Αντικαταστάτης του Sansa Clip...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Όλοι ξέρουμε πόσο καλό μας βγήκε το sansa (αυτό το μικρο διαμαντάκι).
Το θέμα είνια όμως ότι μετά από αυτό δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου τι έχει γίνει στη σκηνή των DAPs.
Το sansa πάει, και δυστυχώς δεν μπορώ να βρω να αγοράσω άλλο.
Τι έχετε να προτείνετε ως αντικαταστάτη;

Τα χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι παρόμοια με το διαμαντάκι, δλδ:
  • Μέχρι 60
  • Εξαιρετική ποιότητα/ένταση ήχου
  • Αναπαραγωγή flac

Πραγματικά αναρωτιέμαι, είναι δυνατόν τόσα χρόνια μετά να μην έχει βγει κάτι που να μπορεί να ανταγωνιστεί το τόσο απλό Sansa Clip;
 

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Ισχύει, αλλά νομίζω πως είναι πολύ μέτριο το UI του. Όπως το λες.
Ελπίζω πως δεν είναι η μοναδικη επιλογή στον κόσμο...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Έχει όμως απίστευτα καλό ήχο να ξέρεις!
Με λίγα παραπάνω στα 100 το Fiio X1 , είναι εξίσου καλό , πιο δυνατό και με σταθερό , δοκιμασμένο και
πρακτικό UI.
Επίσης σύντομα κυκλοφορεί και το X1ii.
Πιο budget λύση είναι το Xduoo X3 , X5 με εξίσου μάπα UI!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Έχει όμως απίστευτα καλό ήχο να ξέρεις!
Με λίγα παραπάνω στα 100 το Fiio X1 , είναι εξίσου καλό , πιο δυνατό και με σταθερό , δοκιμασμένο και
πρακτικό UI.
Επίσης σύντομα κυκλοφορεί και το X1ii.
Πιο budget λύση είναι το Xduoo X3 , X5 με εξίσου μάπα UI!

όχι ράδιο...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ράδιο έχουμε στο κινητό! (λέμε τώρα γιατί ούτε αυτά έχουν....)
Πάντως επειδή ήμουν/είμαι κάτοχος των sansa-Fiio κατά την γνώμη μου όλα τα Fiio είναι ανώτερα τόσο
σε θέμα ήχου όσο και ενίσχυσης.
Βέβαια το sansa clip για την εποχή του , την απόδοση και το κόστος όντως παραμένει ο βασιλιάς του
budget dap!
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Έχει όμως απίστευτα καλό ήχο να ξέρεις!
Με λίγα παραπάνω στα 100 το Fiio X1 , είναι εξίσου καλό , πιο δυνατό και με σταθερό , δοκιμασμένο και
πρακτικό UI.
Επίσης σύντομα κυκλοφορεί και το X1ii.
Πιο budget λύση είναι το Xduoo X3 , X5 με εξίσου μάπα UI!
Αν και είναι άδικη η σύγκριση του sansa με το x1 λόγω της διπλής και πάνω τιμής, είναι μια αναβάθμιση που έκανα και τη χάρηκα όσο ποτέ. Όσο και να χω προσπαθήσει να ξανακούσω από το sansa, δεν τα κατάφερα!
 

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Οφείλω να ομολογήσω πως το Fiio X1 II μου φαίνεται πιο προσιτό ως αγορά. Αλλά διαβάζω ότι υπάρχουν πολλά bugs ακόμη με την ιστορία του.
Επίσης, πρέπει να πω πως έχει κάποια μειονεκτήματα (ειδικά συγκρινόμενο με το sansa).

1. 100 δεν το λες και το πιο φιλικό προς το πορτοφόλι.
2. Το μέγεθός του δεν είναι και το μικρότερο δυνατό.

Παρόλα αυτά φαίνεται πολύ καλή αγορά και μια καλή επένδυση για τους λάτρεις του καλού ήχου.

Άρα απ' ό,τι καταλαβαίνω, μιλάμε για μια κατάσταση όπου είτε αγοράζει κανείς σε unfair τιμή ένα sansa μέσω ebay, είτε σκαρφαλώνει στο 100άρικο για να πάρει κάτι άξιο...
Κοίτα να δεις που φτάσαμε!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το UI είναι πολύ καλό , έχει κάτι λίγα bugs που δεν θα τα παρατηρήσεις. (προσοχή δεν είναι android εντάξει; είναι UI για ακρόαση μουσικής τίποτα παραπάνω , για να μη γίνει καμία παρανόηση.) Επίσης επαναλαμβάνω ότι το μικρούλι M3 , είναι απίστευτο! Αν δεν σε ενοχλεί να ψάχνεις από την αρχή όλο τον κατάλογο και δεν θέλεις να σβήνεις φακέλους και αρχεία προχώρα άφοβα.Αν έχεις κάποια απορία για το UI , ρώτησε με.
 

