Mechanical shutter vs Electronic Front Curtain vs Electronic Shutter

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
9,768
Διαβάζοντας και προσπαθώντας να κατανοήσω το manual της καινούργιας μου φωτογραφικής έπεσα πάνω στις δύο επιλογές για το κλείστρο - Electronic Front Curtain και Electronic Shutter. Αν και διάβασα κάποιες σελίδες από το google δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει πλήρως γιατί να υπάρχουν οι δύο επιλογές.
Αν έχω καταλάβει καλά, στην πρώτη περίπτωση η φωτογραφία λαμβάνεται όταν κλείσει το διάφραγμα μηχανικά, ενώ στη δεύτερη οποιαδήποτε στιγμή το διάφραγμα είναι ανοικτό. Η βασική διαφορά που βλέπω -τουλάχιστον στη δική μου μηχανή- είναι ότι στην πρώτη περίπτωση ο χρόνος έκθεσης φτάνει το 1/500 του δευτερολέπτου, ενώ στη δεύτερη το 1/6000. Επίσης βλέπω ότι στη δική μου τουλάχιστον η δεύτερη επιλογή δεν μπορεί να δουλέψει με φλας. Εικάζω ότι αυτό έχει να κάνει με την ενεργοποίηση του flash, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να σκεφτώ ότι δεν είναι δυνατός ο συγχρονισμός τους (εκτός αν πια είναι θέμα κόστους).
Επίσης βλέπω ότι σε burst η μηχανή μου τραβάει 5.8 fps με Electronic Front Curtain και τα σχεδόν διπλά 10 fps σε Electronic Shutter, ενώ στο Electronic Shutter έχει και μια επιλογή "Super High Speed" που ανεβαίνει στα 40 fps.
Επίσης διαβάζοντας κάποιες σελίδες στο internet διάβασα ότι το electronic shutter πρέπει να προτιμάται όταν τραβάς από μακριά και θέλεις τη μεγαλύτερη δυνατή λεπτομέρεια γιατί δεν εμφανίζεται ο μικροκραδασμός από το κλείσιμο του διαφράγματος (πχ νυχτερινές λήψεις σελήνης).
Από την άλλη βλέπω ότι η βασική ρύθμιση είναι η Electronic Front Curtain.
Η ερώτησή μου ως τελείως αρχάριος (δικαιολογείστε μου αν έχω κάνει κανένα χοντρό λάθος) είναι για ποιο λόγο να υπάρχει το Electronic Front Curtain, ενώ το Electronic Shutter φαίνεται ότι προσφέρει μόνο πλεονεκτήματα. Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα εκτός από το να θυμίζει περισσότερο slr? Στο θέμα του φλας θα μπορούσε απλά αυτόματα με την ενεργοποίηση του flash να αλλάζει η ρύθμιση (δεν ξέρω όπως είπα πιο πάνω αν αυτός είναι γενικός περιορισμός ή μόνο της μηχανής μου).

Σημείωση διαχείρησης Ιούνιος 2017
Ένα σχετικό αρθρο στο dpreview που επεξηγεί όλη τη θεωρία και καλό είναι να διαβαστεί με προσοχή για να λυθούν οι βασικές απορίες : https://www.dpreview.com/articles/5...lling-shutter-and-flash-what-you-need-to-know
 
Last edited by a moderator:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Electronic Front Curtain vs Electronic Shutter

Στα manual δεν γραφουν ποτέ τα υπερ και κατά της καθε περίπτωσης , ο κανόνας είναι ότι το ηλεκτρονικό κλείστρο το χρησιμοποιείς αλλά με σύνεση γιατί εχει και αρνητικά.
Η πρώτη ηλεκτρονική κουρτίνα σε συνδιασμό με το μηχανικό κλείστρο ανακαλϋφθηκε αν μπορώ να το πώ ετσι για να ξεπεραστεί το πρόβλημα που είχαν πολλες ακάθρεπτες απο τους κραδασμούς του κλείστρου (shutter shock) σε συγκεκριμένες ταχύτητες κλείστρου (συνήθως απο 1/60-1/250).

