Aγορά Δραπανοκατσάβιδου (Ηλεκτρικό Η´Μπαταρίας)

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
Καλημέρα,
Θέλω σιγά σιγά να αγοράζω εργαλεία για προσωπική που χρήση γιατί όλο δανείζομαι..Λοιπόν, η χρήση θα είναι οικιακή..δηλαδή μπορεί να το χρησιμοποιήσω για μια βδομάδα, συνεχόμενα για να φτιάξω μια κατασκευή και έπειτα να μείνε στην αποθήκη για 3-4 μήνες..
Και ερωτώ,τι είναι η καλύτερη λύση..ηλεκτρικό ή μπαταρίας??Αν μείνει αχρησιμοποίειτο για τέτοιο διάστημα θα έχω θέμα της μπαταρίας?
Πάμε τώρα για τα μοντέλα..λέτε να πάρω ένα και καλό τύπου blue της bosch?

Και ποια θα ήταν η επιλογή? Να πάρω ένα καλό ηλεκτρικό (bosch GSB 13??) για τρύπημα σε τείχους-τσιμέντο και ένα μπαταρίας για να κάνω τις δουλειές τύπου ξύλου-εύκολη χρήση λόγω μπαταρίας??? Και αν πάμε σε κάτι καλό της bosch, τι διαφορά έχουν τα bosch GSR,GDR,GSB 10.8v????
To κόστος φυσικά θα ανέβει αρκετά...

Η' να πάρω ένα μπαταρίας λόγω χρηστικότητας που θα τα κάνει όλα???θα αντεπεξέλθει σε τσιμέντο??
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απλα και γρηγορα.
Ενα δραπανο κρουστικο για τοιχους και ζορια σε αλλες επιφανειες και ενα μπαταριας λιθιου για βιδωματα κυριως και αν εχει τσοκ για τρυπηματα ελαφρια και μικρης διαμετρου, αναλογα τη ταση της μπαταριας.
Ετσι θα τα δουλευεις ολα οταν τα χρειαζεσαι.

Συστηνω δραπανο το πολυ με 100 ηλεκτρικο και ενα bosch gsr 10,8 που με τα καταλληλα μπιτς και τρυπανια θα κανεις σχεδον ολα τα οικιακα μαστορεματα.
 

Deathlok

AVClub Enthusiast
30 January 2016
1,040
Αν θες να παίξεις με ένα μόνο εργαλείο για όλα gsb 18 Li plus bosch.

Αν και νομίζω πως καλύτερα είναι ένα ηλεκτρικό πιστολετο ετσω οικονομικό και ένα μπαταρίας 10.8 με λιθιου. Ότι είπε ο Νεκτάριος δλδ στο περίπου απλά αντί για κρουστικο καλύτερα πιστολετο να κάνεις και κάνα σκαψιματακι.

Αλλά πες μας λίγο παραπάνω για την χρήση που το θες.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Πολυ καλη η δεκαβολτη μπλε σειρα της bosch, νομιζω οτι θα σε καλυψει. Ειναι καλο να ξερεις ομως τις διαφορες των εργαλειων:

To GSB ειναι κρουστικο δραπανο. Κανει και για διατρηση δομικων υλικων εως 10μμ.
Το GRS βγαινει σε δυο εκδοσεις, μια σε κατσαβιδι και μια σε δραπανο. Η εκδοση κατσαβιδιου εχει τσοκ που παιρνει hex bits. H εκδοση δραπανου εχει τσοκ για τρυπανια.
Το GDR ειναι παλμικο κατσαβιδι. Με hex τσοκ. Xρησιμοποιειται σχεδον αποκλειστικα για βιδωμα λογω μεγαλης ροπης και μηχανισμου impact (παλμικο)

Νομιζω οτι με ενα GSB και ενα GSR με εξαγωνο τσοκ θα εισαι οκ. Εαν οι περισσοτερες βιδες που βιδωνεις ειναι μεγαλης διαμετρου τοτε μπορεις να αντικαταστησεις το GSR με το GDR.
Eαν ειναι να προτιμησεις ηλεκτρικο κρουστικο δραπανο να δεις την κοκκινη σειρα της μακιτα η της skill. https://www.kentrovidas.gr/prodcat.php?cat=1701

Εαν θελεις το ιδανικο τρυπημα πρεπει να αγορασεις εργαλειο με τσοκ τρυπανιου. Εαν θελεις το ιδανικο βιδωμα πρεπει να αγορασεις εργαλειο με τσοκ hex που παιρνει ολα τα εξαγωνα μπιτ βιδωματος αλλα οχι μονο.
 

