Κατασκευή/επιλογή οθόνης για μελλοντικό προβολικό

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Ανοίγω αυτό το θέμα απλά γιατί γλυκάθηκα τελευταία (με γλύκανε ένας κινέζικος προτζέκτορας να πάω σιγά σιγά για κάτι καλύτερο).
Δεν γράφω σε νέο θέμα καθώς αν χρειαστεί θα βάλω διαστάσεις ή και φώτο του χώρου αν κάποιος έχει φυσικά την διάθεση να βοηθήσει

Ξέρω πως χωρίς να έχω καν διαλέξει προτζέκτορα είναι λίγο πρώιμο να μιλάω για οθόνη αλλά είναι απ τα μεγαλύτερα διλήμματα μου.

Το σαλόνι είναι πολύ ψηλοτάβανο (πολύ όμως.. θα προσπαθήσω να κάνω μετρήσεις το βράδυ). Το ιδανικό θα ήταν να μπει φυσικά ο προβολέας ώστε να ρίχνει εκεί που είναι η τηλεόραση για διάφορους πρακτικούς λόγους και κυρίως λόγω του ηχοσυστήματος που είναι στημένο με γνώμονα την τηλεόραση.
Αυτό δεν γίνεται γιατί η τηλεόραση βρίσκεται ανάμεσα σε 2 παράθυρα...
Μένει λοιπόν ο άλλος τοίχος που έχει ένα μπαράκι μέχρι το ενάμιση του μέτρο (+ κάποια μπουκάλια πάνω) και πάνω απ αυτό το μπαράκι... το χάος μέχρι το ταβάνι (ότι πίνακα είχε τον έβγαλα για να ρίχνει ο κινέζικος).
Αυτός ο τοίχος με εξαίρεση το ηχοσύστημα (στην ουσία έχει στα δεξιά του το μπροστά αριστερό ηχείο και στα αριστερά του το πίσω αριστερό) είναι μια χαρά για προβολή αφού ο καναπές είναι απέναντι και απ αυτόν καθότι καναπές γωνία.
Να πω εδώ πως ο χώρος παρόλο που έχει μια μπαλκονοπορτα και 2 παράθυρα, το φως που μπαίνει δεν είναι φοβερό καθώς το σπίτι έχει τέντες γύρω γύρω και δεν μπαίνει ποτέ απευθείας ήλιος ενώ ο χώρος όταν κλείνουν τα ρολά συσκοτίζεται ΕΝΤΕΛΩΣ (και εννοώ το εντελώς). Οπότε πιθανόν να μιλάμε για ένα λίγο πιο σκούρο χρώμα ανάλογα τον προβολέα.

Αυτή την στιγμή ο τοίχος είναι ένα χάλι.. βρώμικος απ τους πίνακες, με μια πρασινωπή χροιά και όχι καλοβαμμένος και λείος. Ότι χειρότερο για προβολή δηλαδή
Πρώτη μου σκέψη ήταν να μπλέξω με στοκάρισμα, τρίψιμο και βάψιμο για να γλιτώσω και το κόστος της οθόνης καθότι το budget είναι χαμηλό.
Μια δεύτερη σκέψη όμως είναι η χρήση υφάσματος ή pvc όπως μου είπαν εδώ, για DIY οθόνη.
Σε υφάσματα κοίταγα (και λόγω κόστους) ένα απο αυτά, χωρίς να ξέρω απο χρώμα ακόμα και χωρίς να ξέρω καν αν κάνουν για οθόνη (στηρίζομαι απλά στο "black-out")
https://www.leroymerlin.gr/gr/diako...urtina-plirous-suskotisis-black-out-61737802/
https://www.leroymerlin.gr/gr/diako...urtina-plirous-suskotisis-black-out-61737823/
https://www.leroymerlin.gr/gr/diako...urtina-plirous-suskotisis-black-out-61737816/
https://www.leroymerlin.gr/gr/diako...urtina-plirous-suskotisis-black-out-60663232/

Καθώς μου προτάθηκε η χρήση PVC, δεν βρήκα ακόμα κάτι παρόμοιο (στα... 5 λεπτά που έψαξα). Είδα απ την άλλη αυτό:
https://www.leroymerlin.gr/gr/diako...rato-inspire-leuko-p-200-x-u-250-cm-61883696/
Οι διαστάσεις φαίνονται καλές (ίσως υπερβολικές... έχει όμως και 2,5x1,5 απο διαστάσεις που είναι 100"+) , λέει μη διαπερατό και σαν υλικό λέει πολυεστέρας που ούτε ξέρω αν κάνει για χρήση οθόνης ούτε αν είναι κάνει αντανακλάσεις κτλ...

Μην με "βαρέσετε" για τα παραπάνω link καθώς σαν καινούριος στον χώρο της προβολής είναι πολύ πιθανόν οι γνώστες να έβαλαν τα γέλια με αυτά που έστειλα.