για να ενεργοποιηθεί σε σώματα Olympus πρέπει να έχεις ενεργό το διαμαντάκι στο μονό ή πολλαπλό καρέ και να έχεις ρυθμίσει σε χρόνο 0 την ρύθμιση antishock στα μενού.
Στα νέα σώματα όπως π.χ. Panasonic gX80 που έχουν νέα τεχνολογια μηχανικοϋ κλείστρου δεν απαιτείται τέτοια ρύθμιση γιατι δεν παρουσιάζουν SS.

To πλήρες ηλεκτρονικό κλείστρο έχει δύο σημαντικά πλεονεκτήματα, είναι τελείως αθόρυβο πολυ χρήσιμο για συγκεκριμένες περιπτώσεις και σου δίνει μεγαλύτερες ταχύτητες κλείστρου (1/16000-1/32000) απο το μηχανικό που τερματϊζει συνήθως σε 1/4000-1/8000. Εχει όμως και μεινεκτήματα όπως : συνηθως μείωση του δυναμικού ευρους (όχι σε όλες τις μηχανές), αϋξηση του θορϋβου (κυρίως στις σκοτεινές περιοχές), παραμορφώσεις με κινούμενα αντικείμενα (gello effect), banding σε τεχνητό φωτισμό υπο προϋποθέσεις και απουσία φλας (ή χρήση του σε χαμηλές ταχύτητες συγχρονισμόύ συνήθως με ηλεκτρονικό τερματίζει στο 1/40-1/60 αντι του 1/160-1/250 που δουλευει με το μηχανικό κλείστρο).

ΥΣ
τωρα θυμήθηκα ότι έχεις παρει την GF7 ... η συγκεκριμένη μηχανή όπως και η GM1, GM5 φοράνε διαφορετικό κλείστρο απο τις υπόλοιπες ακαθρεπτες, δεν έχει φουλ μηχανικό κλειστρο αλλά έως ταχύτητα 1/500 γίνεται χρήση της πρώτης ηλεκτρονικής κουρτίνας του μηχανικοϋ (αν έχεις σε auto την επιλογή κλείστρου) και απο εκεί και πάνω έως 1/16000 αυτόματα η μηχανή παει στο ηλεκτρονικό, αυτο έχει τα καλά του γιατί δεν θα δείς ποτέ στις φωτό σου SS αλλά η ιδιορυθμία αυτή του κλείστρου οδηγεί αυτόματα και σε περιορισμό χρήσης του μικρού φλας σε ταχύτητες έως 1/60 (αν θυμαμαι καλά) και μόνο οταν το φλας είναι ρυθμισμενο για την πρώτη ηλεκτρονική κουρτίνα (είναι ένα απο τα λίγα αλλά σημαντικά μειονεκτήματα της μηχανής)
 
Last edited:

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Re: Electronic Front Curtain vs Electronic Shutter

Αν δεν κάνω λάθος το μηχανικό κλείστρο είναι ο "δεινόσαυρος" που έμεινε από μια "άλλη εποχή" γιατί ακόμη τα ηλεκτρονικά συστήματα δεν έχουν εξελιχθεί πλήρως.

Όταν στο κοντινό μέλλον το ηλεκτρονικό κλείστρο δεν θα σκανάρει αλλά θα αποτυπώνει σε μια στιγμή όλο το καρέ τότε και οι δεινόσαυροι θα μας χαιρετίσουν.
 
17 June 2006
9,768
Απάντηση: Electronic Front Curtain vs Electronic Shutter

Ευχαριστώ για την αναλυτικότατη εξήγηση! Τώρα καταλαβαίνω καλύτερα τι παίζει.
Όντως στην GF7 φλας μέχρι 1/50...Μόνο για slow sync/red eye σε αφήνει μέχρι 1/16000...
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Electronic Front Curtain vs Electronic Shutter

Μιας και το βρήκα μπροστά μου ψάχνοντας ποιές μηχανές διατηρούν 12bit στο ηλεκτρονικό ! Απο το review του DPReview για την Panasonic G80/85 στο conclusion text, γράφουν:

"Using the EFC shutter mode results in 12-bit files, just as when using the mechanical shutter, but the fully electronic results in 10-bit files."