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Η χρήση θα είναι οικιακή.ότι προκύψει στο σπίτι...Τώρα πχ θέλω να φτιάξω μια εργαλειοθήκη στην αποθήκη..θα έχει τρυπήματα σε τοίχο και βιδώματα σε ξύλο..Γενικά κάνω τρύπες σε τοίχους-μπετό...και να σταματήσω να βιδώνω με το χέρι......!!χαχαχ
Άρα συμφωνείτε με τα παραπάνω? να πάω bosch GSB 13 με κόστος γύρω στα 90-100 ΕΥΡΏ. ή σε κάτι πιο φθηνό??τι λέτε?
και για το bosch gsr 10,8?? το solo δεν περιέχει μπαταρία ε??άρα GSR 10.8 v+ μπαταρία (2Αh) κόστος 125 ευρώ.230 ευρώ συνολικά....Αρκετά μεγάλο κόστος.πιστεύω να τα έχω για μια ζωή.
Με το gsb 18 Li plus bosch κόστος 250 ευρώ θα κάνω και τα δύο??από θέμα τρυπήματος?? αρκετά πιο βαρύ σε σχέση με το GSR 10,8v?
Τι διαφορά έχει το κρουστικό πιστολέτο από του κρουστικό δράπανο (bosch GSB 13)?? Προτείνεις κάτι??
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Re: Aγορά Δραπανοκατσάβιδου (Ηλεκτρικό Η´Μπαταρίας)

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Η χρήση θα είναι οικιακή.ότι προκύψει στο σπίτι...Τώρα πχ θέλω να φτιάξω μια εργαλειοθήκη στην αποθήκη..θα έχει τρυπήματα σε τοίχο και βιδώματα σε ξύλο..Γενικά κάνω τρύπες σε τοίχους-μπερό...και να σταματήσω να βιδώνω με το χέρι......!!χαχαχ
Άρα συμφωνείτε με τα παραπάνω? να πάω bosch GSB 13 με κόστος γύρω στα 90-100 ΕΥΡΏ. ή σε κάτι πιο φθηνό??τι λέτε?
και για το bosch gsr 10,8?? το solo δεν περιέχει μπαταρία ε??άρα GSR 10.8 v+ μπαταρία (2Αh) κόστος 125 ευρώ.230 ευρώ συνολικά....Αρκετά μεγάλο κόστος.πιστεύω να τα έχω για μια ζωή.
Με το gsb 18 Li plus bosch κόστος 250 ευρώ θα κάνω και τα δύο??από θέμα τρυπήματος?? αρκετά πιο βαρύ σε σχέση με το GSR 10,8v?
Τι διαφορά έχει το κρουστικό πιστολέτο από του κρουστικό δράπανο (bosch GSB 13)?? Προτείνεις κάτι??
Το κρουστικομπιστολετο, ειναι ποιο δυνατο, εχει καλυτερη κρουση, καμει και για καλεμισματα.
https://www.kentrovidas.gr/prodcat.php?cat=1711
Το 18αρι καλο και δυνατο αλλα να ξερεις οτι οι μπαταριες αργα η γρηγορα φθειρωνται οποτε αναλογως τη χρηση' μαλλον υπερβολη για start up μαστορα.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Συνηθως τα πιστολετα παιρνουν τρυπανια SDS και τα δραπανα, κοινα τρυπανια. Τα πιστολετα ειναι σαφως πιο αποτελεσματικα για χρηση σε σκληρα δομικα υλικα. Νομιζω οτι δεν θες κατι τετοιο.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Re: Aγορά Δραπανοκατσάβιδου (Ηλεκτρικό Η´Μπαταρίας)

Πολυ καλη η δεκαβολτη μπλε σειρα της bosch, νομιζω οτι θα σε καλυψει. Ειναι καλο να ξερεις ομως τις διαφορες των εργαλειων:

To GSB ειναι κρουστικο δραπανο. Κανει και για διατρηση δομικων υλικων εως 10μμ.
Το GRS βγαινει σε δυο εκδοσεις, μια σε κατσαβιδι και μια σε δραπανο. Η εκδοση κατσαβιδιου εχει τσοκ που παιρνει hex bits. H εκδοση δραπανου εχει τσοκ για τρυπανια.
Το GDR ειναι παλμικο κατσαβιδι. Με hex τσοκ. Xρησιμοποιειται σχεδον αποκλειστικα για βιδωμα λογω μεγαλης ροπης και μηχανισμου impact (παλμικο)

