Με τι να συνδιάσω τα JBL 580 ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

puntix

New member
6 November 2009
95
Εδώ και καιρό απο ακροάσεις στο youtube εχω καταλήξει οτι μου αρεσει ο ηχος στα JBL 580 , τα θελω κυρίως για ακροαση jazz και αναζητώ καποιον ολοκληρωμένο ενισχυτή για να τρέξω τα συγκεκριμένα ηχεία αλλα και να μπορώ να αναβαθμισω το συστημα σε 5.1 αργότερα όταν το θελήσω.
Να αναφέρω οτι η απόσταση θα είναι 1,5 το πολύ 1,8 μέτρα και θελω να ακουω μουσική στα 85 db , στο official site προτίνει ενισχυτή 200 watt αλλα θελω την γνωμη σας, μου αρεσουν αρκετά οι Marantz και συγκεκριμενα γλυκοκοιταζω τον Marantz SR7010 εσείς με τι θα συνδιαζατε τα συγκεκριμενα ηχεία?

υ.π Δεν με ενδιαφέρει το atmos
[h=1][/h]
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
ακροάσεις στο youtube ; δεν είναι καλή η ποιότητα του ήχου εκεί ,επίσης γράφεις: η απόσταση θα είναι 1,5 το πολύ 1,8 μέτρα αλλά δε μας λες πόσα τετραγωνικά θα είναι το δωμάτιο ακρόασης -και τέλος πάντων πόσα χρήματα διαθέτεις ;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
To θέμα είναι πως για απόσταση 1,5-1,8μ θέλεις ηχείο near field. Ένα τέτοιο ηχείο θεωρώ ότι θα μπουκώσει τη σκηνή. Κάποιο ενεργό 5-6 ιντσών δίδρομο θα ήταν καλύτερη ιδέα νομίζω ενώ αν σε παίρνει χωροταξικά βάζεις και sub. Με κάποιο dac-pre της marantz. Από εκεί και πέρα αν επιμένεις στο σεταπ, αφού θα είσαι δικάναλος πάρε δικάναλο της ίδιας εταιρίας με home cinema passthrough για να μπορείς μελλοντικά να προσθέσεις πολυκάναλο μέσα από τα preouts.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τι χώρο έχεις; Τα ηχεία αυτά δεν ακούγονται σε τέτοια απόσταση ούτε για αστείο , δεν προλαβαίνουν να "ανοίξουν" με τίποτα. Κατά την γνώμη μου χρειάζονται απόσταση περί τα 2.5 μ. και κατάλληλο χώρο.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Εχεις ενα πολυ καλο ηχειο,απο αυτα που θα γινουν κλασσικα.Διαβασε το review του Σταματακου στο avmentor,για ιδεες στα χαρακτηριστικά του ενισχυτή.εχω τα 530 που ειναι πιο μικρα και πιο δυσκολα,θελουν αρκετα βατ.
 

puntix

New member
6 November 2009
95
Λοιπόν παιδιά επανερχομαι , χωρος υπάρχει 35 τετραγωνικά και η απόσταση μπορει να μεγαλώσει δεν ειναι πρόβλημα, όσο για τον φιλο που εγραψε για ενεργά προφανως εννοει αν καταλαβαινω καλα για studio monitors, ναι το ειχα σαν ιδεα να χρησιμοποιησω με καποιον προενισχυτη με eq άλλα το μετανιωσα θα γθελα να παω σε δαπεδου και παθητικά.
To θέμα είναι πως για απόσταση 1,5-1,8μ θέλεις ηχείο near field. Ένα τέτοιο ηχείο θεωρώ ότι θα μπουκώσει τη σκηνή. Κάποιο ενεργό 5-6 ιντσών δίδρομο θα ήταν καλύτερη ιδέα νομίζω ενώ αν σε παίρνει χωροταξικά βάζεις και sub. Με κάποιο dac-pre της marantz. Από εκεί και πέρα αν επιμένεις στο σεταπ, αφού θα είσαι δικάναλος πάρε δικάναλο της ίδιας εταιρίας με home cinema passthrough για να μπορείς μελλοντικά να προσθέσεις πολυκάναλο μέσα από τα preouts.
τα 580 απο οτι ακουω εχουν πολυ καλο μπασο αλλα θα ηθελα να εχω την δυνατοτητα να αναβαθμισω το συστημα ισως με καποιον av αργοτερα θα ηθελα να μπορώ να ακουω εκτος απο την θεση ακρόασης και στον υπολοιπο χώρο ευχαριστα ειμαι αναμεσα στον Marantz PM-14S1 στα 220 w και στον μικρο 175w maratz 7005 η διαφορά ειναι τριπλάσια αναμεσα στα 2 μοντέλα θα ηθελα την γνωμη σας.
υ.π εχει καποιο απο τους 2 παραπανω ενισχυτές passthrough αλήθεια?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ο 14s1 έχει σίγουρα. Ο άλλος μάλλον όχι αλλα λειτουργει και ως usb dac. Άκρως χρησιμο ειδικα σε περιορισμένο budget.
Τωρα σαν ποιότητα νομιζω οτι ο ακριβός είναι αισθητά καλύτερος. Κλασσική καλη σειρα marantz. Ο γνώριμος ήχος με τη χαμένη λεπτομέρεια των κατώτερων σειρών.
Αλλα κοστίζει αρκετά και μπλέκεται σε δύσκολες κατηγορίες.
Πάντως με την καμια μη δώσεις τοσα λεφτά χωρίς ακρόαση.
 

puntix

New member
6 November 2009
95
θα μπορουσα να ακουσω καπου στη θεσσαλονικη τους συγκεκριμενους ενισχυτες με τα jbl ?
 

puntix

New member
6 November 2009
95
δυστηχώς το 580 καταργηθικε ολη η σειρα δεν μπορω να τα βρω Ελλαδα δεν θα τα ξαναφερει πλεον ο αντιπροσωπος ....
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Στο ebay εχει τα 530, cherry(κουκλια σε σχεση με τα μαυρα) στις 620 λιρες με μεταφορικα
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Απάντηση: Re: Με τι να συνδιάσω τα JBL 580 ?

δυστηχώς το 580 καταργηθικε ολη η σειρα δεν μπορω να τα βρω Ελλαδα δεν θα τα ξαναφερει πλεον ο αντιπροσωπος ....

Tσέκαρε στο skroutz δείχνει να υπάρχουν τα 590.
 

puntix

New member
6 November 2009
95
δεν θελω να 590 ομως , τα 580 ηθελα και απο ebay δεν ξερω σε τι κατασταση θα ερθουν δεν βασιζομαι..
 

kkaram

New member
15 November 2014
38
Επειδη κανενας μας δεν εχει στην κατοχη του αυτα τα ηχεια, θα κανω την υποθεση οτι οι Yamaha 1000, 1100, 2000 και 2100 θα μπορουσαν να συνδυαστουν καλα με το ηχειο. Στα 35 τμ δεν νομιζω να χρειαστεις 200 watt. Η Jbl παντα προτεινει τον μεγιστο ενισχυτη για τα ηχεια της. Οι Yamaha πιστευω οτι ταιριαζουν ηχητικα και ηλεκτρικα.