Epson TW9300 η αντεπίθεση των LCD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Πέρασε από εξονυχιστικό έλεγχο όπως βλέπετε.. :flipout:


DSC03789.jpg



http://www.projectorjunkies.com/epson-tw9300-full-review/

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Να γράψω και πέντε λόγια εκτός review για αυτόν τον νέο epson.

Πρώτη εντύπωση σε όποιον δει τον 9300 από κοντά είναι το πολύ φως. Μετρώντας τον απλά πόνεσαν τα μάτια μου. Δεν μιλάω απλά για φως στην λευκή καρτέλα, μια υποτυπώδης μέτρηση φωτεινότητας δηλαδή. Μιλάω για ουσιώδη φως, ο προβολέας παίζει σαν μια μεγάλη και καλή τηλεόραση, σαν αίσθηση δύσκολα μπορείς να την περιγράψεις, όποιος τον δει σίγουρα θα καταλάβει τι εννοώ.

Ξεχάστε απλά ότι ξέρατε και ότι είχατε δει μέχρι σήμερα σε θέματα ευκρίνειας στα προηγούμενα μοντέλα. Στον 9300 η Epson ξεπέρασε τον εαυτό της. Ο φακός του ακόμη και με αυστηρά κριτήρια βγάζει μάτια που λέμε..

Συνολικά μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις, σε βαθμό που ακόμη τρίβω τα μάτια μου για αυτό που είδαν...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ωραιο review.
Ο νεος προβολεας του χατζ. Αλλαζει στρατοπεδο τελικα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Epson TW9300 η αντεπίθεση των LCD

Ωραιο review.
Ο νεος προβολεας του χατζ. Αλλαζει στρατοπεδο τελικα.

:rip: μπα σε καλό σου...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Βέβαια ο 7500 του Werewolf παίζει καλύτερα :flipout:

werewolf δεν μου είπες κάτι για emoticon και θεώρησα ότι επιτρέπονται :Banane0:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Θα πάρει και καμιά εικοσαριά κότες ο Χατζ...
Σύρμα για περίφραξη είδα μπόλικο... :flipout:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Απάντηση: Epson TW9300 η αντεπίθεση των LCD

:rip: μπα σε καλό σου...

Tι. ??
Οι dlp παιζουν καλυτερα. ? (π.χ. benq w7500)

Σκεψου πριν απαντησεις.
:drool1:
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Epson TW9300 η αντεπίθεση των LCD

Θα πάρει και καμιά εικοσαριά κότες ο Χατζ...
Σύρμα για περίφραξη είδα μπόλικο... :flipout:

Στρατηγέ δίκιο έχεις, η φωτογραφική το πιάνει σε ανοιχτά πλάνα, το μάτι από 1 μέτρο και πάνω με τίποτα.
(τι μου θύμισες, τι τραβάγαμε με τους 720 lcd.. )

λόξιγκας θα τον έχει πιάσει τον χατζ...μην δούμε lcd,να του τον "φορτώσουμε" επι τόπου... :flipout:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Νικόλα, το μηχάνημα δείχνει φοβερό, ελπίζω αυτοί που διαβάζουν και δεν μας ξέρουν να καταλαβαίνουν οτι κάνουμε πλάκα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Epson TW9300 η αντεπίθεση των LCD

Νικόλα, το μηχάνημα δείχνει φοβερό, ελπίζω αυτοί που διαβάζουν και δεν μας ξέρουν να καταλαβαίνουν οτι κάνουμε πλάκα.

και να μην μας ξέρουν θα μας μάθουν που θα πάει, προς το παρόν σε συγχωρώ άπιστε κρυφοdlpάκια :guitarist: :flipout:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αυτο το cine filter εσωτερικα που πηγαινο ερχοταν μεσα στο σασι, το εχουν ακομα. ?
Γιατι θυμαμαι πως με τον καιρο κολλουσε ο διακοπτης, χτυπαγανε γραναζια και κολλουσε . Το εχουν διορθωσει στα νεα μοντελα. ?

Το ρωτω με αφορμη του επανασχεδιασμου του 9300 και της καλυτερης ποιοτητας υλικων οπως ειπωθηκε.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
άκου lcd και κοτετόσυρμα στην ίδια πρόταση... ντροπή στο σπίτι του κρεμασμένου.. :flipout:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτο το cine filter εσωτερικα που πηγαινο ερχοταν μεσα στο σασι, το εχουν ακομα. ?
Γιατι θυμαμαι πως με τον καιρο κολλουσε ο διακοπτης, χτυπαγανε γραναζια και κολλουσε . Το εχουν διορθωσει στα νεα μοντελα. ?