Αρα σε μετάφραση για όσους έχουν την μηχανή να ξέρουν :
Mechanical - 12 bits
Electronic First Curtain - 12 bits
Electronic - 10 bits

H E-M1 mk2 απο όσο ξέρω έχει διαβασμα αισθητήρα στο ηλεκτρονικό κλείστρο < e-shutter speed> = 1/60s (12bit αρχείο), η G85 = 1/25s (10bit αρχείο) και η νέα Panasonic GH5 (12bit αρχείο) έχει 1/22s sensor readou στη λήψη φωτογραφίας κάτι που μου φαίνεται περίεργο ως επιλογή γιατί το 1/22s είναι σίγουρο οτι θα δώσει πολύ περισσότερο rolling shutter (πολλοί λένε ότι μοιράζονται τον ϊδιο αισθητήρα με την ΕΜ1.2 αλλά απο ότι φαίνεται ο αισθητήρας της ΕΜ1.2 είναι ειδική παραγγελία της OLYMPUS στη SONY).

Εχω καθημερινά πια μόνιμα το ηλεκτρονικό κλείστρο ως ρύθμιση στην ΕΜ1.2 για το 90% των φωτό που βγάζω, σε αντίθεση με τη παλιά μου ΕΜ1 που είχα ενεργή την πρώτη ηλεκτρονική κουρτίνα για την αποφυγή shutter shock. Το αλλάζω μόνο όπου διαπιστώσω banding σε τεχνητό φως (σπάνιο μεν αλλά συμβαίνει) και αν θέλω να τραβήξω με φλας σε ταχύτητες πάνω απο 1/50. Φοβερό πλεονέκτημα να τραβάς άφοβα όσες φωτό θέλεις και να νιώθεις ότι η μηχανή σου έχει σχεδόν καινούργιο κλείστρο.

Καποιες μετρήσεις με ηλεκτροικό κλεϊστρο μεταξύ GH5, GH4και G80 βρήκα εδώ: http://m43photo.blogspot.gr/2017/04/gh5-e-shutter-is-slower.html


 
Last edited:

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Re: Panasonic GH5

Άρα, αν έχω καταλάβει καλά, η χρησιμότητα του ηλεκτρονικού κλείστρου είναι ΜΟΝΟ για να αντιμετωπισει υψηλή φωτεινότητα της σκηνής (και την ανάγκη για διακριτικοτητα ), κι όχι το πάγωμα της κίνησης του αντικειμένου της φωτογράφησης.

Άρα ένα μηχανικό κλείστρο με υψηλή ταχύτητα και μεγάλη αντοχή είναι ΑΚΌΜΑ must σε μια Pro level μηχανή.

Διορθώστε με όπου κάνω λάθος.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic GH5

Άρα, αν έχω καταλάβει καλά, η χρησιμότητα του ηλεκτρονικού κλείστρου είναι ΜΟΝΟ για να αντιμετωπισει υψηλή φωτεινότητα της σκηνής (και την ανάγκη για διακριτικοτητα ), κι όχι το πάγωμα της κίνησης του αντικειμένου της φωτογράφησης.

Άρα ένα μηχανικό κλείστρο με υψηλή ταχύτητα και μεγάλη αντοχή είναι ΑΚΌΜΑ must σε μια Pro level μηχανή.

Διορθώστε με όπου κάνω λάθος.

Οχι Ηλία δεν κάνεις λάθος αλλά πλέον υπάρχουν νέα δεδομένα, φυσικά το μηχανικό κλείστρο είναι αυτό που αξιόπιστα θα καλύψει με ταχύτητα έως και 1/8000 όλα τα σπόρ χωρίς προβλήματα (εφόσον φακός και σώμα είναι σωστά καλιμπραρισμένα).

