TP-LINK TD-W9980 Setup, Help

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Καλήμερα. Χθες παρέλαβα ενα tp-link TD-W9980 και αντικατέστησα το ZTE_ZXHN_H108L , το ¨κουβαδάκι¨της wind.
Πέρασα τις ρυθμίσεις και δούλεψε κανονικά . Κανονικά εκτός του ότι η ταχύτητα μου έπεσε από 4,5 που ήταν με το κουβαδακι , έπεσε στα 3,6 ( γραμμή και καλά 24αρα) Επικοινώνησα με την wind που κάθε φορά που επεμβαίνει για το κάλο μου για να μου φτιάξει τη γραμμή , χάνω κι από 1 mbps ( ξεκίνησα με 13 και μετά από 3 χρόνια έφτασα στα 4) αλλά δεν έκαναν τίποτα.

Και ρωτάω : Είναι φυσιολογικό το ZTE ( κουβαδακι) των 10 να παίζει καλύτερα απ το tp-link των 80 ? Ξέρει κανεις τις ακριβείς ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο modem/router που πρεπει να περάσω για γραμμή adsl μπας και πάρω κάτι παραπάνω?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: TP-LINK TD-W9980 setup help

Και ρωτάω : Είναι φυσιολογικό το ZTE ( κουβαδακι) των 10 να παίζει καλύτερα απ το tp-link των 80 ? Ξέρει κανεις τις ακριβείς ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο modem/router που πρεπει να περάσω για γραμμή adsl μπας και πάρω κάτι παραπάνω?

δυστυχως συμβαινει μερικες φορες. Αν και κουβαδες τα μοντεμ που δινουν οι εταιριες ειναι τουλαχιστον ματσαρισμενα με τα dslam τους. Συνηθως δουλευουν πολυ καλα σαν μοντεμ αλλα ειναι για τον κουβα σαν ρουτερ. Επισης απο οτι καταλαβαινω η γραμμη σου εχει αρκετο θορυβο και, φανταζομαι οτι, καθε φορα που επαιρνες τηλ να παραπονεθεις για αποσυνδεσεις σου ανεβαζαν το snr για να καθαρισει η γραμμη, αλλα εχανες ταχυτητα. Αυτο ειναι κατι που μπορεις να κανεις και μονος σου αν στο επιτρεπει το tp link. Ψαξε για line adjustment ή κατι που να μετραει σε dB τελος παντων. Δυστυχως, δεν εχω tp link και δεν μπορω να σε κατευθυνω ακριβως στο μενου σου.

Αν δεν μπορεις να βγαλεις ακρη με το tp link, τοτε η αλλη λυση (το ειχα κανει και εγω για ενα διαστημα) ειναι να χρησιμοποιησεις το zte σε bridge mode (μονο ως μοντεμ δηλαδη) και ολες τις λειτουργιες του ρουτερ να τις αναλαβει το 9980. Απο οτι βλεπω στο σαιτ της tp link στην πισω φωτογραφια οπου φαινονται τα ethernet ports, εκει που ειναι η Lan1 γραφει LAN/WAN το οποιο σημαινει οτι το 9980 μπορει να το κανει αυτο το πραγμα. Θα πρεπει να γυρισεις το zte σε bridge και να το συνδεσεις με ethernet με την θυρα Lan/Wan του 9980. Ισως να εχει καποια επιλογη το 9980 που πρεπει να ενεργοποιησεις (π.χ. wan router ισως;). Τα username/pass της γραμμης θα μπουν ολα στο 9980.

