[Επίσημο] Xiaomi Mi Mix (with borderless display)

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,112
Λιβαδειά
72_2000_550.jpg



The Mi MIX has a custom-made 6.4-inch, 2040x1080 pixel, 17:9 aspect ratio display that takes up 91.3% of the front. The display has really thin bezels on the top and sides, making it look nearly borderless. There is only one significant bezel, and that is at the bottom, where you will also find the front speaker and camera. The Mi MIX does not have physical buttons at the bottom and is the first Xiaomi phone with on-screen controls. The 17:9 aspect ratio means even with the on-screen buttons you still get full 16:9 area for your content.

The earpiece and proximity sensor are completely hidden and had to be reimagined. The Mi MIX uses a piezoelectric ceramic driver for the earpiece and an ultrasonic proximity sensor, which works through the display.

The body of the Mi MIX is made entirely out of ceramic, with ceramic back, ceramic frame, and ceramic buttons. The design uses a mortise and tenon joint for attaching the display to the body, instead of glue or other adhesives. The industrial design has been done by designer Philippe Starck.


75_2000_550.jpg



Inside, the Mi MIX runs on a Qualcomm Snapdragon 821. The 128GB model gets 4GB of RAM while the 256GB model gets 6GB of RAM. The 256GB model also gets gold trim, with 18K gold accents on the camera lens and fingerprint sensor on the back. The back camera has 16 megapixel resolution with PDAF and 4K video, and the front camera is 5 megapixels. The phone also has dual SIM connectivity. The whole thing is powered by a 4,400mAh battery with Qualcomm Quick Charge 3.0 fast charging.

The Mi MIX is priced at RMB 3,499 ($515) for the 4GB/128GB model and RMB 3,999 ($590) for the 6GB/256GB model. Both variants come with a leather case.


Specification:
- 6.4” edgeless display: Ultra-high 91.3% screen-to-body ratio—highest on any smartphone to date
- Full ceramic body: Ceramic back cover, frame, and side buttons, 8 MoHs hardness. Seamless connectors fuse Mi MIX’s body without any external adhesives
- Cantilever piezoelectric ceramic acoustic technology replaces the traditional earpiece speaker, allowing you to listen to calls without the earpiece
- Ultrasonic proximity sensor hidden behind the display, replaces traditional infrared proc sensor
- Custom 17:9 display, large 16:9 viewing area even with soft keys
- Soft keys with auto-hide Quick Ball allow easy navigation and reachability while keeping Mi MIX sleek and minimalist
- Compact front camera, 50% smaller than traditional camera modules, imperceptibly located along Mi MIX’s “chin”
- Custom round-edged display allowed us to create a more immersive, edgeless viewing experience
- Snapdragon 821 at 2.35GHz
- 4GB LPDDR4 RAM + 128GB UFS 2.0 storage; 6GB + 256GB (Mi Mix 18k)
- 4400mAh battery, Quick Charge 3.0
- Full NFC Functionality: Read, write, card emulation, P2P, Mi Pay ready
- HD audio quality, 192kHz / 24-bit resolution
- GPS high-precision positioning
- 16MP PDAF rear camera
- MIUI 8
- Mi MIX 18k with 18-karat gold rims around camera and fingerprint sensor; 6GB + 256GB
- RMB 3499 (4GB + 128GB, approx USD 516); RMB 3999 Mi MIX 18k (6GB + 256GB, approx USD 590 )

42_2000_550.jpg


[via] . [via]
(Sent from LG G5)
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi MIX (with borderless display)

Είναι ωραίο να βλέπουμε πρωτοποριακά design όπως αυτό και την σειρά edge της Samsung , την ίδια στιγμή που άλλες εταιρείες όπως η Apple συνεχίζουν να χρεώνουν χιλιάρικα για τις ίδιες ξαναζεσταμένες συνταγές.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi MIX (with borderless display)

μια φωτογραφία για τις διαστάσεις
 

Attachments

  • 152947lss5wsy5zfqj00yp.png
    152947lss5wsy5zfqj00yp.png
    88.1 KB · Views: 235

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi MIX (with borderless display)

Όποια εταιρεία θέλει να δείξει ότι έχει μικρά bezels το συγκρίνει με το παντοφλόφωνο το iphone plus , ειναι το ευκολο θύμα.:p
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi MIX (with borderless display)

Όποια εταιρεία θέλει να δείξει ότι έχει μικρά bezels το συγκρίνει με το παντοφλόφωνο το iphone plus , ειναι το ευκολο θύμα.:p

axaxxaxa σωστός!


H αpple κατάργησε τα 3.5mm ετούτοι εδώ το ακουστικό!! τι άλλο θα δούμε??? χααχαχαχχα
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi MIX (with borderless display)

ολα θα κριθουν στο software (και στη διαθεσιμοτητα)... εγω που εχω δοκιμασει Xiamoi κινητο kai tablet , εχω αρκετες ενστασεις.

Το ιδιο και για τα edge panels, ειχα σοβαρα θεματα χρηστικοτητας και ηταν ενας ΒΑΣΙΚΟΣ λογος που τα επεστερψα (τα τηλεφωνα εννοω, οπως και το s7 edge).
Η ελλειψη bezels, μπορει (και δημιουργει) αρκετα θεματα , αν δε συνοδευεται απο σωστη υποστηριξη software γι αποτροπη "τυχαιων" αγγιγματων κλπ

Ta skin επισης αυτα, βαραινουν πολυ το συστημα , με το 6p εχω βρει την υγεια μου (αν κι αυτο εχει θεματα επισης).

