Ακροδέκτες για καλώδιο ρεύματος oyaide tunami v2.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Θέλω να τερματισω το εν λόγω καλώδιο. Μέχρι πρότινος το είχα με furutech 28/38 ροδίου τους οποιους όμως τελικά φορεσα σε ενα siltech spx20 όπου και θα μείνουν.
Ενω με τον ηχοχρωματικα ουδέτερο ήχο του siltech έδεσε καλά το ρόδιο, με το tunami δεν τρελάθηκα. Με δεδομένο οτι θα μπουν και σε ουδέτερο ηχοχρωματικα μηχάνημα (προ pass labs) έλεγα να πάω σε επιχρυσωμένο.

Η λογική λέει να πάω σε iec & schouko της oyaide. Βγαίνουν όμως στην καλύτερη περιπτωση ενα 200αρι και δε θέλω να φτάσω εκεί.

Ως πρωτη εναλλακτική είχα τα iec και schouko της iego. Φοβάμαι όμως οτι ειδικα στο schouko δε θα μπορέσω να χωρεσω το καλώδιο.

Τινω ως εναλλακτική στα iec & schouko της neotech που είναι απο ofc.

Εναλλακτική στα ίδια επίσης χρηματα είναι τα furutech σειρα FI 11N1 (G) απο το Ρίτσο.

Έχει κανεις σχετική εμπειρία; Γενικά σε ποιο θα χωρέσει το καλώδιο οεο;

Ps: Αν δεν ακούτε διάφορες σε σχετικα "Μαντζουνια" καλά κάνετε. Στην περιπτωση αυτή παρακαλώ για την αποχή σας απο το νήμα. Ο σκοπός μου είναι να δω τι θα πάρω και όχι να ανοιξω ενα κυκεώνα διαφωνιών επι του θέματος.

Ευχαριστώ :)
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Εκτός από την λογική θα έλεγα να πας σε oyaide σίγουρη λύση και επιμετάλλωση απλά κορυφαία νομιζω ότι θα κερδίσεις σε ομοιογένεια χωρίς να ρισκάρεις .

Πρόσεξε υπαρχει και η oyaide μαϊμού έχω και από αυτήν που δεν εχει καμία σχέση.

Όσο για τα υπόλοιπα iec&schouko δεν έχω αποψη.
 
Αν ακούς διαφορές Θανάση, τότε μην τσιγκουνεύεσαι το διακοσάρι.

Εκτός και αν κατά βάθος γνωρίζεις ότι οι διαφορές που ακούς είναι αίσθηση της στιγμής η οποία μεταβάλλεται αενάως.

Τότε καλά κάνεις και δεν το στάζεις.

Πάρε iec της schurter και schuko της bals με ένα δεκάρικο και για τα δύο μαζί.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ps: Αν δεν ακούτε διάφορες σε σχετικα "Μαντζουνια" καλά κάνετε. Στην περιπτωση αυτή παρακαλώ για την αποχή σας απο το νήμα. Ο σκοπός μου είναι να δω τι θα πάρω και όχι να ανοιξω ενα κυκεώνα διαφωνιών επι του θέματος.
Ευχαριστώ :)

-bye-
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εκτορα μάλλον δεν εχεις καταλάβει για τι πράμα μιλάμε. Το καλώδιο είναι διατομής 5,5mm2 και στη γείωση πρεπει να χωρέσει και το drainage της θωράκισης. Στο bals που μόλις δοκιμαζα δεν παιζει με την καμια.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Καλησπέρα. Θέλω να τερματισω το εν λόγω καλώδιο. Μέχρι πρότινος το είχα με furutech 28/38 ροδίου τους οποιους όμως τελικά φορεσα σε ενα siltech spx20 όπου και θα μείνουν.
Ενω με τον ηχοχρωματικα ουδέτερο ήχο του siltech έδεσε καλά το ρόδιο, με το tunami δεν τρελάθηκα. Με δεδομένο οτι θα μπουν και σε ουδέτερο ηχοχρωματικα μηχάνημα (προ pass labs) έλεγα να πάω σε επιχρυσωμένο.

Η λογική λέει να πάω σε iec & schouko της oyaide. Βγαίνουν όμως στην καλύτερη περιπτωση ενα 200αρι και δε θέλω να φτάσω εκεί.

Ως πρωτη εναλλακτική είχα τα iec και schouko της iego. Φοβάμαι όμως οτι ειδικα στο schouko δε θα μπορέσω να χωρεσω το καλώδιο.

Τινω ως εναλλακτική στα iec & schouko της neotech που είναι απο ofc.

Εναλλακτική στα ίδια επίσης χρηματα είναι τα furutech σειρα FI 11N1 (G) απο το Ρίτσο.