Αν με το bridge δεν βγαλεις ακρη πες μου γιατι νομιζω οτι εχω καπου θαμμενο ενα zte της wind να ψαξω να βρω τις ρυθμισεις.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: TP-LINK TD-W9980 setup help

η διαφορα του ενος mbps ειναι πραγματικη.εκανες καμια μετρηση να δεις εαν οντως ισχυει?
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: TP-LINK TD-W9980 setup help

Κωστα οτι ακριβώς σου ειπε ο avpap ισχυει. Καθε παροχος εχει DSLAM συγκεκριμενου τυπου τα οποια αποδιδουν τα βέλτιστα σε modems με συγκεκριμένα chipsets/firmware (τα οποια συχνα ειναι πειραγμένα ή κλειδωμενα απο τον provider)

Η ρύθμση του 9980 για να δουλεύει σαν ρούτερ μονo ειναι

Operation mode / Wireless router mode (και save)

Παντως αν ημονυ στην θεση σου πριν αλλάξω ρουτερ θα απαιτούσα απο την Wind να μου πει γιατι η συνδεση μου εχει πέσει απο τα 13 στα 4Mbps.

Εχεις δοκιμασει αλλο παροχο;
Εχεις τσεκάρει τις καλωδιώσεις σου ;
Σε πόση απόσταση περιπου εισαι απο το ΑΚ του ΟΤΕ ; (το κεντρο, οχι το καφάο)
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: TP-LINK TD-W9980 setup help

δεν βγάζεις άκρη μ αυτούς , έστειλαν τεχνικό 2 - 3 φορές , ήρθε τεχνικός και απ τον οτε , που μου είπε οτι είναι χαμηλή η ταχύτητα μου αφού τη μέτρησε κατω στο κουτί της οικοδομής , σε αντίθεση με τον τελευταίο τεχνικό της wind που μου έλεγε πως κάτω εχω 10 και πάνω στη πρίζα μου 5 αρά φταίνε τα καλώδια μέσα στους τοίχους . Τα καλώδια ήταν τα ιδια ακριβώς με 4 παροχους και πάντα είχα πάνω από 10mbps . Η επόμενη κίνηση μου είναι εκτός του οτι θ αλλάξω εταιρία πάροχο , να τραβήξω απ το κουτί κάτω μεχρι τη πρίζα μου ενα νέο καλώδιο ( δικτύου που είναι και σχετικά θωρακισμένο ) ώστε να μην είμαι του κάθε τεχνικού που μου λέει αρλούμπες .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

θα το εξαντλείσω το θεμα και αν τελικά δεν βγάλω άκρη με βλέπω ν ακολουθώ τη συμβουλή σου με ξεχωριστό router - modem
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: TP-LINK TD-W9980 setup help

Καλήμερα. Χθες παρέλαβα ενα tp-link TD-W9980 και αντικατέστησα το ZTE_ZXHN_H108L , το ¨κουβαδάκι¨της wind.
Πέρασα τις ρυθμίσεις και δούλεψε κανονικά . Κανονικά εκτός του ότι η ταχύτητα μου έπεσε από 4,5 που ήταν με το κουβαδακι , έπεσε στα 3,6 ( γραμμή και καλά 24αρα) Επικοινώνησα με την wind που κάθε φορά που επεμβαίνει για το κάλο μου για να μου φτιάξει τη γραμμή , χάνω κι από 1 mbps ( ξεκίνησα με 13 και μετά από 3 χρόνια έφτασα στα 4) αλλά δεν έκαναν τίποτα.

