Quasimodo Ver.4.0 Snubber Test

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Από παλιά προσπαθούσα να διορθώσω τον κωδωνισμό που παρουσιάζεται σε κάθε δευτερεύων ενός μετασχηματιστή.

Begin.png

Οι προσπάθειες μου, παρέμεναν απλές προσπάθειες, γιατί στην ουσία ο έλεγχος του παραγόμενου κωδωνισμού είναι
μαθηματική σπαζοκεφαλιά.

Αυτός ο κωδωνισμός παράγεται από τον ίδιο τον Μ/Τ καθότι κατασκευαστικά, δεν γίνεται να κατασκευαστεί ο τέλειος μετασχηματιστής.
Εσωτερικές παρασιτικές χωρητικότητες (CT) και επαγωγές (LT) των ίδιων των τυλιγμάτων και η αλληπίδραση τους, δημιουργεί ένα κύκλωμα (resonator) που παράγει κωδωνισμό σε κάθε δευτερέυων.
fig2.jpg

Η αναζήτηση ενός σωστού κυκλώματος snubber ήταν πάντα το ζητούμενο.

Τελευταία έπεσα σε μια καταπληκτική συζήτηση στο diyaudio, όπου ένα μέλος (Mark Johnson) είχε φτιάξει ένα κύκλωμα, όπου δίχως την ανάγκη των μαθηματικών από πλευράς μας, έδινε λύση στο πρόβλημα.

Το ονόμασε Quasimodo "Transformer snubbers without math".

Quasimodo_V4_TH_photo.jpg

Σύνδεσμος συζήτηση στο diaydio : http://www.diyaudio.com/forums/powe...sformer-snubber-using-quasimodo-test-jig.html
Σύνδεσμος κατεβάσματος pdf αρχείου https://www.google.gr/url?sa=t&rct=...pA5gn0NY9_0mls7aA&sig2=OgbnW4Sgbw30DJc1yZqrDg
http://www.diyaudio.com/forums/atta...ing-quasimodo-test-jig-quasimodo_jig_reva.pdf

Η BOM List, περιλαμβάνεται στα επισυναπτόμενα αυτού του μηνύματος.

Οι απαιτήσεις είναι:


  • να έχει ο ενδιαφερόμενος παλμογράφο,
  • να φτιάξει το quasimodo,
  • να βραχυκυκλώσει το πρωτεύων του M/T
  • να τοποθετήσει τα Cx, Cs, Rs
  • και να μετρήσει την τελική τιμή της αντίστασης Rs.

Στη σελίδα 7 του pdf, ο σχεδιαστής εξηγεί γιατί διαλέγει σταθερές τιμές στα Cx & Cs και επιλέγει να διαφοροποιήσει την αντίσταση Rs.

Παρακάτω εμφανίζεται ένας μετρούμενος κωδωνισμός ενός δευτερεύοντος M/T και αμέσως μετά οι διαδοχικές φάσεις εκμηδένισης του φαινομένου.


Begin.png
Almost.png
Done_Zeta_equals_1p00.png

Δεν πρέπει ποτέ να φθάσουμε σε αυτήν την καμπύλη


DONT_DO_THIS.png

Στο βίντεο που ακολουθεί, πήραμε ένα τοροειδή 50VA κατασκευασμένο από Γιατρά (10Vac δευτερεύων), μετρήσαμε τον κωδωνισμό του και εν συνεχεία μέσω του κυκλώματος υπολογίσαμε το ιδεατό κύκλωμα snubber για αυτόν.



Μόλις φέρουμε στην ιδεατή θέση τον παραγόμενο κωδωνισμό
μετράμε στα άκρα την trimmer αντίσταση και έπειτα τοποθετούμε το CRC Κύκλωμα στην κλέμα του δευτερεύοντος.

Στην ουσία το κύκλωμα snubber CRC, παρεμβάλλεται μεταξύ δευτερεύοντος και γέφυρας με την παρακάτω διάταξη.


fig5.jpg


Έχουμε διαθέσιμες μερικές πρωτότυπες πλακέτες του Mark.
'Οποιος επιθυμεί κάποια, επικοινωνεί μαζί μου με pm, το κόστος είναι ελάχιστο (5 ευρώ).
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Εντάξει Σπύρο.

