Μια τελείως θεωρητική ερώτηση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sw1ivr

Established Member
4 June 2008
162
Εκτός από το κύριο σύστημα που έχω για μουσική - ταινίες (home cinema), θέλω να φτιάξω ένα μικρό μόνο για μουσική σε ένα άλλο μικρό σχετικά χώρο.
Ετσι αποφάσισα και πήρα για ηχεία (αφού πρώτα τα άκουσα και μου άρεσαν) τα DALI ZENSOR 3.
Ξέθαψα λοιπόν το πρώτο μου ενισχυτή που είχα πάρει το 1987 και τον οποίο το χρησιμοποιούσα για χρόνια και τον οποίο το διατηρώ σε άριστη κατάσταση έναν PIONEER SA-706 made in japan,
και με αυτόν ακούω προς το παρόν με ένα cd player με τα DALI ZENSOR 3.
Ο ενισχυτής όμως αυτός δεν έχει άλλες ευκολίες π.χ τηλεχειριστήριο,wifi, internet radio και άλλα πολλά πού έχουνε τα σημερινά μοντέρνα μηχανήματα, οπότε πρόκειται να πάρω ένα νέο ραδιοενισχυτή και συγκεκριμένα τον PIONEER SX-N30DAB-K.
Η ερώτηση μου είναι τελείως θεωρητική και αφορά στο εξής, πιστεύετε ότι ο νέος o συγκεκριμένος που θέλω να πάρω αν θα έχει εκτός από τις ευκολίες καθαρά από μουσικής ποιότητας καλύτερο ήχο από τον παλιό;
Μπορεί άραγε ένα μηχάνημα του 1978 να είναι καλύτερο από ηχητικής πλευράς από ένα του 2016; πάντα για την συγκεκριμένη κατηγορία.

Ο παλιός είναι αυτός https://tomsaudio.wordpress.com/amplifier/

Ο νέος είναι αυτός http://www.pioneer-audiovisual.eu/uk/def/products/sx-n30dab

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας για τις απαντήσεις που περιμένω.
 

vastsar

Senior Member
8 April 2007
585
να παρεις εναν δικαναλο στερεο ενισχυτη και οχι ραδιορνισχυτη
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
δεν ξερω ποιο ειναι το οικονομικο οριο που εχεις βαλει,αλλα κοιτα και τον yamaha R-N602. Oσο για τον παλιο pioneer,αν παιζει καλυτερα απο τον καινουργιο,δεν μπορεις να το πεις γιατι ειναι ενα μηχανημα με πολλα χρονια στην πλατη του.Ισως με ενα φρεσκαρισμα (με καποιο κοστος φυσικα),να εδινε καλυτερο ηχο,αλλα και παλι δεν θα ειχες τις ευκολιες που σου προσφερει ο καινουργιος.Θα μπορουσες βεβαια να του κανεις ενα service και να αγοραζες ενα music network player και να ειχες ολες τις ευκολιες που δινει ο SX-N30 και ακομα περισσοτερες.
 

sw1ivr

Established Member
4 June 2008
162
δεν ξερω ποιο ειναι το οικονομικο οριο που εχεις βαλει,αλλα κοιτα και τον yamaha R-N602. Oσο για τον παλιο pioneer,αν παιζει καλυτερα απο τον καινουργιο,δεν μπορεις να το πεις γιατι ειναι ενα μηχανημα με πολλα χρονια στην πλατη του.Ισως με ενα φρεσκαρισμα (με καποιο κοστος φυσικα),να εδινε καλυτερο ηχο,αλλα και παλι δεν θα ειχες τις ευκολιες που σου προσφερει ο καινουργιος.Θα μπορουσες βεβαια να του κανεις ενα service και να αγοραζες ενα music network player και να ειχες ολες τις ευκολιες που δινει ο SX-N30 και ακομα περισσοτερες.