Και ρωτάω : Είναι φυσιολογικό το ZTE ( κουβαδακι) των 10 να παίζει καλύτερα απ το tp-link των 80 ? Ξέρει κανεις τις ακριβείς ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο modem/router που πρεπει να περάσω για γραμμή adsl μπας και πάρω κάτι παραπάνω?
Είμαι στην WIND, έχω ένα παλιό Thomson TG585v7 που έδινε η WIND (πριν γίνει ακόμα WIND), ένα λίγο νεότερο ZTE ZXV10 H108L, και πρόσφατα πήρα ένα TP-LINK, αλλά μικρότερο μοντέλο από το δικό σου. Το TD-W8960N. Τα έχω δοκιμάσει και τα τρία στην γραμμή που έχω, και το Thomson κλείδωνε στην ίδια περίπου ταχύτητα με το τωρινό TP-LINK. Το ZTE όμως κλείδωνε περίπου 1 Mbps πάνω από τα 2 άλλα. 8μιση και 9μιση αντίστοιχα. Το ήξερα όμως όταν το αγόραζα. Το είχα διαβάσει στο adsl.gr που υπάρχει thread για το TP-LINK που έχω. Όλοι έλεγαν ότι έχασαν 1 Mbps σε σχέση με το ZTE της εταιρίας τους. Συνήθως WIND και Forthnet. Αλλά όπως είπα το ίδιο έχανε και το παλιό Thomson μου. Οπότε μάλλον τα ZTE δίνουν βάρος στην ταχύτητα, αλλά τι να το κάνω που κάθε 10 μέρες έπρεπε να κάνω reset και να βάζω πάλι από την αρχή τις ρυθμίσεις, γιατί ξαφνικά γινόταν μπάχαλο και έκανε ότι ήθελε; Μάλλον δεν είχε πολύ αντοχή όταν το ζόριζα στο WiFi, και μπερδευότανε. Ευτυχώς που οι ρυθμίσεις του έμπαιναν εύκολα με αρχείο backup. Με κούρασε όμως και πήρα το TP-LINK.
Μάλιστα και το TP-LINK στην αρχή είχε κάποια προβλήματα, αλλά το μοντέλο που έχω είναι λίγο παλιό, φθηνότερο από το δικό σου γιαυτό και πολύ διαδεδομένο, και το ήξεραν οι τεχνικοί της WIND. Ήξεραν το μενού του και τα κουσούρια του, και από το τηλέφωνο μου έδωσαν οδηγίες τι ρυθμίσεις να βάλω.
Βασικά, υπάρχει μέσα έτοιμο προφίλ της WIND, αλλά είναι λάθος! Μου είπαν ότι στο μοντέλο μου πρέπει η σύνδεση να μην είναι PPPOE όπως είναι η στάνταρ ρύθμιση της WIND, αλλά PPPOA. Αλλά το προφίλ της WIND είναι κλειδωμένο. Πρέπει να το βάλω σε Other χώρα, και Other πάροχο, για να μπορώ να βάλω χειροκίνητα όλες τις ρυθμίσεις. Και το PPPOA που χρειάζεται. Από τα υπόλοιπα δεν θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο που έπρεπε να αλλάξω.
Το κακό είναι ότι κάπου στο άσχετο διάβασα και κάποιον άλλον σε μία κουβέντα που γινόταν σε κάποιο forum, για ένα άλλο άσχετο TP-LINK, τρίτο δηλαδή σε σχέση με τα δικά μας. Τότε που έψαχνα τι να πάρω, πριν πάρω το TP-LINK που πήρα. Και αυτός τις ίδιες ρυθμίσεις έλεγε για το δικό του TP-LINK σε σύνδεση WIND, αλλά χωρίς λεπτομέρειες για ποιον λόγο το είχε ρυθμίσει έτσι. Ελπίζω να μην είναι γενικό κουσούρι των TP-LINK σε σύνδεση WIND.
Αλλά και πάλι, αυτό έχει να κάνει με την σταθερότητα. Δεν κέρδισα καθόλου σε ταχύτητα. Κέρδισα όμως σε σταθερότητα, γιατί από τότε δεν μου έχει κάνει το παραμικρό πρόβλημα ή αποσύνδεση. Δεν ξέρω αν τα ίδια ισχύουν και για το δικό σου, απλά το αναφέρω μήπως βοηθήσει, ίσως στην κουβέντα σου με τους τεχνικούς της WIND.
Αλλά για το δικό μου TP-LINK υπάρχει thread στο adsl.gr όπως είπα. Και εκεί διάβασα τρελά πειράματα που έκαναν με τις ρυθμίσεις. Γιατί όλα αυτά του εμπορίου έχουν περισσότερες ρυθμίσεις από τα απλά που δίνουν οι εταιρίες. Δεν τόλμησα όμως να φτάσω μέχρι εκεί και να πειράξω τόσο εξειδικευμένες ρυθμίσεις για να ξέρω αν βοηθούν καθόλου σε ταχύτητα.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: TP-LINK TD-W9980 setup help

