RS Components Hellas

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Χρησιμοποίησα πρόσφατα, την ελληνική σελίδα της RS Components.

Μάλιστα βρήκα εκεί NVE Isolator, που μόνο η digikey είχε και δεν υπήρχε σε κανένα μεγάλο της Ευρώπης (mouser, farnell). Το έψαχνα καιρό τώρα και δεν τολμούσα να το προχωρήσω από digikey.

Με εξέπληξε ότι μπορείς να κάνεις όλη την επικοινωνία στα ελληνικά, καθότι δηλώνουν έδρα στην Ελλάδα (νομίζω κάπου στη Ν.Ιωνία).

Χρεώνουν 9,99 για μεταφορικά μέσω DHL και η πληρωμή γίνεται είτε μέσω τραπέζης είτε μέσω Paypal, αλλά με αποστολή ποσού για υπηρεσίες προς τρίτους.
Χρειάστηκα να τους πάρω δύο φορές τηλέφωνο, μία κατά τη διαδικασία πληρωμής και μία για την παραλαβή και η επικοινωνία έγινε τάχυστα και στη γλώσσα μας.
 
Είναι όντως στη Ν. Ιωνία, έχω πάρει κατά καιρούς διάφορα από αυτούς.

Μέχρι κάποια στιγμή πέρυσι είχαν μηδέν επιβάρυνση μεταφορικών για παραλαβή από την έδρα τους και για οποιοδήποτε ποσό, πράγμα εξαιρετικά βολικό. Έβαζες παραγγελία για 5 αντιστάσεις και στις έφερναν από Αγγλία σε 2 μέρες χωρίς μεταφορικά.

Κάποια στιγμή το άλλαξαν σε αυτό που ισχύει τώρα.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δημήτρη, εάν πας από εκεί νομίζω και τώρα δεν χρεώνουν μεταφορικά. Απλά σε μένα είναι δώρο άδωρον λόγω απόστασης.