Με δεδομένο πως άπλετος χώρος υπάρχει, φως πάρα πολύ ο χώρος δεν έχει (ή και καθόλου αν το επιλέξω) και πως δεν με ενοχλεί αν θα είναι σταθερή ή όχι η οθόνη, θα ήθελα την γνώμη σας για DIY οθόνη και αν είναι δυνατόν προτάσεις για κάποιο συγκεκριμένο υλικό/τύπο να ψάξω
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μεχρι να μπει σε μια δομη συζητησης το θεμα σου και να σου προταθουν υλικα pvc κλπ, Θα ξεκινησω λιγο την κουβεντα περι του που θα στηθει η οθονη, σε τι υψος θα ειναι το κατω μερος της απο το πατωμα, το οτι θα πρεπει να εναρμονιστει και με εναν προβολεα με το που και πως θα στηθει και εκεινος (π.χ. ταβανωμα) αν σε παιρνει να μην χρειαστει lens shift ο προβολεας κλπ.

Θα ξεκινησω λοιπον απο καποια βασικα. Θα πρεπει αναλογα της αποστασηε θεασης, να αποφασισεις για τι μεγεθος καδρου μιλαμε, για να αρχισει να παιρνει σαρκα και οστα η κουβεντα με διαστασεις, τοποθετησεις κλπ. Επισης να πως πως εμπειρικα, το κατω μερος της εικονας στην οθονη καλο θα ειναι να βρισκεται σχετικα χαμηλα. Και αυτο γιατι οχι μονο θα σε βαζει καλυτερα μεσα στην εικονα ως προς το κεντρο της, αλλα γιατι ειναι και κουραστικο να βλεπεις την εικονα πολυ ψηλα μαζι με τους υποτιτλους. Θα ελεγα καπου μεταξυ 50cm εως max 80 το πολυ. Για να αρχισεις να σχεδιαζεις στο μυαλο σου το πανω και κατω μερος της οθονης το πως θα ειναι στον τοιχο, που θα ειναι τυχον αλλα επιπλα κλπ.

Εκτος κι αν θες να την αφησουμε για αργοτερα αυτη τη συζητηση και να εστιασεις προς ωρας σε τι υλικα, κοστος κλπ
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Ναι απόλυτο δίκιο έχεις γιατί αυτό άλλωστε είναι ο άλλος γρίφος που πρέπει να λύσω.
.
Όπως είπα ο τοίχος που θα πέφτει η εικόνα έχει ένα μπαράκι στο κέντρο του το οποίο πάνω κάτω (καθώς είμαι στην δουλειά και τα φέρνω στο μυαλό μου τώρα) είναι κάπου στο 1.2-1.3 ύψος + ότι μπουκάλια έχει πάνω.. η εικόνα λοιπόν θα πέφτει γύρω στα 1.4-1.5 μέτρα απ το έδαφος και πάνω (+-10 εκατοστά). Το πως περίπου είναι εκείνο το σημείο είναι στην φωτογραφία στο άλλο θέμα που έχεις δει (την ξαναβάζω εδώ).

IMG_20161008_202103.jpg
IMG_20161008_202715.jpg

Όπως φαίνεται σε αυτή την φώτο (έβαλα και την φώτο χωρίς την εικόνα γιατί φαίνεται περισσότερο ο τοίχος) η εικόνα που φαίνεται απ το προβολάκι (δεδομένου ότι ξεκινάει απο εκεί που είπα) είναι 2x1.25 και όπως βλέπεις έχει περιθώριο και για μεγαλύτερη. Νομίζω το ύψος είναι σχετικά καλό αλλά για πιο χαμηλά δεν γίνεται δυστυχώς. Απ όλα αυτά καταλαβαίνεις ότι το σπίτι είναι αρκετά ψηλοτάβανο (αν έχεις 1,25 + πες 1,4 και έχεις και τόσο περιθώριο μέχρι το ταβάνι... καταλαβαίνεις)
Το ψηλοτάβανο όμως έχει όντως το αρνητικό ότι αν κρεμαστεί απ το ταβάνι ο προβολέας θα είναι αρκετά ψηλά.. πρέπει να κάνω μετρήσεις για να πω γιατί με την ανάμνηση μπορεί να πέφτω έξω πολλά εκατοστά αλλά πχ αν είναι 1,4 απο εκεί που ξεκινάει η εικόνα + 1,25 η εικόνα + κάνα 70 εκατοστά μέχρι το ταβάνι τότε μπορούμε να μιλάμε για 3,3 με 3,4 ύψος. ΑΝ οι μετρήσεις ήταν έτσι τότε απ το ταβάνι μέχρι πχ την μέση της εικόνας (αν έριχνε το προβολικό έτσι.. δεν ξέρω αν ρίχνουν με γωνία χωρίς ρύθμιση) για να έχω αυτή την οθόνη με έναν προβολέα που θα έριχνε στο κέντρο ακριβώς, τότε θα μιλούσαμε για 1,2- 1,3 μέτρα απ το ταβάνι (μπορεί να μην λειτουργεί έτσι το πράγμα και να λέω βλακείες) που νομίζω ότι είναι υπερβολική απόσταση για να κρέμεται ένας προβολέας (άσε που εγώ δεν θα μπορούσα ποτέ να τον βάλω εκεί πάνω :p)

Για να μπει στον απέναντι τοίχο δεν το συζητάμε. Σκέψου ότι στην φωτογραφία που λέω ότι αυτή η εικόνα βγαίνει απ τα 2,8 μέτρα (εκεί που είναι ο φακός) το προβολάκι αυτό έχει απο πίσω του άλλο 1,5 μέτρο μέχρι τον τοίχο και μάλιστα έχει και μπαλκονόπορτα που τελειώνει λίγο μετά το κέντρο του τοίχου.
 