Το οικονομικό όριο είναι 500-600 ευρώ, στον χώρο αυτό που θα χρησιμοποιήσω θα προτιμούσα 1 μηχάνημα για όλα, στο σαλόνι που έχω το κύριο έχω πάρει για network player τον PIONEER N-50A, όσον αφορά για service για τον παλιό,
τον έχω ανοίξει έχει γίνει ο ανάλογος καθαρισμός ( σπρευ σε όλους στους διακόπτες κλπ), το μόνο που του άλλαξα γιατί είχε χαλάσει ήταν από πίσω η συνδέσεις για τα ηχεία ( δεν δούλευαν τα κουμπιά πίεσης για τα καλώδια) και βρήκα κάτι καλύτερο
και τα άλλαξα μόνος μου. συγκεκριμένα αυτά πήρα: http://www.ebay.com/itm/LS-Anschlus...382925?hash=item1c71167acd:g:axkAAOSwMHdXS0fJ
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
αν θελεις ενα μηχανημα για ολα τοτε δεν εχει νοημα να βαλεις στο παιχνιδι τον παλιο ολοκληρωμενο ενισχυτη,πας στον καινουργιο και αν θελεις κοιτας και τον yamaha που σου προτεινα.Απλα να ξερεις οτι αυτοι οι ενισχυτες δεν θα δωσουν τον ιδιο ηχο σε σχεση με εναν απλο δικαναλο,ακομα και 30-40% πιο φτηνο σε τιμη. Αλλη εναλλακτικη ειναι να αγορασεις εναν δικαναλο ενισχυτη με dac και να στειλεις σημα στην ψηφιακη του εισοδο απο ενα chromecast audio ή απο εναν wireless receiver (κατι σαν το widac). Αυτο σημαινει οτι θα χρειαστεις wi-fi (προφανως εχεις),αλλα θα εχεις σημαντικα καλυτερο ηχο. Κοιτα κατι οπως ο YAMAHA A-S501,Marantz PM-6006.
 

sw1ivr

Established Member
4 June 2008
162
Σε ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου (σας) την οποία βρίσκω σωστή, για αυτό και εγώ σήμερα έκανα κάτι άλλο. Εχω ένα ίντερνετ ράδιο φορητό πολύ καλό το ROBERTS STREAM-83i το οποίο το σύνδεσα στον PIONEER και παίζει μια χαρά μέσω δικτύου και
υποστηρίζει και flac εκτός από mp3 και έτσι προς το παρόν θα κάνω τη δουλειά μου. άλλωστε δεν είναι και καιρός για περιττά έξοδα.
Και μια φωτογραφία του αποτελέσματος.IMG_5616.jpg
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
μια χαρα και ανεξοδα,αν και η προσθηκη ενος chromecast audio θα σε βοηθουσε σημαντικα στην πλοηγηση σε ιντερνετικο ραδιοφωνο και στην αποθηκευμενη μουσικη σου,με ταμπλετα η κινητο.Αργοτερα μποερις να προσθεσεις και ενα μεταχειρισμενο dac με οπτικη εισοδο και να βελτιωσεις σημαντικα τον ηχο.Απο τη φωτο βλεπω οτι εχεις τα ηχει κολλητα στον τοιχο,αυτο εμποδιζει την οπη του ρεφλεξ ομως που ειναι στην πισω πλευρα του ηχειου.Επισης το ηχειο που βλεπω ειναι ακριβως στη γωνια του δωματιου,αρα εχει κολλητα 2 επιφανειες (πισω και πλαι),αυτο σημαινει σημαντικη ενισχυση των χαμηλων.
 