Είμαι στην WIND, έχω ένα παλιό Thomson TG585v7 που έδινε η WIND (πριν γίνει ακόμα WIND), ένα λίγο νεότερο ZTE ZXV10 H108L, και πρόσφατα πήρα ένα TP-LINK, αλλά μικρότερο μοντέλο από το δικό σου. Το TD-W8960N. Τα έχω δοκιμάσει και τα τρία στην γραμμή που έχω, και το Thomson κλείδωνε στην ίδια περίπου ταχύτητα με το τωρινό TP-LINK. Το ZTE όμως κλείδωνε περίπου 1 Mbps πάνω από τα 2 άλλα. 8μιση και 9μιση αντίστοιχα. Το ήξερα όμως όταν το αγόραζα. Το είχα διαβάσει στο adsl.gr που υπάρχει thread για το TP-LINK που έχω. Όλοι έλεγαν ότι έχασαν 1 Mbps σε σχέση με το ZTE της εταιρίας τους. Συνήθως WIND και Forthnet. Αλλά όπως είπα το ίδιο έχανε και το παλιό Thomson μου. Οπότε μάλλον τα ZTE δίνουν βάρος στην ταχύτητα, αλλά τι να το κάνω που κάθε 10 μέρες έπρεπε να κάνω reset και να βάζω πάλι από την αρχή τις ρυθμίσεις, γιατί ξαφνικά γινόταν μπάχαλο και έκανε ότι ήθελε; Μάλλον δεν είχε πολύ αντοχή όταν το ζόριζα στο WiFi, και μπερδευότανε. Ευτυχώς που οι ρυθμίσεις του έμπαιναν εύκολα με αρχείο backup. Με κούρασε όμως και πήρα το TP-LINK.
Μάλιστα και το TP-LINK στην αρχή είχε κάποια προβλήματα, αλλά το μοντέλο που έχω είναι λίγο παλιό, φθηνότερο από το δικό σου γιαυτό και πολύ διαδεδομένο, και το ήξεραν οι τεχνικοί της WIND. Ήξεραν το μενού του και τα κουσούρια του, και από το τηλέφωνο μου έδωσαν οδηγίες τι ρυθμίσεις να βάλω.
Βασικά, υπάρχει μέσα έτοιμο προφίλ της WIND, αλλά είναι λάθος! Μου είπαν ότι στο μοντέλο μου πρέπει η σύνδεση να μην είναι PPPOE όπως είναι η στάνταρ ρύθμιση της WIND, αλλά PPPOA. Αλλά το προφίλ της WIND είναι κλειδωμένο. Πρέπει να το βάλω σε Other χώρα, και Other πάροχο, για να μπορώ να βάλω χειροκίνητα όλες τις ρυθμίσεις. Και το PPPOA που χρειάζεται. Από τα υπόλοιπα δεν θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο που έπρεπε να αλλάξω.
Το κακό είναι ότι κάπου στο άσχετο διάβασα και κάποιον άλλον σε μία κουβέντα που γινόταν σε κάποιο forum, για ένα άλλο άσχετο TP-LINK, τρίτο δηλαδή σε σχέση με τα δικά μας. Τότε που έψαχνα τι να πάρω, πριν πάρω το TP-LINK που πήρα. Και αυτός τις ίδιες ρυθμίσεις έλεγε για το δικό του TP-LINK σε σύνδεση WIND, αλλά χωρίς λεπτομέρειες για ποιον λόγο το είχε ρυθμίσει έτσι. Ελπίζω να μην είναι γενικό κουσούρι των TP-LINK σε σύνδεση WIND.
Αλλά και πάλι, αυτό έχει να κάνει με την σταθερότητα. Δεν κέρδισα καθόλου σε ταχύτητα. Κέρδισα όμως σε σταθερότητα, γιατί από τότε δεν μου έχει κάνει το παραμικρό πρόβλημα ή αποσύνδεση. Δεν ξέρω αν τα ίδια ισχύουν και για το δικό σου, απλά το αναφέρω μήπως βοηθήσει, ίσως στην κουβέντα σου με τους τεχνικούς της WIND.
Αλλά για το δικό μου TP-LINK υπάρχει thread στο adsl.gr όπως είπα. Και εκεί διάβασα τρελά πειράματα που έκαναν με τις ρυθμίσεις. Γιατί όλα αυτά του εμπορίου έχουν περισσότερες ρυθμίσεις από τα απλά που δίνουν οι εταιρίες. Δεν τόλμησα όμως να φτάσω μέχρι εκεί και να πειράξω τόσο εξειδικευμένες ρυθμίσεις για να ξέρω αν βοηθούν καθόλου σε ταχύτητα.

