Βeyerdynamic DT1990 pro - DT1770 pro και Ηome Amiron

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Η νέα σειρά pro της Βeyerdynamic με τους διαδόχους των πολύ γνωστών στην αγορά dt990pro και dt770pro.
Πέρα από αυτά έχουμε και το εντελώς νέο Ηοme Amiron.
Kαι τα 3 εφαρμόζουν την τεχνολογία tesla.

DT1990 PRO

dt1990pronews1.jpg

beyerdynamic-dt-1990-pro-2-970x647-c.jpg



DT 1770 PRO

BEY-DT1770PRO_3.jpg

beyerdynamic-dt-1770-pro-1190831.jpg



BEYERDYNAMIC HOME AMIRON

Beyerdynamic-Amiron-home-02.jpg

Beyerdynamic-Amiron-home-09.jpg



DT1990 pro link κατασκευαστή
ΜSRP 600 ευρώ

DT1770 pro link κατασκευαστή

ΜSRP 600 ευρώ

To Home Amiron μάλλον θα είναι ο διάδοχος του Τ90 και θα παρουσιαστεί στην έκθεση του Οκτωβρίου στο Τόκιο.
Αναμένεται στα καταστήματα τον Νοέμβριο με τιμή γύρω στα 700$.
http://www.dealerscope.com/article/...en-back-audiophile-headphone-live-sound-feel/
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
To άτιμο το 19αρι μου φαίνεται πολύ όμορφο. Ιndustrial σχεδίαση για studio αλλά και κομψό για σαλόνι ταυτόχρονα.
Επίσης μ'αρέσει το ότι σου προσφέρουν δύο διαφορετικά είδη μαξιλαριών out of the box με τα οποία μάλιστα μπορείς να έχεις και διαφορετικούς ηχητικούς χαρακτήρες. Πολύ καλή ιδέα.
Αν έχουν καταφέρει να κρατήσουν τα θετικά του 990 και να δώσουν πιο smooth χαρακτήρα με πιο εύπεπτα πρίμα και γλυκές μεσαίες τότε θα είναι σοβαρός παίκτης στην κατηγορία!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Μια γρήγορη ματιά σε όλο το feedback μου δίνει την εντύπωση αρκετά v shaped χαρακτήρα με ελάχιστα πιο
γλυκές μεσαίες και πρίμα λίγο μαζεμένα αλλά πάντα με το κλασσικό spike της Beyer.
Δεν θα πάρω!
Κάποιος άλλος όμως βλέπω να τρελαίνεται , Θοδωρή με ακούς???
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
χεχε....πάντα θα αγαπώ beyer...ήταν η πρώτη μου επαφή με ακουστικά της προκοπής......η πρώτη σου αγάπη...και παντοτινή.

Όντως θυμάμαι που βλέπαμε τις αναλύσεις από τα φάσματα όλων των μοντέλων της και ολα τα μοντέλα ανεξαρτήτως τιμής είχαν v shaped....σε κάνει να σκέφτεσαι
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Η Beyer έχει σχεδόν πάντα επιλογή σε ότι ohm θες, εμφανισιακά είναι πανέμορφα, όχι πως μετράει ιδιαίτερα αλλά σίγουρα κερδίζει την πρώτη εντύπωση...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Re: Sennheiser hd 800 vs grado gs1000i

Παρά πολύ νωρίς για εντυπώσεις με μηδέν ώρες στο κοντέρ, πηγή το τάμπλετ μέσω usb audio player pro και το mojo κρυο αλλά παίζουν μουσική. Το pro στην ονομασία δεν πρέπει να αγχώνει. Από εντάσεις θα δείξει το πάντρεμα με το mojo. Φοβίζει λίγο παντως. Και από θέμα αυτονομίας μπαταρίας. Σε daft punk random access memories είμαι στα πράσινα ενώ σε Buena Vista social club μπηκα στα μπλε. Μπολικο leakage επισης. Και η στεκα στην κορυφη του κεφαλιου θελει το χρονο της (ελπιζω). Αλλα ο ηχος...
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Sennheiser hd 800 vs grado gs1000i

Με γειες και επίσημα! Να τα χαρείς.
Περιμένουμε εντυπώσεις όταν ο χρόνος είναι ώριμος

Με ποια pads παίζεις?
Balanced pads - > Ηχoς Dt990
Analytical pads - > Ήχος Dt880

Άρα βάλε τα analytical :p
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Re: Sennheiser hd 800 vs grado gs1000i

C'mon c'mon c'mon c'mon cmooooon :guitarist:

Το παλαμάκι πλήρες σώματος, όλα όπως πρέπει:)

Loose yourself to dance λέμε!!!! :D
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Re: Sennheiser hd 800 vs grado gs1000i

Ευχαριστω Μανο.
Έχω την εντύπωση ότι έχουν έρθει με προεγκατεστημένα τα analytical καθώς αυτά μέσα στο κουτί ήταν αυτά με τις τέσσερεις τρύπες.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Sennheiser hd 800 vs grado gs1000i

Αριστερά στην εικόνα τα "ευχάριστα" δεξιά τα "φλατ"

SppKxVknVzW96vbG4xL7yL.jpg
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Re: Sennheiser hd 800 vs grado gs1000i

Περνάω μια διαδικασία εσωτερικής ζύμωσης. Είναι τόσο διαφορετικό σε σχέση με το κυρίως οικιακό σύστημα που θέλω να δω που θα βγάλει. Άλλαξα τα pads και εχει ισορροπήσει καλύτερα στα μεσαία, έχασε σε oomph χαμηλά αλλά κέρδισε πολλά σε περιγραφή αλλά τα πρίμα χωρίς να είναι κουραστικά είναι αρκετα πιο pointy απο τι έχω συνηθίσει με τα pmc. Μου λείπει λίγο σώμα στις μεσαίες (η λάμπα που λέγαμε Μανο).
Τα καληνυχτίζω με λούπα pink noise στο teac. Αύριο πάλι.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Sennheiser hd 800 vs grado gs1000i

Αν θέλεις να τα κάνεις να μοιάσουν πιο πολύ με ηχεία σε απόσταση, μπορείς με DSP EQ αλλά θα χάσουν και κάμποσο από τον καθορισμό που τα χαρακτηρίζει. Δεν ακούς με απώλεια πρίμων χώρου άρα πήγαινε αφύσικα κοντά στα ηχεία σου να εκτιμήσεις πραγματικά κατά πόσο πιο αιχμηρά είναι τα ακουστικά ώστε να μην κόψεις πολύ αν κόψεις. Με γειά και από εμένα.