Αλλά το ηλεκτρονικό κλείστρο ακόμη και αυτό της προηγούμενης γενιάς ακάθρεπτων έδωσε μερικά σοβαρά πλεονεκτήματα : α) αύξησε την τχύτητα του κλείστρου σε ταχύτητες έως 1/32000 οπότε δεν χρειάζεσαι ND φίλτρα και με φωτεινό φακό δεν είναι ανάγκη να κλείσεις το διάφραγμα. Αυτο είναι πολυ χρήσιμο και σε σπόρ που δεν έχεις σταθερές φωτιστικές συνθήκες β) μηδένησε εξάλειψε τελείως το shutter shock των ακάθρεπτων που ήταν εμφανές ακόμη και σε ακριβά σώματα (ΕΜ1,Α7R ... ) και ακόμη με πολύ καλούς φακούς γ) κάνει τη χρήση του ιδανική σε χώρους που απαιτείται παντελής έλλειψη θορύβου (θέατρα , στατικό BIF ...) δ) πολύ μικρό ή μηδενικό blackout στο EVF/LCD με διάφορες υλοποιήσεις (photo 4k ...) ωστε να μπορείς να ακολουθήσεις τον στόχο (θεωρητικά) πιό εύκολα και από hi-end DSLR.

Τα μειονεκτήματα του γνωστά : μειωμένο DR και θόρυβος, απρόβλεπτο banding σε τεχνητό φωτισμό, καθόλου ή περιορισμένη χρήση του φλας με χαμηλές ταχύτητες συγχρονισμού (1/20-1/50) και rolling shutter σε βιντεο και φωτό.

Στα νέα ακριβά μοντέλα ακάθρεπτων (GH5, EM1.2, XT2, A9) βλεπουμε ότι ενα ενα τα παραπάνω με την παρούσα τεχνολογία εξαλείφονται π.χ. το DR λύθηκε μιας και δίνουν πια 12-14bit RAW αρχείο, το sensor redout αυξηθηκε σε 1/60 (EM1.2)-1/80 (A9 ? μάλλον) με αποτέλεσμα οι νέες ακάθρεπτες υλοποιήσεις να μην έχουν εμφανές rolling shutter και να μπορούν να χρησιμοποιηούν άνετα και για σπόρ αε συνδιασμό με την ταχύτερη ριπή που μπορούν να παρέχουν (18-20fps σε CAF, 60fps σε SAF) μιας και δεν υπάρχει καθρέπτης να κινηθεί.

Αυτό σε συνδιασμό ότι πλέον τα νέα μοντέλα έχουν : <δ) πολύ μικρό (π.χ. ΕΜ1.2, ΧΤ2) ή μηδενικό blackout στο EVF/LCD (Α9) με διάφορες υλοποιήσεις (Πανασονικ photo 4k ...) ωστε να μπορείς να ακολουθήσεις τον στόχο (θεωρητικά) πιό εύκολα και από hi-end DSLR > κάνουν ιδανικά τα μοντέλα αυτά για σπόρ με χρήση ηλεκτρονικού κλείστρου ειδικά μιας και δεν επιβαρύνεται στα μηχανικά μέρη η μηχανή.
Κάτι τελευταίο που αφορά και την εστίαση που μέχρι πρότινος υπολείπονταν οι ακάθρεπτες, για να εστιάσει μια DSLR συνεχώς σε CAF πρέπει να σηκωθεί πρώτα ο καθρέπτης για να δουν οι αισθητήρες PDAF τον στόχο, αυτό σε ριπή το κάνει επανειλημμένα άρα είναι κατανοητό ότι μια ακάθρεπτη με εξελιγμένο υβριδικό σύστημα εστίασης ίσης απόδοσης θα καταφέρει όχι μόνο να την φτάσει αλλά να την ξεπεράσει σε ταχύτητα και υπολογισμούς και αξιοπιστία (βάλε και τον παράγοντα BF FF μέσα).

