Xiaomi Roidmi 2S Car Charger (International version)

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,082
Λιβαδειά

Μου ήρθε το Roidmi 2S η International έκδοση, πραγματικά όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να
προτιμήσει την internasional από την κινέζικη έκδοση(!). Πολύ ποιοτική συσκευή (όπως όλα τα xiaomi βέβαια).​

Το δοκίμασα σε δύο αυτοκίνητα και ήταν συμβατό και με τα δύο (BMW Series 1 & Opel Corsa (C) ).
Το κινητό που χρησιμοποίησα ήταν με Android (LG G5).

Έχει 2 θύρες USB Fast Charge στα 2.4Α και συνδέεται με Bluetooth με το κινητό και σου επιτρέπει να στριμάρεις
MP3 ή μπορείς να έχεις ανοιχτή ακρόαση.

Η ποιότητα του streaming MP3 δεν μου πολύ άρεσε, άκουγα στα ηχεία του αυτοκινήτου ένα φύσημα, βέβαια άμα
το δυνάμωνες αρκετά δεν ακουγόταν. Τώρα η ανοιχτή ακρόαση δεν το συζητάω καν! Πολύ χάλια! ναι μεν έχεις
καλή ακουστική αλλά πρέπει να φωνάζεις για να σε ακούει ο συνομιλητής σου.

O βασικός λόγος αγοράς του ήταν το "Streaming MP3" καθώς η bmw δεν υποστηρίζει mp3 και βαριέμαι να γράφω
cd, όποτε no problem το λίγο φυσηματάκι. Τώρα η "ανοιχτή ακρόαση" καλό θα ήταν να έπαιζε σωστά, αλλά δεν
βαριέσαι υπάρχουν και τα ΒΤ hands free :smile:





Specifications





Brand: XiaoMi
Model: Roidmi 2S (International Version)
Color: Black
Apply to: Digital Cameras, Ipad Mini, iPhone 4/4s/iPod/iPad 2/The New iPad, iPhone 4/4s, iPod
iPad 2/The Nwe iPad, iPhone 5/5S, Laptop Computers, MP3,MP4, Phones, Samsung Phones
Input ( Car Charger ): 12 - 24V
Output ( Car Charger ): 5V 2.4A


Dimension and Weight


Product weight: 0.037 kg
Package weight: 0.100 kg
Product size (L x W x H): 5.60 x 2.60 x 2.60 cm / 2.2 x 1.02 x 1.02 inches
Package size (L x W x H): 10.50 x 10.50 x 5.00 cm / 4.13 x 4.13 x 1.97 inches
Package Contents1 x Xiaomi Roidmi Car Charger



Φωτογραφίες

Xiaomi Roidmi 2S #1.jpg

Xiaomi Roidmi 2S #2.jpg

Xiaomi Roidmi 2S #3.jpg

Xiaomi Roidmi 2S #4.jpg

Xiaomi Roidmi 2S #5.jpg

Xiaomi Roidmi 2S #6.jpg

Xiaomi Roidmi 2S #7.jpg
 
Last edited:

vasilis1

New member
20 April 2012
94
Το περιμενω κι εγω να έρθει γιατι βαριέμαι πραγματικά να κάθομαι να γράφω σιντι,αν ειχε και rds οπως κάποια Κινεζάκια,ωςτε να δείχνει στην οθονη και τον τίτλο του κομματιού θα ηταν ιδανικό. θα μου επιτρέψεις όμως μια μικρή παρατήρηση,Η ανοιχτΗ, ει σε ρήμα,πχ η αποθήκη θα ανοιχτεί μετα απο μια βδομάδα.αυτα.
 

Miltosk

New member
19 March 2016
20
Καλημέρα. Χθες παρελαβα και εγώ αυτη την συσκευή και Σήμερα την δοκιμασα. Αρχικά να πω οτι για τα 30 Αξίζει τα λεφτά της γιατι και Bluetooth adaptor να μην ηταν και να ηταν απλό charger θα Έκανε σίγουρα 10 . Τώρα Μέσα στην Αθήνα ειναι δύσκολο να βρεις μια Ελεύθερη συχνότητα FM ,οπότε συνχρονιζεις σε μια συχνότητα και μετα Απο 10 χλμ πιθανόν να πέσει σταθμός Πάνω σε αυτη και να σου χαλασει πολυ την ποιότητα του streaming οπότε θα Πρέπει να ξανασυχρονισεις. Τα application της xiaomi για αυτη την δουλειά ειναι ευχρηστο και λειτουργικό. Σε γενικές γραμμές κάνει δουλειά, αν βγεις και Λίγο έξω απο την Αθηνα τότε θα βρει καλή συχνότητα για να συγχρονισει με Σχετικά καλή απόδοση στο streaming. Και το μικρόφωνο Καλό ειναι. Αξίζει τα λεφτά του σίγουρα...δεν ειναι parrot Βέβαια το οποίο κάνει 300 .
 

Miltosk

New member
19 March 2016
20
FM transmitter :eviltongue:

Μήπως όμως είναι radio frequency (rf) transmitter ....:) γιατί και εγώ στο google έτσι το έψαξα....όπως και να έχει αξίζει το μηχανάκι τα λεφτά του αλλα μην περιμένετε και ήχο καμπάνα μέσα στην Αθήνα.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Οχι, FM transmitters λέγονται αυτές οι συσκευές. Αν και το radio frequency κολλαει με το πνεύμα της συσκευής. ;)
 

Miltosk

New member
19 March 2016
20
Γιατι δεν βαζεις μια πηγη με ενσωματομενο bluetooth
Υπάρχουν πολλές εναλλακτικές ,και πηγή με Bluetooth και parrot αλλα δεν κάνουν 30 . Ανάλογα τι ζητάει ο καθένας....εμένα προσωπικά με βόλεψε αν και όπως είπα υπάρχουν κάποια μικρά παράσιτα. Μου φαίνεται ποιοτικό και δεν ήθελα να επενδύσω σε κάτι ακριβότερο και ας ακούω αυτά τα παράσιτα. Υπάρχουν όμως ακριβότερες λύσεις όπως η πηγή με Bluetooth με ποιότητα στον ήχο κτλ
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,060
Mitilini
Υπάρχουν πολλές εναλλακτικές ,και πηγή με Bluetooth και parrot αλλα δεν κάνουν 30 . Ανάλογα τι ζητάει ο καθένας....εμένα προσωπικά με βόλεψε αν και όπως είπα υπάρχουν κάποια μικρά παράσιτα. Μου φαίνεται ποιοτικό και δεν ήθελα να επενδύσω σε κάτι ακριβότερο και ας ακούω αυτά τα παράσιτα. Υπάρχουν όμως ακριβότερες λύσεις όπως η πηγή με Bluetooth με ποιότητα στον ήχο κτλ
Εγώ προτιμώ usb Stick για ένα και μόνο λόγο αν κλείσω το αυτοκίνητο σταματάει στο σημείο εκείνο και μόλις βάλω μπρος ξανά συνεχίζει από το ίδιο σημείο. Με βολεύει πολύ εμένα γιατί ακούω πολλά podcast