19 June 2006
35,671
Ξεκίνα τις μετρήσεις και τα λέμε μετά:

1. Απόσταση θέασης
2. Απόσταση τοποθέτησης (στο περίπου)
3. Ύψος ταβανιού


Το PVC, το βρίσκεις εδώ:

http://atec.gr/pdf/PVC_Simona.pdf


(τα 1.3-1.4 μέτρα στο ύψος είναι αρκετά ψηλά αλλά, αν δεν γίνεται αλλιώς, προχωράμε έτσι....δεν είναι και το τέλος του κόσμου)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Aν πας σε κανονικο προβολεα θα εχεις φως και μαλιστα πολυ. Τοσο πολυ που σε μικροτερες ινστες ισως χρειαστεις αρνητικο gain στην οθονη. Ομως ειναι κριμα αν αγορασεις εναν entry level προβολεα να μην ανοιξεις καπου 100 τουλαχιστον ιντσες. Ομως καταλαβαινεις πως το υψος της εικονας θα μεγαλωσει κι αλλο και αυτο κανει ακομα πιο επιτακτικη την αναγκη να κατεβει πιο χαμηλα το καδρο.

Χωροταξικα τωρα και σε σχεση με την τοποθετηση του προβολεα....welcome to the club. Το μεγαλυτερο προβλημα με την αγορα ενος προβολεα. Για αυτο και κατα την επιλογη προβολεα αναλογα με τις ιδιαιτεροτητες του χωρου, θα πρεπει να δωθει προσοχη ποιος προβολεας δυναται να τοποθετηθει πιο ευκολα.
Αναλογα με το τι φακο θα φοραει (short/long throw, ποσο ζουμ εχει, αν διαθετει lens shift για να τοποθετηθει παρακεντρα της οθονης.)
Γιατι οχι, ενας προβολεας δεν πρεπει να τοποθετηθει διαγωνια ή να κοιταζει λοξα κλπ. Πρεπει παντα να ειναι εντελως παραλληλος ο φακος του ως προς την εικονα, αλλιως θα εχουμε τραπεζιο στην εικονα και οχι μονο.

Να ξερεις αν και μια diy οθονη απο αποψη κοστους και ελλειψη ζαρων ειναι προτιμητεα, οι οθονες δαπεδου/οροφης λυνουν παρομοια προβληματα με το δικο σου.
Οταν π.χ. στον τοιχο υπαρχουν τηλεορασεις/καδρα/επιπλα. Τοτε, ισως να ειναι προτιμητεα η επιλογη μιας οθονης οροφης (οχι επιτοιχια) οπου οταν θα κατεβει θα πεφτει μπροστα απο τα εμποδια, μιας και θα εχει τοποθετηθει πιο εξω στο ταβανι και οχι συριζα στον τοιχο.
Ομως εχεις και ψηλοταβανο και οι οροφης συνηθως εχουν ενα black border απο πανω των 40-50cm περιπου. Οποτε ελοχευει ο κινδυνος και παλι με αυτη λογω του ψηλου ταβανιου αυτη οταν τερματιζει στο ξεδιπλωμα, η εικονα να εξακολουθει να βρισκεται ψηλα απο το πατωμα.

Το μπαρακι που εχει υψος 1.2-1.3 χωρις τα μπουκαλια ειναι μεγαλο προβλημα. Ηδη ειναι πολυ ψηλα για τα δεδομενα. Θα ειναι κουραστικη απο κοντινη αποσταση. Θα κουραζεται ο σβερκος σας ή τα ματια σας να σηκωνετε το βλεμμα τοσο ψηλα. Θα ηταν αποδεκτο εαν βρισκοσασταν πολυ μακρια απο την εικονα οπου θα αλλαζε λιγακι η γωνια θεασης.

Κατι πρεπει να γινει καταρχας με αυτο το προβλημα.

Εχω δοκιμασει (μιας και εχω οθονη δαπεδου που ξεδιπλωνει απο κατω προς τα πανω) να κανω την εικονα να ξεκινα στο 1 μετρο για πειραμα. Κατεληξα μεχρι να τελειωσει η ταινια να βρεθω σε σταση...ξαπλωτου ανασκελα στον καναπε. (μιλω για 106" απο αποσταση 3 μετρων)
Επαναλαμβανω, εχει μεγαλη σημασια η αποσταση απο την οθονη. Οσο πιο ποντα εισαι, τοσο πιο πολυ στραβολαιμιαζεις.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

κανε ενα πειραμα με τον unic που εχεις.
Βαλε μια καρεκλα εκει που θα καθεσαι σε αποσταση με τον επομενο προβολεα.
Υστερα ρυθμισε τον Unic να δωσει 100" ή 106" ή 110" ιντσες (2.2μ ή 2.3 ή 2.4μ αντιστοιχως σε πλατος οθονης) μιας και δεν ξερω σε τι ιντσες θα καταληξεις.
Και καθισε να δεις υλικο σε αυτες τις ιντσες σε υψος απο εκει που τελειωνει το μπαρακι. Και διαπιστωσε μονος σου ποσο σου ειναι κουραστικο.