Σ ευχαριστω για την απάντηση.Άλλαξα κι εγω το PPPOE σε PPPOA και πήρε ελαφρώς καλυτερη ταχύτητα . Κάτι άλλο δεν παρατήρησα. Απο σταθερότητα πάντως ειναι εξαιρετικό ( 0 αποσυνδέσεις) , όπως και απο wifi . Σε όλα τα δωμάτια full σήμα , ενω πριν στο πιο απομακρυσμένο σημείο είχα μετά βίας μια γραμμή και οχι πάντα. Τωρα μπορούν και συνδέονται άνετα 4 - 5 συσκευές συγχρονως ενώ πριν μετα βιας 2 κινητά . Θα ζήσω προς το παρόν μ αυτο μεχρι ν αλλάξω πάροχο η να βάλω VDSL. Το μόνο που με προβληματίζει λίγο και δεν ξέρω αν ειναι φυσιολογικό , ειναι η θερμοκρασία που ανεβάζει σε σχέση με το ΖΤΕ που ηταν σχεδόν παγωμένο ενω αυτο φοβάμαι μη μου κανει καμια ζημιά στο έπιπλο που το εχω ακουμπισμένο
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: TP-LINK TD-W9980 setup help

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει. Σκέφτομαι να φέρω το ρουτερ δίπλα στη πρίζα του τηλεφώνου μιας και τώρα είναι με 15 μέτρα καλώδιο. Μετά όμως θα πρέπει να βάλω 15 μέτρα καλώδιο δικτύου μέχρι τα μηχανήματα μου και εκεί κάποιο HUB switch με 8 πορτες. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν θα έχω απώλειες με το HUB.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Απάντηση: TP-LINK TD-W9980 setup help

Σ ευχαριστω για την απάντηση.Άλλαξα κι εγω το PPPOE σε PPPOA και πήρε ελαφρώς καλυτερη ταχύτητα . Κάτι άλλο δεν παρατήρησα. Απο σταθερότητα πάντως ειναι εξαιρετικό ( 0 αποσυνδέσεις) , όπως και απο wifi . Σε όλα τα δωμάτια full σήμα , ενω πριν στο πιο απομακρυσμένο σημείο είχα μετά βίας μια γραμμή και οχι πάντα. Τωρα μπορούν και συνδέονται άνετα 4 - 5 συσκευές συγχρονως ενώ πριν μετα βιας 2 κινητά . Θα ζήσω προς το παρόν μ αυτο μεχρι ν αλλάξω πάροχο η να βάλω VDSL. Το μόνο που με προβληματίζει λίγο και δεν ξέρω αν ειναι φυσιολογικό , ειναι η θερμοκρασία που ανεβάζει σε σχέση με το ΖΤΕ που ηταν σχεδόν παγωμένο ενω αυτο φοβάμαι μη μου κανει καμια ζημιά στο έπιπλο που το εχω ακουμπισμένο