Υπόψη, το ίδιο κύκλωμα έχει βγει και σε smd έκδοση (Ver.3) αλλά προτίμησα την through hole, επειδή είναι πιο εύκολη στην κατασκευή.

Ακολουθεί το σχεδιάγραμμα της έκδοσης 4 που ξέχασα να το ανεβάσω.
 

Attachments

  • Quasimodo_V4_TH_sch.jpg
    Quasimodo_V4_TH_sch.jpg
    151.3 KB · Views: 296

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Σας δίνω μία τροποποιημένη BOM List από mouser, με τα περισσότερα υλικά.
 

Attachments

  • quasimodo_V4_thruhole_BOM.xls
    37 KB · Views: 44
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
H τεκμηρίωση που υπάρχει μέσα στο pdf, είναι πολύ καλή.

Όσο περισσότερο τη μελετάς, τόσο περισσότερο εμβαθύνεις στα προβλήματα αλλά και στους τρόπους επίλυσης για ένα σωστό snubber κύκλωμα.

Σας επισυνάπτω ένα απαραίτητο σχέδιο για το πως θα μετρηθεί και θα τοποθετηθεί το snubber κύκλωμα, αναλόγως των περιπτώσεων δευτερευόντων και γεφυρών σε Μ/Τ.
 

Attachments

  • QM_Fig_13.jpg
    QM_Fig_13.jpg
    142.8 KB · Views: 263

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απομένουν άλλες 4 διαθέσιμες προς τα μέλη μας.

Εννοείται ότι δεν είναι σκοπός να φύγουν οι πλακέτες, αλλά όταν τις παραλάβετε και τις φτιάξετε να προχωρήσουμε την κουβέντα μας εδώ.

Μέχρι στιγμής έχω μετρήσει γύρω στους 8 Μ/Τ, είτε από Γιατρά, Multicomp, Triad, Amplimo, όλοι σαφώς παρουσιάζουν στον παλμογράφο κωδωνισμό που ποικίλει κυρίως αναλόγως του δευτερεύοντος.
Βλέπω ότι μικροί Μ/Τ σε VA με μικρά δευτερεύοντα <7, έχουν πιο ήπιο κωδωνισμό, προφανώς λόγω μικρότερης διαρροής σε αυτεπαγωγή ανάμεσα στα τυλίγματα.

Εδώ φυσικά μου προέκυψε και το θέμα με το Polarity Dot των M/T, αλλά για αυτό θα ανοίξε νέο θέμα για να μην τα κάνουμε σαλάτα...

Τρομερή εντύπωση μου κάνει η συζήτηση που είχε γίνει (και συνεχίζεται στο diyaydio), όπου μεταξύ άλλων υπάρχουν τρεις εκδόσεις του quasimodo, αυτή εδώ που παρουσιάσαμε V4, η smd έκδοση V3 και η cheepomodo δηλ. μια φθηνή έκδοση αυτής της πλακέτας.
Αυτή εδώ βλέπω ότι καλύπτει τα πάντα, ακόμη και τα πιο περίεργα σετάπ ανολογικών παλμογράφων μέσω των DIP switches που περιλαμβάνει...σε ερώτησή μου φαίνεται ότι το 99% της χρήσης (με κάθε δυνατό συνδυασμό παλμογράφου) θα γίνει με τα sw στο off.

Απανταχού ντιούηδες...είναι εργαλείο για το εργαστήριό μας και μας ανοίγει και ορίζοντες άλλους...
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
μια για εμένα
αν κατάλαβα καλά απλά με το κύκλωμα κάνουμε τις μετρήσεις και μετά φτιάχνουμε το ανάλογο snubber αν κάνω λάθος διόρθωσε με
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Έτσι βρε παίδες, έχουμε που έχουμε τα χάλια μας (οικονομικά) μη μας πέρνει και από κάτω και παρατάμε τα πάντα.

