Ασύρματος ήχος από το PC σε analog ενισχυτή...

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Λοιπόν βρίσκομαι μπροστά σε ένα μεγάλο πρόβλημα.

Ο ενισχυτής που έχω είναι ο Musical Fidelity Electra E10 Special Edition.
Αυτό λοιπόν που θέλω να κάνω τώρα είναι να στέλνω τον ήχο του υπολογιστή στον ενισχυτή.
Το πρόβλημα προφανώς είναι ότι δεν μπορώ να περάσω καλώδιο κάπου (αλλιώς δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση).
Ο ενισχυτής βρίσκεται κάτω από την τηλεόραση και ο υπολογιστής είναι κάτω δεξιά στη φωτογραφία, κάτω από την υδρόγειο σφαίρα. (βλ. φωτό)
Οπότε αυτό που καταλαβαίνω είναι κάτι σαν DAC στον ενιχυτή που θα έχει ένα transmitter στον υπολογιστή.
Οπότε από κει και πέρα, πρέπει να έχω ένα τελικό αποτέλεσμα ήχου αρκετά καλό.
Φαντάζομαι πως πρέπει να δώσω χιλιάρικο για να έχω πραγματικά εξαιρετικά αποτελέσματα μέσω ασύρματης σύνδεσης, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει ούτε τώρα, ούτε σύντομα, οπότε πρέπει να βρω κάτι που θα κάνει πολύ καλή δουλειά σε σχετικά λογική τιμή.

Όποια βοήθεια θα ήταν πολύ χρήσιμη.
Ευχαριστώ πολύ!


PWYpTYcl.jpg
 

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Πολλά λεφτά βγαίνει...
Εντόπισα ένα εργαλείο που λέγεται NAD DAC 2... Δε νομίζεις πως ίσως κάτι τέτοιο θα ηταν ακριβώς αυτό που ψάχνω;
Το ξέρει κανείς το NAD; Το έχετε χρησιμοποιήσει;
Το βρίσκω γύρω στα 200+ ευρώ, πιο φθηνό από το (μεταχειρισμένο) squeezebox που θέλει και logitech servers κλπ...
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,702
Athens
το chromecast audio που σου προταθηκε,μπορει να στειλει ηχο απο πολλες android μουσικες εφαρμογες αλλα και υλικο που ειναι αποθηκευμενο,σε κινητα και ταμπλετες αλλα οχι απο τον υπολογιστη (τουλαχιστον απευθειας). Ενας wi-fi wireless music receiver το κανει αυτο πιο ευκολα (για παραδειγμα μεσα απο το foobar με το upnp component),κατι σαν αυτο

https://www.amazon.co.uk/Neet®-Wire...1?ie=UTF8&qid=1476621538&sr=8-1&keywords=neet

κλωνος του ειναι το γνωστο widac.Φυσικα μπορεις να στειλεις ηχο και απο android συσκευες.

Αργοτερα βρισκεις και ενα μεταχειρισμενο dac με οπτικη ψηφιακη εισοδο και αναβαθμιζεις σημαντικα τον ηχο.

Φυσικα και το nad θα σε βολεψει και εχει το χαρακτηριστικο οτι δεν θελει να συνθεδει στο δικτυο για να κανει ασυρματη ληψη,οπως και αυτο που σου προτεινα,σε αντιθεση με το chromecast audio που πρεπει να δει το δικτυο.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,502
Θεσσαλονικη
Aπ ότι κατάλαβα ο φίλος θέλει να στείλει ασύρματα τα δεδομένα πού θα βγαίνουν από μια usb έξοδο του υπολογιστή σε μία συσκευή πού θα μπορεί να τα αποκωδικοποιεί να τα στέλνει στην αναλογική είσοδο του ενισχυτή
Μήπως έχω καταλάβει λάθος ;
Βέβαια ο φίλος θα πρέπει να προσδιορίσει και τη ποιότητα του ήχου πού θα θέλει να πάρει από τον μετατροπέα -αναμεταδότη
 

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Re: Απάντηση: Ασύρματος ήχος από το PC σε analog ενισχυτή...

Aπ ότι κατάλαβα ο φίλος θέλει να στείλει ασύρματα τα δεδομένα πού θα βγαίνουν από μια usb έξοδο του υπολογιστή σε μία συσκευή πού θα μπορεί να τα αποκωδικοποιεί να τα στέλνει στην αναλογική είσοδο του ενισχυτή
Μήπως έχω καταλάβει λάθος ;
Βέβαια ο φίλος θα πρέπει να προσδιορίσει και τη ποιότητα του ήχου πού θα θέλει να πάρει από τον μετατροπέα -αναμεταδότη
Ακριβώς αυτό θέλω να κάνω.
π.χ. θα στρέψω το foobar προς τη συγκεκριμένη έξοδο (system sounds κλπ δε με νοιάζουν να πηγαίνουν εκεί) και θα στέλνονται με rca στην αναλογική είσοδο του ενισχυτή.
Απλά το θέμα είναι ότι θα πρέπει να επιτευχθεί με κάποιο τρόπο μια ποιότητα ήχου περίπου σε επίπεδο cd.
Δεν ψάχνω κάτι απίστευτο στην τιμή των ~300 ευρώ και κάτω που μπορώ να κινηθώ.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,702
Athens
αν θελεις να στειλεις μονο απο το foobar (και οχι απο smartphone,tablet),τοτε αγορασε το nad dac 2 ή κανε αυτο που σου ειπα,δηλαδη wireless music receiver+dac με οπτικη εισοδο.

