Μετατροπή Stereo σε Mono- Είναι τόσο απλό;

Johnbias

New member
5 June 2016
6
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι νέο μέλος στο AvClub και μάλιστα αυτό είναι το πρώτο μου ποστ στη σελίδα.
Η απορία μου μπορεί να είναι λίγο χαζή ή αυτονόητη αλλά παρόλο που ψάχνω εδώ και μια ώρα στο ιντερνετ να την βρω δεν μπόρεσα ακόμα.
Απορία:
1)Μπορώ να μετατρέψω το Stereo Output ενος ενισχυτή ώστε να βγαίνει σε Mono output για ένα ηχείο μονο?
2)Αν μπορώ, τότε ισχυει το διάγραμμα που έχω ανεβάσει? n109fig2.gif ή screenhunter_02-aug-27-19-35.jpg
3)Πως θα μπορέσω να χρησιποιήσω τον Stereo ενισχυτή μου για να βγαίνει σε ένα ηχείο (8Ω) χωρίς να χάνω κανένα κανάλι?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
 
Καλημέρα και καλωσόρισες στο avclub.gr!

Το παραπάνω σχέδιο που βρήκες είναι θεωρητικά σωστό αλλά είναι κατάλληλο μόνο για σήματα επιπέδου γραμμής (π.χ. μεταξύ πηγής και ενισχυτή) και όχι για την έξοδο ενός ενισχυτή.

Ο σωστός τρόπος να οδηγήσει ένας stereo ενισχυτής ένα μόνο ηχείο είναι να παίξει σε bridged mode. Αυτός ο τρόπος λειτουργίας δεν υποστηρίζεται από όλους τους ενισχυτές. Κυρίως υποστηρίζεται από τελικούς ενισχυτές.

Θα χρειαστεί να ανατρέξεις στο manual σου και να το ψάξεις..
 

Johnbias

New member
5 June 2016
6
Καλημέρα και καλωσόρισες στο avclub.gr!

Το παραπάνω σχέδιο που βρήκες είναι θεωρητικά σωστό αλλά είναι κατάλληλο μόνο για σήματα επιπέδου γραμμής (π.χ. μεταξύ πηγής και ενισχυτή) και όχι για την έξοδο ενός ενισχυτή.

Ο σωστός τρόπος να οδηγήσει ένας stereo ενισχυτής ένα μόνο ηχείο είναι να παίξει σε bridged mode. Αυτός ο τρόπος λειτουργίας δεν υποστηρίζεται από όλους τους ενισχυτές. Κυρίως υποστηρίζεται από τελικούς ενισχυτές.

Θα χρειαστεί να ανατρέξεις στο manual σου και να το ψάξεις..
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Ήταν πολύ εύστοχη. Θα το ψάξω και θα γράφω αν τα κατάφερα...!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Και με μεγάλη προσοχή θα προσέθετα,γεφύρωμα μονο αν το αναφέρει ρητά ο κατασκευαστής.
 

Johnbias

New member
5 June 2016
6
Και με μεγάλη προσοχή θα προσέθετα,γεφύρωμα μονο αν το αναφέρει ρητά ο κατασκευαστής.
Sokmav σε ευχαριστω για τη συμπληρωση.
Εψαξα για bridging για τον ενισχυτη μου και δεν αναφερθηκε πουθενα. (Ο ενισχυτης ειναι ουσιαστικα amplifier board , το TDA7492p )
Tο μονο πουο ειδα ειναι να συνδυάζουν δυο τετοιους μαζι ωστε να εχουν τα διπλασια watt στο ιδιο συστημα, κατι το οποιο δεν με ενδιαφερει.
Επομένως, παμε για άλλα... :D