αν βγει σε λιγο μικροτερες διαστασεις και stock android (με σωστη υποστηριξη edge ) θα το σκεφτομουν κι εγω.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi MIX (with borderless display)

καλα στοκ αντροιντ δεν προκειται να βγει απο την σιαομι με την καμια.

Επισης αυτο με το θεμα της χρηστικοτητας ειναι λιγο να χαμε να λεγαμε. Αν το εβγαζε η απλε η η σαμσουγκ θα μιλουσαμε για τεχνολογικες καινοτομιες και οτι τους πηρε τα σωβρακα κλπ κλπ. Τωρα ψειριζουμε την μαιμου....

το κινητο για μενα ειναι με διαφορα το πιο ωραιο που εχω δει και τεχνολογικες καινοτομιες που εχει οπως το κεραμικο ακουστικο η μπροστικη καμερα αλλα και οι αισθητηρες απλα ζαλιζουν τον ανταγωνισμο.
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi MIX (with borderless display)

δε ψηριζω τιποτα... το εχω ξαναγραψει αλλωστε στις εντυπωσεις μου με το S7 edge... το ειχα για καμποσο καιρο και το εδωσα πισω γι αυτους τους λογους.
Πολυ Bloatware, kako skin, και καμια προβλέψη για edge touches κλπ... δεν μπορουσα να το συνηθισω με τιποτα.
Επιμενω στο σωστο software (αυτο κανει τη διαφορα) ... kai γι αυτο κατεληξα στο 6p.

ΥΓ... υπαρχει αντιπροσωπεια τωρα της Xiaomi στην Ελλαδα ?
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi MIX (with borderless display)

δεν υπαρχει αντιπροσωπεια αλλα οπως βλεπεις δεν εμποδισε το redmi note 3 pro να γινει μπεστ σελλερ φετος και στην ελλαδα οπως και σε ολη την ευρωπη που επισης δεν εχει αντιπροσωπεια.

ολα αυτα φυσικα γιατι αγοραζες ενα τρομερο vfm με μολις 160 ευρω που προσφερε οσα κινητα 350ευρω! την να την κανεις την εγγυηση ? επαιρνες δυο και σου διναν και ρεστα!

Εδω φυσικα αλλαζει το πραγμα γιατι μιλαμε για κινητο 500 ευρω. Εδω τυχον αστοχια θα πονεσει.

Παντως η σιαομι με αυτο το κινητο δειχνει το δρομο που θα ακολουθησει η απλ με το αι φον ...9 και η σαμσουγκ στο ...s9. που φυσικα τοτε θα ...ξανακαινοτομισουν!
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi MIX (with borderless display)

οπως ειπες, αλλο κινητο 160 ευρω, αλλο 500-600 που θα ερθει Ελλαδα!

Το ιδιο σκεφτομαι τωρα που εχω ενα ταμπλετ teclast ... το πηρα 150 ευρω με specs ipad air 1 !
Αλλα μεχρι εκει. Μονο στα specs ειναι ipad air , οτιδηποτε αλλο ειναι αστα να πανε, μου εχει βγαλει τη πιστη.
Το ιδιο και το xiaomi mi pad 2...πολυ καλη κατασκευη και specs αλλα το εδωσα πισω σε μια βδομαδα.

Δεν με πειραξε πολυ, μιας και ειχε τη μιση τιμη απο το air, εδω ομως τα πραγματα αλλαζουν.

Τεσπα.. ωραιο το νεο κινητο της xiamoi , αλλα δε θα βιαζομουν να το παρω(αν μπορουσα βεβαια με αυτη τη τιμη)
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: [Επίσημο] Xiaomi Mi MIX (with borderless display)

οπως ειπες, αλλο κινητο 160 ευρω, αλλο 500-600 που θα ερθει Ελλαδα!

Το ιδιο σκεφτομαι τωρα που εχω ενα ταμπλετ teclast ... το πηρα 150 ευρω με specs ipad air 1 !
Αλλα μεχρι εκει. Μονο στα specs ειναι ipad air , οτιδηποτε αλλο ειναι αστα να πανε, μου εχει βγαλει τη πιστη.
Το ιδιο και το xiaomi mi pad 2...πολυ καλη κατασκευη και specs αλλα το εδωσα πισω σε μια βδομαδα.

Δεν με πειραξε πολυ, μιας και ειχε τη μιση τιμη απο το air, εδω ομως τα πραγματα αλλαζουν.

Τεσπα.. ωραιο το νεο κινητο της xiamoi , αλλα δε θα βιαζομουν να το παρω(αν μπορουσα βεβαια με αυτη τη τιμη)

εγω παντως ενα onda 919 air ch που πηρα dual boot με προδιαγραφες που δεν υπαρχουν ουτε για πλακα σε ταμπλετ απο ελλαδα ακομα και αν δωσεις 700ευρω το ευχαριστιεμαι οπως και η τσεπη μου που εφυγαν μολις 150 ευρω μαζι με θηκη και προστασια οθονης!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Λέτε να τα πλασάρουν στο κοινό τους ως καινοτομίες ένα και πλέον χρόνο μετά τη Xiaomi,?

χαλαρα θα αλλαξουν το ονομα της καινοτομιας και θα το πλασαρουν ως νεο! φυσικα εδω εχει να κανει και με το οτι η σιαομι δεν ανοιγεται σε ευρωπη και αμερικη οπου θα επρεπε να πληρωσει εκατομμυρια για κατοχυρωσει τις πατεντες της.