Έξοδος SPDIF

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Καλησπέρα σας!
Σε ένα MEDIA BOX που αγόρασα πρόσφατα, έχει έξοδο SPDIF αλλά δεν είναι όπως τη γνωρίζω. Η SPDIF δεν είναι η οπτική?
Το συγκεκριμένο έχει τρύπα πολύ σαν έξοδο ακουστικών. Τί καλώδιο πρέπει να συνδεθεί εκεί? Ή μήπως θέλει καποιον αντάπτορα?

http://a.scdn.gr/images/sku_main_images/009015/9015921/20160513120401_oem_smart_box_mx9.jpeg

Αυτή η φωτό είναι από άλλο αλλά με ακριβώς την ίδια έξοδο SPDIF
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Βλεπεις να βγαζει κοκκινο φως; Ισως να θελεις ανταπτορακι οπως ειχαν παλια τα mini disk

26711.jpg


Η καλωδιο απο καρφι σε κανονικο spdif

LL
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface Format) is a type of digital audio interconnect used in consumer audio equipment to output audio over reasonably short distances. The signal is transmitted over either a coaxial cable with RCA connectors or a fibre optic cable with TOSLINK connectors. S/PDIF interconnects components in home theatres and other digital high-fidelity systems.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Είναι ενσωματωμενη στην έξοδο ακουστικών. Χρειάζεσαι έναν αντάπτορα για να βγει κανονική οπτική.
 

suria

Senior Member
22 June 2006
364
Re: Απάντηση: Re: Έξοδος SPDIF

Δοκίμασε αν έχεις καλώδιο mini jack (ακουστικών) προς 2 RCA.
To ένα από τα δύο RCA θα έχει την πληροφορία και βάλ'το στην coaxial του ενισχυτή.
Σε εμένα δουλεύει έτσι.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Έξοδος SPDIF

Δοκίμασε αν έχεις καλώδιο mini jack (ακουστικών) προς 2 RCA.
To ένα από τα δύο RCA θα έχει την πληροφορία και βάλ'το στην coaxial του ενισχυτή.
Σε εμένα δουλεύει έτσι.

Aυτο δεν γινεται. Μιλαμε για ψηφιακο σημα και οχι αναλογικο.


ChrisV...
Η λυση ΗΔΗ εχει δωθει στα προηγουμενα Posts. Χρειαζεται απλα ενας ανταπτορακι οπου να μετατρεπει το τετραγωνο βυσμα της οπτικης σε καρφακι. 'Η μπορει να αντικατασταθει και ολοκληρη η οπτικη ινα οπου στην μια πλευρα της να ειναι σε σχημα jack φυσικα. Ο ανταπτορας ομως κοστιζει λιγοτερο.
Εκτος απο σκρουτζομαγαζα κλπ και σε ενα μαγαζι της γειτονιας με ηλεκτρονικα μπορει να εχει.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,072
Optical S/PDIF και coaxial S/PDIF Αν είναι σαν έξοδος ακουστικών χρειάζεσαι αυτό

120903082035_97547.gif


images


Συνήθως η οπτική αναφέρεται σαν optical
 
Last edited:

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Ακομα να να μην βγαζει κοκκινο φως δηλαδη οτικη ινα ισως να θελει να μπει το καρφι μεσα για να την ενεργοποιησει οπως θυμαμαι στα φορητα mini disk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
η spdif υπαρχει τοσο σε coaxial, οσο και σε optical. Το manual της συσκευης δεν αναφερει τι καλωδιο απαιτει. ? Eφαγα το ιντερνετ για user manual ή να βρω αναφορα ποιο απο τα δυο ειδη εχει.
Βρηκα σε αλλο μοντελο MXQ pro (υποθετω πως ειναι της ιδιας εταιριας) και σε εκεινο γινεται αναφορα σε coaxial spdif.
Οποτε αν μπορεις κανε μια δοκιμη με καποιο δανεικο καλωδιο coaxial σε mini jack. Κοιταξε επισης κατα την αναπαραγωγη 5.1 εαν αναβει καποιο κοκκινο φως μεσα στην τρυπα και τελικα ειναι optical.

Στην τελικη πριν ξοδευτεις, προσπαθησε να βρεις απο καποιο φιλο εστω μια οπτικη σε jack (συνηθως οσοι εχουν οπτικη σε Pc, τετοια εχουν) να δοκιμασεις.
Και...κοιταξε μηπως το manual αναφερει τι καλωδιο πρεπει να αγορασεις μπας και λυθει και απο εκει τελικα η απορια.
 
