τι περιμένετε απο τους νέους ενισχυτές;

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
ποια χαρακτηριστηκά θα θέλατε στην νέα γενιά av ενισχυτών;
ποιά ειναι έτοιμα απο τις εταιρίες και θα κυκλοφορήσουν με την επόμενη γενιά av ενισχυτών;

εχω διαβάσει για την συνεργασία pionner με dirac,
λογικά στους νέους pionner που θα βγουν, κάποιο απο ολά τα μοντέλα θα έχει dirac.
το auro 3d εχει προχωρήσει καθόλου;
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
εγω μονο πιο πολυ ποιοτητα κατασκευης !!! απο οσες συσκευες εχω δει απο κοντα η ποιοτητα ηταν για κλωτσιες ......

δεν νοειτε 7καναλος ενυσχητης να ζυγιζει 10 κιλα ........... καταναλωση αστεια και τσιγγινο πλαισιο ! τι να τακανω τα τσιπακια αμα κρατησει 2 χρονια μονο ....
 

DIM3000C6

Established Member
14 July 2010
217
Να είναι καλύτεροι στην δικάναλη αναπαραγωγή με πιο σοβαρά τροφοδοτικά, πυκνωτές κτλ στην κατηγορία των 1000 + ευρώ και στην εισαγωγική κατηγορία των 500 + ευρώ να έχουν εξόδους προενίσχυσης τουλάχιστον για τα μπροστινά κανάλια. Επίσης είναι απαράδεκτο το γεγονός ότι ακόμη δεν έχουν ενσωματώσει usb dac (type B) στις χαμηλές κατηγορίες τιμής όταν αρκετοί δικάναλοι (ακόμη και entry level μοντέλα) έχουν αυτή την δυνατότητα. Τέλος, τα εισαγωγικά μοντέλα, είναι όλα απαράδεκτα στο εσωτερικό όσον αφορά την χωροταξία καθώς και στην στιβαρότητα του σασί. Όταν υπάρχουν media player με σασί όπως του popcorn hour 400/410/500 για παράδειγμα, θεωρώ ότι είναι άσχημο ο ενισχυτής δίπλα του να είναι μια φτηνοκατασκευή. Μας βομβαρδίζουν με νέα φορμά (dolby atmos, dts x κτλ) λες και δεν είναι αρκετά τα 5.1 κανάλια (έχω γεμίσει το καθιστικό με καλώδια) και με βελτιώσεις όσον αφορά την δικτυακή αναπαραγωγή και δεν δίνουν σημασία στα βασικά.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

εγω μονο πιο πολυ ποιοτητα κατασκευης !!! απο οσες συσκευες εχω δει απο κοντα η ποιοτητα ηταν για κλωτσιες ......

δεν νοειτε 7καναλος ενυσχητης να ζυγιζει 10 κιλα ........... καταναλωση αστεια και τσιγγινο πλαισιο ! τι να τακανω τα τσιπακια αμα κρατησει 2 χρονια μονο ....

Συμφωνώ απόλυτα Βαγγέλη.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Γιατί, μετά από δύο χρόνια δεν θα θέλεις τα νέα τσιπάκια;
Αυτό που θέλω είναι ξεχωριστά προενισχυτικά και τελικά στάδια. Να έχω τελικούς για μια ζωή και τα τσιπάκια ας αλλάζουν...
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
το θέμα ειναι οτι τα νέα τσιπάκια (av pro) τα δίνουν με τιμή όσο και η ολοκληρωμένη ναυαρχίδα av receiver.
Δες πχ τον ολοκληρομένο Yamaha 3060 ~2500 και Yamaha 5100 με την ίδια τιμή.
 

aristidis.540

Senior Member
4 March 2012
589
θεσσαλονικη
Να κάνω κι'εγω μια ερώτηση σχετικά με νεους και παλιούς ενισχυτές.
εχω βρει κατά καιρούς καλα κομμάτια και λιγο παλιά βέβαια,το θέμα είναι οτι δεν εχουν hdmi κατά πόσο ειναι πρόβλημα αυτό?
και εαν εχω καινούρια tv τι κάνω βάζω rca? η έχω πρόβλημα?
(όπως καταλάβατε είμαι δικαναλος και δεν γνωρίζω)
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Μέσω οπτικής περνάς μέχρι και dts. Χάνεις τα hd formats.
Και εχεις και παλαιότερης κοπής αυτοματη ισοσταθμιση και dsp (αν εχεις). Εχεις και πιο βαρύ μηχάνημα που είναι στα θετικά :)