Μην σε προβληματιζει τιποτα. Εγώ εχω το ιδο μοντεμ (σε VDSL γραμμη), και δουλευει αψογα. Μηδεν αποσυνδεσεις, 8 συσκευες μονιμα connected κανενα προβλημα.
Οντως ζεσταίνεται πολύ το καλοκαιρι .. εγώ ελυσα το προβλημα αγοράζοντας ενα cooler case απο αυτά που τοποθετουμε στα λαπτοπς, στο οποιο εβαλα επανω το TP-Link και το συνδεσα με την USB του ρουτερ. Εναλλακτικα μπορεις να παρεις 4 αυτοκόλλητα ποδαράκια και να το "σηκώσεις" λιγο ωστε να αεριζεται απο κατω. (Τα καινουργια TP-Link ευτυχώς εχουν γριλιες και καλύτερο airflow)
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: TP-LINK TD-W9980 setup help

Δεν θα έχεις κανενός είδους απώλειες. Είσαι ΟΚ με έως και ~90μ καλώδιο ethernet και όσα hubs / switches θέλεις.

Μήτσο εγω δε στριμάρω μέσω δικτύου . Το θέλω μόνο για 8 πόρτες να βάλω πάνω 7 συσκευές ( pc , tv , media player , ενισχυτή, android box, bluray κι ένα Powernet ).
Είναι καλύτερα να πάρω ενα Gigabit Switch η ένα απλό ? Τι διαφορά θα έχω και σε τι θα μου χρησιμεύσει?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μην σε προβληματιζει τιποτα. Εγώ εχω το ιδο μοντεμ (σε VDSL γραμμη), και δουλευει αψογα. Μηδεν αποσυνδεσεις, 8 συσκευες μονιμα connected κανενα προβλημα.
Οντως ζεσταίνεται πολύ το καλοκαιρι .. εγώ ελυσα το προβλημα αγοράζοντας ενα cooler case απο αυτά που τοποθετουμε στα λαπτοπς, στο οποιο εβαλα επανω το TP-Link και το συνδεσα με την USB του ρουτερ. Εναλλακτικα μπορεις να παρεις 4 αυτοκόλλητα ποδαράκια και να το "σηκώσεις" λιγο ωστε να αεριζεται απο κατω. (Τα καινουργια TP-Link ευτυχώς εχουν γριλιες και καλύτερο airflow)

Κι εμενα μια χαρα πάει , ουτε αποσυνδέσεις ούτε τίποτα . Και απο wifi μεχρι και κάτω στο παρκιν πιάνει ( ειμαι 5ο οροφο)
 
Re: Απάντηση: Re: TP-LINK TD-W9980 setup help

Μήτσο εγω δε στριμάρω μέσω δικτύου . Το θέλω μόνο για 8 πόρτες να βάλω πάνω 7 συσκευές ( pc , tv , media player , ενισχυτή, android box, bluray κι ένα Powernet ).
Είναι καλύτερα να πάρω ενα Gigabit Switch η ένα απλό ? Τι διαφορά θα έχω και σε τι θα μου χρησιμεύσει?

Αν είσαι ένα άτομο στο σπίτι που το μόνο που κάνει είναι να στριμάρει, δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν όμως υπάρχουν και άλλα άτομα και κάνετε πράγματα ταυτόχρονα, είναι πολύ πιθανό να μποτιλιάρετε με switch των 100Mbps.