Θα παρατηρησεις πως αν πας την καρεκλα πιο κοντα θα σου ειναι πιο κουραστικο και αν πας τερμα πισω στο δωματιο θα σου ειναι πιο ξεκουραστα.
Υπολογισε λοιπον σε τι αποσταση θα καθεσαι και κρινε. Αφιερωσε ομως καποιο χρονο και οχι δευτερολεπτα για να καταλαβεις αν κουραζεσαι ή οχι κατα τη διαρκεια ολοκληρης ταινιας. Αν μπορεις παιξε υλικο 16:9 χωρις μπαρες ωστε να βλεπεις ολο το υψος της εικονας, μιας και αυτο ειναι που θα σε κουρασει πιο πολυ. Το να κοιτας πολυ ψηλα κοντα στο ταβανι)
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Λοιπόν... μέτρησα χθες και αν και ξέχασα να φέρω τις μετρήσεις μαζί μου, νομίζω τις θυμάμαι απ έξω.
Έχουμε και λέμε
Το ταβάνι είναι στα 3,1 μέτρα όσο μπόρεσα να μετρήσω
το μπαράκι στην μέση του τοίχου που φαίνεται στην φώτο είναι στο 1,05 και τα μπουκάλια άλλα 30 εκατοστά άρα σύνολο 1,35 από το πάτωμα μέχρι εκεί που ξεκινάει η εικόνα του προβολέα στην φωτογραφία (φυσικά εν ανάγκη τα μπουκάλια φεύγουν οπότε μιλάμε για 1,10-1,15 τότε πχ)

σε πλάτος ο τοίχος έχει όσο περιθώριο θέλω αφού ειναι 3+ μέτρα ενώ σε ύψος για εικόνα αν είναι γύρω στα 1,5 μέτρα (1,75 βγαίνει μέχρι τα 3 μέτρα αλλά είναι και μια μεγάλη μπορντούρα στο ταβάνι αρκετού ύψους). Στην φωτογραφία που έβαλα η εικόνα είναι 93" τραβηγμένη από τα 2,8 μέτρα που είναι τώρα ο προβολέας για να βγάλει αυτή την εικόνα. Όπως βλέπουμε έχει περιθώριο για πολύ μεγαλύτερη εικόνα, σίγουρα μέχρι 110" ή μέχρι 120" χωρίς τα μπουκάλια. Ας μείνουμε στις 110 max για την ώρα.

Τώρα για την απόσταση θέασης... όπως φαίνεται ο τοίχος που θα γίνεται η προβολή στην εικόνα, ο απέναντι του τοίχος είναι πάνω από 4,5 μέτρα (θα το σιγουρέψω το απόγευμα) ο Καναπές έχει την μικρή του γωνία σε αυτόν τον απέναντι τοίχο και συνεχίζει γωνία στον τοίχο αριστερά της εικόνας και φτάνει μέχρι τα 2,2 (ο άνθρωπος που θα καθόταν κοντινότερα αν έβλεπαν πολλοί) απ την "οθόνη". Λίγο με ενδιαφέρει αν έρθει και κάτσει κανείς τόσο κοντά μιας και εγώ με την γυναίκα μου καθόμαστε προς την γωνία του καναπέ (ο ένας απ τους 2 θα βλέπει την εικόνα λίγο παράκεντρα) που είναι 4 μέτρα για τον ένα (αυτήν που ξαπλώνει πχ) και πάνω απο 4 μέτρα για μένα που κάθομαι. Ας πουμε λοιπόν τα 4 μέτρα απόσταση θέασης.
Το ύψος των ματιών για αυτόν που κάθεται είναι πάνω κάτω κάπου στα μπουκάλια (ανάλογα το ύψος του ανθρώπου.. εμένα είναι γύρω στην μέση των μπουκαλιών ή ελάχιστα πιο πάνω γύρω στο 1,25 υπολογίσω). Για τον ξαπλωμένο φυσικά είναι πιο κάτω (πχ να πω 70-80 εκατοστά.. δεν μέτρησα αυτό το ύψος)

Ας πουμε λοιπόν χοντρικά χοντρικά ότι 2 άνθρωποι θα βλέπουν απ τα 4 μέτρα και απο ύψος απο 70 μέχρι 1,30 εκατοστά μια οθόνη πχ 100" που θα ξεκινάει απ τα 1,35-1,4 μέτρα (ή αν χρειαστεί λίγο λιγότερο). Ο προβολέας μπορεί να μπει οπουδήποτε απ τα 3 μέτρα (ταβάνι φυσικά μιλάμε εκεί) μέχρι και τα 4,5 μέτρα σε τοίχο αλλά σε αυτή την περίπτωση παράκεντρα (σίγουρα θα βόλευε αλλά δεν ξέρω πόσο κοστίζει ένας προβολέας που μπορεί να ρίξει τέτοια εικόνα αλλά και αν απ τα 4,5 μέτρα με κανένα zoom-out μπορεί να βγει εικόνα 100-110" ή θέλει πιο κοντά αναγκαστικά). Το παράκεντρα μπορεί να είναι απο λίγο (αν μπει κάπου πάνω απ τον καναπέ όσο γίνεται πιο κέντρο... χοντρικά κάπου εκεί που φαίνεται το "black adder" θα ήταν απέναντι ο προβολέας) ή και πολύ αν έμπαινε απ την άλλη μεριά της μπαλκονόπορτας όπου θα βόλευε για διάφορους λόγους (θα "κρυβόταν", θα ήταν δίπλα στον ενισχυτή ότι σημαίνει αυτό για καλώδια, δεν θα τον είχαμε απο πάνω να μας ζαλίζει κτλ) αλλά εκεί θα μιλούσαμε για μεγάλη γωνία αφού χοντρικά σύμφωνα με την φώτο ίσως απέναντι λίγο μετά τα δεξιά όρια της εικόνας (και εκεί ακόμα και να υπήρχε τέτοιος προβολέας να το κάνει αυτό, δεν ξέρω αν πχ η τηλεόραση δημιουργούσε πρόβλημα στην δέσμη κτλ).
Φυσικά το τέλειο θα ήταν ένας shortthrow με καθρέπτες επάνω στο μπαράκι να τελειώνουμε αλλά μου λείπουν μερικά χιλιάρικα :p