Νομιζω οτι με ενα GSB και ενα GSR με εξαγωνο τσοκ θα εισαι οκ. Εαν οι περισσοτερες βιδες που βιδωνεις ειναι μεγαλης διαμετρου τοτε μπορεις να αντικαταστησεις το GSR με το GDR.
Eαν ειναι να προτιμησεις ηλεκτρικο κρουστικο δραπανο να δεις την κοκκινη σειρα της μακιτα η της skill. https://www.kentrovidas.gr/prodcat.php?cat=1701

Εαν θελεις το ιδανικο τρυπημα πρεπει να αγορασεις εργαλειο με τσοκ τρυπανιου. Εαν θελεις το ιδανικο βιδωμα πρεπει να αγορασεις εργαλειο με τσοκ hex που παιρνει ολα τα εξαγωνα μπιτ βιδωματος αλλα οχι μονο.
Πολυ θα ηθελα να μαθω τι διαφορες εχουν τα κοκκινα, πλεον, απο τα γαλαζια στα σωθικα τους μιας και εξωτερικα ειναι σχεδον ιδια!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7598
9265_GBH2-24D.jpg

Αχ βρε σκυλε...:firstprize:
 

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
Πολυ καλη η δεκαβολτη μπλε σειρα της bosch, νομιζω οτι θα σε καλυψει. Ειναι καλο να ξερεις ομως τις διαφορες των εργαλειων:

Το GRS βγαινει σε δυο εκδοσεις, μια σε κατσαβιδι και μια σε δραπανο. Η εκδοση κατσαβιδιου εχει τσοκ που παιρνει hex bits. H εκδοση δραπανου εχει τσοκ για τρυπανια.
Το GDR ειναι παλμικο κατσαβιδι. Με hex τσοκ. Xρησιμοποιειται σχεδον αποκλειστικα για βιδωμα λογω μεγαλης ροπης και μηχανισμου impact (παλμικο)
Μπερδεύτηκα λίγο..Με το GRS με την έκδοση δράπανο μπορώ να κάνω βίδωμα -ξεβίδωμα με τα κατάλληλα bits αλλά και να βάλω και τρυπάνι??έτσι δεν είναι??ενώ η GSR έκδοση κατσαβίδι μπορώ να κάνω μόνο βίδωμα-ξεβίδωμα..??
 

jks13

AVClub Addicted Member
1 September 2016
1,360
Αρκαδια
Μπερδεύτηκα λίγο..Με το GRS με την έκδοση δράπανο μπορώ να κάνω βίδωμα -ξεβίδωμα με τα κατάλληλα bits αλλά και να βάλω και τρυπάνι??έτσι δεν είναι??ενώ η GSR έκδοση κατσαβίδι μπορώ να κάνω μόνο βίδωμα-ξεβίδωμα..??

gsr με εξαγωνο κανεις μονο βιδωμα (λεγεται κατσαβιδι) ενω gsr με τσοκ (αυτο με τα τρια στελεχη) κανεις βιδωμα και τρυπημα αλλα οχι σε μπετο (λεγεται δραπανοκατσαβιδο).
gsb ειναι σαν το gsr αλλα εχει και κρουση (οπως τα ρευματος) για να τρυπας τοιχο/μπετ (λεγεται κρουστικο δραπανοκατσαβιδο).

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εγω κοιταζω ενα για ολα και σκεφτομαι το GSB18 VE-EC και περιμενω να ερθει κεντρο βιδας με 389 και 2 μπαταριες εκ των οποιων 1 θα την δωσω αμεσως αν μπορεσω. Ουτε εξω το βρισκω solo για να παρω ξεχωριστα φορτιστη και 1 μπαταρια.
Για να παρω 18V δραπ/κατσ. και 1 ακομα κρουστικο ρευματος θελω παλι κοντα στα 300 ευρω. και βρισκω καλυτερη λυση το 1 μπαταριας για ολα μιας και στι 500 τρυπες/βιδωματα το πολυ 5-10 ειναι σε τοιχο, αρα δεν χρειαζομαι κατι ιδιαιτερο ή ξεχωριστο σαν κρουστικο ρευματος.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Μπερδεύτηκα λίγο..Με το GRS με την έκδοση δράπανο μπορώ να κάνω βίδωμα -ξεβίδωμα με τα κατάλληλα bits αλλά και να βάλω και τρυπάνι??έτσι δεν είναι??ενώ η GSR έκδοση κατσαβίδι μπορώ να κάνω μόνο βίδωμα-ξεβίδωμα..??

