Λαμπάτος για Eltax 5.0

lentozo

Senior Member
25 May 2012
652
Περιστέρι
Καλημέρα.

Από καιρό σε καιρό μου μπαίνει η ιδέα (παρακινούμενος από φίλο) να φτιάξουμε ένα λαμπάτο ενισχυτή αποκλειστικά για μουσική.

Αυτή τη στιγμή έχω αυτά τα ηχεία: http://www.eltax.com/en/model/223_Experience-5-pack.html, τα οποία δεν προβλέπεται να αλλαχθούν για τα επόμενα Ν+1 χρόνια.

Τι πρέπει να προσέξω στα στοιχεία του ενισχυτή ώστε να έχω την καλύτερη απόδοση;

Να επισημάνω πως την κατασκευή/υλοποίηση θα την αναλάβει ο παραπάνω φίλος και εγώ θα ασχοληθώ καθαρά με το εικαστικό κομμάτι.

Ευχαριστώ.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ηχείου σου, έχεις τα παρακάτω βασικά στοιχεία.

Recommended amplifier: 30 - 120 Watt
Sensitivity (1m/1W): 87dB
Impedance: 6 Ω

H ευαισθησία των ηχείων σου είναι μεσαία και θέλουν το ελάχιστο έναν καθαρό 30Wrms ανά κανάλι για να λειτουργήσουν σωστά και μάλιστα στα 6ωμ και όχι στα 8ωμ.
Οπότε οι ολιγόβατοι SE άνευ ανάδρασης αποκλείονται και μάλλον πρέπει να κατευθυνθείτε σε μια ωραία υλοποίηση PushPull γύρω στα 50Wrms..

Περισσότερα ίσως έχεις από άλλα μέλη, με μεγαλύτερη ενασχόληση στις λάμπες. Επίσης κοιτάξτε στα λοιπά νήματα αυτής της ενότητας, έχουν παρουσιαστεί αρκετές λύσεις ποιοτικής λάμπας.
 
23 December 2007
1,681
Οπως τα λέει ο Μανόλης παραπάνω, αλλά αν πας για οικονομία στη ιδιοκατασκευή, ξέχασε το. Το μεγαλύτερο ψάξιμο το θέλουν οι μετασχηματιστές εξόδου και από αυτούς εξαρτάται κατά πολύ η ποιότητα του ήχου που θα πάρεις. Προσοχή και κόπο θέλει το κουτί που θα τον στεγάσει και είναι και αυτό ένα σημαντικό κόστος αν θες κάτι όμορφο. Απο λάμπες εξόδου σκέφτεσαι απο ΚΤ88 και πάνω σε πους-πουλ.
 

lentozo

Senior Member
25 May 2012
652
Περιστέρι
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Η επιλογή DIY δεν έχει να κάνει με την τιμή (γύρω στα 250-300 θα βγει υπολογίζω) αλλά με τη χαρά της δημιουργίας και του πειραματισμού...
 
23 December 2007
1,681
Η χαρά της δημιουργίας είναι το κυριότερο, αλλά το τρακοσάρι το θέλουν μόνο οι μετ/τες εξόδου και αυτό σε τυπική ποιότητα.