Rupert Neve RNHP

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
http://rupertneve.com/products/rnhp-headphone-amplifier/

2a255c27c2692625f61dfd8038607d36.jpg
5341434a66551a331728415f71c0a659.jpg
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Έ, όχι και πολλά!
Αν είναι αυτό που φαντάζομαι, τότε πρόκειται για μία εξαιρετική περίπτωση σχέσης τιμής προς απόδοση. Κατ' αρχήν απευθύνεται προς την αγορά του επαγγελματικού ήχου, έχει πάνω ότι ονειρεύεται ένας επαγγελματίας του ήχου και ακολουθεί την τιμολόγηση των επαγγελματικών συσκευών. (Που για ίδια απόδοση σε σχέση με τις αντίστοιχες consumer έχουν μία αναλογία στην τιμή 1 προς 3 ή και περισσότερο)!

Όντας αποκλειστικά ενισχυτής ακουστικών και όχι και monitor controller ή DAC, όπως άλλα παρόμοια (π.χ. SPL Phonitor, ή Grace) πετυχαίνει πολύ λογικό κόστος. Σ' εμάς υπό συνθήκες κρίσης μπορεί να φαίνεται ακριβό, δεν παύει ωστόσο να είναι ικανοποιητικό.

Όσο για την ίδια τη Neve αποτελεί ένα θρύλο. Εκατοντάδες χιλιάδες ή εκατομμύρια ηχογραφήσεις της χρυσής αναλογικής εποχής έχουν γραφτεί, μιξαριστεί και έχουν γίνει master με τις κονσόλες της Neve. Η Neve ήταν για τις κονσόλες ότι τα Studer για τα μαγνητόφωνα. Η αναβίωση της εταιρείας σήμερα και η παραγωγή μηχανημάτων βασισμένων στα ίδια κλασσικά κυκλώματα της είναι εξαιρετικά πετυχημένη. (Και μάλιστα απ' όσο ξέρω κυκλοφορούν και κλώνοι τους!)

Τώρα μπορεί να με ρωτήσετε πως γίνεται να είμαι τόσο σίγουρος για την ποιότητα ενός μηχανήματος, χωρίς να το έχω δει από κοντά ή να το έχω ακούσει, είναι σαν να με ρωτάτε αν μία Λαμποργκίνι, μία Φερράρι, ή μία Πόρσε είναι καλά αυτοκίνητα.
Και σ' αυτά: Όυτε έχω μπει, ούτε τα έχω δει από κοντά! 😉
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ναι Μιχάλη ξέρω την φήμη και την ποιότητα της Neve!
Απλά λέω πως είναι ένα υπολογίσιμο κόστος από τη μία κ επίσης ως μόνο ενισχυτής ακουστικών έχει σοβαρό ανταγωνισμό σε αυτά τα χρήματα!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ώπα.. είναι για 16-150Ohm ακουστικά;
Έτσι λέει στον Τόμαν.. δεν το είδα όμως στα specs στο site της Neve...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
πολύ με ψήνει το μηχανάκι αυτό ρε γμτ!!!
από την άλλη βέβαια είναι και τα Lake People που είναι και λίγο πιο φτηνά... δεν έχω βρει και κανένα συγκριτικό..
άτιμη κρίση!!!! :(
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Στο Neve θα πήγαινα. Ξέρεις το σκεπτικό μου...