Ο Mark Johnson, είναι ο κατασκευαστής αυτού του κυκλώματος (ΗΠΑ), φαίνεται ότι εκτός της καταπληκτικής θεωρητικής βάσης που έχει για την πλήρη κατανόηση του φαινομένου, το είχε ψάξει πάρα πολύ πριν φτιάξει (το 2103) αυτές τις συσκευές μέτρησης.
Στην προσπάθειά του να φτιάξει κάτι εφαρμόσιμο, δίχως την ανάγκη για υψηλά μαθηματικά, έφτιαξε αυτό το τρίο, των δύο πυκνωτών και της μίας αντίστασης.

Το μηχάνημα βρίσκει την ιδανική τιμή αυτού του συνδυασμού και εμείς παίρνουμε αυτά τα τρία υλικά και τα βάζουμε αυτούσια πάνω στο δευτερεύων.
Μάλιστα για να απλοποιήσει όσο το δυνατόν τη διαδικασία στην ουσία παίζει με σταθερούς τους δύο πυκνωτές Cs, Cx και το κύκλωμα παραμετροποιεί την τιμή της αντίστασης έτσι ώστε να πλησιάσει το θεωρητικό zeta=1.
attachment.php


Στην πράξη ο πρώτος πυκνωτής Cx που μπαίνει παράλληλα στο δευτερεύων, αφαιρεί το βόμβο από το κύκλωμα (που δημιουργείται εξαιτίας των RFI), ενώ ο συνδυασμός Cs & Rs αφαιρεί τον κωδωνισμό από το δευτερεύων για τους λόγους που αναφέρθηκαν στο πρώτο μήνυμα.

'Οταν πρωτοπαρουσιάστηκε η συσκευή, υπήρξε και ο αντίλογος, κυρίως από άτομα που είχαν μια άλλη προσέγγιση στην καταστολή θορύβων και κωδωνισμού ενός M/T, από ότι διαβάζω όμως στην πορεία κατάλαβαν την εξαίσια δουλειά που έχει κάνει ο Mark και το πόσο πολύ απλοποίησε μια διαδικασία που είναι πονοκέφαλος εάν την προσεγγίσεις με εργαστηριακές μετρήσεις και μαθηματικά.

Ο ίδιος αναφέρει, τη μέθοδο που χρησιμοποιούσαν παλιά οι τεχνικοί για να εξακριβώσουν κατά πόσο ο M/T έχει διαρροή και παράγει RFI, το γνωστό κόλπο με το AM ραδιοφωνάκι αρκεί φυσικά το εύρος του AM να είναι μέσα στο εύρος που πάλλεται ο M/T.
Έχει αναφερθεί μάλιστα ότι σε κάποιες περιπτώσεις (και όπως πάντα όλα αυτά συμβαίνουν σε ενισχυτές λυχνίας) επιλεγόταν συγκεκριμένος M/T τροφοδοσίας ο οποίος είχε συγκεκριμένο κωδωνισμό που επηρρέαζε τον M/T εξόδου και δημιουργούσε ένα επιθυμητό roll-off στις συχνότητες 125-150Hz, που αυτό με τη σειρά του βοηθούσε συγκεκριμένα ηχεία σε συγκεκριμένο είδος μουσικής.
Προσωπικά, αυτά τα ακούω ως "φύκια και μεταξωτές κορδέλες" σε προβληματικές συσκευές που γκουρού του είδους εφαρμόζουν μαγικά ξόρκια για να διώξουν τον έξω από εδώ...

O ίδιος ο Mark αναφέρει σχεδόν αυτολεξί το παρακάτω μεταξύ άλλων:"...θα ήταν πράγματι μεγάλη έκπληξη, εάν οι ακροατές προτιμήσουμε τον ήχο δίχως την προσθήκη Cs+Rs. Πιθανώς, αυτός ο κωδωνισμός ταλάντωσης του δευτερεύοντος να προσδίδει ευφωνικότητα, κάτι που μερικοί ακροατές θα το προτιμήσουν έναντι της μη.
Φυσικά αυτό θα είναι ένα τρομακτικό αποτέλεσμα!"