Yπαρχουν τρυπανακια και αλλα εξαρτηματα με hex βαση το οποια μπορεις να τα βαλεις σε hex κατσαβιδια. Ομως το τρυπημα που γινεται με hex τρυπανια ουτε σταθερο ειναι ουτε αποτελεσματικο οσο με ενα καθαροαιμο τρυπανι.
 

waldorf

Senior Member
19 January 2016
471
Φοβάμαι ότι θα έρθω να συμφωνήσω με τα ποστ της Αγάπης (που την ανάγκασαν να φύγει απ`το φόρουμ μας).
Ο άνθρωπος ζητάει ΕΝΑ εργαλείο για την συνήθη χρήση στο σπίτι,κι εμείς απλά κάνουμε επίδειξη δυνάμεων και γνώσεων...
Το ένα τρυπάει,το άλλο έχει ροπή,το τρίτο γκρεμίζει,αλλά hex και hoax και τι`χες Γιάννη,τι`χα πάντα......
 

sakisap

Senior Member
24 January 2015
478
Φοβάμαι ότι θα έρθω να συμφωνήσω με τα ποστ της Αγάπης (που την ανάγκασαν να φύγει απ`το φόρουμ μας).
Ο άνθρωπος ζητάει ΕΝΑ εργαλείο για την συνήθη χρήση στο σπίτι,κι εμείς απλά κάνουμε επίδειξη δυνάμεων και γνώσεων...
Το ένα τρυπάει,το άλλο έχει ροπή,το τρίτο γκρεμίζει,αλλά hex και hoax και τι`χες Γιάννη,τι`χα πάντα......

Ενω εισαι ευγενης Μητσο,ωρες ωρες εισαι αποτομος και παραξενος,το μελος που εκανε το ερωτημα δεν εγραψε θελω ενα οικιακο τρυπανι μονο,εκανε πολλες ερωτησεις ρευμα - μπαταρια και πολλα ακομα και οι συμφορουμιτες απαντησαν το καλυτερο και τον κατατοπισαν σωστα, και ετσι το μελος αποκταει γνωσεις που καλο ειναι να ξερει.
Τι ηθελες να του λεγανε παρε ενα ηλεκτρικο 500 watt και εισαι τζαμι ;
Τωρα οσο για την Αγαπη κανεις δεν την εδιωξε ,απλα αποφασισε να φυγει μονη της για τους δικους της λογους .
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Φοβάμαι ότι θα έρθω να συμφωνήσω με τα ποστ της Αγάπης (που την ανάγκασαν να φύγει απ`το φόρουμ μας).
Ο άνθρωπος ζητάει ΕΝΑ εργαλείο για την συνήθη χρήση στο σπίτι,κι εμείς απλά κάνουμε επίδειξη δυνάμεων και γνώσεων...
Το ένα τρυπάει,το άλλο έχει ροπή,το τρίτο γκρεμίζει,αλλά hex και hoax και τι`χες Γιάννη,τι`χα πάντα......

Θελεις να προσπαθησεις να βοηθησεις τον φιλο εσυ Δημητρη? Πως θα του απαντουσες οσο το δυνατον πληρεστερα στο ποστ του που θετει πολλαπλα ερωτηματα?

Παρεμπιπτοντως καμμια επιδειξη γνωσεων η δυναμης δεν επιχειρειται. Ειναι κριμα να το λες αυτο. Ο φιλος εχει επιλεξει να αγορασει επωνυμα εργαλεια και σε αυτο το μηκος κυματος κινουνται ολες οι απαντησεις.
 

waldorf

Senior Member
19 January 2016
471
Παιδιά δεν προσπαθώ να δημιουργήσω flame απ`το πουθενά...
Απλά μου φάνηκαν too much οι απαντήσεις που δόθηκαν σ`ένα σχετικά απλό θέμα.
Λήγει η "παρέμβασή" μου εδώ,και ας διαγραφούν τα μυνήματά μου αν θεωρούνται flame starter.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Παιδιά δεν προσπαθώ να δημιουργήσω flame απ`το πουθενά...
Απλά μου φάνηκαν too much οι απαντήσεις που δόθηκαν σ`ένα σχετικά απλό θέμα.
Λήγει η "παρέμβασή" μου εδώ,και ας διαγραφούν τα μυνήματά μου αν θεωρούνται flame starter.