στη φωτο που βρηκα στο διαδικτυο (και ειναι φωτο που ειχα ανεβασει πριν 2.5-3 χρονια αν θυμαμαι καλα),ενα widac μαζι με ενα dac musical fidelity v90.Το πρωτο λαμβανε σημα απο τον υπολογιστη μου απο το foobar (αλλα και απο android tablet) και το εστελνε με οπτικη στο dac.

71637_bd36e9bf89d2ab4f05f714e4b84e1111.jpg
 

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Εμενα είναι αλήθεια πως δε με ενδιαφέρει πολύ να μπορώ να συνδέσω tablet και τέτοια. Από PC που γίνονται όλα χρειαζόμουν. Νομίζω λοιπόν πως ήταν μονόδρομος έτσι όπως το έβλεπα το πράγμα...
Χτύπησα λοιπόν NAD DAC 2.
Στην Ελλάδα πάρα πολύ ακριβό!! 350 !!!!!
Το πήρα λοιπόν από Amazon που θα μου το στειλει φίλος από Αγγλία... Σύνολο θα μου βγει 200-210 ευρώ!!! Μιλάμε για διαφορά τιμής 150 !!!
Είναι προσφορά πάντως και όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να τη βρει εδώ. Δεν υπάρχουν πολλά κόμμάτια ακόμη.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ο πιο πρακτικός και συνάμα οικονομικός τρόπος να στείλεις ασύρματα μουσική από το PC στον Ενισχυτή σου είναι με τη χρήση ενός Bluetooth Adapter, π.χ. αυτό.

PER.210873.jpg

Θα λειτουργεί ως πομπός. Και θα στέλνει τα Bluetooth δεδομένα σε ένα ασύρματο δέκτη Bluetooth-DAC που θα είναι συνδεμένος με τον ενισχυτή σου. Π.χ. αυτόν:

blu-dac-uk-1.png


blu-dac-uk-2.png

Τον έχω στην κατοχή μου και τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Συνολικό κόστος: Περίπου 70-75 ευρώ το πολύ.
Θα χρειαστεί πιθανόν και κάποιο Software, αλλά αυτά βρίσκονται. Η ποιότητα ήχου είναι εφάμιλλη ή και καλύτερη του CD. Και η μετάδοση εντελώς ασύρματη. Επιπλέον θα μπορείς όποτε χρειαστείς να συνδέσεις και άλλες Bluetooth πηγές, π.χ. κινητά.
Νομίζω πως για την περίπτωση σου είναι η καλύτερη λύση.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Αν ο υπολογιστής έχει Bluetooth σύνδεση είναι πολύ πιθανό να μη χρειαστεί το Belkin. Θα χρειαστεί μόνο ενημερωμένους οδηγούς στο λειτουργικό και να δηλωθεί στο Foobar η αντίστοιχη έξοδος μέσω Bluetooth. Επίσης να σημειωθεί πως η σύνδεση ήχου μέσω Bluetooth είναι συμπιεσμένη (με εξαίρεση τη περίπτωση aptX Lossless με όριο τα 96 kHz - 24 bits), αλλά έχει βελτιωθεί τα τελευταία χρόνια, με πολύ καλά ηχητικά αποτελέσματα.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Ο πιο πρακτικός και συνάμα οικονομικός τρόπος να στείλεις ασύρματα μουσική από το PC στον Ενισχυτή σου είναι με τη χρήση ενός Bluetooth Adapter, π.χ. αυτό.

PER.210873.jpg

Θα λειτουργεί ως πομπός. Και θα στέλνει τα Bluetooth δεδομένα σε ένα ασύρματο δέκτη Bluetooth-DAC που θα είναι συνδεμένος με τον ενισχυτή σου. Π.χ. αυτόν:


Τον έχω στην κατοχή μου και τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Συνολικό κόστος: Περίπου 70-75 ευρώ το πολύ.
Θα χρειαστεί πιθανόν και κάποιο Software, αλλά αυτά βρίσκονται. Η ποιότητα ήχου είναι εφάμιλλη ή και καλύτερη του CD. Και η μετάδοση εντελώς ασύρματη. Επιπλέον θα μπορείς όποτε χρειαστείς να συνδέσεις και άλλες Bluetooth πηγές, π.χ. κινητά.
Νομίζω πως για την περίπτωση σου είναι η καλύτερη λύση.