Είδα και το έπιπλο απ το οποίο θα μπορούσε να πέφτει το πανί. Έχω κάτι παρόμοιο στον ένα τοίχο αρκετά μακρύ (όχι έπιπλο αλλά σαν ραφάκι μακρί που έχω βάλει ψηλά για να μπουν διακοσμητικά) απ το οποίο αν το έβαζα στον τοίχο για τον οποίο μιλάμε θα μπορούσε να πέφτει πανί αλλά... θέλω μεγάλη εικόνα θα έπρεπε να μπει ψηλά και να αντέχει μια οθόνη 100" πράγμα το οποίο δεν ξέρω ούτε τι βάρος έχουν ούτε τίποτα... πάντως για εκεί που είναι η τηλεόραση μπροστά το να πέσει τόσο μεγάλη οθόνη το ξεχνάμε γιατί άσχετα αν εκεί το σαλόνι είναι πιο στενό και βολεύει γιατί έχει τοίχο απέναντι (πάνω απο τoν καναπέ), απ την άλλη και η τηλεόραση είναι ΠΟΛΥ μπροστά (ακριβώς γιατί είμαι κολλημένος με την μεγάλη εικόνα και θέλω την 55άρα κοντά μου) αλλά και υπάρχουν παράθυρα δεξιά αριστερά (αλλά και μια κολώνα που εξέχει στην μια μεριά για να πω ότι θα το έβαζα πάνω απ τα παράθυρα) που κάτι τόσο μεγάλο ανάμεσα απλά δεν χωράει δυστυχώς :)
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ξεκιναμε απο τα βασικα ως προς την τοποθετηση προβολεα. Ειτε τον ταβανωσεις, ειτε τον εχεις επανω σε καποιο τραπεζακι, ο προβολεας θα πρεπει να ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ στο κεντρο της οθονης. Ουτε πιο αριστερα, ουτε πιο δεξια. Σε περιπτωση οπου αυτο δεν μπορει να γινει, αναγκαστικα πας σε προβολεα που να διαθετει οπωσδηποτε οριζοντιο lens shift στο φακο του, ωστε να μπορει να μετατοπιζει το καδρο.
Οι entry level προβολεις, εχουν ενα υποτυπωδες λιγων μοιρων καθετο lens shift, οχι ομως οριζοντιο. Για οριζοντιο θα πρεπει να πας στο αντιστοιχο ανωτερο μοντελο καθε εταιριας σε μεγαλυτερη κατηγορια τιμης.
Για αυτο το λογο, κανεις οτι μπορεις αν γινεται, ωστε να καταφερεις να τοποθετησεις τον προβολεα ακριβως στο κεντρο της οθονης .
Περαν αυτου, θα ταβανωσεις ή θα τον εχεις σε καποιο τραπεζακι. ?
Στην μια περιπτωση ενδεχεται να υπαρχει καποιο φωτιστικο αναμεσα στη δεσμη του προβολεα και την οθονη.
Στην αλλη περιπτωση αναλογως των ιντσων που θελει να ανοιξει καποιος, αν δεν φτανει η αποσταση με το ζουμ, υπαρχει περιπτωση να χρειαστει ο προβολεας σε αποσταση να παει και να σκασει ακριβως εκει που θα καθεσαι ή και να χρειαστει να παει πισω απο την θεση θεασης, που σημαινει οτι και παλι θα εκοβε τη δεσμη η πλατη του καναπε.
Λογικα αφου θα καθεσαι στα 4 μετρα, θα πρεπει να παρεις εναν προβολεα με short throw φακο, ωστε να καταληξει να ειναι μπροστα σου.
Εχεις σκεφτει αν θα ταβανωσεις ή αν θα τον εχεις επανω σε τραπεζακι ωστε να τον μαζευεις μετα το τελος της προβολης. ?
Οσον αφορα τις ιντσες της οθονης, απο τα 4 μετρα θα μπορουσες να πας και σε καδρο 106"-110" αν σε παιρνει.
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Έχουμε και λέμε... λέω για 110" (αν μπορώ και 120 βλέπουμε)

