Ηχοαπορροφητικα Πανελ και Bass Traps

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αγαπητοι φιλοι,

Λογω του οτι παιζω μονο με πικαπ και τα bass reflex του ηχειου ειναι στην πισω μερια, με αποτελεσμα να εχω πολυ μπουμαρισμα και να μαζευει και η κεφαλη κραδασμους και αλλα τετοια χαριτωμενα, αποφασισα να κατασκευασω ηχο παγιδες και μπασο παγιδες.

Ουσιαστικα πανελς με ρικοφον παχους ενος εκατοστου για να τοποθετηθει πισω απο τα ηχεια.

Θα ηθελα τα φωτα σας, αναφορικα με τα υλικα. Ρικοφον, Πετροβαμβακα η ετοιμες μπασοπαγιδες?
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Παρε ιδέες απο το lazarakis.gr.
Εγω πάντως θα σου πρότεινα να φέρεις άνθρωπο να μετρήσει τον χωρο σου ωστε να ξερεις τι ακριβως πρέπει να κάνεις και με ποια βήματα ...
 
Last edited by a moderator:

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Παρε ιδέες απο το lazarakis.gr.
Εγω πάντως θα σου πρότεινα να φέρεις άνθρωπο να μετρήσει τον χωρο σου ωστε να ξερεις τι ακριβως πρέπει να κάνεις και με ποια βήματα ...

Το θεμα ειναι να αποφυγουμε το 200 ... τον γενικο κανονα ψαχνω καθως οι τοποθετησεις θα γινουν με πειραματισμο...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Το θεμα ειναι να αποφυγουμε το 200 ...

Με όλο το σεβασμό, αλλα αυτο ειναι το γνωστο λάθος

Ξοδεύουμε πολλά σε εξοπλισμό και τσιγγουνευομαστε βασικά πράγματα, όπως αυτο ή η ρύθμιση ενός προβολέα, τα οποία κοστίζουν ένα πολύ μικρο κλάσμα της αξίας του εξοπλισμού μας και τα οποία πιθανόν να τον απογειώσουν

Βέβαια για να μπορέσει να το συνειδητοποιήσει αυτο κάποιος, πρέπει να έχει μια κάποια εμπειρία

Μην ξεχνάμε φυσικα οτι όλα γίνονται και diy αλλα κάποια απαιτούν και ειδικές γνώσεις για να γίνουν σωστά

Φιλικά
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Με όλο το σεβασμό, αλλα αυτο ειναι το γνωστο λάθος

Ξοδεύουμε πολλά σε εξοπλισμό και τσιγγουνευομαστε βασικά πράγματα, όπως αυτο ή η ρύθμιση ενός προβολέα, τα οποία κοστίζουν ένα πολύ μικρο κλάσμα της αξίας του εξοπλισμού μας και τα οποία πιθανόν να τον απογειώσουν

Βέβαια για να μπορέσει να το συνειδητοποιήσει αυτο κάποιος, πρέπει να έχει μια κάποια εμπειρία

Μην ξεχνάμε φυσικα οτι όλα γίνονται και diy αλλα κάποια απαιτούν και ειδικές γνώσεις για να γίνουν σωστά

Φιλικά

Αγαπητε, ποιος σου ειπε οτι ειναι θεμα τσιγκουνιας???? απλως προτιμω να δοκιμασω πρωτα μονος μου και εαν δεν δουλεψει με αυτο που θα κανω τοτε θα σκεφτω να δωσω το 200 για να μου μετρησει καποιος τον χωρο. Αλλωστε οι πρωτες ανακλασεις θελω να κοπουν για να μην ενοχλουν το πικαπ και οχι να το κανω στουντιο που ενδεχομενως να χρειαζοταν ο ειδικος να κανει τον ηχοβολισμο. Σε καθε περιπτωση περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

Φιλικα Παντα
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Να βάλεις τα σφουγγαρακια στα bass reflex δοκιμασες;
Με αυτά που λες πάντως άκρη δε θα βγαλεις. Ένας πόντος δεν είναι τίποτα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Και παλι. Πρεπει να μιλήσουμε για 10αρη πετροβάμβακα νομιζω. Αλλα δεν είμαι ο πλεον αρμόδιος οποτε μην το παίρνεις μετρητοίς.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Και παλι. Πρεπει να μιλήσουμε για 10αρη πετροβάμβακα νομιζω. Αλλα δεν είμαι ο πλεον αρμόδιος οποτε μην το παίρνεις μετρητοίς.

Και γω για πετροβαμβακα ειχα ξεκινησει αλλα στην πορεια μιλωντας με δυο καλους φιλους μηχανικους ηχου, υποστηριξαν την αποψη οτι πρεπει να μπουν πικοφον και μπασσοπαγιδες.. Δεν ξερω...