Μιχάλη, μια χαζή (ίσως) ερώτηση:
ο πομπός στέλνει όλους τους ήχους του υπολογιστή, εννοώ και τους ήχους των Windows ή μόνο τον ήχο από κάποιον player που παίζει τα αρχεία που θέλουμε;
Έχω κι εγώ το Bluetooth-DAC και ο πομπός φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Διονύση αυτή η επιλογή είναι αποκλειστικά δική σου,ανάλογα με τις ρυθμίσεις στον player που παίζεις την μουσική σου (Jriver,foobar,κλπ ).
Αν παίζεις σε DS mode και το ντακ είναι η προεπιλεγμένη έξοδος ήχου θα ακούς και όλους τους υπόλοιπους ήχους των win.
Αν παίζεις με Asio ή wasapi θα ακούς αποκλειστικά αυτό.Όπως με οποιαδήποτε άλλη κάρτα ήχου ή dac δηλαδή.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Το βασικό ερώτημα είναι για ποιό λόγο θες να κάνεις αυτή τη σύνδεση. Θες να ακούς τα πάντα από το hifi σου; To θες μόνο για μουσική; Αν το θες μόνο για μουσική, έχεις κατασταλάξει ότι θες κάποιο συγκεκριμένο windows πρόγραμμα;

O λόγος που ρωτάω είναι γιατί τελικά μπορεί να υπάρχουν ενδιάμεσες και φτηνές λύσεις (χρήση πχ ενός RPI3 + I2S dac) που θα σου προσφέρουν ποιοτικά το επιθυμητό αποτέλεσμα.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Το βασικό ερώτημα είναι για ποιό λόγο θες να κάνεις αυτή τη σύνδεση. Θες να ακούς τα πάντα από το hifi σου; To θες μόνο για μουσική; Αν το θες μόνο για μουσική, έχεις κατασταλάξει ότι θες κάποιο συγκεκριμένο windows πρόγραμμα;

O λόγος που ρωτάω είναι γιατί τελικά μπορεί να υπάρχουν ενδιάμεσες και φτηνές λύσεις (χρήση πχ ενός RPI3 + I2S dac) που θα σου προσφέρουν ποιοτικά το επιθυμητό αποτέλεσμα.

σε σχέση με το BT, και εγώ θα προτιμούσα RPi3
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Γι αυτό για "φτηνή και βρώμικη" λύση πρότεινα ένα RPI+I2S dac. το σύνολο μπορεί να βγει θεωρητικά και κάτω από 100 και προσωπικά θα το προτιμούσα σε σχέση με το bluetooth.

Ακόμα πιο φτηνή και πολλαπλάσια πιο βρώμικη, είναι ένα RPI καρφωμένο με HDMI πάνω στην TV και χρήση Libreelec. Για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται για τον ήχο του και θέλει μια γρήγορη λύση για εικόνα και ήχο, είναι ταμάμ!

Εξαρτάται βέβαια τι θέλει να κάνει ο φίλος μας. Μπορεί πχ να θέλει να σερφάρει στο youtube και να ακούει από το hifi. Στην περίπτωση αυτή καλά θα κάνει να πάει προς τις υπόλοιπες προτάσεις.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ασύρματος ήχος από το PC σε analog ενισχυτή...

Διονύση αυτή η επιλογή είναι αποκλειστικά δική σου,ανάλογα με τις ρυθμίσεις στον player που παίζεις την μουσική σου (Jriver,foobar,κλπ ).
Αν παίζεις σε DS mode και το ντακ είναι η προεπιλεγμένη έξοδος ήχου θα ακούς και όλους τους υπόλοιπους ήχους των win.
Αν παίζεις με Asio ή wasapi θα ακούς αποκλειστικά αυτό.Όπως με οποιαδήποτε άλλη κάρτα ήχου ή dac δηλαδή.

Παίδες μια βοήθεια.
Στον foobar v.1.3.9 (preferences>Playback>Output> Device) έχω επιλέξει το BluDac αλλά ακούω και τους ήχους των Windows.
Μόλις έβαλα το wasapi αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω...
Πρέπει να αλλάξω ρυθμίσεις και στα Windows;

Capture.jpg
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Διονύση,επέλεξε αυτό που λέει "WASAPI (event):Ακουστικά (Bluetooth Hands-Free Audio) " και δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα στα Win.
Μπορεί να χρειαστεί ρύθμιση και το βάθος των bit (είναι η ακριβώς αποκάτω επιλογή από το output,μάλλον στα 16 ή 24 bit το κόβω να παίζει λόγω ασύρματου.
(και βάλε στα μηδέν όλα τα fade που βλέπω ενεργοποιημένα στην φώτο )