική του συμπεριφορά.