Αλλά επειδή όλο και κάποιο file copy θα προκύψει, γενικά δεν θα πρότεινα σε κανέναν να πάρει τέτοιο switch, εκτός αν πραγματικά δεν μπορεί να συμπληρώσει τη διαφορά για ένα χιλιάρι.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: TP-LINK TD-W9980 setup help

Αν είσαι ένα άτομο στο σπίτι που το μόνο που κάνει είναι να στριμάρει, δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν όμως υπάρχουν και άλλα άτομα και κάνετε πράγματα ταυτόχρονα, είναι πολύ πιθανό να μποτιλιάρετε με switch των 100Mbps.

Αλλά επειδή όλο και κάποιο file copy θα προκύψει, γενικά δεν θα πρότεινα σε κανέναν να πάρει τέτοιο switch, εκτός αν πραγματικά δεν μπορεί να συμπληρώσει τη διαφορά για ένα χιλιάρι.
ok κατάλαβα . Μου χρειάζεται δε μου χρειάζεται , παίρνω το 1000ρη . Ευχαριστώ man
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
ψαχνω για μοντεμ ρουτερ για αυτη ειναι τη χρηση ! κατεβασμα αρκετων τορρεντ,ο μικρος fortnite ασυρματα στο nintendo switch.και παραλληλα καποιες φορες και streaming ασυρματα αγωνα!αρα θελω δυνατο μηχανημα ειδικα στο ασυρματο και ισως μεγαλη ραμ λογω κατεβασματος αρκετων τορρεντ

αυτο κανει το μηχανημα?ακουω καλα λογια.wifi dual εχει ετσι?
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Προσωπικά χρησιμοποιώ το ARCHER VR400 V2 για ημι-επαγγελματική χρήση με διακίνηση μεγάλου όγκου αρχείων τόσο με τον έξω κόσμο, όσο και στον οικιακό μου σερβερ. Είναι σταθερή συσκευή με σχεδόν μηδενικες αποσυνδέσεις και πολύ καλό value για αυτά που προσφέρει. Στα αρνητικά, είναι η σχετικά χαμηλή εμβέλεια του 5GHz δικτύου.
 
7 July 2006
445
Προσωπικά χρησιμοποιώ το ARCHER VR400 V2 για ημι-επαγγελματική χρήση με διακίνηση μεγάλου όγκου αρχείων τόσο με τον έξω κόσμο, όσο και στον οικιακό μου σερβερ. Είναι σταθερή συσκευή με σχεδόν μηδενικες αποσυνδέσεις και πολύ καλό value για αυτά που προσφέρει. Στα αρνητικά, είναι η σχετικά χαμηλή εμβέλεια του 5GHz δικτύου.
Επιβεβαιώνω και εγώ τη σταθερότητα και αξιοπιστία του VR400. Εγώ το χρησιμοποιώ στο σπίτι σαν modem-router, σε γραμμή Forthnet και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
Πολλαπλά streaming, kodi-YouTube, με ταυτόχρονο σερφάρισμα βούτυρο στο ψωμί του.
Απροβλημάτιστο επίσης wifi, τόσο σε σταθερότητα, όσο και σε εμβέλεια (στα 2,4ghz).
Συστήνεται ανεπιφύλακτα.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
δεν πειραζει που η γραμμη μου ειναι adsl ακομα και το vr400 ειναι για vdsl φανταζομαι?

το vr400 οταν με το καλο παρω οπτικη θα κανει η θα θελει αλλο(πιθανον της wind που στην περιοχη μου θα δωσει FTTH)?
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,593
Δεν θα κάνει για όλες τις δουλειές αλλά θα μπορείς να το χρησιμοποιησεις σαν σκέτο ρουτερ πίσω από το μόντεμ-ρουτερ της wind.Δεν δίνει κωδικούς για τηλεφωνία η wind και έτσι παντρευεσαι το μόντεμ τους.Λογω του voip. Δεν θα έχεις πρόβλημα πάντως να το βάλεις στην γραμμή που έχεις τώρα.

Same Sh1t...Different Day