μισό να τον ξεβιδώσω μια στιγμή να σου πω.. :frusty:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Epson TW9300 η αντεπίθεση των LCD

και να μην μας ξέρουν θα μας μάθουν που θα πάει, προς το παρόν σε συγχωρώ άπιστε κρυφοdlpάκια :guitarist: :flipout:

Όχι "κρυφο"...
Φανερός είμαι, απλά έχω κι ένα μέτρο. :ernaehrung004:
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
η ποιότητα του προβολέα κρίθηκε εξαιρετική ή μάλλον για να το πω καλύτερα ασύλληπτη για epson εξωτερικά σαν κατασκευή και από τον τρόπο που τον ακούω να δουλεύει (ίριδες, ανεμιστήρες, κ.τ.λ). Μέσα στο οπτικό του δεν γνωρίζω λεπτομέρειες πλην το ότι δεν πρέπει να έχιε καμία σχέση με τον 9200 αν κρίνω από την εικόνα...
Το cinema filter που υπήρχε από τον TW600 μέχρι και τον 9200 δείχνει να μην υπάρχει, ή τουλάχιστον έγινε αθόρυβο.
εντάξει παλιοdlpάκια και εσύ :violent-smiley-030::flipout:


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Όχι "κρυφο"...
Φανερός είμαι, απλά έχω κι ένα μέτρο. :ernaehrung004:

φτού να πάρει, ούτε να κρυφτούμε δεν μπορούμε πλέον...βρε στρατηγέ μου κρύβε λόγια μπας και πείσουμε τον χατζ να αλλάξει κατηγορία και μετά το ξαναγυρνάμε σε dlp για σπάσιμο :flipout:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Μην ανησυχείς...
Όταν βλέπεις άνθρωπο και του λές εδώ είναι ο 9300 κι εκεί ο 7500, πάρε όποιον θές, κι αυτός παίρνει τον 7500 δεν είναι απλά DLΡ-άκιας... Θες να σου πώ τι είναι;
Στα γεννέθλια θα σου πώ, εδώ απαγορεύεται... :flipout:
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Epson TW9300 η αντεπίθεση των LCD

Μην ανησυχείς...
Όταν βλέπεις άνθρωπο και του λές εδώ είναι ο 9300 κι εκεί ο 7500, πάρε όποιον θές, κι αυτός παίρνει τον 7500 δεν είναι απλά DLΡ-άκιας... Θες να σου πώ τι είναι;
Στα γεννέθλια θα σου πώ, εδώ απαγορεύεται... :flipout:

μη!άστο από κοντά.. :flipout:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μην ανησυχείς...
Όταν βλέπεις άνθρωπο και του λές εδώ είναι ο 9300 κι εκεί ο 7500, πάρε όποιον θές, κι αυτός παίρνει τον 7500 δεν είναι απλά DLΡ-άκιας... Θες να σου πώ τι είναι;
Στα γεννέθλια θα σου πώ, εδώ απαγορεύεται... :flipout:

Ωπα μαστορα μην τα γραφεις ετσι αποτομα γιατι καποιοι εχουμε τον 7500 και τσουζει. :FSGSFGS4:
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Epson TW9300 η αντεπίθεση των LCD

Ωπα μαστορα μην τα γραφεις ετσι αποτομα γιατι καποιοι εχουμε τον 7500 και τσουζει. :FSGSFGS4:

ο δικός σου εξαιρείται, εσένα LCDίζει... για να μην πω UNICίζει.. :flipout:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Καλα, κανετε λιγο υπομονη να δει το νημα ο Power ranger των DLP και θα σας βαλει στη θεση σας. :flipout:
 
19 June 2006
35,671
Από το λίγο που τον είδα, μου άφησε άριστες εντυπώσεις. Όντως είναι ένα νέο μηχάνημα. Με τιμή, βέβαια, πάνω από 3000 ευρώ, είμαι περίεργος να δω σε πιο target group στοχεύει. Πάει να χτυπήσει τον 5000? Ιδωμεν...
 

Billkaza

Established Member
27 April 2010
112
Ελεος ρε σεις μας πεθανατε τωρα..Οκ μεχρι τωρα λεγαμε DLP και ξερω ψωμι και επειτα d-ila.Τωρα αντε φτου και απο την αρχη..
Ωραιο review!