Βλέπω στους διάφορους "calculators" όπως εδώ πχ (τυχαίο μοντέλο επειδή κοίταγα διάφορους που βρίσκω σε αγγελίες αλλά όποιον και να δω ίδιες αποστάσεις πάνω κάτω λέει για 100") http://www.projectorcentral.com/Epson_Europe-EH-TW3500-projection-calculator-pro.htm και βλέπω πως για τις 110" που μιλάω είναι στους περισσότερους στα 4,5 μέτρα απόσταση.
Βλέπω πως στα 4-5 κατοστάρικα σε τιμή μεταχειρισμένου πάντα βρίσκω και με οριζόντιο lens shift οπότε το γεγονός ότι μπορώ να βάλω έναν τέτοιο στον τοίχο πάνω απο τον καναπέ (δεν ξέρω τι παίζει απο φασαρία) και ελάχιστα παράκεντρα (ε όπως είπα εκεί χρειάζομαι μικρό σχετικά οριζόντιο shift) με δελεάζει αφού βλέπω ότι ο τοίχος είναι ιδανικός σε απόσταση (4,5 περίπου μέτρα) και γλυτώνω ταβανόματα και τραπέζια μέσα στην μέση... ΕΠΙΣΗΣ η εικόνα μπορεί να ριχτεί όπως φαίνεται και στην φωτογραφία και λίγο πιο αριστερά ώστε ο προβολέας να κεντράρει περισσότερο (σύμφωνα με το που είπα ότι μπορεί να είναι πάνω κάτω στον τοίχο πριν την μπαλκονόπορτα). Την συμβουλή σας σε αυτά :)
Μια μικρή ερώτηση κάπου εδώ... ο προβολέας σε τι ύψος πρέπει να είναι περίπου για να ρίξει εικόνα που ξεκινάει απ το 1,35 και είναι πχ 110" χωρίς lens shift (μην το σκίσουμε και οριζόντια και κάθετα και με βρίσει μετά).. στα 2,1 μέτρα ύψος όπως φαντάζομαι ή λέω βλακείες?
 
19 June 2006
35,671
Το ύψος τοποθέτησης του προβολέα εξαρτάται από όφσετ του, την δυνατότητα μετακίνησης ή μη του φακού (lens shift) και τέλος τις ίντσες του προβολέα.

Πάντα να θυμάσαι ότι μιλάμε για το κέντρο του φακού του στην τοποθέτηση και απόσταση και όχι για οτιδήποτε άλλο, π.χ. το πίσω μέρος, το κυρίως σώμα του κ.λ.π.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Έχουμε και λέμε... λέω για 110" (αν μπορώ και 120 βλέπουμε)

Βλέπω στους διάφορους "calculators" όπως εδώ πχ (τυχαίο μοντέλο επειδή κοίταγα διάφορους που βρίσκω σε αγγελίες αλλά όποιον και να δω ίδιες αποστάσεις πάνω κάτω λέει για 100") http://www.projectorcentral.com/Epson_Europe-EH-TW3500-projection-calculator-pro.htm και βλέπω πως για τις 110" που μιλάω είναι στους περισσότερους στα 4,5 μέτρα απόσταση.
Βλέπω πως στα 4-5 κατοστάρικα σε τιμή μεταχειρισμένου πάντα βρίσκω και με οριζόντιο lens shift οπότε το γεγονός ότι μπορώ να βάλω έναν τέτοιο στον τοίχο πάνω απο τον καναπέ (δεν ξέρω τι παίζει απο φασαρία) και ελάχιστα παράκεντρα (ε όπως είπα εκεί χρειάζομαι μικρό σχετικά οριζόντιο shift) με δελεάζει αφού βλέπω ότι ο τοίχος είναι ιδανικός σε απόσταση (4,5 περίπου μέτρα) και γλυτώνω ταβανόματα και τραπέζια μέσα στην μέση... ΕΠΙΣΗΣ η εικόνα μπορεί να ριχτεί όπως φαίνεται και στην φωτογραφία και λίγο πιο αριστερά ώστε ο προβολέας να κεντράρει περισσότερο (σύμφωνα με το που είπα ότι μπορεί να είναι πάνω κάτω στον τοίχο πριν την μπαλκονόπορτα). Την συμβουλή σας σε αυτά :)
Μια μικρή ερώτηση κάπου εδώ... ο προβολέας σε τι ύψος πρέπει να είναι περίπου για να ρίξει εικόνα που ξεκινάει απ το 1,35 και είναι πχ 110" χωρίς lens shift (μην το σκίσουμε και οριζόντια και κάθετα και με βρίσει μετά).. στα 2,1 μέτρα ύψος όπως φαντάζομαι ή λέω βλακείες?