Αν δεν ειχαν τετοια τεράστια εγκατεστημένη βάση οι DSLR στον χώρο των σπόρ θα ειχαν τρέξει όλοι να πάρουν μια ΕΜ1.2,ΧΤ2,Α9 (τυχαία τα γράφω...) τώρα αυτο μπορεί να κάνει μια δεκαετία να γίνει μπορεί και να μην γίνει ποτέ .. θα δούμε
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Electronic Front Curtain vs Electronic Shutter

Όσο κι αν ακουστεί αστείο, στα μάτια πολύ κόσμου ο μέσος επαγγελματίας φωτογράφος είναι ακόμα αποτυπωμένος ως κάποιος με μεγάλη, ακριβή και θορυβώδη φωτογραφική μηχανή. Τονίζουν ότι ο φωτογράφος έχει επενδύσει, "δουλεύει" και υποννοούν ότι είναι και ικανός.

Υπάρχει εξήγηση φυσικά. Το μέγεθος, η τιμή και ο ήχος είναι εμφανή, αντικειμενικά και δεν απαιτούν γνώση/αισθητική για να κριθούν. Η ποιότητα του τελικού φωτογραφικού αρχείου απαιτεί...
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Electronic Front Curtain vs Electronic Shutter

Στο άρθρο αναφέρονται συγκεντρωμένα τα περισσότερα απο όσα γραφτεϊ μέχρι στιγμής στο νήμα για το ηλεκτρονικό κλείστρο, μπορεί κανεις να δεϊ με παραδείγματα που έχει φτάσει η τεχνολογία στον τομέα αυτό σήμερα, ενώ φαντάζεται που θα εϊναι στην επόμενη-ες γενιά-ές ακάθρεπτων : http://mirrorlesscomparison.com/in-depth/sony-a9-vs-olympus-omd-em1-ii/
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Μιας κι εγώ έχω, πολύ πρόσφατα, εισέλθει στο κόσμο των mirrorless φωτογραφικών μηχανών, έχω κάποιες απορίες καθώς δεν έχω εντρυφήσει 100% στην τεχνολογία τους ακόμα.

Η δικιά μου (α6000) είχα παρατηρήσει ότι από την αρχή είχε ενεργοποιημένη την πρώτη μπροστινή ηλεκτρονική κουρτίνα. Πως μπορώ να μάθω αν η χρήση της δεν θα επηρεάσει αρνητικά τα RAW αρχεία;
Η μάλλον, έχω κάνει καλά που την έχω απενεργοποιήσει;
Γνωρίζοντας τα περί δυναμικού εύρους και άλλων θεμάτων, πως μπορώ να βεβαιωθώ αν είναι καλή σκέψη της ηλεκτρονικής μπροστινής κουρτίνας;
Το γεγονός ότι ελαχιστοποιείται το SS που μου έχει εξηγήσει από κοντά και ο Κώστας (kbouk) συμβάλει στην α6000 ή δεν ισχύει στην δική μου περίπτωση;
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Panasonic GH5

...Στα νέα ακριβά μοντέλα ακάθρεπτων (GH5, EM1.2, XT2, A9) βλεπουμε ότι ενα ενα τα παραπάνω με την παρούσα τεχνολογία εξαλείφονται π.χ. το DR λύθηκε μιας και δίνουν πια 12-14bit RAW αρχείο, το sensor readout αυξηθηκε σε 1/60 (EM1.2)-1/80 (A9 ? μάλλον)...

Στο εκπληκτικό 1/150 μετρήθηκε από τον Jim Casson η ταχύτητα ανάγνωσης του αισθητήρα της α9.

http://blog.kasson.com/the-last-word/how-fast-is-the-sony-a9-electronic-shutter/
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Panasonic GH5

Ναι το διάβασα ήδη, αν αληθεύει (μιας και η SONY δεν μας δϊνει σχετική μετρηση) τότε θα δουλευει και το φλας στην Α9 κοντά σε ταχύτητες έως και 1/150 με το ηλεκτρονικό κλεϊστρο, μιας στην ΕΜ1.2 το ηλεκτρονικό κλείστρο τερματίζει κάπου στο 1/60 και το φλας συγχρονίζει έως και 1/50.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Panasonic GH5

Oι άνθρωποι της Sony απάντησαν ότι η ταχύτητα ανάγνωσης του αισθητήρα είναι 1/160, οπότε οι υπολογισμοί του Jim Casson είναι σωστοί όταν κατέληξε ότι 1/160 πρέπει να είναι, πάνω από τη δική του μέτρηση του 1/150.