Έχει αναφερθεί ότι σε cd-player, εμπορικό κατηγορίας μάλλον προν το Hi-End, η εξαφάνιση του κωδωνισμού έδωσε πιο ακριβή αποτύπωση του μουσικού περιεχομένου με ταυτόγχρονη "μετακίνηση" του αέρα που συλλαμβάνεις κατά την ακρόαση.
Δυστυχώς στα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, οι αναφορές είναι περισσότερο τεχνικές και εφαρμόσιμες σε ομάδες M/T παρά σε καταστάσεις A/B ακροάσεων.

Αναφέρθηκε επίσης πόσο σημαντική είναι η επιλογή του είδους των πυκνωτών σε αυτό το σημείο, γίνεται ειδική μνεία για πυκνωτές με τέλειο tan δ και μία σειρά που προτείνεται είναι η σειρά της Epcos B32529 (metallized film capacitors).
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Βασικές αρχές λειτουργίας πλακέτας snubber Quasimodo.

 
Last edited:

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Δεν θυμάμαι σίγουρα, ήταν μεγάλο νήμα στο DIYA, αλλά είδες να είχαν αναφέρει αν έπαιζαν και κάποιο ρόλο οι τύποι των διόδων γέφυρας που θα καταλήξει να συνεργάζεται ο Μ/Τ; Έχουν και κάποιες παρασιτικές χωρητικότητες αυτά τα εξαρτήματα, αλλά μήπως είναι αμελητέες σε αυτή την περίπτωση.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ναι δυστυχώς το νήμα το κάνανε μεγάλο, άνευ λόγου και ουσίας. Συνεχείς μετρήσεις επί των ίδιων θεμάτων και συνεχής θεωρια-τυπολατρεία με υπολογισμούς!

Προσπαθείς να πάρεις την ουσία, αλλά θέλει πολύ μελέτη.

Κάπου θυμάμαι ότι ο Mark, είχε στηρίξει την άποψή του ότι δεν είναι απαραίτητο να μετρήσεις In Situ. Δεν είναι τυχαίο, ότι το παραμετροποίησε για μέτρηση εκτός λειτουργίας.

Τα αγγλικά σου είναι άψογα μπροστά στα δικά μου. Σου παραθέτω μια απάντηση μέλους (post 885) κάνοντας σε μερικά σημεία μορφοποίηση έντονου ή υπογραμμισμένου.

"The purpose of Quasimodo is to provide wide-band excitation to a circuit comprising the leakage inductance of the transformer, whatever capacitance is present (parasitic and/or Cx-added), and some small resistance of the secondary winding being tested. The excitation energy comes from the steep falling edge in the secondary current when the output MOSFET starts conducting in each pulse.
Depending upon the configuration, an oscillatory circuit is characterised by one or more so-called natural frequencies, sometimes referred to as modes, and will oscillate at these frequencies if there is enough excitation energy. We then speak of resonance(s).
Assuming that there is only a single natural frequency, we see a sinusoidal pattern on the oscilloscope, generally decaying with time due to the natural damping in the circuit, provided by e.g. winding resistance.
So the key facts are that there are a circuit that can oscillate if excited and enough excitation energy at the circuit's natural frequency.
Going over to the same transformer in a PSU with rectifiers, whenever a rectifier diode stops conducting there will be a more or less steep falling edge in the secondary voltage, which in turn may provide excitation energy for the resonance to happen. Without a snubber, this oscillation is clearly visible on the scope in most cases; and by connecting an appropriate Rs-Cs combination parallel to the secondary winding the oscillation can be quenched. Note that the PSU must be loaded for this test to work, but not necessarily with the full load. Several screenshots obtained in such testing can be seen in Post #735.
So from the standpoint of physics, both methods satisfy the purpose of the procedure, i.e. determining the snubber configuration that prevents the parasitic oscillations from taking place. However, due to the different testing conditions, they may not produce the same Rs value.
I routinely use Quasimodo to determine an optimal snubber for every incoming transformer, but I also check for ringing in the PSU built with this transformer. In my experience, oscillations in situ can usually be quenched with a higher Rs value than determined with Quasimodo, which results in less dissipation."