Για το παράδειγμα που έφερες, θα σε βοηθήσει ο συντονιστής της κατηγορίας μιας και τυγχάνει να έχει τον ίδιο....Ιζόλα!! (έτσι τον έχει βαφτίσει ο ίδιος..:flipout:). Βασικά έχει τον 3200, αλλά, είναι ίδιοι στην πράξη με τον 3500. Επίσης, αν θυμάμαι καλά, το όφσετ 0 του 3200 βρίσκεται μέσα στην οθόνη, περί το 70% στο ύψος του κάδρου. Δεν είναι σαν τους DLP που κάθονται τέρμα πάνω ή τέρμα κάτω. Φυσικά, ο Έπσον έχει πάντα την ευκολία μιας ευρείας μετακίνησης φακού.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
O καθε προβολεας εχει το δικο του offset φακου. Δηλαδη ο φακος με λιγες μοιρες στελνει την εικονα ελαφρως προς τα πανω αν ειναι σε τραπεζι ή ελαφρως προς τα κατω αν τον ταβανωσουμε αναποδα.
Αυτη η αποσταση προς τα πανω ή προς τα κατω, θα αυξομειωθει και λιγακι αναλογα εαν ο προβολεας ειναι πιο κοντα ή μακρια. Εντελως πολυ χοντρικα σε μια τυπικη αποσταση προβολεα απο την οθονη, περιπου στα 20cm.
Mε τον calculator καθε εταιριας κλπ υπολογιζεται αυτοματα και αυτο οταν βαλεις τις αλλες τιμες.
Οποτε εντελως χοντρικα, αν η εικονα τελειωνει π.χ. 80 εκ απο το πατωμα, ο φακος του προβολεα θα ειναι 60 εκ πανω απο το πατωμα. Αντιστοιχως και στο ταβανι παλι θα ειναι 20cm πανω απο το πανω μερος της εικονας.
Αυτο ειναι και ενα αλλο θεμα που μπορει να προκυψει οταν ταβανιαζουμε αλλα θελουμε να κατεβασουμε πολυ χαμηλα την εικονα. Ενδεχεται ο προβολεας να χρειαστει να κατεβει αρκετα κατω απο το ταβανι.
Υπαρχουν και προβολεις νομιζω) που στελνουν την εικονα ακριβως ευθεια, αλλα ειναι λιγοι.
Θα βοηθησει λιγο και το καθετο lens shift του προβολεα, οποτε εχεις μια ανοχη να ανεβοκατεβασεις το καδρο.

Εξαρταται απο τον προβολεα λοιπον και τι offset εχει και σε τι αποσταση θα τοποθετηθει απο την οθονη. Δοκιμαζεις διαφορους προβολεις με καποιον calculator και βλεπεις.
Οσον αφορα το οριζοντιο lens shift στους προβολεις, να θυμασαι οτι το οριζοντιο εχει τη δυνατοτητα λιγοτερων μοιρων περιστροφης απο το καθετο και επισης ΑΝ χρησιμοποιηθει ΚΑΙ καθετο το οριζοντιο μικραινει ακομα πιο πολυ.
LCD προβολεις π.χ. επσον, εχουν μεγαλυτερη μετακινηση lens shift και focus σε σχεση με DLP προβολεις συνηθως.

Και τωρα με αφορμη τα παραπανω να πω τουτο: Βλεπεις μεχρι ΤΩΡΑ ποσα θεματα προκυπτουν για την τοποθετηση ενος προβολεα σε συναρτηση με το που θα τοποθετηθει η οθονη, τι ρυθμιστικα τοποθετησης εχει ενας προβολεας κλπ.
Και σκεψου τωρα που μπαινει καποιος σε ενα forum και ρωταει, παιδια με 500 ευρω τι παιρνω. ? Και απανταει αμεσως ο αλλος: θα παρεις αυτον, μαμαει.
Ουτε ο ενας φροντισε να δωσει στοιχεια τοιχων, διαστασεων, αποστασεων, ιντσων κλπ σε οτι αφορα την τοποθετηση, ουτε ο αλλος που απαντησε νοιαστηκε αν ο προβολεας που προτεινε θα καταφερει να ανοιξει τις ιντσες που θελει ο αλλος χωρις να ξερει ΠΟΥ θα τοποθετηθει ο προβολεας. Το εγραψα με αφορμη αυτη τη συζητηση, γιατι πολυ συχνα βλεπω ερωτοαπαντησεις για προβολεις σε διαφορα φορουμ και κανενας δεν συζητα το πολυ ουσιωδες: ΧΩΡΙΣ να γνωριζουμε τα της οθονης και τοποθετησης προβολεα στον χωρο ...ΔΕΝ γινεται να προτεινεις κανεναν προβολεα.
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Το καταλαβαίνω και γιαυτό ξεκίνησα πρώτα με την οθόνη και την χωροθέτηση ώστε μετά να βρω ποιος τυχόν προβολέας μου ταιριάζει ανάλογα το σημείο που θα ήθελα να μπει και τι extras θα χρειαστούν (όπως το οριζόντιο lens shift πχ)... ακόμα και αυτοί που άρχισα να κοιτάω δειλά δειλά όπως στο παράδειγμα που έδωσα, διαμορφώθηκαν σύμφωνα με τις απαντήσεις και το τι αρχίζω σιγά σιγά να καταλαβαίνω (φυσικά δεν είναι καθόλου ώρα ακόμα να συζητήσω για προβολέα...).

Θα δω λοιπόν αν θελήσω να μπει στον τοίχο όπως ανέφερα τελικά, ακριβώς ύψος, απόσταση, γωνία που θα μπορούσε να μπει εκεί και θα επανέλθω τώρα που πάνω κάτω άρχισα να παίρνω μια καλή ιδέα.. :) Να είστε καλά για τις συμβουλές :) Θα κανονίσω και αυτό που πρέπει να κανονίσω ώστε εκτός απο εκείνες τις μετρήσεις να βρω την ευκαιρία να δω απο κοντά πως είναι οι 110" απο έναν σοβαρό προβολέα ;)
 
19 June 2006
35,671
Ένα τελευταίο για να μην σε ζαλίζω....

Έχε υπόψιν σου ότι οι παλιότερης γενιάς προβολείς δεν είναι πολύ φωτεινοί από μαμά. Το μπαμ της φωτεινότητας έσκασε όταν μπήκε στο παιχνίδι το 3D που απαιτούσε περισσότερο φως. Σου φέρνω ένα παράδειγμα και τελειώνω...ένας Έπσον 3500 ή ένας Μπενκ 5000 ή 20000 δεν σου γεμίζει καλά ένα 120άρι κάδρο. Ναι μεν θα βλέπεις μια χαρά τις ταινιούλες σου, αλλά, θα σου λείπει φως. Ήταν μηχανήματα φτιαγμένα για πιο μικρά κάδρα.