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Το Χ1 ΙΙ από πού το αγοράζουμε; Ebay;
Ελλάδα δεν το έχω βρει ακόμη...
110 η τιμή του.

Ίσως αν δε βρεθεί κάτι άλλο που να μην κουβαλάει τόσα bugs (που θα λυθούν με software updates), να περιμένω μέχρι να το στρώσουν πλήρως και μετά να κινηθώ.
π.χ. δεν έχει gapless playback για την ώρα! Και διαβάζω και για lag στο UI του.
Κοινώς υπομονή...

Όσο για το μικρό το Μ3, τι εννοείς ότι πρέπει να ψάχνεις από την αρχή όλο τον κατάλογο; (δεν έχει και scroll wheel, θα πρέπει να παίρνει ώρα η διαδικασία)
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το X1ii είναι πολύ καινούργιο δεν ξέρω αν πωλείται ακόμα επίσης δεν θα το αγόραζα πριν περάσει κάνα 6 μηνο να στρώσει το firmwire.
Το Χ1 και το Μ3 έχουν gapless ,με αρχεία flac δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Όσο αφορά το Μ3 αν έχεις μία συλλογή με τραγούδια και την έχεις μέσα να ακούς μία playlist ή random δεν έχεις θέμα. Το πρόβλημα είναι ότι αν έχεις διαλέξει ένα τραγούδι το πίσω βελάκι δεν σε πάει στην προηγούμενη οθόνη που ήσουν αλλά στο αρχικό μενού. Άρα πρέπει πάλι από την αρχή να μπεις στους καταλόγους να διαλέξεις τραγούδι. Για κάποιον φαντάζομαι δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα για κάποιον άλλο είναι. Επίσης εγώ ήθελα να έχει delete folder και delete files από τον file browser. Μπορείς να σβήσεις αρχείο μόνο από το playing now screen δηλαδή σβήνεις το αρχείο μόνο που ακούς. Κάποιους πάλι αυτό δεν τους ενδιαφέρει διότι βάζουν όλη την συλλογή τους και τέλος. Εγώ έχω άλλο στυλ επειδή έχω τεράστια συλλογή βάζω μέσα πχ 30 cd και ξεκινάω να ακούω και ότι ακούω μετά το σβήνω μέχρι να τα ακούσω όλα και μετά βάζω αλλά! Αν δεν σε ενοχλούν λοιπόν αυτά τα ολίγα το Μ3 έχει άριστο ήχο , καλή ενίσχυση για 16-32 Ω , καλή μπαταρία , μικρό μέγεθος και καλή τιμή. Αν με ρωτήσεις έχω μετανιώσει που το επέστρεψα.
 

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Δυστυχώς αυτό με τη διαγραφή είναι σχεδόν deal breaker για μένα.
Με το sansa + rockbox που είχα το χρησιμοποιούσα το delete και με διευκόλυνε σε διάφορα οργανωτικά ζητήματα.

Άρα όπως φαίνεται περιμένω το X1ii να στρώσει λίγο σε firmware ή να εμφανιστεί κάτι εξίσου καλό... :drool:
 

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Ψάχνοντας ακόμη περισσότερο, απλά να δηλώσω το εξής:
Shangling M1...
Καταπληκτικό deal και ισως ο μόνος άξιος αντικαταστάτης, αλλά πάλι σε περισσότερα λεφτά...
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Ψάχνοντας ακόμη περισσότερο, απλά να δηλώσω το εξής:
Shangling M1...
Καταπληκτικό deal και ισως ο μόνος άξιος αντικαταστάτης, αλλά πάλι σε περισσότερα λεφτά...

Ξέρουμε ποσό κάνει; μικρή αυτονομια φαίνεται να έχει παντως κ αυτό (όπως κ το σανσα...)
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όχι αυτό είναι το νέο μοντέλο και όσοι το έχουν ακούσει υποστηρίζουν
ότι το παλαιότερο είναι λίγο καλύτερο ηχητικά και κυρίως το παλιό δέχεται το rockbox.