Έχει κανεις σχετική εμπειρία; Γενικά σε ποιο θα χωρέσει το καλώδιο οεο;

Ps: Αν δεν ακούτε διάφορες σε σχετικα "Μαντζουνια" καλά κάνετε. Στην περιπτωση αυτή παρακαλώ για την αποχή σας απο το νήμα. Ο σκοπός μου είναι να δω τι θα πάρω και όχι να ανοιξω ενα κυκεώνα διαφωνιών επι του θέματος.

Ευχαριστώ :)

Έχω ακούσει διαφορές, ξεκάθαρες και σημαντικές.
Δεν έχω ακούσει διαφορές όμως απο μη ελλατωματικούς ή γενικώς χάλι ακροδέκτες.

Θάνο θα φωνάξεις για καφέ τον έκτωρα τον Πέτρο και τα άλλα τα παιδιά να σε βοηθήσουν να κάνεις ένα τυφλό.
Τα bals που ανέφερε ο Έκτωρας τα έχω και είναι εξαιρετικά για τη τιμή τους. Ας παίξουν το ρόλο του φτηνού.
Σύγκρινέ τα με τα καλά ροδίου που έχεις.

Πάρεις δεν πάρεις πρέφα, σίγουρα θα σχηματίσεις άποψη και θα κινηθείς με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στο θέμα.
Το τι θα σου πούμε οι υπόλοιποι (σχετικά με ακουστικές εντυπώσεις) πίστεψέ με δεν έχει καμία αξία.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Νίκο για να γίνει ΑΒ χρειαζεται να υπαρχουν και δυο ίδια καλώδια ιδιου μήκους και με αρκετές ώρες παιξίματος πανω τους. Πράγμα που προφανώς δεν παιζει.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Δεν έχετε δύο ίδια καλώδια?
Τεσπα. Παράγγειλε κάτι οικονομικό, ένα olflex πχ.

Αν δεν κάνεις τη δοκιμή και μετά 10 χρόνια την ίδια απορία θα έχεις (και θα αδειάζεις και τη τσέπη σου)
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Βρε για το ότι ακούγονται δεν έχω κανένα προσωπικό ενδοιασμό.
Το θέμα είναι περισσότερο αν έχει δουλέψει κανένας αυτό το καλώδιο με κάποιον από τους παραπάνω ακροδέκτες. Γενικά τους furutech θέλω να τους αποφύγω καθώς η μάρκα έχει τερράστια γκάμα και σε τιμές μέχει και πεντακοσάρικα οπότε θεωρώ ότι στα "βασικά" της μοντέλα θα κρατάει πισινή για να δώσει στα πιο ακριβά.
Το διακοσάρι για τους oyaide βγαίνει εκτός "αρχικού προυπολογισμού" ας πούμε. Και έλεγα μήπως το αποφύγω.
Τώρα που το βλέπω καλύτερα πάντως ούτε και της neotech κάνουν. Μέχρι 12awg τους δίνει στο τεχνικό σχέδιο ενώ εγώ χρειάζομαι 9-10awg
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Ωραία.

Στους παραπάνω ακροδέκτες πως κατέληξες ανάμεσα στους δεκάδες που υπάρχουν?
Γιατί ας πούμε δεν αναφερες και τους bals (πχ) που κουμπώνουν και 9-10άρι?
Άρα δεν είναι μόνο λειτουργικό το θέμα. Ποιοι κουμπώνουν... Θέλεις και επιδόσεις.

Σχεδόν 6 μήνες παιδευόμουν με μ@λακίες. Πάλι καλά που καλοί φίλοι με προμήθευαν και δοκίμαζα οπότε δεν ξοδεύετηκα.
Ο ενισχυτής μου πχ δεν άκουγε τίποτα. Και του πληντυρίου να βάλεις δεν... Στις πηγές έγινε του κουτρούλι ο γάμος.