Ασφαλώς μιλώ για προβολείς με home cinema προσανατολισμό και όχι για data όπου μπορείς να βρεις και 8ετίας με 5000 lumens και αληθινά μάλιστα.
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
ΟΚ.. δεδομένου ότι έχω έναν σχετικά σκοτεινό χώρο που συσκοτίζεται εντελώς αν θέλω τότε απ τα 4,5 μέτρα προβολή σε 110" πχ πόσα lumen θα χρειαζόμουν σε μια μέση οθόνη (πχ έναν φτιαγμένο τοίχο) για σωστή προβολή (όσον αφορά αντίθεση, μαύρο κτλ) χωρίς να μου λείπει φως? Είχα μείνει με την εντύπωση πως επειδή ο χώρος μου είναι σχετικά σκοτεινός ότι δεν θέλω τρελά φωτεινό προβολέα (αλλιώς θα θέλω κάποιο σκούρο χρώμα στην "οθόνη")
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Aλλο πραγμα η συσκοτιση του να μην μπαινει απο καπου φως (π.χ. απο καποιο παραθυρο) κατα τη διαρκεια της προβολης και αλλο πραγμα να υπαρχουν μαυροι ή πολυ σκουροι τοιχοι. Γιατι και αυτοι με τη σειρα τους, οταν φωτισει ενα καδρο 100" θα φωτιστουν οι τυχον ανοιχτοχρωμοι τοιχοι απο την ιδια την οθονη και υστερα θα επιστρεψουν μερος αυτου του φωτος παλι πισω στην οθονη χαλωντας ετσι το κοντραστ.
Εν μερη δηλαδη, απο αντανακλασεις στο χωρο και οι τοιχοι/ταβανι/πατωμα θα φωτισουν το χωρο (αρα και την οθονη).
Τωρα για τι φωτεινοτητα θες στον καθε προβολεα, εχει να κανει και για ποιον προβολεα μιλαμε. Γιατι ως γνωστον, οταν καλιμπραρουμε εναν προβολεα, αυτος καταληγει να βγαζει λιγοτερα απο τα ονομαστικα lumen. Υστερα η λαμπα πεφτει κι αλλο με τις ωρες χρησης εν καιρω.

Σε γενικες γραμμες ομως ενας π.χ. dlp benq ακομα και καλιμπραρισμενος, δινει αρκετο φως που μπορει να καλυψει καδρο μεγαλυτερο και απο 120".
Αλλα περιμενε να στα πει ο χατζο-νουμερακιας που τα θυμαται και απ εξω. :rolleyes:
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Κατασκευή/επιλογή οθόνης για μελλοντικό προβολικό

ΟΚ.. δεδομένου ότι έχω έναν σχετικά σκοτεινό χώρο που συσκοτίζεται εντελώς αν θέλω τότε απ τα 4,5 μέτρα προβολή σε 110" πχ πόσα lumen θα χρειαζόμουν σε μια μέση οθόνη (πχ έναν φτιαγμένο τοίχο) για σωστή προβολή (όσον αφορά αντίθεση, μαύρο κτλ) χωρίς να μου λείπει φως? Είχα μείνει με την εντύπωση πως επειδή ο χώρος μου είναι σχετικά σκοτεινός ότι δεν θέλω τρελά φωτεινό προβολέα (αλλιώς θα θέλω κάποιο σκούρο χρώμα στην "οθόνη")

Ας πάρουμε μια οθόνη με κέρδος 1 για να μην μπλεκόμαστε σε άλλα...έχουμε:

110'' = 2.43 x 1.37 = 3,32 τ.μ.

Ας προσπαθήσουμε να πιάσουμε τα 15FL. 15 x 10,76 = 161,4 lux.

3,32 x 161,4 = 535,8 LUMENS. Δηλαδή, χοντρικά θέλεις 550 lumens, μετρημένα ασφαλώς και όχι ονομαστικά για αυτή τη διάσταση κάδρου.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αυτα θα τα παρει νομιζω απο οποιονδηποτε σημερινο 3d προβολεα, ακομα και καλιμπραρισμενο.
Απο εκει και περα, θα μπει στην εξισωση και ποσο φως χανει η λαμπα του εκαστοτε προβολεα μετα απο π.χ. 500-1000-1500 ωρες.
Βεβαια δεν ειναι και εντελως τραγικα τα πραγματα. 12 με 16 FL ειναι η προτιμητεα φωτεινοτητα που πρεπει να βλεπουμε τις ταινιες.
Τωρα και να πεσουμε εν καιρω και στα 10 ή 9, θα εξακολουθησουμε να βλεπουμε, απλα πιο χαμηλα. Και ο καθενας κρινει εαν θα προβει σε αλλαγη λαμπας ή θα την κρατησει κι αλλο για οικονομια.