Οπότε αληθεύει το εκπληκτικό 1/160.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Οντως παρα πολύ βελτιωμένο rolling shutter της Α9 σε σχέση με οτιδήποτε κυκλοφόρησε μέχρι τώρα με ηλεκτρονικό κλείστρο (εξαιρούνται κατι παλαιοί CCD με global shutter oi οποίοι υπέφεραν απο θόρυβο διότι ουσιαστικά το πιξελ γινόταν μισό σε μέγεθος)

Δεν λέω εκπληκτικό γιατί ήταν το αναμενόμενο με το που ανακοινώθηκε οτι ήταν stacked αισθητήρας .. η 3D ολοκλήρωση προσφέρει άπλα και ευελιξία για πολλά παράλληλα ADC ανα στήλη αντί το 1 ανα στήλη των απλών EXMOR.
Απο τα πρώτα τεχνικά τεστ http://blog.kasson.com/the-last-word/sony-a9-prnu/ πιθανό φαίνεται να έχει χρησιμοποιηθεί διάταξη με 2Χ3 ADC (αναλογικο-ψηφιακός μετατροπέας) ανα στήλη (το ποιό εμφανές οριζόντιο banding είναι ανα 3 και ανα 6 γραμμές ).

Οστόσο και πάλι ειναι περίπου μισή η ταχύτητα απο ενα σύγχρονο γρήγορο κλείστρο με κουρτίνες. Σε εξτρέμ περιπτώσεις δείχνει μια αδυναμία σε σχέση με τις κουρτίνες (διπλάσια παραμόρφωση) και το διάβασμα του αισθητήρα σε γκρούπ γραμμών δημιουργεί ασυνέχεια (ζιγκ-ζαγκ) που φαίνεται ως banding στην μπάλα ..

http://www.fredmiranda.com/forum/topic/1492788/0#14055489
ball_banding.jpg

memorial_warp.jpg
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Mechanical shutter vs Electronic Front Curtain vs Electronic Shutter

Ένα σχετικό αρθρο στο dpreview που επεξηγεί αρκετά στη θεωρία και ειδικά την χρήση του ηλεκτρονικού κλείστρου σε συνδιασμό με flash: https://www.dpreview.com/articles/5...lling-shutter-and-flash-what-you-need-to-know. Το link προστέθηκε και στην αρχική δημοσιευσή του νήματος ώστε διαβάζοντάς το να έχουν λυθεί βασικές απορίες σε κάποιον για την τεχνολογία που θα μας απασχολήσει αρκετά τα επόμενα χρόνια.

Θα δανειστώ δύο σημεία του άρθρου για να εξηγήσω δϋο υλοποιήσεις που ηλεκτρονικού κλείστρου που ξεχωρίζουν απο τις άλλες σε απόδοση rolling shutter: η <παλιά> Olympus EM1.2 που σϋμφωνα με το αρθρο οφείλεται κατά πολϋ στο μικρότερο μέγεθος του αισθητήρα (και στην τεχνολογική του εξέλιξη φυσικά) και την νέα FF Α9 για την επιλογή της να κάνει χρήση αισθητήρα χαμηλότερης ανάλυσης κάτι που επίσης βοηθά στο χρόνο διαβάσματος του αισθητήρα.
 
