Tannoy Glenair 15 Prestige πληροφορίες

puntix

New member
6 November 2009
95
Το συγκεκριμένο ηχείο είναι το αγαπημένο μου θα ήθελα αν μπορώ να κατασκευάσω τουλαχιστον μια καμπίνα ίδια , έχωντας μια εμπειρία στις κατασκευές μουσικων οργανων θα ηθελα αν μπορούσα να έβρισκα τις διαστάσεις του ηχείου κάπου η να τις αγοράσω , και επίσεις θα ήθελα και γενικες πληροφορίες για το ηχείο με τι τύπου ενισχυτή θα μπορουσα να το δοκιμάσω κτλ .
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Re: TANNOY GLENAIR 15 PRESTIGE πληροφορίες

Η αγαπημένη μου εταιρια σε σημείο να είναι πολύ αποκαλυπτικό με τα ενισχυτικά .Πότε μου δεν θα τα συνιστούσα σε φίλους που δεν έχουνε εμπειρία για να τα στήσουν.

Όπως και να εχει ...Το συγκεκριμένο στήνεται με λάμπα και με τρατζιστορ η υλοποίηση όμως πρέπει να είναι καθαρή και όταν λέω καθαρή εννοώ καθαρότητα στον ήχο οτιδήποτε αλλο έντονα χρωματισμένο το ηχειο απλά δεν δείχνει τις δυνατότατες του σε σημείο να αναρωτιέσαι πως είναι δυνατόν να τους αρέσει αυτό το ηχείο.

Οποιαδήποτε σειρά της Tannoy και να άκουγα πάντα μου άφηνε την ίδια γεύση και επειδή είμαι τρατζιστοριακιας για μένα ενισχυτικά της naim και denon η παλιά σειρά της poa αν μπορείς να την βρεις άλλωστε για αυτό έγινα φαν της,κατάφερε να παίξει σωστά με φυσικότητα στις χροιές τα tannoy όπως και τα ενισχυτικά της naim KAI McIntosh.

Πάρε μια γεύση για τι σε περιμένει έστω και αν μιλάμε για τα Monitor Gold .

https://www.youtube.com/watch?v=RhXI67uAR2c
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Το προβλημα, μετα την δυσκολια της καμπινας, ειναι το μεγαφωνο. Δε νομιζω οτι ειναι ευκολο να το βρεις.
Πρωτα εξασφαλιζεις το μεγαφωνο και μετα περνας στην σχεδιαση της καμπινας.
 
19 June 2006
330
Athens
Φίλε Puntix
Eαν είσαι Αθήνα εχώ ενα ζευγάρι Gold 15" ελα να πιούμε ένα καφέ
να ακούσουμε 2 μουσικές και να τα μετρήσεις.
Θα συμφωνήσω όμως με τον "platon"...

Χρήστος