καρτα ηχου για akg k240

derr

Established Member
23 July 2011
134
Γεια σας,

εχω ακουστικα τα AKG K240 και ψαχνω για καρτα ηχου για τα συγκεκριμενα.
Με ενδιαφερει μονο για μουσικη (flac αρχεια), καθολου για gaming

Το μπατζετ ειναι στα 60-70 ευρω, εχω δει τις xonar dsx, xonar dx, creative sound blaster z αλλα δεν μπορω να αποφασισω
Οποτε θα ηθελα τη βοηθεια σας, ειτε για καποια απο αυτες ειτε και αλλη στο μπατζετ μου
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,775
Μεσευρώπη
Αν τη θέλεις μονο για μουσική δε χρειάζεσαι κάρτα ήχου, η οποια περιλαμβάνει και πολλά "μπλιμπλικα" που δε χρειάζεσαι, αλλα κάποιο φορητό dac/ενισχυτή ακουστικών. Υπάρχουν αρκετές επιλογές στην κατηγορια τιμής, ενδεικτικά αναφέρω τα Schiit Fulla, HRT DSP, διαφορα μοντέλα της FiiO, το Audioquest Dragonfly Black (αν κανεις μια μικρή υπέρβαση στην τιμή) και αλλα πολλά.
 

derr

Established Member
23 July 2011
134
Μπορεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο επειδη δεν εχω ιδεα γι'αυτα τα μοντελα?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Το νήμα μεταφέρθηκε στους πιο ειδικούς,άλλωστε πολλοί φίλοι γνωρίζουν πολύ καλά τα ακουστικά σου.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,775
Μεσευρώπη
Μπορεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο επειδη δεν εχω ιδεα γι'αυτα τα μοντελα?

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Hrt DSP, το οποιο ταιριάζει μια χαρά με τα ακουστικά σου και σπρώχνει ακόμα και τα παλιά K240 με τα 600Ohm
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,398
Θεσσαλονίκη
Τεχνικά τα Schiit Fulla και Fiio E10K είναι καλύτερα.
Το HRT dsp - dragonfly black έχουν το πλεονέκτημα ότι είναι τα πλέον φορητά και μπορούν
να συνδεθούν και με android συσκευές.
Είχα το E10K το οποίο έχει πολύ καλό ήχο προς το ζεστό με πολύ καλή πληροφορία και όγκο.
Από δύναμη οδηγεί τα 240 με άνεση και έχει το πλεονέκτημα ότι έχει ξεχωριστό ανεξάρτητο fix level
line out άρα όταν έχεις ενεργά ηχεία ή ηχεία τύπου pc δεν χρειάζεται να αλλάζεις καλώδια πολύ
πρακτικό κατά την γνώμη μου.
Τα Fiio , Schiit έχουν περίπου διπλάσια ισχύ εξόδου από τα υπόλοιπα.
Σε καμία μα καμία περίπτωση μην πάρεις usb κάρτες της asus , creative κλπ και καλύτερα να αποφύγεις
pci σύνδεση.
 

derr

Established Member
23 July 2011
134
βρισκω το Fiio E10K στο amazon.de https://www.amazon.de/gp/product/B00LP3AMC2/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A39L1NN7U7755Z στα 82 ευρω.
Πώς μπορω να βρω ποσο ειναι τα μεταφορικα?
Εκτος αν υπαρχει πουθενα αλλου φθηνοτερα

edit: υπαρχει και στο amazon.co.uk στις 61 λιρες (περιπου 70 ευρω) https://www.amazon.co.uk/gp/product...act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A239IQQWTRS75Q
 
Last edited:

gonzo

Senior Member
7 September 2006
338
στο αγγλικο αμαζον είναι 62λιρες (χωρις τα μεταφορικα) δηλ 69,3 ευρω

https://www.amazon.co.uk/dp/B00LP3AMC2/?tag=halfschromext-21

http://halfsize.me/?asin=B00LP3AMC2

απο εδω η τιμη ειναι στα 99ευρώ
http://www.fiio.gr/index.php?route=product/product&path=91&product_id=58

με 2ετη εγγυηση. Ισως να προτιμουσα να το παρω απο εδώ λογω αντιπροσωπιας, διευκολύνσεων στην πληρωμή κτλ
 

derr

Established Member
23 July 2011
134
στο αγγλικο αμαζον βγαινει τελικη τιμη 79 ευρω
απο το fiio.gr βγαινει 104 (εχει 5 ευρω μεταφορικα)

απο το αμαζον δεν εχω εγγυηση?
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Παιδιά για 10 και 20 ευρώ γνώμη μου είναι δεν αξίζει να φέρνεις κάτι απ'εξω εφόσον υπάρχει και εδώ.
Στηρίξτε και τους Ελληνες αντιπροσώπους γιατί στο τέλος δεν θα μείνει τίποτα
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,398
Θεσσαλονίκη
στο αγγλικο αμαζον βγαινει τελικη τιμη 79 ευρω
απο το fiio.gr βγαινει 104 (εχει 5 ευρω μεταφορικα)

απο το αμαζον δεν εχω εγγυηση?

Amazon.co.uk - 1 χρόνο εγγύηση
Amazon.de & Amazon.it - 2 χρόνια εγγύηση.
Εξυπηρέτηση απίστευτη , ο Ιταλός πωλητής μετά από 5 μήνες δέχθηκε επιστροφή του X3ii με πλήρη επιστροφή
χρημάτων επειδή του είπα ότι δεν με καλύπτει τελικά.
Ο Άγγλος δέχεται επιστροφή των EX1 παρόλο που τα άνοιξα και παλαιότερα του έστειλα το Μ3 αφού το άκουσα κάνα μήνα.
Ο Fiio.gr τον είχα πάρει τηλ. να παραπονεθώ για τις τιμές , μου είπε τα γνωστά περί φόρων , κρίσης κλπ και του είπα μα
έχετε έδρα στην Βουλγαρία και δεν μου απάντησε.
Τελικά δέχθηκε να μου κάνει μια έκπτωση αλλά στο συγκεκριμένο προϊόν η διαφορά ήταν πάλι μεγάλη.
Ο καθένας αποφασίζει και πράττει.
 

derr

Established Member
23 July 2011
134
αν το στειλω για επισκευη στο αγγλικο αμαζον εντος εγγυησης ειναι πληρωμενα τα μεταφορικα?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,775
Μεσευρώπη
αν το στειλω για επισκευη στο αγγλικο αμαζον εντος εγγυησης ειναι πληρωμενα τα μεταφορικα?
Όχι, αλλά πόσα να είναι πια τα μεταφορικά για ένα τόσο δα μαραφέτι? Μιλάμε για μέγεθος πακέτου τσιγάρων.
 

derr

Established Member
23 July 2011
134
Ευχαριστω, μια τελευταια ερωτηση μονο, οταν το συνδεσω με τον υπολογιστη χρειαζεται καποια ρυθμιση για να μην μπλεκεται με την onboard της μητρικης μου?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,398
Θεσσαλονίκη
Αν το στείλεις για επισκευή μέσα στην εγγύηση και είναι fulfilled by amazon η αγορά που είχες
κάνει τότε κάνεις ένα chat ζητάς πίστωση των μεταφορικών και 90% στα πιστώνουν!
Επίσης προς ενημέρωση με ΕΛΤΑ συστημένο αυτού του βάρους για Αγγλία , Γερμανία κλπ είναι 8-9 .

Διαλέγεις από την κονσόλα ποιά συσκευή θα έχεις σαν έξοδο ήχου πολύ εύκολο.