Κανενα προβλημα Δημητρη, τις αποψεις μας λεμε. Ομως ελα στην θεση μου, πως θα απαντουσες στον φιλο? Ειλικρινα σε ρωταω.
Εγω εκατσα και αφιερωσα χρονο να διαβασω προσεκτικα τι ζηταει, να του βρω τις καταλληλες φωτογραφιες και λινκς και να απαντησω οσο το δυνατον πιο κατανοητα στις ερωτησεις του.
 

sakisap

Senior Member
24 January 2015
478
Και οφειλουμε να δωσουμε τα ευσημα στον Νεκταριο και τον Μιχαλη που καθονται και γραφουν και δινουν βοηθεια σε μελη με μικρη εμπειρια και αλλοι γνωριζουν αλλα βαριουνται να γραφουν.
Καμμια φορα θα πιανει το παραπονο καποιον που βοηθαει, θα λεει εγω κουραζομαι να δινω απαντησεις και θα με λενε ξερολα ,κατσε μην ξαναδωσω οδηγιες προς ναυτιλομενους σε κανεναν για να μην τα ακουσω.

Μητσο δεκτη και λογικη η απαντηση σου κανενα προβλημα.
Απλα τα παραπανω τα εγραψα γιατι οι γνωσεις πρεπει να μοιραζονται απλοχερα,εξαλου αυτος ειναι ο σκοπος του φορουμ

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μιχαλη τα hex εξαγωνα τρυπανια εχουν ενα προτερημα-αβανταζ οτι μπαινουν και σε εξαγωνο τσοκ (σωστα λες για την ταλαντωση τους)και σε κανονικο τσοκ που εκει δεν εχουν ταλαντωση ,ενω το κλασικο τρυπανι μπαινει μονο σε δραπανο με κανονικο τσοκ.
 
Last edited:

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Όσο περισσότερα ξέρει τόσο καλύτερη αγορά θα κάνει και δεν θα το μετανιώσει στο μέλλον.
Το πιο απλό όπως λέει και ο Σάκης είναι να του πούμε να πάρει ένα δραπανο ρεύματος να κάνει την δουλειά του.
Όμως ο φίλος δεν ζητάει αυτό. ;-)
 

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
Ευχαριστώ πολύ...
Θα κρουστικό θα καταλήξω σε ηλεκτρικό ..θα δω αρχικά το GSB και μετά makita...
Τώρα για βίδωμα-ξεβίδωμα έχω λίγο δυσκολία στο να επιλέξω..θα πάρω μπαταρίας...Αν χρειαστεί να κάνω κανένα τρύπημα σε ξύλο..θα ήθελα να δουλέψω με τη μπαταρία..και πιο ελαφρύ..και σε δύσκολα σημεία να μην χρειαστώ να βάλω ηλεκτρικό..έχει τύχει τέτοια περίπτωση αρκετές φορές..το GSR κρουστικό είναι ακριβείας σε βίδωμα-ξεβίδωμα?υπάρχει διαφορά μεγάλη με το GRS σε κατσαβίδι???
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,431
Βριλήσσια
Μιχαλη τα hex εξαγωνα τρυπανια εχουν ενα προτερημα-αβανταζ οτι μπαινουν και σε εξαγωνο τσοκ (σωστα λες για την ταλαντωση τους)και σε κανονικο τσοκ που εκει δεν εχουν ταλαντωση ,ενω το κλασικο τρυπανι μπαινει μονο σε δραπανο με κανονικο τσοκ.

Nαι φυσικα μπαινουν σε κανονικο τσοκ αλλα το προβλημα εδω ειναι η ποιοτητα και η ποικιλια των hex τρυπανιων. Yπαρχουν μονο σε ακριβουτσικα σετακια. Μεμονωμενα και καλα δυσκολα θα βρεις.
Eπισης, ενω η βαση hex κουμπωνει πολυ καλα στο παραδοσιακο τσοκ, το τρυπανι ειναι κολλημενο πανω στο hex, αρα και πιο επιρρεπες στο σπασιμο στα ζορια. Στα νορμαλ τρυπανια το στελεχος δενει με το τσοκ σαν ενα κομματι.
mqnlkuevD0mUdviE-n_X28g.jpg


Βεβαια υπαρχουν και hex τρυπανια που εναι ενα ενιαιο σωμα.
Hex%20shank%20full.jpg