Ανοδίωση, τεχνική, πηγές ανοδίωσης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πλακα-πλάκα,τωρα που λέτε για την ανοδίωση.
Έχω πηγή συνεχούς πολλά Α,είναι φορτιστής για μπαταρίες φορτηγών.
Υπάρχει πουθενά η διαδικασία να κάνω καμιά ψευτοδοκιμή να βοηθήσω;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Οδοιπορικό με ένα ντιούικο dac

Κάνε μια επικοινωνία με τον Πέτρο (Peter52) είναι γνώστης της διαδικασίας και το ψάχνει προσωπικά...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Οδοιπορικό με ένα ντιούικο dac

Πλακα-πλάκα,τωρα που λέτε για την ανοδίωση.
Έχω πηγή συνεχούς πολλά Α,είναι φορτιστής για μπαταρίες φορτηγών.
Υπάρχει πουθενά η διαδικασία να κάνω καμιά ψευτοδοκιμή να βοηθήσω;

Χρειάζονται πολλά Α ,πάρα πολλά
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Οδοιπορικό με ένα ντιούικο dac

Πέτρο,είναι σαν φοριαμός αυτο που λέω,με ρόδες για να καταλάβεις.
Εκτός του οτι φορτίζει μπορει να βάζει μπροστά μεγάλα δομικά μηχανήματα με συστοιχίες μπαταριών.
Πολλά αμπερ λοιπον.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Οδοιπορικό με ένα ντιούικο dac

Σωκράτη δε μπορώ να σου πώ τίποτε για το συγκεκριμένο γιατί απλά δεν το ξέρω ,πάντως τα μηχανήματα που χρησιμοποιούνται για <σοβαρές> επιμεταλλώσεις δεν χρειάζονται απλά κορυφώσεις για κάποια 2-3 λεπτα των Α ,αλλά να μπορούν να δουλέψουν επί πάρα πολύ ώρα σ αυτές τις συνθήκες Και βέβαια τα <μπάνια> πού χρειάζονται είναι αναλόγου μεγέθους
Εχω ένα πού είναι 24 βολτ -200Α και δεν μπορεί να κάνει σοβαρή επιμετάλλωση ούτε 1μ ,και όταν κάνει απομετάλλωση σε αντικείμενα 50 γραμ τρίζει ολόκληρο [όταν έχουν μεγάλες επιφάνειες] Επομένως δε μπορώ να σου πώ με σιγουριά το τι κάνει αυτό πού λές ,μόνο αν κάνετε δοκιμή σε κάτι πού δεν σας νοιάζει αν θα χαλάσει
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Απάντηση: Οδοιπορικό με ένα ντιούικο dac

Ο Πέτρος έχει την τεχνογνωσία (τουλάχιστον τη βασική), μιας και είναι χημικός και μπορεί να τα καταφέρει.
Το πρόβλημα είναι ο χώρος μιας και μιλάμε για καυστικά υγρά.
Τα αμπέρ που χρειάζονται είναι ανάλογα τις επιφάνειας, άρα για προσόψεις είναι σχετικά εύκολο να το καταφέρει ένα τέτοιο τροφοδοτικό.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Οδοιπορικό με ένα ντιούικο dac

Με τα ελάχιστα που εχω διαβάσει σκεφτόμουν να το βάλω σε ενα πλαστικό βαρέλι,σχεδόν στην ύπαιθρο.
Θα δω την διαδικασία για να δω τι παίζει και τι χρειάζεται και θα αναφέρω!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Οδοιπορικό με ένα ντιούικο dac

Με τα ελάχιστα που εχω διαβάσει σκεφτόμουν να το βάλω σε ενα πλαστικό βαρέλι,σχεδόν στην ύπαιθρο.
Θα δω την διαδικασία για να δω τι παίζει και τι χρειάζεται και θα αναφέρω!

Τα υγρά συνήθως χρειάζονται να έχουν κάποια θερμοκρασία ,από 30 β και πάνω Το είδες αυτό ;
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Απάντηση: Οδοιπορικό με ένα ντιούικο dac

Δεν ανοίγουμε άλλο νήμα, μπας και τα καταφέρουμε στο τέλος να τα φτιάχνουμε μόνοι μας τα κουτιά;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ανοδίωση, τεχνική, πηγές ανοδίωσης2

Χμ... Υπάρχει τρόπος και για αυτο,αλλα πιο υψηλή,60 και.
Πρέπει σταθερή;
 
Last edited by a moderator:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Οδοιπορικό με ένα ντιούικο dac

Χμ... Υπάρχει τρόπος και για αυτο,αλλα πιο υψηλή,60 και.
Πρέπει σταθερή;

Υπάρχει ένα εύρος πού σου δίνουν ,οπότε πρέπει να είσαι μέσα σ αυτό .
Το δοχείο πού θα ζεσταθούν θα πρέπει να επιρρεάζεται από το υγρά για υτό συνήθως χρησιμοποιούνται η γυάλινα [το καλύτερο] ή ειδικά ανοξείδωτα
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Οδοιπορικό με ένα ντιούικο dac