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Επιμένω. Κάνε τεστ.
Σε κούρασα ε? Πες την αλήθεια :flipout:
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Στον bals χώρας 9-10αρι; Μάγος είσαι; Κατ αρχάς δεν έχει χώρο να λυγισεις το καλώδιο. Πρεπει να μπουν και τα τρια ταυτόχρονα. Εμένα τα δικά μου ακούνε τα σκασμένα.
Και ΑΣΕ τις φιλολογίες τύπου "δεκάδες" :p
Προτάσεις θέλουμε κύριε!
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Δεν έχει νόημα να αραδιάσω κονέκτορες που έχω ή δεν έχω. Mπορεί να σου κάνουν ή όχι.
Πιο πολύ νόημα έχει να ψαχτείς, ώστε να κάνεις μια vfm αγορά (αλλιώς θα είχες πάρει τους oyaide, έτσι δεν είναι?)
Δεν έχεις να χάσεις τίποτε, μπορεί να κερδίσεις πολλά. Δοκίμασε και κάτι καλό και οικονομικό. Αυτή είναι η γνώμη μου.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Με το προηγουμενο Tunami δοκιμασα τα oyaide c-029 (unplated) και ηταν μια χαρα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δοκίμασε και κάτι καλό και οικονομικό. Αυτή είναι η γνώμη μου.
Το καλωδιο δεν θα χωρεσει στα πλειστα οικονομικα connectors.Αδικος κοπος θα ειναι.Τα iec schurter που ειπε ο Εκτωρας με τιποτα δεν μπορουν να δεκτουν το καλωδιο ανκαι πολυ τιμια για μικροτερα καλωδια.Τα bals επισης δεν χωρανε τους αγωγους του tunami.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Πάρε τηλ στον Ρίτσο έχει κάποια powerstrength 35 (ιεκ και σουκο) gold plated και μου είχε πει ότι παίζουν πολύ καλύτερα από ακριβότερα που είχε. Αν Θυμάμαι καλά πρέπει να έχουν ικανή διατομή για να χωρέσουν το "τέρας". Ρε αθεόφοβε 5,5mm2 για προ :p ; Στον τελικό δηλαδή τι θα βάλεις; Επίσης τα gold plated της sonar quest είναι πολύ καλά αν δεν βαριέσαι να περιμένεις από e-bay.

Α και για τα iec schurter κάτι. Είχα δοκιμάσει ένα silver plated και ο ήχος ήταν σκατά... :devil-smiley-029:
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Η εγχείρηση επέτυχε, ο ασθενής απέθανε που λεν :)
Πήρα τα επίχρυσα iego. Το καλώδιο χώρεσε πολύ άνετα στο iec και η φάση και ο ουδέτερος με σχετική ευκολία στο schouko. Η γείωση με το drainage ήταν λίγο πιο δύσκολα αλλά χώρεσαν κι αυτά.
Το σετάκι "στρωμένο" πλέον το δοκίμασα σε σχέση με την κλασσική κινέζικη απομίμηση oyaide. Τα κινέζικα έχουν μια σκληράδα γενικότερα και ενώ ακούγονται πολύ δυναμικά στη μπασογραμμή τα χάνουν πιο εύκολα από τα iego. Κατά τα άλλα η γυαλάδα που φέρνουν στη μεσαία έκατσε αρκετά καλά. Γενικά πολύ ζωντανό άκουσμα, γρήγορο, δυναμικό αλλά και αρκετά σκληρό.
Τα iego βγήκαν πολύ soft δυστυχώς. Aλλά από ποιότητα κατασκευής, ειδικά από μηχανική αντοχή στις βίδες τα furutech τα κάνουν μπίλιες. Και αυτό το iec άμα μπει κάπου δε λέει να βγεί.
Τσιγγουνεύτηκα και δεν πήρα τα γνήσια να τελειώνω... Όχι ότι θα πάνε χαμένα αλλά... Σε κάααποια φάση μάλλον θα την ψάξω για τα c-046/p - 046e
 

kmyl

New member
3 January 2008
15
Το καλώδιο γενικά πως το είδες? τι χαρακτήρα έχει? Θα ταίριαζε σε παροχή στο πολύμπριζο? στον ενισχυτή (ολοκληρωμένο, βαρβάτο)?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γενικά έχει πολύ ωραία μεσαία και δυναμικά. Στα πρίμα δεν προσέθεσε σκληραδα αλλα ουτε την καμουφλαρισε. Πάντως αερατο δεν το λες. Κάτω και στα μεσαια είναι ιδιαίτερα σωματωδες.
Αυτή τη στιγμη το έχω στην πηγή (teac ud 503). Στον bryston 4bsst βγάζει την οποία σκληραδα του ενισχυτή και κάποια παραπανω "ενταση". Τώρα για να καταλάβεις στον bryston ξαναεβαλα το siltech spx20 παρότι υστερεί σε δυναμικά για να κάνω πιο φινετσατο το αποτέλεσμα.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Ακροδέκτες για καλώδιο ρεύματος oyaide tunami v2.

Γενικά έχει πολύ ωραία μεσαία και δυναμικά. Στα πρίμα δεν προσέθεσε σκληραδα αλλα ουτε την καμουφλαρισε. Πάντως αερατο δεν το λες. Κάτω και στα μεσαια είναι ιδιαίτερα σωματωδες.
Αυτή τη στιγμη το έχω στην πηγή (teac ud 503). Στον bryston 4bsst βγάζει την οποία σκληραδα του ενισχυτή και κάποια παραπανω "ενταση". Τώρα για να καταλάβεις στον bryston ξαναεβαλα το siltech spx20 παρότι υστερεί σε δυναμικά για να κάνω πιο φινετσατο το αποτέλεσμα.

Άρα είναι πολύ καλό