Last edited:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Mechanical shutter vs Electronic Front Curtain vs Electronic Shutter

Με την χρήση του Rawdigger και μελετώντας τα ιστογράμματα των RAW μπορεί κανεις να διαπιστώσει αν μια μηχανή με το ηλεκτρονικό κλείστρο περιορίζεται από 12bit που έχει με το μηχανικό σε 10 bit ,

Π.χ. για την G80 το μηχανικό και το ηλεκτρονικό είναι 12 bit, ενώ στην G7 το ηλεκτρονικό είναι 10 bit:
https://www.dpreview.com/forums/post/60670439
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Mechanical shutter vs Electronic Front Curtain vs Electronic Shutter

Βάζω ένα link από μια συζήτηση που υπάρχει στο dpreview σχετικά με την ποιότητα του bokeh ανάμεσα σε μηχανικό και ηλεκτρονικό κλείστρο (στη 2 σελίδα υπάρχει και μια εξήγηση γιατι παρουσιάζεται στην πρώτη ηλεκτρονική κουρτίνα σε SONY) με φωτεινούς φακοϋς σε ανοιχτά διαφραγματα, έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να αλλιώνεται το bokeh με το ηλεκτρονικό κλείστρο σε κάποιες υλοποιήσεις (κυρίως SONY, Fuji και τελευταία το ανέφεραν και χρήστες της Ζ7), αν έχετε αλλά παραδείγματα μπορείτε να τα αναφέρεται ώστε να δούμε αν είναι και αυτό ένα από τα μειονεκτήματα του ηλεκτρονικού κλείστρου και που ακριβώς συναντάται. Στην ΕΜ1.2 που έχω τώρα κάτι τέτοιο όσο το έψαξα δεν το είδα ούτε με την χρήση πρωτης ηλεκτρονικής κουρτίνας (την κλείνει αυτόματα σε ταχύτητα 1/320) αλλά ούτε με πλήρες ηλεκτρονικό κλείστρο.

https://www.dpreview.com/forums/thread/4273822?page=2

και ένα βιντεάκι με κάποια δείγματα σε SONY :

 
Last edited:
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Δεν επηρεάζεται το Bokeh απο το πλήρως ηλεκτρονικό κλείστρο .. μόνο το "μισό ηλεκτρονικό" δηλ. Electronic First Curtain Shutter επηρεάζει σε ορισμένες συνθήκες

Επειδή η κουρτίνα δεν εφάπτεται στον αισθητήρα αλλά απέχει π.χ. 5mm δημιουργεί μια σκια στις πλάγιες ακτίνες** .. οταν δουλεύουν και οι δύο κουρτίνες ή καμμία απο τις δύο το bokeh είναι νορμαλ και συμμετρικό .. οταν δουλεύει μόνο η μία (EFCS) υπάρχει σκίαση μόνο απο την μία πλευρά και το bokeh βγαίνει πατσουλό ..
Το φαινόμενο γίνεται περισσότερο αισθητό όσο μεγαλώνει η ταχύτητα κλείστρου (= μικρότερη σχισμή) που χρησιμοποιείται διότι μεγαλώνει η αναλογία σκιάς σε σχέση με την ασκίαστη περιοχή



* Οσο πιο ανοιχτό το διάφραγμα τόσο περισσότερες πλάγιες ακτίνες συμμετέχουν ..
Και όσο πιο άκρη στον αισθητήρα επίσης περισσότερες πλάγιες ακτίνες .. γιαυτό εκτός απο την παραμόρφωση του bokeh διαπιστώνεται και μείωση της έκθεσης στο πάνω ή στο κάτω άκρο του αισθητήρα (ανάλογα του πως κινείται η μηχανική κουρτίνα δηλ. απο πάνω προς τα κάτω ή αντίστροφα..
Αυτό το τελευταίο ίσως είναι και καλοδεχούμενα σε ορισμένες περιστάσεις .. είναι ένα ηλεκτρονικό Graduated Filter ;)
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Mechanical shutter vs Electronic Front Curtain vs Electronic Shutter

Ευχαριστώ Ηλία για τις διευκρινήσεις, τα είχαμε πεί για το ίδιο ζήτημα σε αλλο νημα (κάποιας Sony) αλλά καλό είναι που το διευκρίνησες και εδώ που έχουμε ειδικό νημα για τις διαφορές, μάλιστα αυτη τη βδομάδα τεθηκαν ερωτήσεις απο Τηνιακό και sfortis για τη λειτουργία του ηλεκτρονικού κλείστρου.