Τέλος είναι γνωστό σε όλους ότι οι Soft Recovery Diodes δίνουν λιγότερο κωδωνισμό στο M/T, για του λόγου το αληθές σε όσους ενδιαφέρονται... https://linearaudio.net/article-detail/2242
Αναφέρει 10Χ-20Χ λιγότερο κωδωνισμό από τις απλές. Το άρθρο αυτό είναι του κατασκευστή του Quasimodo, αλλά δυστυχώς για να το διαβάσεις όλο θέλει ένα μικρό ποσό.
[h=1][/h]
 
Last edited:

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Αυτό που καταλαβαίνω από τα παραπάνω είναι ότι παίζει ρόλο και η τελική διάταξη και οι τύποι των διόδων. Μου φάνηκε αρκετά πιθανό να συμβαίνει διαφορά για αυτό σε ρώτησα. Αλλά μπορεί να προετοιμαστεί χονδρικά σε ικανοποιητικό βαθμό η απόσβεση και εκτός θέσης μου φαίνεται είναι το συμπέρασμα. Νομίζω υπήρχε και τρόπος εργαστηριακός χωρίς την βοήθεια κωδωνοκρούστη. Παρεμπιπτόντως ομαλές είναι και οι φτηνές (π.χ. DO-41 μεγέθους) Schottky όπου δεν χρειάζεται μεγάλη ισχύς και υψηλή ανάστροφη τάση πριν πάει κανείς σε TO-220 soft recovery.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Κάπως έτσι το έχω συλλάβει και εγώ Νίκο, ότι υπάρχει διαφορά - και πως να μην υπάρχει όταν ακόμη και ο τύπος της διόδου επιδρά στον κωδωνισμό - αλλά στην ουσία το σνάμπ έχει κάνει τη δουλειά του, το έχει κόψει.

Υπάρχει και εργαστηριακός τρόπος, το περιγράφει στο pdf που έχει φτιάξει, αλλά είναι μανούρα - άλλωστε και ο ίδιος λέει ότι "εάν περιμένεις το snubbering να σου λύσει τα προβλήματα...είσαι σε λάθος δρόμο", προφανώς είναι το κερασάκι στην τούρτα ή αυτό που λένε οι αμερικάνοι "the ice on a cake" (αν το έχω αποδώσει σωστά).

Για τις διόδους, ενώ οι Schottky κάνουν δουλειά, εντούτοις και ο ίδιος δεν τις προτιμά καθόλου. Έχει αναφερθεί ότι προσφέρουν ένα πεντακάθαρο αλλά κλινικό ήχο. Από ότι κατάλαβα είναι θιασώτης των super fast soft recovery και μάλιστα με μεγάλη επάρκεια παροχής ρεύματος ακόμη και εάν δεν είναι απαραίτητο.
Κάπου γράφανε, καλύτερα πολύ μεγάλη δυνατότητα σε ρεύμα στην ανόρθωση και snub, παρά λιγότερη με schottky και δίχως snub.

Μαζεύω τα γραφόμενα ενός φαφλατά μεν, αλλά καλό ακροατή δε, πρέπει να έχει κάνει καλή δουλειά στην ακρόαση...θα επανέλθω όταν θα τα έχω μαζέψει όλα μαζί.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Κάπως έτσι το έχω συλλάβει και εγώ Νίκο, ότι υπάρχει διαφορά - και πως να μην υπάρχει όταν ακόμη και ο τύπος της διόδου επιδρά στον κωδωνισμό - αλλά στην ουσία το σνάμπ έχει κάνει τη δουλειά του, το έχει κόψει.

Υπάρχει και εργαστηριακός τρόπος, το περιγράφει στο pdf που έχει φτιάξει, αλλά είναι μανούρα - άλλωστε και ο ίδιος λέει ότι "εάν περιμένεις το snubbering να σου λύσει τα προβλήματα...είσαι σε λάθος δρόμο", προφανώς είναι το κερασάκι στην τούρτα ή αυτό που λένε οι αμερικάνοι "the ice on a cake" (αν το έχω αποδώσει σωστά).

Για τις διόδους, ενώ οι Schottky κάνουν δουλειά, εντούτοις και ο ίδιος δεν τις προτιμά καθόλου. Έχει αναφερθεί ότι προσφέρουν ένα πεντακάθαρο αλλά κλινικό ήχο. Από ότι κατάλαβα είναι θιασώτης των super fast soft recovery και μάλιστα με μεγάλη επάρκεια παροχής ρεύματος ακόμη και εάν δεν είναι απαραίτητο.
Κάπου γράφανε, καλύτερα πολύ μεγάλη δυνατότητα σε ρεύμα στην ανόρθωση και snub, παρά λιγότερη με schottky και δίχως snub.