19 June 2006
35,671
Μαζί σου μαγουλομωρό μου, πάντως, προσωπικά δεν έχω δει συσκευή που να αναφέρει spdif και να είναι οπτική...πάντα ήταν ομοαξονική. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, απλά, δεν έχω δει.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μαζί σου μαγουλομωρό μου, πάντως, προσωπικά δεν έχω δει συσκευή που να αναφέρει spdif και να είναι οπτική...πάντα ήταν ομοαξονική. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, απλά, δεν έχω δει.

spdif ειναι γενικα το ψηφιακο interface. Aπο εκει και περα αποσαφηνιζεται αν ειναι toslink ή coaxial.
Ανεφερα και πιο πανω οτι συνηθως υπολογιστες (λαπτοπ ή και καρτες ηχου) προτιμουν συνηθως οπτικη για να ειναι και 2 σε 1 με την αναλογικη εξοδο ακουστικων η εξοδος σε jack.
Επισης ενισχυτες, τηλεορασεις κλπ ακομα και να μην εχουν coaxial εισοδο, εχουν συνηθως οπτικη, οποτε στην αρχη υπεθεσα οταν ειδα την jack εξοδο, πως μαλλον θα ειναι toslink.
Τωρα, λογικα η συσκευη που συζηταμε ισως να εχει τελικα coaxial μαλλον, αν τελικα το παρομοιο μοντελο που βρηκα να αναφερει coaxial, ειναι της ιδιας εταιριας.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις .
Το πρώτο συμπέρασμα είναι πως ΔΕΝ είναι οπτική ίνα. Αγόρασα έναν αντάπτορα σαν τον πρώτο που μου προτείνετε αλλά πήγε χαμένος καθώς δεν υπάρχει το κλασσικό κόκκινο φως της optical.
Θα δοκιμάσω να βάλω καρφίνακουστικών που βγάζει 2 rca για αρχή για να δω αν πρόκειτε για coaxial ώστε να πάρω έναν αντάπτορα από καρφάκι σε 1 rca.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: Απάντηση: Έξοδος SPDIF

Προς : Χατζηγεωργίου Γιάννη
Το mede8er 600x3d ας πούμε , λέει spdif και είναι οπτική, αν και πολύ θα ήθελα να είναι ομοαξονική.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Κι'όμως είναι ομοαξονική!!!!!! Δουλέυει όπως ακριβώς του συμφορουμίτη suria. Δηλαδή καλώδιο που από τη μία είναι mini jack και καταλήγει σε 2 rca από τα οποία μόνο το ένα βγάζει ήχο.
Τώρα η απορία μου είναι κατά πόσο με αυτόν τον τρόπο βγαίνει dolby ήχος...
Υπάρχει στο νετ (πχ youtube αρχειο με dolby digital ήχο?
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Έξοδος SPDIF

Προς : Χατζηγεωργίου Γιάννη
Το mede8er 600x3d ας πούμε , λέει spdif και είναι οπτική, αν και πολύ θα ήθελα να είναι ομοαξονική.

Προφανώς και έχεις δίκιο μιας και δεν το έχω δει.:smile:
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Πάντως ρε παιδιά κάτι δε μου κάθεται καλά...
Είναι δυνατόν το καρφί mini jack να βγάλει ποτέ dolby digital ήχο?
Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια με το καλώδιο που έχω χρησιμοποιήσει, ήχος βγαίνει ΜΟΝΟ από το ένα rca, ο οποίος σε χρήση mp3 αρχείου μια χαρά stereo βγαίνει.
Σαν να κάτι έχω χάσει....
Όσα αρχεία και να βρήκα στο you tube τα οποία λένε 5.1 dolby digital test και τέτοια, κανένα δε το βλέπει ο ενισχυτής μου σαν dolby digital. Το λαμβάνει σαν stereo και το μετατρέπει με το prologic.
Εκτός αν κανένα από αυτά δεν μεταφέρετε μέσω νετ με dolby ήχο.
Αν κάποιος έχει βρει ένα τέτοιο βίντεο και το παίζει στο media player του και ο ενισχυτής του το αναγνωρίζει ως dolby digital, παρακαλώ ας μου στείλει το λινκ για να τεστάρω κιεγώ.
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Aν μιλας για coaxial, φυσικα και μπορει να μεταφερει ψηφιακο σημα το οποιο υστερα ο ενισχυτης το αποκωδικοποιει. Μην σε μπερδευει το σχημα του καρφιου οπως βλεπουμε τα mini jack βυσματα που μεταφερουν stereo αναλογικο ηχο.

Τελικα δοκιμασες και με coaxial και δεν ακουσες 5.1. ?
Δοκιμασε στο Player να μπεις στις ρυθμισεις του, οτιδηποτε εχει για ηχο, μηπως χρειαζεται να δηλωσεις απο που και πως θα βγαινει ο ηχος. αν δεις καποια λεξη bitstream την επιλεγεις.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,072
Δεν θα βρεις 5,1 ήχο από το διαδίκτυο ούτε από τα Kodi addons ούτε καν ικανοποιητικής ποιότητας.

5.1 και καλή ποιότητα ήχου μόνο από το Kodi media player