sw1ivr

Established Member
4 June 2008
162
Τα ηχεία σε αυτό το χώρο δεν μπορούσαν να μπούνε διαφορετικά τέλος πάντων έχουνε 2 πόντους από πίσω και αποδίδουν καλά (αν γινόνταν να πάνε άλλους 20-30 πόντους από τον τοίχο σίγουρα θα ήτανε καλύτερα).
Όπως είπα αυτό το έχω σαν δευτερεύον σύστημα στο δωμάτιο πού περνάω τις περισσότερες ώρες μου ( το γραφείο και υπολογιστής είναι εδώ), στο σαλόνι είναι το κυρίως σύστημα ( home cinema κλπ).
Ο PIONEER ήτανε ο πρώτος μου ενισχυτής που απέκτησα το 1979 όπως είπα, το 1999 πήρα τον DENON PMA-1315R έναν πάρα πολύ καλό ενισχτυτή εδώ λεπτομέρειες http://www.hifiengine.com/manual_library/denon/pma-1315r.shtml
πολύ μουσικό μέχρι που τον άλλαξα μετά από χρόνια με έναν άλλο DENON AVC-A1D HOME CINEMA, αργότερα αυτός πήγε στο χωριό οπού το χρησιμοποιώ εκεί,και μετά πήρα τον DENON AVR-4308 με τον οποίο ακούω μέχρι σήμερα.
Σήμερα αντικατέστησα τον PIONEER με τον DENON τον PMA-1315R για δοκιμή και η διαφορά στην απόδοση ήταν εμφανέστατη, οπότε κρατάω αυτόν πλέον.(στα + του έχει και τηλεκοντρόλ)
Οσον αφορά το ράδιο το ROBERTS μπορώ και το τηλεχειρίζομαι από το iPhone μέσω της εφαρμογής UNDOK οπότε κανένα πρόβλημα. Και μιά φωτογραφία από την τελική σύνθεση.IMG_5628.jpgIMG_5631.jpg
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Πολύ ωραία, σωστή κίνηση. Τα ηχεία δεν είναι λίγο ψηλά ή με ξεγελάει η φωτογραφία. Ξέρεις, για θέμα στερεοφωνικής εικόνας.
 

sw1ivr

Established Member
4 June 2008
162
Πολύ ωραία, σωστή κίνηση. Τα ηχεία δεν είναι λίγο ψηλά ή με ξεγελάει η φωτογραφία. Ξέρεις, για θέμα στερεοφωνικής εικόνας.

Καλά δεν γίνονται και τέλεια σε αυτό το χώρο, είναι 1 μέτρο και 10 πόντους από το πάτωμα, ποιο κάτω θα εύρισκε το δεξί στο ξύλο, θα άνοιγα άλλες ιστορίες τώρα άντε να πηγαίνανε στο 1 μέτρο, πάντως καλά ακούγονται και εκεί.
Απέναντι ακούω είμαι 4 μέτρα μακριά.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
πολυ καλα εκανες,ο 1315 ισως ηταν πολυτελεια για το συστημα στο χωριο,εκει ο παλιος pioneer ειναι καλυτερη επιλογη. Για τα ηχεια αφου δεν μπορεις να κανεις αλλιως τα αφηνεις ετσι,αν εχεις περισσοτερο χαμηλο σε καποιο κομματια,μπορεις να τα μειωσεις με το αντιστοιχο ρυθμιστικο του ενισχυτη. Αφου εχεις εκει κοντα τον υπολογιστη σου,γιατι δεν αγοραζεις ενα usb dac?
 

sw1ivr

Established Member
4 June 2008
162
πολυ καλα εκανες,ο 1315 ισως ηταν πολυτελεια για το συστημα στο χωριο,εκει ο παλιος pioneer ειναι καλυτερη επιλογη. Για τα ηχεια αφου δεν μπορεις να κανεις αλλιως τα αφηνεις ετσι,αν εχεις περισσοτερο χαμηλο σε καποιο κομματια,μπορεις να τα μειωσεις με το αντιστοιχο ρυθμιστικο του ενισχυτη. Αφου εχεις εκει κοντα τον υπολογιστη σου,γιατι δεν αγοραζεις ενα usb dac?


Τον PIONEER τον είχα στό χωριό στη ντουλάπα εδω και χρόνια οταν πήγα εκεί τον DENON AVC-A1D HOME CINEMA που ειχα εδω,και αντικαταστάθηκε μέ τον
DENON 4308i. Τόν 1315 τόν είχα στό πατρικό μου και καμιά φορά δούλευε απο τον πατέρα μου, του πήγα τον PIONEER να κάνει τη δουλειά του, και του πήρα
τον 1315. Τα ηχεία και με τον PIONEER και με τον 1315 σε flat mode και χωρίς loudness παίζουν καλά, αλλά δέν ακούω και πολύ χαμηλό, ισως φταίει το οτι
είναι σχετικά κοντα στόν πίσω τοίχο, αλλά δέν γίνεται να μπούν και αλλιώς, πάντως καλά παίζουν ειδικά με τον 1315.