Μαζεύω τα γραφόμενα ενός φαφλατά μεν, αλλά καλό ακροατή δε, πρέπει να έχει κάνει καλή δουλειά στην ακρόαση...θα επανέλθω όταν θα τα έχω μαζέψει όλα μαζί.

Το ντεκόρ πασάλιμα που τελειώνει την κατασκευή μιας τούρτας το λένε icing. Ναι είναι ιδιωματική τους έκφραση για το κάτι ακόμα καλό αλλά ήσσονος σημασίας. Κερασάκι στην τούρτα είναι πιο εύλογη και περιγραφική παρομοίωση για την τελευταία λεπτομέρεια μιας και τούρτα ασοβάντιστη δεν είναι καν για σερβίρισμα. Όσο για τα υποκειμενικά καλύτερα δοκίμασε μόνος σου. Άλλο εφέ σε έναν τελικό ενισχυτή άλλο σε μια πηγή η προενίσχυση.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Βαγγέλη ευχαριστώ, νομίζω πρέπει να σταματήσουμε να "κρυβόμαστε" και να αρχχίσουμε να δίνουμε κατά το δυνατόν.

Νίκο, σωστά αναφέρεις, άλλο η πηγή άλλο η προενίσχυση και άλλο ο τελικός...δεν ξέρω μέχρι που φθάνει αυτό το μαραφέτι, διαβάζω ερωτήσεις ακόμη και για τιουνάρισμα κροσόβερ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αποφυγή ακραίων περιπτώσεων snubbering κατά την παραμετροποίηση της μεταβλητής αντίστασης


Στο παραπάνω βίντεο προσπαθούμε να εξηγήσουμε γιατί δεν πρέπει να το παρακάνουμε με υπερβολικό snubber.
Σύμφωνα, με τις οδηγίες του Mark το δευτερεύων θα ταλαντώσει είτε δίχως καθόλου snubber είτε με υπερβολικό snubber.
Προτείνει για όσους ξεκινούν τη μύησή τους στο snubbering, να σταματάνε όταν πετυχαίνουν τη συνθήκη Zeta=1.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ένα κόλπο για όσους επιχειρήσουν το snubbering σε αναλογικό παλμογράφο.


Το περιγράφει στις οδηγίες του που βρίσκονται στο πρώτο μήνυμα αυτού του νήματος. Στην περίπτωση που το δοκιμάζουμε σε αναλογικό παλμογράφο, ενδέχεται να μην υπάρξει σταθερότητα στο trigger.
Ένα κόλπο είναι να χρησιμοποιηθεί και το δεύτερο κανάλι του παλμογράφου.
Το πρώτο κανάλι καρφώνεται στο drain του mosfet, στο βίντεο φαίνεται σε ποια πλευρά του πυκνωτή C2 θα βάλετε το probe, αυτό το κανάλι θα έχει το trigger, το οποίο λόγω ότι συλλαμβάνει ένα καθαρό παλμό θα είναι εύκολο.
Στο δεύτερο κανάλι του αναλογικού σας παλμογράφου θα βάλετε τη σύλληψη της εξόδου του quasimodo.

Κατά το Mark, είναι ένα tip για πιο εύκολη σύλληψη σε αναλογικούς παλμογράφους ή όπου κρίνεται αναγκαίο. Βέβαια αν και ξέχασα να το επισημάνω στο βίντεο, στην πλακέτα που παρουσιάσαμε εδώ υπάρχει και η σειρά με τους μικροδιακόπτες.
Και αυτό είναι ένα ατού για τις δυσκολίες σύλληψης σε αναλογικούς παλμογράφους, όπου αναλόγως της θέσης των μικροδιακοπτών μεταβάλλεται και η συχνότητα που δίνει το κύκλωμα προς το δευτερεύων.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
*Lemon νομίζω ο όρος σε Ελληνικά ηλεκτρονικά για snubber είναι "αποσβεστήρας"