Λοιπόν μην το πολυψειρίζεις, παρ' τη την απόφαση
Η Τύχη βοηθάει τους τολμηρούς! :grandpa: :hahaha: :laugh:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
βλέπω να επαναλαμβάνεται το ίδιο λάθος.
το μηχάνημα είναι επαγγελματικό.
Είναι μεν ενισχυτής ακουστικών αλλά για επαγγελματία.
Εχε το υπόψη αυτό όταν θα φτάσεις στο πορτοφόλι.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
βλέπω να επαναλαμβάνεται το ίδιο λάθος.
το μηχάνημα είναι επαγγελματικό.
Είναι μεν ενισχυτής ακουστικών αλλά για επαγγελματία.
Εχε το υπόψη αυτό όταν θα φτάσεις στο πορτοφόλι.
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά γιατί αυτό να είναι απαραίτητα κακό;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
το έχουμε ξαναπεί.
Πληρώνεις features που 99% δεν θα χρησιμοποιήσεις - εκμεταλλευτείς.
Γιατί να μην στοχεύσεις σε κάτι που θα ρίξει όλη την αξία κατασκευής σε αυτό που σίγουρα θες?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
το έχουμε ξαναπεί.
Πληρώνεις features που 99% δεν θα χρησιμοποιήσεις - εκμεταλλευτείς.
Γιατί να μην στοχεύσεις σε κάτι που θα ρίξει όλη την αξία κατασκευής σε αυτό που σίγουρα θες?
Τι πληρώνεις σε αυτή την περίπτωση;
Την balanced είσοδο;
Δεν είναι κ τόσο overkill ως feature.. άλλωστε και τα lake people και τα spl που έχουν πολύ μεγάλη αποδοχή στους Hi-Fi κύκλους επαγγελματικά είναι!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
το ίδιο ισχύει και για τις άλλες μάρκες.
Πες μου πχ ένα σοβαρό ρόλο γιατί ένας χομπύστας στο σπίτι του χρειάζεται xlr συνδέσεις που σίγουρα χρειάζεται ο επαγγελματίας (και αυτός ώρες ώρες θα μπορούσε να δουλέψει και χωρίς αυτές, αλλά για να έχει το κεφάλι του ήσυχο τις προτιμάει)
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
το ίδιο ισχύει και για τις άλλες μάρκες.
Πες μου πχ ένα σοβαρό ρόλο γιατί ένας χομπύστας στο σπίτι του χρειάζεται xlr συνδέσεις που σίγουρα χρειάζεται ο επαγγελματίας (και αυτός ώρες ώρες θα μπορούσε να δουλέψει και χωρίς αυτές, αλλά για να έχει το κεφάλι του ήσυχο τις προτιμάει)
Ναι συμφωνούμε.. αλλά αν το αποτέλεσμα ηχητικά είναι (πολύ) καλό τότε... Κάποιο Hi-Fi τύποι επιλέγουν επαγγελματικά!
Δεν ξέρω βέβαια πως θα μπορούσε να υπάρχει ίδια απόδοση σε μη επαγγελματικό δλδ πιο φτηνό μηχάνημα..
Ποιο να είναι αυτό;;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Chief, εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου.
Η μικρή δική μου πείρα δείχνει ότι οι balanced συνδέσεις συνοδεύονται συνήθως από μία καλύτερη ποιότητα στην κατασκευή και στην απόδοση.

Συνήθως, χωρίς να είναι και κανόνας, το τονίζω αυτό.

Και πάντως η τάση είναι τα σύγχρονα ακουστικά να κυκλοφορούν σε εκδόσεις που αξιοποιούν τις Balanced συνδέσεις .(π.χ. Audeze). -bye-
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ναι Μιχάλη αλλά ο εν λόγω έχει μόνο balanced είσοδο, δεν οδηγεί balanced τα ακουστικά...
Άλλο ένα θέμα. Σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν ενισχυτές που προσφέρουν και balanced οδήγηση.. (τώρα κατά πόσο υπερέχει της unbalanced δεν το ξέρω, δεν έχω ακούσει)
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Εμένα προσωπικά μου χτυπάει λίγο αρνητικά στο συγκεκριμένο ενισχυτή το ότι έχει ένα φθηνό wall-wart τροφοδοτικό.

Επίσης το ρεύμα εισόδου 24volt-0.25A δεν είναι κάτι το σπουδαίο. Λιγότερο από τον project starlight που έχω τώρα. Στην τιμή αυτή θα περίμενα κάτι καλύτερο.

Δεν βλέπω να υπερέχει σε κάτι έναντι του Lake People G109A ή G109S εκτός από την τιμή...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Μια ματιά στα εντόσθια και των δύο μάλλον προδιαθέτει υπέρ των Lake People.
Το ίδιο και με την σύγκριση των χαρακτηριστικών.