Α,δεν πειράζει να ειναι μεταλλικό;
Ανοξείδωτο υπάρχει,καζάνι κανονικό.
Θα μελέτησω και θα σας πω,εχω περιέργεια!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Οδοιπορικό με ένα ντιούικο dac

Σωκράτη με το μεταλλικό δεν μπορεί να γίνει η ανοδίωση γιατί θα γίνει και αυτό ηλεκτρόδιο ,οπότε θα γίνει της πόπης .
Στο μεταλλικό μπορείς να το ζεστάνεις ,αφού πρώτα ρίξεις πολύ λίγο υγρό μέσα για να δείς αν υπάρχουν αλλοιώσεις
Αν θες τη γνώμη μου κάνε τη δοκιμή σε μικρή κλίμακα
Πάρε από το σπίτι μια κατσαρόλα πυρέξ ζέστανε μέσα το υγρό και βάλε ηλεκτρόδια κλπ,κλπ και κάνε τη δοκιμή κανονικά
το πυρέξ αν το ζεστάνουμε με φλόγιστρο βάζουμε από κάτω πλέγμα με αμίαντο για να μη χτυπάει η φωτιά κατευθείαν
Και πάρε τηλ για ότι χρειαστείς ,τα φάγαμε τα νιάτα μας με όλα αυτά τα δηλητήρια .
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Οδοιπορικό με ένα ντιούικο dac

Οκ,τωρα αρχίζω να καταλαβαίνω.
Θα μας μεταφέρουν τα παιδιά στο νημα με τα κουτιά,να μην χαλάμε το νημα.
 

Peter52

Established Member
25 November 2010
198
Re: Απάντηση: Οδοιπορικό με ένα ντιούικο dac

Για την ανοδίωση αφού υπάρχει πηγή ρεύματος μπορούμε να ξεκινήσουμε. Τα υλικά τα αναλαμβάνω, είναι σχετικά εύκολα. Αυτό που χρειάζεται είναι ένα πλαστικό δοχείο να χωράει όρθια τα μεταλλικά κομμάτια. Προτείνω να συναντηθούμε κάποια στιγμή να τα εξηγήσουμε γιατί από τον νήμα είναι λίγο δύσκολο.
Πρέπει να πούμε πολλά και να κανονίσουμε πώς θα ξεκινήσουμε. Να ληφθεί υπόψη ότι πρέπει να προηγηθεί το βούρτσισμα των μετάλλων.
 

Peter52

Established Member
25 November 2010
198
Re: Απάντηση: Οδοιπορικό με ένα ντιούικο dac

Υπάρχει επιχείρηση στο Μοσχάτο που προμηθεύει με υλικά και εργαλεία τα εργοστάσια ανοδίωσης. Σε συνάντηση που είχα μαζί τους μου έδωσαν πληροφορίες σχετικά με το σχήμα εργασίας και τις απαιτήσεις. Αποσπασματικά (πιο εύκολα θα τα πούμε από κοντά) απαιτούνται: Τάση 15v, ένταση 200A ανά τετραγωνικό μέτρο επιφανείας και επίσης ψύξη του ηλεκτρολύτη, με μολύβδινη σερπαντίνα που θα κυκλοφορεί κρύο νερό. Θερμοκρασία λουτρού 20 - 22 βαθμοί Κελσίου.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Το να τα πούμε από κοντά είναι θέμα γαμώτο.
Πολύ μακριά,δυστυχώς...
 

Peter52

Established Member
25 November 2010
198
Re: Απάντηση: Ανοδίωση, τεχνική, πηγές ανοδίωσης

Θα προσπαθήσω να δώσω όσο περισσότερες πληροφορίες έχω μαζέψει μέχρι στιγμής. Αυτό που μπορώ να πώ για ξεκίνημα χρειάζεται κάποιος χώρος με καλό αερισμό και μια πηγή σταθερού ρεύματος, όπως επίσης και παροχή σχετικά αρκετού νερού γιατί απαιτούνται διάφορα ξεπλύματα ανάμεσα στα στάδια κατεργασίας.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ok,αυτα τα εχουμε και τα τρία,τα δυο τελευταία σε αφθονία.
Και την σερπαντινα μπορώ να την παλέψω με τον κουρμπαδόρο.
 

Peter52

Established Member
25 November 2010
198
Re: Απάντηση: Ανοδίωση, τεχνική, πηγές ανοδίωσης

Επομένως προτείνω μια συνάντηση στον πιθανό χώρο ώστε να δούμε τι έχουμε και τι λείπει για να κάνουμε τις πρώτες δοκιμές.
Επίσης θα χρειαστεί και αρκετό απιονισμένο νερό. Μπορούμε να ανοδιώσουμε μικρά κομμάτια και να χρησιμοποιήσουμε απιονισμένο νερό από το Σ/Μ.